Autor Tema: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)  (Pročitano 6139 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« poslato: Novembar 02, 2013, 11:07:44 pre podne »
[Edit by StORM48: Splitovana tema, nastala od teme o Nikon Df traču. Nastala je oko rasprave o reprodukciji boja, uvek aktuelnoj tematici. :) Ovako je sve počelo...]

Kad bi se ovi žuti jednom zaebali da maznu nekog "kolornog inženjera" Canonu, pa da konačno pređem na zeleniju travu preko plota. >:D

Zamolio bih "žute" da od Canona ne mažnjavaju ništa. Sem možda inžinjera koji proračunava količinu lubrikanta za zatvarač  >:D u suprotnom, ode Dux na Alfu ;)

@DuxX
Korisnici "žutih" se dele na one koji ne vide i one koji priznaju.  >:D
To je ostala poslednja tačka na kojoj Canon i dalje dominira. Barem u pogledu reprodukcije. Tonalni opseg je ipak na strani Nikona, znaš i sam.

Srećom imamo RAW, ali... ;D

Ma daj bre Storm, da takve stvari priča neko ko pominje crnju crnu pa i da razumem  >:D

Kakve bre boje ljudi šta je s vama? Stalno neke boje pominjete, a niko da pruži nekakav primer gde je to Canon tako superioran sa bojama. Izgubili sve opipljivo i sad opleli po imaginarnom.  :P
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2013, 12:06:23 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #1 poslato: Novembar 02, 2013, 11:30:52 pre podne »
Pa opipljiv dokaz su fotografije na otvorenom, ali one su dokaz onima koji te razlike registruju. To je nebitno, nije egzaktno i zato je nezahvalno o tome pričati s objektivne strane.

Što se crne i crnje tiče, i taj fenomen postoji, ali sam ja lično mišljenja da je to jača strana NIKONA, a NE Canona. Tačnije, možda si primetio da nekad fotografije tela radim sa aparatima koji su mi na testu. Tako sam i D600 radio sa 6D i obrnuto. Ukupno gledano, a to je primetio i Zoran i o tome pisao na forumu, tu Nikon D600 briljira. Daleko je lakše dobiti neutralnu crnu nego sa Canonom i u suprotno ne može niko da me ubedi. PS koristim BUKVALNO od verzije 1, jer sam dugo radi DTP, pa mi je cela ta oblast bliska. Nije problem ni u obradi, niti u bilo čemu. Da, moguće je to dobiti i sa Canona, ali sa bitno više drndanja slajdera, čiji nisam fan. E sad, u produkt fotografiji, kojom se ja inače bavim pored svega ostalog, Nikon je bolji i u reprodukciji čiste crvene boje. Da, bolji je. Uopšte, jako dobro mu ide održanje kontrasta i to se vidi po tome što fotke urađene na crnoj podlozi pomoću Nikona, skoro da ne moram da pipnem. A WB je ručno meren, pa nije ni do toga.

Ako Ti ovo nije dovoljan dokaz da sam nepristrasan po tom pitanju, ja Te zaista ne mogu ubediti u drugačije. Na fotkama BEZ dodatne korekcije, meni je kolorit ljudske kože prijemčiviji na Canonu, a isto mogu da kažem za nebo i travu napolju. Napominjem: to nisu nepremostive razlike, jer se mogu rešiti u obradi, delimično ili potpuno. Međutim, priznao si više puta da razlike postoje, mogu se registrovati, ali se ne slažemo oko toga šta je realnije, jer je to stvar ukusa. Slažem se i po pitanju toga - jeste stvar ukusa. Ali se jedino eto ne slažem da bi ukus trebao da upravlja percepcijom realnih boja. Pomenuh neki dan X-Rite-ov ColorChecker Passport. Na istim scenama su korekcije upadljivije kada se radi profilisanje Nikona. Ne mogu da Ti kažem koliko odstupaju, ali se vidi veća razlika. Kao ono kad radiš kalibraciju monitora (radio si je mnogo puta), pa na manje kvalitetnim monitorima vidiš veliku razliku PRE/POSLE, dok na skupljim IPS modelima jedva da i vidiš neku promenu golim okom.

