Autor Tema: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...  (Pročitano 88377 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #20 poslato: Maj 03, 2013, 08:35:31 posle podne »
Sve je tacno sto kazes stelanova :)

X2
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #21 poslato: Jun 16, 2013, 03:21:10 posle podne »
Drugari , sta znate o offsetu , koji je SS predstavio? Kako da se ulogujem tamo , jel potreban neki prijemni , itd? Koliko se ceka prijemni na SS poslao sam pre 10 dana nista ne javljaju (smorio sam se:)). Sta mislite da otvorimo temu i o SS, posto vidim ima ljudi koji su na ss:)?

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #22 poslato: Jun 16, 2013, 04:19:57 posle podne »
Mislim da moras prvo imat SS nalog, al mozda grijsim, posaljes im mail sa svojim portfoliom pa ako te pozovu, pozovu te :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #23 poslato: Jun 16, 2013, 04:33:07 posle podne »
Hvala imenjace, onda cu jos da sacekam dok se ne nakupe fotke:)

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #24 poslato: Jun 16, 2013, 05:13:07 posle podne »
Mislim da bi bilo odlicno da otvorite novu temu ili da u ovoj pisete o opremi koju koristite za stock.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #25 poslato: Avgust 17, 2013, 11:38:17 posle podne »
Sto se tice prica da mora da se "izadje iz gomile",da das neki svoj pecat...
Mislim da deluje na prvu loptu realno,medjutim...uskoro ukapiras ne samo da svi kradu od Jurija,Subotine...vec da kupci traze to sto je takoreci standardno i sto svi vrte. Drugim recima,lepo sto je Vasil Hadzimanov ubija kako svira,al JK puni "usce"...tj. nismo usli u stock da razmisljamo i smisljamo toplu vodu,nego da sto pre udjemo u inerciju zarade,ne verujem da iko tamo trazi umetnicke fotografije.
Moja drugarica je krenula pre par godina sa stockom...o.k. joj je iso...radila je paralelno vektore i fotke.
Medjutim kada je pocela da "pozajmljuje" ideje od Subotine...zarada joj je skocila sa nekih 500$ na malo preko 1000$ i to samo na shutteru. sa druge strane i ja drpim tu i tamo neku ideju,prodaje se par dana i ode u zaborav.

Svakako kradite od najboljih,potrudite se da tehnicki pokusate da stignete njihovu fotku (jer su velike sanse da imaju mnogo skuplju opremu,sminkere,profi studio...) i da onda tu dodate neki svoj pecat.


U duhu ove teme sa prve strane,ja vam dajem link (sada tek videh da ima 2 naloga) devojke koja je u gomili najkomercijalnijih keywordowa na prvim stranama...devojka koju cete svako jutro videti il u 24h il u blicu il na b92,kada god se pise o zdravlju itd...

Devojka (pod pretpostavkom da je ona taj stocker) samo sebe slika....to je cela njena filozofija i ja sam ubedjen da ona razvaljuje prodaju!

A,da...i dormeo koristi njene slike!

http://www.shutterstock.com/gallery-463936p1.html

http://www.shutterstock.com/gallery-97565p1.html

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #26 poslato: Februar 20, 2014, 08:53:01 pre podne »
Jel se meni cini ili, recimo, ova fotografija nije bas najboljeg kvaliteta?!

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-girl-white-image37917187

Mozda je kompresija pojela.. Nije moja fotografija, nego sam nesto gledao neke primjere pa ugledah ovu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #27 poslato: Mart 03, 2014, 10:17:26 posle podne »
Da li moze neko ovde da napise sazeto dve stvari: 1. da li se ista moze zaraditi u stock-u ako se time ne bavi full time, vec iz hobija ? 2. sta je potrebno od opreme i kako poceti, sta slikati, tj.koje vrste fotografije, itd. ?

