Autor Tema: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera  (Pročitano 50059 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #80 poslato: April 11, 2013, 05:41:18 pre podne »
Vidi Bare, valjda Tebi ne moram da pričam da je samo POREKLO tog senzora isto... "vaspitanje" im je drugačije. Nikon bukvalno svaki Sony-jev senzor dovede svojim modifikacijama do savršenstva, dok Sony svaki svoj senzor dovede do opšte neverice koliko pojma nemaju ni o čemu. Kao da im je fabrika senzora pala na glavu... tako se ponašaju. Efekat svega toga je da ti senzori u krajnjoj liniji imaju zajedničkog dobavljača silicijum-dioksida i to je uglavnom to. :D

Uporedi samo situaciju A900 vs D3x. D3x bre deluje kao da je iz druge dimenzije, koliko je bolji od A900. Sad kad to rekoh, pade mi na pamet i da možda senzor iz D800 Sony nije upotrebio, ne samo zato što je verovatno Nikon platio neki extra-fee da bi dobio ekskluzivu, nego možda i zbog toga što ovi tutubani bre ne bi znali šta će s njim, a da to na kraju liči na nešto. ;D

Pozdrav

Naravno da je senzor/chip samo pola price u aparatu (kao sto i sam znas). Kako ce RAW da izgleda na kraju zavisi vrlo mnogo od ostale elektronike, koliko se sam chip greje/hladi (izuzetno bitno!) i naravno ponajvise od 'mozga' ugradjenog u procesor koji ce da formira konacan fajl. Pocev od debayer-inga, algoritma za noise supression, hot/dead pixel removal, 'S' curve application (CCD/CMOS je 'previse linearan', mi ocekujemo da vidimo response kao kod filma), ko zna sta sve. Ali to je sve deo "senzora", i kao takav to se i testira. Mi mozemo samo da poredimo izlazni fajl.
BTW, DxO naravno kotira D3x bolje u skoro svim parametrima (pogotovu DR!) od A900. Sto znaci da je Nikonov algoritam za noise removal/supression daleko efikasniji od Sonijevog (jer je well depth isti). Ili drze chip hladnijim. Najverovatnije oba.

Van mreže Bata

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #81 poslato: April 11, 2013, 07:38:43 pre podne »
Obecavam da je ovo moj zadnji post na ovu temu, sasvim sam svestan da niko normalan vise ne zeli da cita o DxO :)

Citat
Nije ni čudo što ozbiljne kolege/fotografi koje ja znam, praktično za DxO i ne znaju. Oni koji znaju i koji u svakodnevnom radu koriste MF, samo se grohotom smeju ovim budalaštinama. Jer, ako nešto nije predviđeno, koji će nam onda? Da bismo rekli ono čuveno "bolje išta nego ništa"?

Samo da podsetim da ima profesionalaca koji ne samo da su culi, vec i aktivno koriste DxO bazu podataka. LuminousLandscape je svetski poznat sajt na kome su pisci i kotributori profesionalni (mnogi od njih vodeci profesionalni) fotografi

http://www.luminous-landscape.com/essays/dxomark_sensor_for_benchmarking_cameras.shtml
http://www.luminous-landscape.com/essays/dxomark_sensor_for_benchmarking_cameras2.shtml

Citat
Uz dužno poštovanje, ako jedan Eric Fossum (potraži o kome se radi, da ne ponavljam) otvoreno iznosi sumnje, veruj mi da ću uvek pre da poverujem njemu, nego doslovno bilo kojoj jedinki na planetu, u šta spadaju i članovi bilo kojeg foruma. Apsolutno je netačno da to što DxO radi može svako, jer NIKO (osim njih samih) i ne zna šta tačno oni rade, jer detaljna specifikacija testa nigde nije data na uvid!

Stavise, slican clanak, datiran 11 Januara 2013

http://www.dxomark.com/index.php/Publications/DxOMark-Reviews/DxOMark-Camera-Sensor2/DxOMark-Score

koji obilno koristi DxOmark ima sledecu fusnotu (moj highlight) :

[xv]  Prof. Eric R. Fossum (who incidentally invented the CMOS image sensor) asked permission to use this article as reading material for his students and requested the change.