Znam da je SUBJEKTIVNO i zato se ovakvim stvarima ne bavim u testovima. Ovo sam sada ja - glavom i bradom, lično. I to je moj doživljaj. :)

Činjenica je da milioni fotografa sasvim lepo žive sa Nikonima i ne pridaju previše značaja ovoj materiji, ali to ne znači da razlike ne postoje. Pogotovo ako se puca JPEG.

Eto, maksimalno iskreno od mene.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2013, 11:34:33 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #2 poslato: Novembar 02, 2013, 12:10:34 posle podne »
Ma daj bre Storm, da takve stvari priča neko ko pominje crnju crnu pa i da razumem  >:D
Kakve bre boje ljudi šta je s vama? Stalno neke boje pominjete, a niko da pruži nekakav primer gde je to Canon tako superioran sa bojama. Izgubili sve opipljivo i sad opleli po imaginarnom.  :P

Vidi, sad pricamo ozbiljno, bez namere da se zezakamo sa flejmom. Dakle, govorim o svom iskustvu u tri slucaja, o kojima nisam NIKADA slusao ili citao pre toga.

Utisak PRVI, za koji me prcaju i dan danas. Zeiss plava :)

Dakle, plavo nebo koje prave zeiss objektivi su meni prepoznatljivi. Posle toga idu L stakla, Leica. Kod nikona sam to osetio tek na 14-24 :) ... Dakle, ne govorim sad koje je staklo bolje, nego generalni utisak kad pogledas sliku i sebi kazes: Ovo mora da je uslikano sa ....

Utisak DRUGI
Kada sam se davno odlucivao da li da odem u Nikon ili Canon tabor... prvo pitanje koje sam postavio svojoj okolini je bilo: Zasto su lica i koza na Nikonu tako vostana? Bila i ostala... sto se mene tice. Tek posle, kada sam bacio u google... video sam da nisam usamljen u toj konstataciji. Ali ljudi, naprosto ne zele da pricaju o tome. Zaboga, meni je obrisan post na Zoni pre neki dan, kada sam napisao da se oko ovih stvari ne vredi prepirati, vec da... ili vidis ili ne vidis. Ako vidis super... ako ne vidis, jos bolje. Sto bi rekla Svetlana iz Pescanika, ako vam je dobro... onda nista! :)

Utisak TRECI

Gledajuci Stormove primere u testovima, kod d600 sam primetio nesto jako zanimljivo. Naime, kada je sa d600 slikao 600d (studijska scena) i obrnuto... primetio sam da postoji odredjena razlika. Da zanemarimo cinjenicu kako je povrsina na Canonima daleko lepsa nego ona na Nikonima, i da je Canon fotogenicniji, primetno je da crna boja naprosto bolje izgleda kada je uslikana sa Nikonom. Pitao sam Draganceta, gde je kvaka? Svetlo, monitor, kalibracija... nov pristup obradi? Zanimljivo... nista od toga. to naprosto tako izadje iz aparata.

Pazi, ja na Canonu uvek moram da pipnem i smanjim plavu da bi dobio prirodnu crnu. Nebitno da li gadjam sa neonskim svetlom, dnevnim, blic... sta bilo. Uvek me prca ta crna... a kako zaista puno fotografisem aparate, to mi je onako bas upalo u oci.

I vidi... ja nisam ni storm a ni bare, da ti sad to elaboriram i potkrepim nekim egzaktnim tabelama, ili cime vec... pa da sad ulazim u neku siru diskusiju po tom pitanju. Naprosto, je to primecujem... i to je tako. :)

Eto tako :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #3 poslato: Novembar 02, 2013, 12:12:01 posle podne »
Znači ne mogu da verujem da se mi još uvek bavimo bajkama o bojama i "prijemčivim" razlikama. Sva ta priča o bojama je toliko bezveze i toliko nema nikakvog smisla da ja stvarno ne mogu da razumem potrebu da se tako minorne stvari večito prosipaju kao glavni adut Canona.
Da ne govorim to što je i malo kontradiktorna jer ako smo se složili da N ima bolji DO i bolji kolorni opseg i tonalni takođe, a jesmo koliko mi se čini :) onda ne razumem kako C fizički može dati ispravniji kolorit??

