Autor Tema: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III  (Pročitano 6277 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« poslato: Mart 29, 2013, 12:05:58 posle podne »
Sad citam i ne vjerujem:
http://www.eoshd.com/content/9713/nikon-d5200-vs-canon-5d-mark-iii
Jel ima smisla uopste ovo poredjenje s profesionalne strane, ovo mi sve djeluje kao placen tekst, ispade da je bolje uzet
Nikon crop nego Canon FF???

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2013, 12:29:06 posle podne »
Neki kažu da senzor u D5200 je prilagođen za video, a sa druge strane video 35mm format je približne veličine APS-C senzora. Iovako ionako najviše usmjren foto proizvod ka ivdeu i kažu mnogi najbolji sa video strane je Panasonicova GH linija.

Inače što sam do sada vido od strane D5200 senzora mora se reći da performansama nikada do sada jedan APS-C nije bio toliko blizu performansi aktualnih FF modela.
« Poslednja izmena: Mart 29, 2013, 12:31:52 posle podne od strane Bare »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2013, 12:37:08 posle podne »
I sta reci na sve ovo, posebno kad znamo da je Canon izbacio direktnog konkurenta, 700D, smijesno...

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #3 poslato: Mart 29, 2013, 12:50:16 posle podne »
A evo se šuška o 7D2 sa 21MP. Moguće da će se koristiti postojeća tehnologija proizvodnje senzora kao kod 7D samo što će se izmusti do kraja slično kao što su napravili sa 5D3 ili 6D.


700D je tu bio samo šminke radi, eto da se sa marketing stajališta sve može izreklamirati kao nov model, da eto nešto kao rade i u biti je samo kupovanja vremena dok ne bude dostupan novi i bolji senzor.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2013, 12:58:15 posle podne »
Ja sam negdje skoro citao da kao il ce stavit unapredjene 18mp senzore il ce dat im 40-50mp al mi je citav tekst bio previse neozbiljan i nisam otvarao temu ovdje...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2013, 10:17:09 posle podne »
Jel ima smisla uopste ovo poredjenje s profesionalne strane, ovo mi sve djeluje kao placen tekst, ispade da je bolje uzet
Nikon crop nego Canon FF???
Pa naravno da nema smisla, ali jbg... danas svako škraba šta mu padne na pamet... Međutim, ja nisam baš video da je izveden zaključak da je D5200 bolji po bilo čemu. Konstatovano je da je razlika manja u kvalitetu video snimka, nego što je po pitanju opšteg look-a, koji FF senzor vuče sa sobom. U praksi to jeste dupe i oko i zato ovo poređenje nema smisla.

E sad, sve to ne umanjuje činjenicu da je D5200 inače odličan aparatić.

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #6 poslato: Mart 29, 2013, 10:45:25 posle podne »
Pa krajnji zakljucak ide na to da je ipak bolji nikon.
Cak cijeli tekst udara na ono gdje mkIII dobar, video...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #7 poslato: Mart 30, 2013, 01:41:40 pre podne »
Pročitao sam zaključak i zaista ne vidim gde to piše. Jesi siguran da si dobro razumeo?
Napisao je da je "razlika među njima (u video modu) prilično mala, imajući u vidu cenovnu razliku".
Ipak, tu se previđa činjenica da ne čini samo bitrate snimak, nego i sve drugo - kolorit, šum, FOV itd. Sve je to na strani 5D Mark III. Ali dobro, naravno da je teško opravdati neku sumu, posebno ako neko ne zna kako da te prednosti iskoristi.

Međutim, Canon je i bez merenja piksela u ovom domenu u nemerljivoj prednosti, a Nikon po tom pitanju može samo da ih mrzi i ništa više. Stvar je čisto tehničke prirode i tiče se objektiva koji su na raspolaganju. Na Canon se može nakačiti manje/više sve, dok je Nikonov bajonet prilično ograničen i to je veliki hendikep, zbog kojeg Nikon teško može da očekuje neke bitnije prihode iz video branše.

