Autor Tema: Na prvi pogled... Olympus E-PL5  (Pročitano 12107 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« poslato: Mart 31, 2013, 02:20:14 posle podne »



Kada je Yoshihisa Maitani, kao dizajner došao 1956. godine u  Olympus, verovatno da nije ni slutio koliki će uspeh postići aparat koji će dizajnirati tri godine kasnije. Olympus PEN je u svom analognom dobu kupilo 17 miliona ljudi i kao takav bio je jedan od najpopularnijih aparata, koji se pamte. Medjutim, analogno doba se zavrsilo, digitalno je počelo a Olympus nije uspeo da se snadje u novom, kojim su suvereno vladali neki drugi trkači, smeliji i agresivniji sa dSLR ponudom. Olympus je zakasnio na startu, a trka daleko odmakla ... pa se nekako morala privući pažnja publike koja je uglavnom pratila Canon/Nikon dvojac na čelu te trke, navijajući za prve ili druge.
Olympus je bio prinuđen da promeni ''atletsku'' disciplinu, i postane pionir u nekoj novoj, sa preponama... gde su oni sada bili prvi na startu. Bazirano na rešenju iz 2004. i Epsonovim modelom R-D1, Olympus je iskristalisao novi-stari koncept u digitalnoj formi. Izbacili su ogledalo, optičko tražilo, smanjili registar distancu, promenili bajonet i krenuli put razvoja onog sto danas zovemo MILC (Mirrorless interchangeable lens camera) ili CSCs  (Compact System Cameras).
Da simbolika bude veća, put je započet u 2009. godini kada je Yoshihisa Maitani preminuo, i to upravo sa modelom čiji je on idejni tvorac. Tako je Olympus PEN ponovo rođen, u novom digitalnom ruhu kao Olympus PEN E-P1, javnosti predstavljen sledećim sloganom: Not a Point & Shot, Not an SLR ... It `s a PEN.



Četiri godine nakon reinkarnacije, nema ni najmanjih znakova da je smer pogrešan. Naprotiv, Olympus ima jasan signal kojim putem treba da ide, a kao rezultat pred nama je jedan od najboljih trkača na nekoj novoj stazi... Olympus E-PL-5.


Pakovanje koje smo testirali, sadrži sledeće:

- Olympus E-PL5
- M. Zuiko Digital 14-42mm 1:3.5-5.6 II R
- Blic FL-LM1
- BLS-5 Baterija
- BCS-5 Punjač baterije
- Traka za nošenje preko ramena
- CB-USB6 USB kabl
- CB-AVC3 audio/video kabl
- Pripadajući softver, uputstvo i garancija

Kompletan tekst -->> Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Poslednja izmena: April 07, 2013, 07:12:11 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #1 poslato: Mart 31, 2013, 04:49:56 posle podne »
Bravo za test jednog aparata koji nije iz Canikon štale.

Moram reći da se poslije kit objektiva većina kupaca odlučuje za Panasonic 20 F1.7 i Olympus 45 F1.8 jer imaju oba dosta popularnu cijenu. Navedeni Olympus 17 F1.8 je mnogima već malo skup, a nije šriok kao recimo Olympus 12 F2 ili Panasonic 14 F2.5 i sa tim da je ovaj potonji iznimno lagan objektiv malih dimenzija.

Još da nadodam. Oly iako je imao dosta dobro riješen CDAF(u biti najbolje na tržištu) i iako je imao jako širok izbor objektiva je patio zbog onoga 12MP senzora koji je bio prava sprdačina i onda odjednom dođe ovaj vrhunski 16MP senzor koji je tu negdje na raznini APS-C modela današnjima na razini slike, a što je zapanjujuće je to što je kako tvrde Sony senzor(ja ne bih bio tako siguran da je Sony) na razni piksela bolji nego senzor u NEX-7 iako je slična veličina piksela i isti proizvođač po navodima.
« Poslednja izmena: Mart 31, 2013, 05:08:17 posle podne od strane Bare »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #2 poslato: April 01, 2013, 08:14:31 pre podne »
Mogucnost promene objektiva jeste ono sto zapravo MILC aparate izdize iznad kompakta, i priblizava ih dSLR aparatima. Sa ovim kit objektivom, Olympus E-PL5 nije daleko odmakao od recimo Canonskog G1X kompakta. Medjutim, navrtanje bilo kojeg svetlosno jakog prajma drasticno menja stanje stvari.

