Autor Tema: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...  (Pročitano 12498 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« poslato: Septembar 18, 2013, 12:26:05 posle podne »
Pozdrav društvo. :)

Slučajno lutajući po netu, ugledah na ebay-u dosta jefitniju foto-opremu naspram Srbije. E sad' pošto nisam baš upućen u to, navratih ovde da pitam vas koji ste imali iskustva s takvom vrstom kupovine.

Da li se isplati? Jel' postoji rizik da ja uplatim novac(imam Intesa internet karticu), a roba mi uopšte i ne stigne? Kontam, da se verovatno plaća carina, dostava itd... pa kakva su vam dosadašnja iskustva? Bukvalno jel' se isplati sve ovo?  ::)

P.S. Sorry, ako već postoji slična tema, nisam uspeo da nađem.  ???
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #1 poslato: Septembar 18, 2013, 03:52:57 posle podne »
Ja kupujem odatle od 2008. god. Nikakvih problema nisam imao, cak, iskustva su vise nego pozitivna jer postoji "buyers protection" i nema problema koji mi nisu resili, cak i kada sam ja bio u krivu.
E, sad. Sto se tice foto opreme, kupovao sam, ali samo sitnice. Ako bi kupovao nesto vece treba da pazis na vise stvari:
- carina i porez pri uvozu
- cena dostave
- mogucnost slanja u Srbiju
Ako su svi ti uslovi prihvatljivi, onda go for it!
Pitaj sta te jos interesuje . . .
Pozdrav.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #2 poslato: Septembar 18, 2013, 07:34:47 posle podne »
Ja nemam otvoren racun ali sam cuo da sitnice ispod 100 KM ( 50€) ne carine? Jel to istina? A planiram i ja da otvorim racun jer je ovdje u Sarajevu papreno skupo svaka sitnica fotoopreme..... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #3 poslato: Septembar 18, 2013, 11:49:44 posle podne »
U Srbiji se ne carine posiljke vrednosti do 70e.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #4 poslato: Septembar 18, 2013, 11:51:51 posle podne »
Sto se tice mogucnosti ne stizanja paketa, svaki prodavac sa eBay-a bi poslao novi ili vratio novac, ako se to desi, ali kako PP usluge kod nas jos ne podrzavaju primanje novca, onda je moguca samo opcija ponovnog slanja.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #5 poslato: Septembar 18, 2013, 11:53:39 posle podne »
Ja sam uzimao neki sat preko ebay-a. Moj ti je savet da pogledas profil prodavca , da vidis komentare o prodaji itd...Ako je sve to ok , mislim da neces imati problema...Kao sto rece Fibo do 70 ne bi trebali da porezuju i carine ...sve preko toga ce sigurno carinit i porezovati, meni se nije desilo da me promase  :) Carina je 10 posto a porez 20 posto (bar je bilo kad sam zadnji put uzimao nesto preko neta)...To ti racunaju na cenu proizvoda plus transport :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #6 poslato: Februar 25, 2014, 04:43:48 posle podne »
Roba do 70 evra se ne carini ako se kupuje od fizičkog lica. Ako se kupuje od pravnog lica, odnosno neke firme ili prodavnice carini se. Carina se računa na osnovicu cena proizvoda+porez+poštarina. Dakle, ako proizvod košta 100 evra, porez od 20% je 20 evra i poštarina je na primer 30 evra, 100+20+30=suma od 150 evra na koju se plaća carina. S tim što ako je neko platio polovan aparat 200 evra, na primer, a kod nas isti nov košta 350, može lako da se desi da carinu i porez platiš na cenu od 350 evra plus poštarina.
Naravno, ima načina da se to zaobiđe.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže ado

  • Član
  • **
  • Poruke: 122
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #7 poslato: Februar 26, 2014, 11:11:31 pre podne »
Ja sam do sad bruku stvari narucivao preko ebay-a nikad problema nisam imao, mada najskuplja stvar koju sam kupovao je blic koji je bio 80 dolara i nisam platio nikakvu carinu ali mi je postar uzeo jos 1.5 eur valjda neke njihove postarine.Na svakom artiklu koji mi je dosao je bila oznacena ona kockica sa naznakom GIFT pa je moguce da zbog toga ne naplacuju carinu. Uglavnom gledaj artikle sa free shipingom, naravno trazi one prodavace koji su oznaceni kao top rated seller.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina sa ebay-a. Kakva su Vam iskustva? Potreban savet...
« Odgovor #8 poslato: Februar 26, 2014, 12:02:41 posle podne »
  citat    Sto se tice mogucnosti ne stizanja paketa, svaki prodavac sa eBay-a bi poslao novi ili vratio novac, ako se to desi, ali kako PP usluge kod nas jos ne podrzavaju primanje novca, onda je moguca samo opcija ponovnog slanja   citat
Evo moram ovako da citiram  :)
Ovo je tačno samo u delu vezanom za uplate novca preko ebay,a ne u delu oko povraćaja novca.Prednost ebay je baš u tome što vaša uplata ne ide prodavcu i što taj povraćaj nije uplata od strane prodavca ili nekog drugog lica.Kada u slučaju da ne dobijete robu otvorite case i vaš prigovor bude usvoje,novac vam se vraća na račun od strane ebay.To je nešto što je ,pretpostavljam, regulisano nekim delom ugovora o poslovanju u nekoj državi.
Ovo pišem na bazi ličnog iskustva od pre nekoliko dana kada mi je novac vraćen na račun jedne domaće banke  :)