Ako je verovati videografima, od Canona je u domenu videa bolji jedino m4/3... tačnije Panasonic sa svojom GH/GF serijom aparata, koja uz adaptere prihvata bukvalno sve što im može pasti šaka. S druge strane, njihovi senzori su jednostavno i dalje smešni naspram Canonovih (oko ovoga postoji generalni konsenzus), bez obzira što ne pate od nekih nuspojava od kojih pate Canon aparati u video modu. Evo npr. jednog izuzetno dobro odrađenog spota, koji je Vladimir Talijan (nickname guru) odradio sa 5D Mark III (preporučujem gledanje u najvišem kvalitetu):

FEUD - "Vlast"
Ovakav izgled će teško da pruži i D5200, a i Panasonic GH... D600/D800 mogu, ali imaju hendikep objektiva za neki ambiciozniji poduhvat.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #8 poslato: Mart 30, 2013, 09:21:08 pre podne »
od Canona je u domenu videa bolji jedino m4/3... tačnije Panasonic sa svojom GH/GF serijom aparata, koja uz adaptere prihvata bukvalno sve što im može pasti šaka

Panasonicu je glavna prednost što su senzori maksmalno optimizirani za video, evo vidimo sada kod D5200 sličan slučaj iako ne opet toliko dobra rešenje kao kod Panasonica. I sada se tu nešto svi pucaju kod viskog ISO-a kada ionako se kvalitetne produkcije rade sa kvalitetnom rasvjetom.

Ovakav izgled će teško da pruži i D5200, a i Panasonic GH... D600/D800 mogu, ali imaju hendikep objektiva za neki ambiciozniji poduhvat.
Neki će dizati obrve ali filmski 35mm format je baš veličine otprilike kao APS-C senzor tako da sa D5200 ga se već dobije, a sve dalje je pomodarstvo koliko god to neke smetalo.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #9 poslato: Mart 30, 2013, 10:47:26 pre podne »
Pa ne bih se složio. Najveći format u video industriji dugo jeste bio super 35, ali se taj trend pomiče ka većim senzorima.

To je kao kada bismo rekli da su kola tolike godine imala po 50-60 konja, i da je sve preko toga pomodarstvo. Nije pomodarstvo, jer se specifičan "look" koji FF senzor daje, jednostavno vidi iz aviona i još nisam čuo da to nekom smeta. Uostalom, sami videografi kažu da im jedan 5D Mark II (a sada III) štedi ogromne pare kada produkcija tehnički ne može da realizuje neki set sa ultrapreglomaznim Panavisionima, ili kada je potreban baš FF, efekta radi. O ceni takve produkcije da ne pričam, a krajnji kvalitet je vrlo blizak najskupljim kamerama, za simboličnu cenu u tom smislu.

Nikon je sa videom odradio dobar posao prošle godine (d800), ali očigledno imaju neki problem u glavi kad izbegavaju da to pruže i u nižim klasama. Džaba D5200 dobar kvalitet, kad je potrebno upucati se u glavu da se taj video i upotrebi (kontrole u LV-u, što smo već pominjali)? Problem maleckog bajoneta je posebna priča i tu nije moguće više ništa uraditi, ali ovo sa kontrolama je očigledno i namerno saplitanje. Kao da, Bože moj, Nikon ima neku žešću cinema-diviziju, pa paze da je ne ugroze. A zapravo je sasvim suprotno - Nikon nikad nije ni imao cinema diviziju, pa je sasvim logično da se u HDSLR priči uozbilje, ako misle da naprave nešto. Ovako će njihovi aparati (u smislu videa) biti zanimljivi samo za ovakve kvazi-testove/komparacije, gde neko biva srećan što to dobro izgleda, a što je u praksi neupotrebljivo za bilo šta ozbiljnije, ko te pita...

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #10 poslato: Mart 30, 2013, 01:14:25 posle podne »
Ja bih zamolio da se ime Nikon ne pominje pored reči "odličan video" jer bojim se da će da čuju, a ako čuju mogu se i napaliti, a ako se napale na video ko ovi drugi ja moram prelaziti na Pentax... tako da molim vas drugarice i drugovi - imajte malo razumevanja ;)

Hvala!
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 01:28:32 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #11 poslato: Mart 30, 2013, 01:27:36 posle podne »
E to sa Pentaksom nije losa ideja. Cuo sam da vec godinama imaju nagradnu igru: Svaki treci kupac u Srbiji dobija stan i kola.