A sto se tice senzora, jedino da ga ... sto ti kazes, rastavi Chipworks pa da vidimo. Sto se mene tice, on je dobar ma ko ga pravio... a jos je bolja odluka Olympusa da senzor iz flagship aparata spusta u nize modele.

U svakom slucaju, MILC aparati su postali vredni ozbiljnijeg posmatranja.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #3 poslato: April 01, 2013, 09:39:45 pre podne »
Dobar test dobrog modela od proizvođača kome smo predviđali kolaps :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #4 poslato: April 01, 2013, 10:10:25 pre podne »
Odlican test!! :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #5 poslato: April 01, 2013, 10:31:01 pre podne »
Mogucnost promene objektiva jeste ono sto zapravo MILC aparate izdize iznad kompakta, i priblizava ih dSLR aparatima. Sa ovim kit objektivom, Olympus E-PL5 nije daleko odmakao od recimo Canonskog G1X kompakta. Medjutim, navrtanje bilo kojeg svetlosno jakog prajma drasticno menja stanje stvari.

Nažalost većina korisnika entry-level SLR-ova kao što je xxxD ili xxxxD serija kod Canona ili D3x00 i D5x00 kod Nikona najčešće nikada i ne ode dalje od 18-55 kit objektiva, ja ih sam poznajem u svom gradu takvih barem 5. Ne znam što takvi i zbog čega idu uopće na neki od sustava sa izmjenjivim objektivima kada im je velika tlaka ih mijenjat. Recimo tu kod mijenjanja ovi m4/3 sustavi su jako zgodni jer je jako lagano tijelo sa jako malim i laganim objektivima i uopće nije problem kao kod recimo nekgo glomaznog i teškog već FF DSLR-a i isto takvog objektiva. Naprosto je m4/3 sustav idealno koncipiran za te fiksne objektive kojih fala Bogu ne manjka u tom sustavu.

Dobar test dobrog modela od proizvođača kome smo predviđali kolaps :)

Pa i doživjeli su kolaps na DSLR fronti. Ali ovdje ih bome ide, prije svega zbog velike doze neozbiljnosti iz Canikon tabora, a naravno i zbog Sonyeve politke sa kojim ne zna bi li ''piškija ili kakija'' kako sa DSLR sustavom tako i ovdje sa NEX modelima koji su OK ali sama tijela ne podržaju tako dobro AF kao m4/3(više su čak orijentirani focus peekingu i manualcima), te naravno često ipak preglomaznim objetivima za tako mala tijela i još su izbacili najveću prednost koju su imali što je stabilizacija na senzoru i tako dodatno otežavaju i povećaju objektive ako istu žele imati. Dok sam kod DSLR-a više za stabilizaciju u objektivu ovdje je ipak njoj mjesto na senzoru.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Update: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #6 poslato: April 08, 2013, 12:41:25 pre podne »
Kratak pregled Olympus PEN E-PL5 modela je dopunjen ISO test scenom JPEG i RAW isecaka, u poredjenju sa Canon EOS M modelom.
Link je isti > http://pcfoto.biz/CeoTest_43875_Na-prvi-pogled-Olympus-PEN-E-PL5

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2013, 01:33:22 posle podne »
Bogami, ima aduta i za jednog i za drugog u nijansama, ali je evidentno da je izlazni rezultat iz RAW-a korisniji na ovom mališanu ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #8 poslato: April 08, 2013, 01:55:49 posle podne »
Pa Oly je realno u prednosti, iz dva razloga:

1. Bolji AF
2. Veci izbor objektiva
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #9 poslato: April 08, 2013, 02:13:47 posle podne »
3. Stabilizacija na senzoru ;D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #10 poslato: April 08, 2013, 02:18:11 posle podne »
To naravno. Mislio sam na nijanse u izlaznom fajlu na visokim ISO vrednostima.
Pazi, generalno voleo bih ja da posedujem M kao "off road" saputnika, ali u nekoj krštenijoj varijanti. Generalno nije toliki problem ispljunuti novac, ali kada te nešto ostavi bez daha. 7d je to znao, 550d takođe (pričam u skorije vreme), ali sa M to nije slučaj ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #11 poslato: April 08, 2013, 02:18:39 posle podne »
3. Stabilizacija na senzoru ;D

Da. I to.