Ne zvuci bas kao da je Fossum jos uvek tako anti DxO, kad koristi taj materijal za svoje studente ...
« Poslednja izmena: April 11, 2013, 08:04:40 pre podne od strane Bata »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #82 poslato: April 11, 2013, 08:07:19 pre podne »
^ Bato ne vredi pričati. Džaba! Pokušao sam par puta do sada i nikakvog efekta nema sem što su mi bili otekli prsti od kucanja. Sem toga bićeš okarakterisan kao Nikon fanboy i DxO freak! :)

samo zato jer je neko za sebe napisao da se bavi mnogonekimzaebanim poslom i samoproglašava se naučnikom, a prethodne reference su im jedino PROGRAMIRANJE softvera koji ispravlja geometriju objektiva, što svako od nas manje više može da napravi (neki su i pravili).
Ponovo se stvari bespotrebno marginalizuju. Ponovo se bitne činjenice svode na nivo beznačajnih.

DxO softver je trenutno najbolji korektivni softver na tržištu ne samo među RAW konverterima već uopšte ako se u obzir uzmu i editori fotografije. U tom softveru leže milioni zelenih novčanica i onda meni nije jasno zašto jedan Adobe ili bilo ko drugi ne napravi softver ili PS plugine ili module za svoj softver ili kako već koji će da budu ne bolji, nego ravni onome što nudi DxO ??

Nije problem da se neki parametri unesu u nekakav softver, plugin ili šta već. Nije problem programiranje već je problem doći do tih korektivnih parametara tj. problem je izmeriti sve to maksimalno precizno. :) Na kraju opet dođemo do merenja. Ali ko još meri? To samo rade neki matrix frikovi ogrezli u DR, MR, KR... To se uzmu dve fotke i odma' se jasno vidi razlika. ;) Tjah.

Eto ja malo da se posvetim softveru pošto se Bata upustio u hardverska pojašnjavanja i izneo neke veoma korisne podatke koje nisam znao.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #83 poslato: April 11, 2013, 09:12:48 pre podne »
BTW, DxO naravno kotira D3x bolje u skoro svim parametrima (pogotovu DR!) od A900. Sto znaci da je Nikonov algoritam za noise removal/supression daleko efikasniji od Sonijevog (jer je well depth isti). Ili drze chip hladnijim. Najverovatnije oba.

D3x i A99 nemaju iste mikroleće a one čine razliku određenu i uz to A900 je minimalni ISO200, a kod D3x ISO100, naravno D3x je u prednosti automatski tu jer će imati veći DR zbog arhitekture ADC-a kakva je kod Sony senzora i samim tim veći skor po DxO. A99 i D3x u biti na koncu nemaju isti senzor!

DxO softver je trenutno najbolji korektivni softver na tržištu ne samo među RAW konverterima već uopšte ako se u obzir uzmu i editori fotografije. U tom softveru leže milioni zelenih novčanica i onda meni nije jasno zašto jedan Adobe ili bilo ko drugi ne napravi softver ili PS plugine ili module za svoj softver ili kako već koji će da budu ne bolji, nego ravni onome što nudi DxO ??

Pa normalno da neće Adobe to raditi. Oni sve stvari približno rade, recimo Nikon RAW fajlove čitaju približno pa su takvi kakvi jesu i ima boljih fajlova za Nikon. Slično je i sa ispravljanjem anomalija objektiva. Jednostavno su Adobe alati usmjereni više ka brzini rade nego ka kvaliteti.
« Poslednja izmena: April 11, 2013, 09:19:22 pre podne od strane Bare »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: D7100 vs. 70D DxO test. Nismo odavno ;)
« Odgovor #85 poslato: Avgust 30, 2013, 03:34:25 posle podne »
Sad' ce da pocnu da se vade na 7D, kao da cekamo MKII...  :P
Ali dzabe im...  >:D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #86 poslato: Avgust 30, 2013, 09:07:52 posle podne »
Ostaje jedino da se vade kako ovi iz DxO nemaju pojma ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #87 poslato: Avgust 30, 2013, 09:46:41 posle podne »
Izgleda da ste u pravu :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #88 poslato: Avgust 30, 2013, 10:06:19 posle podne »
Ne kapiram zasto zapocinjes tu toliko puta prezvakanu pricu N ili C, al dobro.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #89 poslato: Avgust 30, 2013, 11:53:40 posle podne »
@Zoran Rodic
Vidi, ima smisla. Meni liči mini šporet na blic, a bojler na markro tubu - sve je to foto oprema, tako da nisu oni toliko blesavi.  :o
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #90 poslato: Avgust 31, 2013, 09:12:41 pre podne »
Dobro dobro ali nije sve samo u senzoru... Ne znam da li vam je poznato ali Canoni mogu da snimaju video!
« Poslednja izmena: Avgust 31, 2013, 09:17:24 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #91 poslato: Avgust 31, 2013, 02:27:04 posle podne »
:)

