Autor Tema: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!  (Pročitano 84577 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #60 poslato: Novembar 04, 2013, 07:30:49 posle podne »

To je to, ima brtve. :D





Osim estetskog udaranja po zici nostalgije putem overhyped kampanje, jel moze neko da mi ukaze koji je to novi kvalitet u fotografskoj tehnici ili tehnologiji koji dolazi sa ovim sokocalom? Sta je tosto do sada nije moglo da se uradi sa d6x0/800?
Cime vas sve ovo cini boljim, sta je to komparativn/kvalitativna promena na bolje?
Zao mi je sto kvarim ovu fanboy party ali ovaj hype kod nas i u svetu po foto forumima mi je vise nego smesan!


Pa sve ovisi tko što voli, meni je ovako na prvu aparat bomba. Ima 16MP iz D4, znači najbolje high-ISO performanse bez puno muke u post-obradi, malo resursa zahtjeva itd., u biti ovo je osim što je retro sprava(evo pokazao mom ocu odmah ga je oduševio izgled i vanjske kontrole, vraća ga u mladost) je prava alatka za 'svadbara' koji si ne žele ili ne mogu priuštiti D4. Znači 100% ovaj aparat ima tržište vanka onih što žele nešto malo i retro, nije preserans.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #61 poslato: Novembar 04, 2013, 07:37:35 posle podne »
OK Bare, ali osim tih napucanih high iso vrednosti, koje iskreno retko ko i koristi, opet ostaje pitanje - sta je to kvalitativno/kvantitativno novo sto do sada vi Nikondzije niste mogli da uradite bez D6x0/800 i zbog cega je ovo must have masina?

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #62 poslato: Novembar 04, 2013, 07:41:14 posle podne »
Ja sam ti rekao za koju skupinu kupaca je on tu i nije to samo highISO, a tebe ako puca highMP mašina izvoli i posluži se, D600 i D800 čekaju. Jednostavno ima ljudi koji si u poslu ne mogu dozvoliti puno MP jer im ne može pomoći, a Nikon očito ima resurse da im ponudi mašinu za njih po čini se prihvatljivoj cijeni i istodobno cilja na one koji žele retro aparat.

Ne razumijem što si toliko protiv ovog proizvoda ili sam te krivo shvatio?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #63 poslato: Novembar 04, 2013, 08:32:24 posle podne »
alexlex,
niko nije ni pokušao da kroz ovaj aparat ponudi bolji IQ od onoga koji već postoji kroz D800. Ovo je aparat za fotografske skladokusce koji žele da imaju jedan manji, kompaktniji ali izuzetno moćan FF aparat koji će da upare sa malim, kvalitetnim nikonskim G fisknim staklićima.
Takođe ovo je aparat i za one koji već poseduju neki FF Nikon i koji će da bude sjajno bekap rešenje.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #64 poslato: Novembar 04, 2013, 08:36:42 posle podne »
Ne prijeći ništa da ovo bude i workhorse. Inače cijena će čini se biti $2750 pa ko voli nek izvoli.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #65 poslato: Novembar 04, 2013, 08:37:12 posle podne »
Ono protiv cega jesam je taj medijski hype kojim Nikon eksploatise sentimente korisnika, smisljena kampanja udara na jeftinu patetiku i nostalgiju. Forumi bruje od predorgazmicnih korisnika koji vriste - take my money and shut up, ovo smo cekali ceo zivot, ovo je vrh, ovo je ________ (upisi sam po zelji bilo kakvu konzumeristicku budalastinu)!
Cekajte ljudi, pauza! Udahnimo svi zajedno duboko vazduh!
Ovo ste cekali ceo zivot? Ovo ce da vas ucini boljim fotografima? Ovo ce da vas drugima predstavi kao vece fotografe/umetnike/junejmit? Ovo je vasa nova pro masina?
Retro nostalgija? Hmmm, problemi sa prihvatanjem sadasnjosti i realnosti?
Eto, jesam protivnik ovakvih budalastina koje na manipulantski nacin eksploatisu korisnike.
Lepo rece Ernest Renan - sto iluzija postaje nestvarnija, to je vise zelimo!