Jeftiniji objektivi, u svakom slucaju... bez opasnosti da ce ti brend isto staklo ponuditi 5 godina kasnije za 300 evra vise, samo zbog IS.
Pritom, ima tu adaptera... pa ko voli da se igra sa matorim staklima, to mu dodje samo kao plus.

Pazi, sjajna je ovo masinica... bez sve sale, samo sto bi ja ovo drao samo sa jednim prajmom... koji ne bih ni skidao sa aparata, niti bi aparat vadio iz dzepa.

Samo kad bi malo sredili one konfuzne menije... sve bi bilo taman.  :D

@Hornet
Pazi, kome brz AF nije prioritet...  EOS M nije grbavo resenje. Ali to najbolje da pipnes, osetis u rukama, okines koju fotografiju, pa zakljucis koliko je za tebe, a koliko ne. Njemu je veci problem konkurencija, nego sto on ima problem sam sa sobom.
« Poslednja izmena: April 08, 2013, 02:24:04 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #12 poslato: April 08, 2013, 03:48:11 posle podne »
Ja vidim prednost stabilizacije senzora u lakšem postizanju kompaktnosti objektiva, ipak je ovo ili bi trebao biti komapktan sustav. Recimo po meni je Sony sa NEX-om totalno promašio filozofiju, išao je na što manja tijela da i sa time nije mogao više imati stabilizaciju senzora kao kod svog SLR koncepta i onda je sve to rezultiralo da imamo preglomazne objektive koji skupa sa tim sitnim tijelom djeluju nakaradno.

Za svakoga ko sada traži bezzrcalca je pitanje što zapravo traži. Ako želi male i lagane objektive dobrih optičkih performansi i ne smeta mu da su fiksni da AF naravno uredno radi onda je Olympus logičan izbor. Još se može gore nakeljiti EVF ako se ne varam, barem se moglo na prethodnim PEN-ovima.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #13 poslato: April 09, 2013, 11:22:02 posle podne »
Sony NEX je krenuo da se normalizuje, stavise postaje opasno zanimljiv.

Sta znam... ja nekako te mirrorless aparate posmatram malo drugacije nego vecina. Najveci problem sa njima je cinjenica da ih najvise hvale oni koji ga nikada kupiti nece, a kude ga oni koji ga nikada nisu videli.

Imati mirrorless sa palacinka prajmom, je fantasticna stvar. I ja bih se tu zaustavio ... naprosto, ne vidim logiku da kalemis na njega grip, telezum... i sta ti ja znam.

Sto se tice trazila, pa ima Oly ona svoja dva VF-2 i VF-3 ... s tim sto mislim da je se E-PL5 kompatibilan VF-3. E sad, meni se tu nex 6 dopada, bas zbog toga.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #14 poslato: April 09, 2013, 11:33:02 posle podne »
Ne znam sada baš cijene kod vas ali ovaj testirani PEN sa VF-3(probao sam te dodatke na nekim ranijim PEN-ovima) bi taman trebao biti cijeom ko NEX-6 sam tako da ne vidim tu problem. Problem pak Sonya su recimo ogromni  i skupi 24 1.8, a ni 50 1.8 nije nešto mal. To je Oly sve skupa puno bolje riješio. Da imam viška para kupio bih si neki PEN ali nemam.
E da, NEX neki kupuju zbog focus peekinga, meni osobno to nebi bilo napeto, ja sam više za AF. Zapravo je NEX kao sustav bio najzanimljiviji dok Oly nije krenuo sa ovako dobrim senzorima, ja mu sada ne vidim smisao, čak će mi onaj Fuji da malo smanji cijenu biti zanimljiviji jer ima bolji izbor malih laganih fiksnih objektiva sa velikim otvorom blende(je li sve ono gdje je Sony loš ;D).