Meni se recimo više dopada ta mala razlika koju pravi N i ne bih menjao tu razliku da ne moram ali ne smatram to nekom prednošću koja mi je bitna i zbog koje bi sutra menjao ili ostajao na nekom sistemu.

Kao rezultat te priče evo ga uporedni snimak sa imaging-resource-a jedno je mkIII a drugo D800. E ako sad ovde ima neke bitne razlike onda stvarno nemam šta da kažem :)

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #4 poslato: Novembar 02, 2013, 12:19:33 posle podne »
Utisak DRUGI
Kada sam se davno odlucivao da li da odem u Nikon ili Canon tabor... prvo pitanje koje sam postavio svojoj okolini je bilo: Zasto su lica i koza na Nikonu tako vostana? Bila i ostala... sto se mene tice.
Pa pazi što se tebe tiče ti možeš da vidiš šta hoćeš. Po tebi modre nijanse na koži koje daje Canon mogu da budu "baš super stvar". Ali po meni to nije tako i po meni recimo ta mala razlika u boji kože kada su studijski snimci u pitanju ide na stranu Nikona.
Primer sam već slao ali mogu opet nije problem kao attachment

Znači iza aparata uz podešen WB na 5570K. Šta je tu sad voštano? Jedina razlika koja postoji a da je bitna napravio je Preset i ništa više.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #5 poslato: Novembar 02, 2013, 01:06:12 posle podne »
Ma daj bre Storm, da takve stvari priča neko ko pominje crnju crnu pa i da razumem  >:D :P

He,he....samo da napomenem DuxX da ovo nije ostalo neprimeceno...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #6 poslato: Novembar 02, 2013, 06:54:30 posle podne »
@DuxX
Mislim da nisi baš najbolje ispratio Zoranov i moj post, zato što nisu isključivi.
Ispustio si deo gde navodimo koji je deo Nikonovog kolorita bolji. DA! Zaista bolji. I nemam razloga da govorim da Canon ima neutralnije tamne partije, jer bi to bila laž. Možda ni to neko ne primećuje, ali ja primećujem, a imam i dokaze za to. Oni se barem vrlo lako mogu izvući sa snimaka.

Stvar nije crno-bela i ja mogu da kažem da se meni u proseku boje više sviđaju na Canonu, ali itekako i Nikon ima šta da pokaže u tom domenu.

Ne znam zašto kažeš da su to bajke, ako znamo da su razlike definitivne i da postoje? Ako razlike postoje, prirodno je da postoje i afiniteti koji favorizuju te razlike u korist jednog, odnosno drugog. Sad, možemo se klati oko toga koje od tih boja izgledaju realnije, ali je činjenica, logički neporeciva, da ne mogu obe reprodukcije da budu ispravne.

Mislim da primer sa obojenim kanapima nije relevantan, zato što se radi o strogo kontrolisanim uslovima, koje je moguće dobiti samo u studiju. I pritom sam i napisao gore da je Nikon baš u tim uslovima bolji. Izuzev kože, po mom mišljenju. A mnogo je situacija koje ne mogu biti kontrolisane na taj način, jer se ono - zadržiš na lokaciji 2 minuta, škljocneš 2-3 snimka i teraš dalje. Tu nema logike zafrkavati se merenjima i doterivanjima WB-a.

Evo jednog primera lošeg tonaliteta kože:



Ja stvarno imam problem sa tim ako neko kaže da koža treba ovako da izgleda. Pogledaj bradu. Da li je moguće da bukvalno jedna nijansa pastelne boje pokriva celu bradu i da to nekome deluje OK?

Ne kažem ja da je to baš uvek tako, ali ja ovakvih primera imam stotine (ovaj nije moj, da se razumemo). Ja ovakve situacije uspevam da izbegnem korišćenjem WB Shift funkcije, kada izvlačim pojedinačne tonove na drugu stranu (B1, B2...)