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #66 poslato: Novembar 04, 2013, 08:40:27 posle podne »
Je li se to meni samo čini ili si ti kivan što Canon nije pokrenuo ovakvu marketing kampanju i ne predstavi retro aparat sa senzorom 1DX? ;D

Ova kampanja nije ništa drugačija nego što inače Nikon radi ali eto izazvala je buru u javnosti jer očito je Nikon pogodio žicu kupaca, je li to napravio i sa cijenom ostaje za vidjeti.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #67 poslato: Novembar 04, 2013, 08:44:51 posle podne »
Nisam brand addict niti fanboy, Canon da izbaci ovako nesto sasuo bih 2 septicke jame govana na njih. Pogresno si ti mene razumeo.
Prepakovati nekoliko godina staru tehnologiju u novu ambalazu, pateticnom kampanjom igrati na sentimente kupaca. To je bedno druze moj i samo molicu lepo bez onih standardnih floskula i jezickih akrobacija tipa - to je kapitalizam, svi to rade, tako je, to ne moze da se promeni i slicno.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #68 poslato: Novembar 04, 2013, 08:48:54 posle podne »
Pa ovo je tehnologija od lani, znači još je sasvim aktualna, ne znam što si ti očekivao al ovo je daleko više novi proizvod nego li su to bili D5300 ili D610. Nisu ovo samo osjećaji u pitanju nego u zadnje vrijeme Nikon sluša kupce, htjeli su highMP aparat i dobili su D800, htjeli su jeftini FF i dobili su D600, ostao je još retro da ispune sve želje kupaca i izbacili su Df sa 16MP i bez AA filtere kako se lini da i stari objektivi djeluju na 100% crop koliko je god moguće više dobro.
Isto je činjenica da smo u foto dobu gdje je moguće samo evolucija ne i revolucija.

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #69 poslato: Novembar 04, 2013, 08:55:04 posle podne »
Fini aparatic, nece ozbiljno da poljulja segment dslr, ali vec vidim par mojih drugara koji rade kamerne koncerte, dzez, balet, predstave i sl., sa ovom spravicom u rukama. Mislim da ce da prodje kao npr. stari Contax G1, pomocno korisno telo profesionalaca. Najveca prednost - necujnost.
Amateri ce ga kupovati isto kao olimpusa i sonija, zasto da ne, ima ljudi sa lovom.

Meni se licno ne dopada marketinska mistika, dizajn dobar, dosao u pravo vreme /smorili `okrugli` aparati/ ali  ergonomija za celodnevno nosenje u ruci mi je sumnjiva.
Stvar treba da se  isproba pa onda da se prosudi.
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 08:58:56 posle podne od strane bobanf »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #70 poslato: Novembar 04, 2013, 09:31:39 posle podne »
Ja u potpunosti se slažem sa alexlex, mada sam ja o tome više puta pisao pre, pa sam prestao jer ne vredi :D To je isto kao kad je meni ćale hteo da kupi vespu. Reako sam hvala ćale ali sad se vozi harly ili suzuki. Mada bi mi sad ta vespica lepo dosla poneki put :D  No gde ima mnogo tu se i rasipa. Onaj ko kupi D800 kupice i ovo čudo. Svako želi da se folira uz nešto a aparat je najbolje rešenje za to poslednjih godina pored mobilnog. Zao mi je što po nekim izveštajima 2014 godine neće biti olympusa koji je pokrenuo ovu akciju.
Voleo bih da u ovoj godini vidim zamenu D4...itd
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #71 poslato: Novembar 04, 2013, 09:32:16 posle podne »
bobanf, uvek će veći i glomazniji grip bolje da leži u ruci i za korišćenje većih i težih stakala će svakako biti bolje rešenje. Međutim ovo nije zamišljeno kao idealni combo za 14-24 ili 70-200 f2.8... ovo je sprava prevashodno za fotografe koji vole da budu maksimalno opušteni i koji uživaju u korišćenju laganih fiksnih staklića i koji od sistema žele nešto drugačije. Ovo je klasika. Nasledstvo. Ko to oseća i ko može, on će da kupi. Kome to nije bitno, biće savršeno srećan i sa D3200 i Rebelom.

Inače cena od 2.700+ $/€ nikako nije nešto što će motivisati veliki broj korisnika ali sve je to "pipanje" tržišta i proba koliko su ljudsi spremni da plate za zadovoljstvo.