A na sta snimaju? Direkt kroz objektiv na LCD-a pa sa njega na SD ? :) Premostili su senzor? :)

Mada, ni tu ne cvetaju ruze
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #92 poslato: Septembar 02, 2013, 12:55:02 pre podne »
bas nesto gledam, po DxO ovaj  novi 70D zamalo  da pridje blizu bar vremešnom D5000 , al jbga...nije mu se dalo
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #93 poslato: Septembar 02, 2013, 01:19:29 pre podne »
Ma ok. U sledećoj generaciji će ga prestići sigurno ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #94 poslato: Septembar 02, 2013, 01:35:28 pre podne »
ne, desice se to jednom, sigurno će se desiti...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #95 poslato: Septembar 03, 2013, 10:17:14 pre podne »
Poređenje sa D5000 sve govori... ALI razumnim ljudima. Nerazumnima je i tako teško objasniti značenje reči "logika". Njima srce igra kada je njihov dres na čelu, tako da za razum tu nema baš mesta. ;)

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #96 poslato: Septembar 03, 2013, 10:36:09 pre podne »
Ma Canon je tu mnogo inferioran. Obzirom da to poređenje sa D5000 nesumnjivo govori da je u pitanju neka prevara, treba da ih tuži i da im naplati iznošenje neistinitih podataka koje štete kompaniji tj. koje brukaju kompaniju. Bar je na sudu lako dokazati da Canon ima bolju dinamiku i bolji tonalni i kolorni opseg jel da? Imaju tu neki instrumenti jel tako? Mislim nije to nikakva misterija crnih rupa u kosmosu... I onda oni što im srce igra za Nikon pređu na Canon :P ,a oni drugi nađu duševni mir & nervni spokoj  :P

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #97 poslato: Septembar 03, 2013, 02:13:46 posle podne »
Meni je slucajno pažnju privukao taj  d5000 mada nije on loš aparat ne kažem to, ali ipak 4 godine u svetu tehnologije je mnogo.
Konačno nije ovde reč o crop vs ff pa da se ističe prigovor da se porede  neuporedljive stvari.Mada i taj prigovor je malo čudan. Ovde je reč o senzorima manje vise iste veličine u aparatima različite klase a sa 4 godine tehnološke distance,hm...
S druge strane nisam sklon teorijama zavere, jer ako neko ima para da plati nekom onda je to Canon.
Nisam im bas zagledao u završni račun ali je jasno da su puni ko brod...
Logika mi kaže da negde drugde mora da bude problem i to ili u naučnom metodu ili u naučnom sretstvu kojim se taj metod sprovodi.
Narodski rečeno, ako isključimo mogućnost da im je uredjaj(i) u kvaru ;) onda on ili ne meri ono što treba, ili ga meri ali  na način kome treba neka korekcija ili usavršavanje.

Zaista,  ako neko tvrdi da neki aparat u konačnom skoru ima za četvrtinu  bolji IQ od drugog (npr d7000 vs 7d) jbte, onda to mora i okom da se vidi  jel četvrtina je mnogo! ... a ne vidi se uopšte!
Istina je po meni da to sve to radi toliko slično i toliko dobro, da su razlike ponajviše u osobenostima svakog od sistema.
Mislim zato da DxO mora još malo da poradi na tim-nekim stvarima,ali je jako pozitivno je sto se njima uopšte i bavi.
...Ja inače igrom slučaja imam Canon ali bi bio jako sretan i sa nekim Nikonom, ali eto...sudbina.  8)
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2013, 03:10:37 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #98 poslato: Septembar 03, 2013, 06:26:24 posle podne »
Zaista,  ako neko tvrdi da neki aparat u konačnom skoru ima za četvrtinu  bolji IQ od drugog (npr d7000 vs 7d) jbte, onda to mora i okom da se vidi  jel četvrtina je mnogo! ... a ne vidi se uopšte!
Bogami se vidi. Itekako se vidi. Razlika je drastična bez obzira da li su u pitanju crop ili FF senzori.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: DxO mark - tema ozbiljno saljivog karaktera
« Odgovor #99 poslato: Septembar 03, 2013, 07:00:18 posle podne »
^Možeš li da je pokažeš na sopstvenom primeru i kažeš "evo ovo nije mogao da uradi taj Canon, a uradio je D5000"?

Evo ja iskreno molim za jedan takav primer. Fotografija, naravno. O tome pričamo sve vreme, je l'? :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2013, 07:04:01 posle podne od strane StORM48 »