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #15 poslato: April 09, 2013, 11:35:14 posle podne »
Ja prvo da pohvalim drugu fotku... ovu na kojoj su "PEN-ovi kroz istoriju"... sjajan uvod u priču! :)

A posle da pohvalim i krajnji stepen mazohizma kojim si izložio i sebe i svoje nemale ručice... pravi je herojski čin boriti se sa tako maleckim aparatićem u rukama u kojima i 5D Mark III deluje sićušno. ;D
Što se prikaza tiče - lepo. Eto, da ne kažu da se ne trudimo da obogatimo repertoar, iako je po tom pitanju najmanje do nas, a mnogo više do proizvođača koji se sve manje mešaju u svoj posao. ;)

Ne sviđa mi se taj kit objektiv. Slušajući ranije o njemu, nisam baš skontao sistem "skupljanja", jer kad se raširi (pošto sam ovo imao prilike da odradim u studiju) on ništa manji nije od Canon 18-55 kit objektiva, koji je namenjen većem senzoru i dobacuje do više mm. Čudno. Nekako mi je neverovatno da za toliki senzor nisu mogli da naprave manji objektiv. Fotke mi deluju super. Možda to na višim ISO vrednostima nije uporedivo sa aktuelnim DSLR-ovima, ali kao što si i rekao - nije ovo ni namenjeno da se takmiči sa njima, već da potisne high-end kompakte (koliko to rogobatno i apsurdno zvuči!).

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 09, 2013, 11:39:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #16 poslato: April 10, 2013, 07:08:32 posle podne »
Pozdrav svima

Koristio sam dslr godinama, i to uvek najbolji od olija, poslednji je bio E5.....a onda sam u suzama resio da ga prodam i pazarim OMD....prvih mesec dana sam mnogo vise patio sto nemam E5 nego sto sam se radovao novoj OMD igracki, ali vremenom je sve leglo na svoje. Sada me niko ni motkom ne bi naterao da koristim DSLR jer mu prosto ne vidim svrhu, sem ako mi ne treba rezolucija sa D800, i tako jos neke stvari koje i dalje krase dslr ali meni tj mojim potrebama realno ne znace nista.

Sta je fora, OMD sa ugradjenim trazilom i dodatnim gripom ( polovinom tj vertikalnim delom) se ponasa identicno kao dslr, razlike prakticno ni nema. Dok recimo EP-L5 i svi ostali penovi jednostavno nemaju taj dslr smek koriscenja, pa bi eto da skrenem paznju da je OGROMNA razlika u koriscenju izmedju OMD-a i svih ostalih penova.

A glavna fora su objektivi, njihova kompaktnost i tezina, to je najjace oruzje mikro 4/3 sistema. Nekada sam u kilo i po u torbi imao telo sa dva objektiva, sada u tih kilo i po imam telo sa 5 objektiva, nekada sam nosio veliku torbu oko ramena, one nowa 5, a sada maleni ranac....jbt, da sam sanjao i zamisljao svoj sistem, ovakav bi bio  ;)


Ako koga zanimaju detalji tu sam :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #17 poslato: April 10, 2013, 07:47:58 posle podne »
Da si koristio kršten dSLR možda bi ti i zafalio ;D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #18 poslato: April 10, 2013, 08:27:41 posle podne »
@ RUMUN

Dobro ti nama dosao!  ;)

Nije u redu da jedan kanondzija poput mene sam advokatise  za oly :) 



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Olympus E-PL5
« Odgovor #19 poslato: April 10, 2013, 08:32:27 posle podne »
Dobrodošlica i s moje strane, druže Rumun! :)
Koliko ja vidim, imaće se ovde šta braniti, jer se Oly na sreću još uvek ne da.

Pozdrav