Želeo sam da izbegnem gađanje primerima, ali čisto da ne ispadne da izmišljam. Ja sam siguran da Ti ovo ne dobijaš, ali ja ponekad volim da i JPEG ispadne kako valja, jer ne radim sve za pare, nego nekad i za dušu, prijatelje, rodbinu... ali uvek volim da boje budu kako treba, a bez da moram da rovarim po ACR-u.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2013, 07:16:11 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #7 poslato: Novembar 02, 2013, 07:02:29 posle podne »

Šalu na stranu, nije ništa rečeno iz loše namere što mislim znaš i sam ali se te nadasve simpatične izjave uvek rado setim  8)

Druze DuxX,
Bez brige. Svoju "crnju crnu" zasad nisam zastitio autorskim pravima , pa je blagoizvolite u edukativne ili saljive svrhe koristite po sopstvenom nahodjenju.
 Uostalom, u slicne svrhe je i data.Meni je cak neobicno drago ako je postala ili je bar na putu da postaje antologijska izreka foruma...
Da neceg ipak ima u njoj vidim da primecuju I drugi... e sad jbga, to sto se sporimo da li je crnja kod canona ili nikona dokaz je koliko zivot nije lak. :D
Ali eto teme za neki naredni post...
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2013, 10:28:29 posle podne od strane StORM48 »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #8 poslato: Novembar 02, 2013, 08:59:50 posle podne »
Storm
znaš i sam da se uvek rado odazivam na tehničke teme i razgovor o ovakvim i sličnim stvarima ali mi je malo truba da se svaka tema o nekom novom Nikonu začini opaskama kako Canon ima nekakve realnije boje što ja lično, a i mnogi drugi ne mislimo. Dajte kao što Vocko reče da napravimo jednu temu "Nikon vs. Canon stvarne i nestvarne boje" pa da se tamo izgađamo bojama i primerima.
Evo uzmi i pogledaj sam teme o Nikonu 3200, 5200, 7100, D600, D800, sada i o ovom novom DF gde pošto C nema sa čim da se podiči opletemo po nekakvom "super-koloritu" Canona po crnjoj crnoj i plavljoj plavoj.

Pazi matori moj, ja potpuno poštujem tvoj stav da je tebi Canonski kolorit lepši ali eto meni nije. Meni se lično mnogo više dopadaju boje kod Nikona koje su mi malo zasićenije i uopšte output mi je lepši za start, a end bude ko zna šta i vrlo često nešto što nema veze sa realnim bojama. Tako da ono, za mene je kolorit prilično nebitna stvar jer je i jedan i drugi jako tačan ali i jedan i drugi ume da omaši.

Generalno Canon kao sistem meni ima mnogo više mana od Nikona i trenutno nijednu prednost što je recimo vrlo truba ali je tako. Konstantan problem sa hlađenjem senki koje vuku u plavo. Kolorno "pocepane" fotografije prirode koje gde god imam sunca i senke, senke idu u plavo i to moram da radim selektivno i da ćoram da to bude precizno da se ne vidi. Portreti koji mi u senci ili kontra svetlu vrlo često takođe vuku u plavo. Impotentni tonalitet u senkama koji mogu da podignem maksimalno za 1/3 blende a da to valja na 100% kropu. Konstantna desaturacija kada god AWB ne može da proceni dobro toplinu svetla, šum u senkama i na ISO100 itd itd. Generalno za mene Canon ne može da priđe ni blizu onome što sad daje Nikon ali vidi, poštujem ljude kojima je to bolje i ne pišem u svakoj temi o novom Canonu kako Nikon ima bolje ovo ili ono. Ne znam kad sam zadnji put pisao nešto u nekoj C temi jer me C kao sistem uopšte ne zanima više.

I opet po 150-ti put kažem da je koloritet tu najmanje bitna stavka i da je tu najmanja razlika od svega što dva sistema prezentuju. Upravo je studijski snimak taj koji o tome govori najbolje upravo zato jer je rađen u studiju gde su spoljni elementi maksimalno eliminisani. TO JE TO. Ako je to nešto oko čega treba polemisati pored svih nedostataka Canona koje treba da poprave ne sutra nego juče, onda brate mili ja ću se isključim iz daljih diskusija o ovome. Ili da otvorimo temu samo za to pa da pišemo tu. Za to se slažem odma'.