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #28 poslato: Mart 03, 2014, 11:02:07 posle podne »
ne znam za stock, ali znam u principu da dok ne zagrizeš u nešto svom snagom, ništa od para...
A to bez celodnevnog i ozbiljnog rada...mrka kapa.
I meni je to ranije padalo na pamet u nekom momentu a onda sam skapirao da to neće to ići tek tako.
Koliko vidim najbolje trenutno idu  ljudi (žene,deca)  i studijske fotke.
Tako da, dobru komercijalnu fotku teško možeš slučajno da dobiješ, ako se i desi to nije dovoljno često.

Svodi se na to da situaciju i scenu moraš sam osmisliti,pripremiti i realizovati...a za to su ti je potrebno vreme, odredjene  tehničko-materijalne predispozicije,...i ozbiljan rad.
...dakle važi sve isto kao i za svaki profesionalni rad... ili radi to kako treba ili se skloni....
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #29 poslato: Mart 03, 2014, 11:40:38 posle podne »
Sta znam manje vise se slazem sa argonom. Ja sam ozbiljno tek poceo da radim zadnja dva meseca. Pre toga sam vezbao i skupljao opremu. Evo dva meseca ne stajem i uopste nije lako kao sto sam mislio, iskreno pricam. Prvo moras da dajes kvalitet, a pritom i da dajes dosta fotki. E sad smisli ti dobrih 100 fotki mesecno ( to je najveci problem bar meni). Onda uplodovanje , pisanje kw sve je to jako bitno a kad dosta saljes dosta ti i vremena za to treba. Moje je misljenje da koliko budes radio (podrazumevam da dajes kvalitene fotke) toliko ce ti se i vratiti.

Ali mislim da ona prica fotkas malo pa stavis paradjiz , kamencic i zavalis se a pare stizu , od tog posla nema nista. Ali teba covek probati nema sta da izgubi :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #30 poslato: Mart 03, 2014, 11:49:50 posle podne »
Ko nije u stanju da se stock poslu posveti veoma ozbiljno i da uz to pribavi dobru opremu, bolje da ne počinje džaba jer će se samo baciti na trošak kako finansijski tako i vremenski. Prošlo je vreme kad je to bilo i zezanje i hobi i zarada. Toga više nema.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #31 poslato: Mart 03, 2014, 11:50:04 posle podne »
sory me, šta je kw..?
(pošto pretpostavljam da nije kilowatt) ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #32 poslato: Mart 03, 2014, 11:51:57 posle podne »
:) ... keyword-ovanje tj pisanje ključnih reči ;) oduzima priličnu količinu vremena.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #33 poslato: Mart 03, 2014, 11:54:35 posle podne »
Aha, hvala...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #34 poslato: Mart 04, 2014, 07:28:10 pre podne »
Mogu da se posvetim ozbiljno i da pribavim dobru opremu ali ne mogu da se posvetim full time tome. Dakle, hocete da kazete ako nisam profesionalni stocker nema sanse tu ista da se zaradi ?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #35 poslato: Mart 04, 2014, 09:34:03 pre podne »
Onda je ok. Prvi ja ne radim ni blizu tih 8h dnevno. Ni blizu. Ali kad radiš moraš tome da priđeš ozbiljno. Veoma je bitno tu u startu raskrstiti neke stvari. Često slušam ljude koji kažu... ma etoo, mi krenuli malo da se zezamo truć muć... znači u startu loš pristup i nesigurnost u sebe i kad je takav u startu teško da nešto može da bude kasnije. Pazi ako ćeš da se zezaš onda izađi napolje, vozi biciklu, sedi sa prijateljima, šetal psa, fotkaj za svoju dušu, a nemoj da gubiš vreme na, što reko Serb, dosadno keywordovovanje, opisivanje i slanje jer tu nema ničeg zanimljivog.