Nije isključeno da će se uskoro pojaviti i Nikon APS-C senzori u ovakvom ili još kompaktnijem pakovanju po znatno niži cenama što opet može biti hit za određenu klasu kupaca.
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 09:34:22 posle podne od strane DuxX »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #72 poslato: Novembar 04, 2013, 09:36:45 posle podne »
Što bi rekao jedan kolega : " Jednog 'vakog mailshu i 35/1.4 i ne treba ti nista vise u zivotu "  :D
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #73 poslato: Novembar 04, 2013, 09:53:00 posle podne »
Citat
Ono protiv cega jesam je taj medijski hype kojim Nikon eksploatise sentimente korisnika, smisljena kampanja udara na jeftinu patetiku i nostalgiju.
Znac onu cika Jovinu, "Ciganin hvali svoga konja" ;D
Zasto da ne? Sem toga, bas je Canon taj koji je poceo s ovakvim "striptizom", kad je izbacio mkII.
Da ljudi nisu zeljni pomenutog "Hype-a", ne bi ni postojale stranice tipa "C/N Rumors", slozices se?
Da li je to nekom' potrebno i da li toliko vredi, nebitno je i sasvim individuelno.
Nekad su postojali BMW 3, 5, 7...danas ih imas od 1 do 28, naravno idu k'o vrele kifle. Ocigledno je da na ovom Svetu ima ljudi s lovom, treba im samo ponuditi nesto "novo" i vec se staje u red.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #74 poslato: Novembar 04, 2013, 10:01:12 posle podne »
Dozvolicete mi pravo na neslaganje sa takvim stavom, nadam se... ili moram da se slozim sa tim konzumeristicko narcisoidnim hypom!?  :o  :-X

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #75 poslato: Novembar 04, 2013, 10:06:54 posle podne »
uvek će veći i glomazniji grip bolje da leži u ruci i za korišćenje većih i težih stakala će svakako biti bolje rešenje.

A tko zna, možda bude kakvih gripoznih rješenja za ovaj aparat pa i ne bude nezgodan sa većim objektivima.


Citat
Inače cena od 2.700+ $/€ nikako nije nešto što će motivisati veliki broj korisnika ali sve je to "pipanje" tržišta i proba koliko su ljudsi spremni da plate za zadovoljstvo.

Da je u rangu $2200-2300 nebi se dvojio oko kupnje, ovako da. Za ovu cijenu bi već očekivao D4 senzor, video, i sve ostalo što ide u pakiranju od D800.



Ono što me iritira kod Nikona je što ovaj aparat nema 3:2 LCD, nema integriran Wi-Fi i GPS, nema Expeed 4, sve ostalo pa uključujući i cijenu se može oprostiti.
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 10:09:10 posle podne od strane Bare »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #76 poslato: Novembar 04, 2013, 10:14:23 posle podne »
Citat
Dozvolicete mi pravo na neslaganje sa takvim stavom, nadam se... ili moram da se slozim sa tim konzumeristicko narcisoidnim hypom!? 
Naravno druze ;)
Niko ne spori tvoj stav, sta vise kapiram te odlicno. Isto tako, ima ljudi kojima ovaj aparat mami osmeh na lice i to je takodje, sasvim legitimno.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #77 poslato: Novembar 04, 2013, 11:17:36 posle podne »
Ja u potpunosti se slažem sa alexlex, mada sam ja o tome više puta pisao pre, pa sam prestao jer ne vredi :D To je isto kao kad je meni ćale hteo da kupi vespu. Reako sam hvala ćale ali sad se vozi harly ili suzuki. Mada bi mi sad ta vespica lepo dosla poneki put :D  No gde ima mnogo tu se i rasipa. Onaj ko kupi D800 kupice i ovo čudo. Svako želi da se folira uz nešto a aparat je najbolje rešenje za to poslednjih godina pored mobilnog. Zao mi je što po nekim izveštajima 2014 godine neće biti olympusa koji je pokrenuo ovu akciju.
Voleo bih da u ovoj godini vidim zamenu D4...itd