Dalje, primer koji si poslao ne govori ništa. Tu nije stvar samo u kolornoj reprodukciji već recimo o položaju izvora svetla, intezitetu, intezitetu određenog kanala i svašta nešto. Eto sad da ti ja nađem neke moje stare fotke sa mkII gde je boja kože crvena ili modra ili plava ili beživotno desaturisana recimo... šta pokazujem s tim? Pokazujem da nijedan AWB sistem nije savršen i to je sve. A to valjda znamo svi.
Uzgred koloritet fotografije uopšte nije loš. U pitanju je direktna sunčeva svetlost koja definitivno ceo spektar čini toplijim. Potpuno normalna stvar. Sad jbg kom je to puno i želi manje neka desaturiše ili pomeri tintu ili već odradi šta želi. Jok, ajd da fotkamo u jpeg-u i da tražimo besprekoran koloritet. Nemojte me zezati molim vas.

Mislim da primer sa obojenim kanapima nije relevantan, zato što se radi o strogo kontrolisanim uslovima, koje je moguće dobiti samo u studiju. I pritom sam i napisao gore da je Nikon baš u tim uslovima bolji. Izuzev kože, po mom mišljenju.
Pa čekaj, ne razumem. Ako N daje bolji koloritet u studiju kako onda nije bolji koloritet napolju? Mislim koloritet je koloritet. Reprodukcija boja je repordukcija boja. Hajde da pričamo onda o merenju ili AWB-u.

Pričate o voštanoj boji kože i ja vam dam nedirnut studijski snimak koji je iz aparata mogu slobodno da kažem SAVRŠEN  i to opet nema nikakve veze - i dalje klin u ploču i bepaj. Ok! Nemam nameru da vam menjam mišljenje ali ne pokušavajte da promenite moje jer imam dovoljno elemenata sa mog Canona mkII i mog Nikona D800 da procenim sam. Pazi MOG i jednog i drugog jer sam i sa jednim i drugim radio dosta dugo i naučio i jednog i drugog u dušu i tačno znam gde će pre da se zajebe jedan, a gde drugi.

Znači druže moj i brate ako mi veruješ smorilo me više ovaj palamud o bojama u temama o novim Nikonima. Eto časti mi. Pa ako možete da ispoštujete svog druga i brata Dux-a da o tome pišemo u posebnoj temi ja bih vam bio neizmerno zahvalan i tebi i Zoranu :)
Pazi ja bih najviše voleo da kad bih na nešto što smatram da nije tačno mogao da iskuliram i pravim se da nisam pročitao ali ne mogu, takva je priroda mene :)

Ajd živi bili vi meni i lepih se boja nagledali i zajedno fotkali i pojeli i popili po nešto. ;)
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2013, 09:11:53 posle podne od strane DuxX »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu Nikon fotografija (flame tema)
« Odgovor #9 poslato: Novembar 03, 2013, 12:01:47 pre podne »
E pa tako. Sad je već bolje. Dakle drugari - pucajte. Pa kom obojci, a kom duvan čvarci. ;)

I da... pošto u temi pričamo o Canon i Nikon koloritu i poredimo ih, onda treba i naslov teme da bude takav. Dakle "Nesto malo o koloritu Canon i Nikon fotografija (flame tema).