- oprema je jako bitna, bez toga ne treba ni počinjati
- volja i rešenost da se radi ozbiljno

Po meni to OZBILJNO nije 8h dnevno ali je konstantno u smislu da može da se preskoči dan dva tri ali odmah posle toga šalje se nova kolekcija od bar 5-6 fotki. Znači da se ne desi da sad pošalješ 10 fotki pa da čekaš sledeća 3 meseca na još 10. Tu onda nema leba. Potrebna je ozbiljna posvećenost pre svega potrebno je neko vreme da se dobro prouči obrada i pristup istoj za stock pa  tek onda da se krene u samo fotkanje. Biti stocker ne znači samo štancovati fotke koje je već neko štancovao, a pre njega neko drugi. Pre svega biti stocker znači aktivno razmišljati o tome šta fotkati, kako to fotkati, u međuvremenu kada ne fotkaš eksperimentisati i sticati nova znanja. Znači - biti dovoljno posvećen.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #36 poslato: Mart 04, 2014, 10:23:10 pre podne »
O.K. Duxx, hvala. Razumeli smo se onda. Samo mi reci jos dve stvari:

1. Preporuci mi neku opremu za stock pocetnika ?
2. Mozes li preporuciti neke tutorijale  o tome šta fotkati, kako fotkati i o obradi za stock ?


Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #37 poslato: Mart 04, 2014, 03:32:41 posle podne »
Šta koristiš od opreme Milas? Jel krećeš od nule u nabavku iste ili već poseduješ sistem? Ako krećeš od nule onda je Nikon moj izbor bez razmišljanja.

Od objektiva preporuka ide na kvalitetne fiksne stakliće jer imaju mnogo bolji odnos cena/kvalitet za razliku od kvalitetnih zumova koji su papreno skupi.

Treba da fotkaš pre svega ono što najviše voliš, da kreneš sa tim jer je po meni takav način dobar za uhodavanje. Kasnije polako oblikuj svoj rad i prilaz fotografiji tako da bude maksimalno komercijalan. Nije tačno da umetnički dobra fotografija nije komercijalna, to pričaju oni koji ne umeju da naprave fotku koja može da se proda. Može se naći sklad u svemu ali za to treba malo iskustva, da se to oseti, da se izgradi sopstveni stil i jako je teško zbog toga preporučiti čoveku šta da radi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 04, 2014, 03:54:38 posle podne od strane DuxX »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #38 poslato: Mart 04, 2014, 05:19:04 posle podne »
Duxx, misliš da studio i studijska oprema nisu potrebni odmah?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #39 poslato: Mart 04, 2014, 05:33:03 posle podne »
Nisu neophodni ali su vrlo potrebni za neki ozbiljniji rad. Naravno ukoliko se ne može, može se krenuti i bez toga sa lifestyle fotografijom. Problem je što se onda potpuno zavisi od doba dana, vremena, organizacija je znatno teža jer kad sve izorganizuješ treba i vreme da se poklopi. Znači može da se krene po meni i bez ali se o tome treba razmišljati što se pre može.

Drugo, verovatno negde blizu vas postoji neko ko već ima studio. Mislim da ne bi trebao biti problem da se nađe neki dogovor sa vlasnikom ili vlasnicima oko iznajmljivanja istog. Recimo i to je opcija o kojoj vredi razmišljati.

I još nešto... kad pričamo o tome ne moramo odmah razmišljati o prostoru od 200 kvadrata, 5-6-7 rasvetnih tela, zilion zilberica, milion pozadina i slično. Ne morate odmah imati studio za fotkanje grupa ljudi. Dovoljan je i neki kutak od 10-15 kvadrata sa dve blic glave i 2 zilberice gde možete krenuti sa predmetima, sa hranom, sa nekim sitnijim stvarima. Pa i sa portretima, zašto da ne. Kad čovek ima snažnu želju da počne sa nečim on nađe način.
« Poslednja izmena: Mart 04, 2014, 05:43:20 posle podne od strane DuxX »