Ako bi primenili tvoju logiku, mogli bi da zaključimo da se bar 70% kupaca DSLR aparata folira, hoteći da izgledaju cool sa ogromnim crnim mašinama u rukama, iako tih istih 70% sve vreme drži aparat na P i uopšte nema pojma kako da iskoristi potencijal aparata kojeg drže u rukama.Po tebi se izgleda svi foliraju ili kupuju aparat "da bi navatali neku ribu" kako si izvoleo primetiti kad sam rekao da mi Samsung S4 zadovoljava fotografske potrebe trenutno jer nemam ni vremena ni inspiracije da trošim vreme i energiju na fotografisanje.
S druge strane, ako se danas već vozi Harley, nadam se, ako ga voziš, da imaš i odgovarajući imidž-duga kosa ili ćelava glava, obavezna brada, tetovaže, crna koža i čizme-jer, složićeš se, voziti Harley a imati na sebi odelo ili majicu i patike izgleda malo folirantski, zar ne?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #78 poslato: Novembar 04, 2013, 11:18:49 posle podne »
Nisam brand addict niti fanboy, Canon da izbaci ovako nesto sasuo bih 2 septicke jame govana na njih. Pogresno si ti mene razumeo.
Prepakovati nekoliko godina staru tehnologiju u novu ambalazu, pateticnom kampanjom igrati na sentimente kupaca. To je bedno druze moj i samo molicu lepo bez onih standardnih floskula i jezickih akrobacija tipa - to je kapitalizam, svi to rade, tako je, to ne moze da se promeni i slicno.

Zamisli, kompanija reklamira svoj novi proizvod. Čudo neviđeno. Prosto ne mogu da verujem.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Breaking news: New Nikon FF hybrid (mirrorless?) camera coming soon!
« Odgovor #79 poslato: Novembar 04, 2013, 11:51:49 posle podne »
Ja s jedne strane mogu da se složim sa Alexlex-om... i meni je preko glave ovog višenedeljnog spinovanja... stvarno na dosta ljudi to deluje naopako. Izaziva hejt umesto pozitivnog stava. E sad dobro, to već zalazi u psihologiju, pa je poštenije reći da Nikon igra na kartu koju MILC-adžije eksploatišu već godinama - non-stop udaraju na dva koloseka: retro i/ili malecko. I uvek neke slike tela kao "slučajno" procure nedeljama, pa čak i mesecima pre predstavljanja i onda se ljubitelji i wannabe kupci ložakaju, razmenjuju fotke itd, svi trtljaju kako će da kupe i tako to. Joj kad se setim Fujija X1Pro - pola onog drugog foruma su bili "ozbiljni kupci". Kupio - nijedan. :D

S druge strane, ja na ovaj aparat gledam baš kao na aparat. Priželjkivao sam da za pristojnu cenu Canon ili Nikon ponude jak aparat relativno malih dimenzija. D600 jeste relativno mali, ali ovaj Df je ipak dosta sitniji. Ko želi Leica M9 alike aparat - to je to. Rezolucija koja štedi živce i resurse, performanse kakvih se ne bi postideli ni aparati visoke klase i tako to. Pritom, ovde NIJE reč o polufabrikatu u bilo kom smislu - oprobana tehnologija u novom ruhu i sa relativno pristupačnom cenom. Aparat koji nije namenjen menjanju svake sezone, jer je prethodni izašao iz mode. I aparat kome radi rafal, normalno. Kojem i softver radi, kojem ne treba 200 adaptera veličine siporeks bloka ne bi li vlasnik mogao da dovabi neki objektiv itd. A ima i taj retro look, ko se na to loži. Ja ne mogu reći da sam ravnodušan, jer sam oduvek voleo ručne kontrole za sve (pogotovo "točkastog" tipa), pa me to mami. Isto tako, iako sam lično posedovao samo Canon DSLR-ove, oduvek sam uživao koristeći Nikon objektive pre G klase, kada je prsten blende bio mehanički. To je mnogo bolje nego elektronska kontrola meni lično i mnogo mi je žao što je Nikon to sahranio. Mada, sahranio je i kvalitet izrade, jer su mi svi AF-S objektivi redom mnogo lošije izrađeni nego što su Nikkori nekad bili. :( Da mi je bitan baš retro look i nije toliko.

BTW, JAKO me nervira ova debilna video kampanja. OK, stvar je ukusa, nekome se sigurno sviđa, ali mene to iritira do te mere da bih, čak i da sam se nameračio da ovo odma' kupim, iz inata sačekao nekoliko meseci, ne bih li aparat mogao da kupim stojeći sam u prodavnici, bez gomile foliranata koji jedva čekaju da aparat prošetaju kroz centar grada ili ga stave na sto dok balave čaše po kafićima.

Eto tako, my 2 cents. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2013, 11:54:43 posle podne od strane StORM48 »