Hvala :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« Odgovor #10 poslato: Novembar 03, 2013, 12:07:06 pre podne »
Ah, ajde popustiću i ovaj put, ali mislim da se ipak radi o koloritu Nikona, jerbo Sony, Pentax i Oly imaju odlične boje. 8)

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu Nikon fotografija (flame tema)
« Odgovor #11 poslato: Novembar 03, 2013, 12:08:59 pre podne »
Nisam u toku sa poslednjih nekoliko godina najnovjih Nikon modela, ali oni su zaista imali neku čudnu foru sa kožom lica. Ljudi ponekad ispadaju bolje nego što izgledaju u stvarnosti, kao da nisu ljudi koji imaju pore i koji se znoje, već kao da su (što gore rekoše) voštane figure. Taj  neprirodni efekat u kome se dešava neka bizarna uravnilovka između prosečnog građanina i fotomodela mi se čak sviđao i hvalio sam ga svuda sa "Ako želiš dobro da ispadneš na svadbi, gledaj da te slikaju Nikonom." :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« Odgovor #12 poslato: Novembar 03, 2013, 12:17:21 pre podne »
Ma jok. To za svadbe je zato što Nikon zna da radi s blicem dok Canon to samo pokušava. I naravno pošto niko na svadbi ne želi da ispadne crveniji u licu više nego što jeste, a crven je dovoljno od alkohola ;)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« Odgovor #13 poslato: Novembar 03, 2013, 01:05:58 pre podne »
Nisam u toku sa poslednjih nekoliko godina najnovjih Nikon modela, ali oni su zaista imali neku čudnu foru sa kožom lica. Ljudi ponekad ispadaju bolje nego što izgledaju u stvarnosti, kao da nisu ljudi koji imaju pore i koji se znoje, već kao da su (što gore rekoše) voštane figure. Taj  neprirodni efekat u kome se dešava neka bizarna uravnilovka između prosečnog građanina i fotomodela mi se čak sviđao i hvalio sam ga svuda sa "Ako želiš dobro da ispadneš na svadbi, gledaj da te slikaju Nikonom." :)

Skoro smo drugar i ja radili neke portrete, on sa (pomalo) vremešnim D60 i ja sa 600D i to što kažeš sam primetio.
Radili smo u studijskim uslovima sa oba aparata. Nije bio za cilj da poredimo tehniku, već rekreatvna zezancija.
Međutim odmah sam ga pitao što "tako" izgleda lice. Kaže - ja sam tako namestio, jače oštrenje, boje itd, tako volim...
Ne znam šta sve može da se namesti kod njega, ali se prenosi i u RAW i različiti programi vrlo različito to primenjuju ili ne primenjuju.
Kada se pogleda čist RAW kod oba aparata, sve je delovalo ok, ali JPG je druga priča ili razvijen RAW po receptu iz aparata.
Slažem se potpuno za nedostke Canona što Duxx kaže, ali takođe mi nije lepo da vidim portret osobe koju je (neki) Nikon zarazio žuticom.
S druge strane to mi lepo prija za neku prirodu. Na kraju to su male razlike koje meni ne znače mnogo i lako se peglaju po želji.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« Odgovor #14 poslato: Novembar 04, 2013, 05:17:22 posle podne »
Ovo je nemoguća misija, jednostavno nekome više leži ovo nekom ono, ne vidim svrhu isterivanja, pogotovo što niti ima svrhu niti će rezultat kakav god da bude, nešto izmeniti. Ovde niste pomenuli razlike u objektivima (ili sam preskočio) ali ja i tu vidim razliku u koloritu. Sa druge strane nije mi bitno kod dobre fotke kojim je sistemom odrađena.
 
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nešto malo o koloritu fotografija različitih brendova (flame tema)
« Odgovor #15 poslato: Novembar 04, 2013, 09:11:14 posle podne »
Upravo tako puckons. Već godinu dana iz ugla koriosnika koji je godinama radio i sa jednim i sa drugim sistemom, trubim jednu te istu stvar, a to je da boje u celoj priči oko izbora sistema igraju najmanju ulogu i da je razlika u reprodukciji boja prilično nebitna priča. Tu samo su ljudske navike ono što čini "bitnu" razliku.

Iako generalno nisam bio ja taj koji je ovu temu započeo već je tema započeta na moj predlog da bi bespredmetnu diskusiju o bojama lokalizovali u jednu temu umesto da se iznova ponavlja u skoro svakoj temi o novom aparatu. Takođe znam da šta god neko napisao i kako god to bilo, priča će se uvek svesti na prostu podelu šta je kome lepše. C korisnicima će to biti C boje, a N korisnicima N boje. Logično!