Nagrada jos nije osvojena... tako da imas sanse :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #12 poslato: Mart 30, 2013, 01:29:59 posle podne »
Pa šta si se onda uhvatio onog Olympusa. Uzimaj Pentax i ja jedan i da nađemo još jednog pa da se talimo! :P

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #13 poslato: Mart 30, 2013, 01:33:43 posle podne »
Pa ne bih se složio. Najveći format u video industriji dugo jeste bio super 35, ali se taj trend pomiče ka većim senzorima.

IMAX je dosta veći i koliko znam nije digitalan. Ipak je problem hlađenja kod stalnog outputa sa senzora koje video zahtjeva.

Nije pomodarstvo, jer se specifičan "look" koji FF senzor daje, jednostavno vidi iz aviona i još nisam čuo da to nekom smeta. Uostalom, sami videografi kažu da im jedan 5D Mark II (a sada III) štedi ogromne pare kada produkcija tehnički ne može da realizuje neki set sa ultrapreglomaznim Panavisionima, ili kada je potreban baš FF, efekta radi. O ceni takve produkcije da ne pričam, a krajnji kvalitet je vrlo blizak najskupljim kamerama, za simboličnu cenu u tom smislu.


Zašto je FF look tako specifičan? Mislim ima i manjih i većih senzora/filmova kod videa i koliko ja znam nijedan nije veličine 35mm foto formata. Isto tako focus pulleri se žale na FF.
A 5D2 recimo je još legendaran od one epizode Housea ali koliko im je olakšao toliko je problema stvorio kod editiranja da ne pričamo o problemima sa samom kvalitetom jer senzor nije prilagođen videu, sa druge strane ove Canon C serije bi trebale biti pravi pogodak.
Ali evo sada serija snimanih sa D800 npr. i mislim da je tu sve stvar toga kojoj ekipi će Canon ili Nikon platiti za snimanje njihovom opremom poradi promidžbe.

Nikon je sa videom odradio dobar posao prošle godine (d800), ali očigledno imaju neki problem u glavi kad izbegavaju da to pruže i u nižim klasama. Džaba D5200 dobar kvalitet, kad je potrebno upucati se u glavu da se taj video i upotrebi (kontrole u LV-u, što smo već pominjali)?
Ne znam zašto je to tako, moguće da je do same elektrnike aparata ali ionako za video su idealni objektivi sa prstenom blende i dobro riješenim prstenom za fokus.

Problem maleckog bajoneta je posebna priča i tu nije moguće više ništa uraditi

Ne vidim mali bajunet kao problem, više je problem dugog registra


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5200 vs Canon 5D Mark III
« Odgovor #14 poslato: Mart 30, 2013, 03:47:42 posle podne »
Pa šta si se onda uhvatio onog Olympusa. Uzimaj Pentax i ja jedan i da nađemo još jednog pa da se talimo! :P
Verujem da bi on uzeo to da proba (kao i ja), kad bi u krugu od 2000km postojao barem jedan primerak. Čuh da je jedan viđen u Zanzibaru, ali je netragom nestao i niko ga više nije primetio. ;D

Zašto je FF look tako specifičan? Mislim ima i manjih i većih senzora/filmova kod videa i koliko ja znam nijedan nije veličine 35mm foto formata. Isto tako focus pulleri se žale na FF.
Ne znam ko se i gde na šta žali, ja samo znam da se obilato koristi, iako je to i dalje zanemarljiv broj u odnosu na pojedince koji ga koriste isključivo za fotografisanje. A zašto je FF look specifčan.. heh, pa ovde ne mogu da Ti odgovorim ništa bolje od: cause that's the way it is. Fizika i njeni zakoni... ;)
 
Ne znam zašto je to tako, moguće da je do same elektrnike aparata ali ionako za video su idealni objektivi sa prstenom blende i dobro riješenim prstenom za fokus.
Nije do elektronike, već do firmware-a. Elektronika im je poprilično ista, veruj mi na reč. ;)
 
Ne vidim mali bajunet kao problem, više je problem dugog registra

Oba problema su aktuelna. Registraciona distanca je jedno, a to što gomila stakala fizički ne može da se uguzi je nešto drugo. ;)
Ipak, oba su vezana za isti problem - bajonet.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 30, 2013, 04:04:24 posle podne od strane StORM48 »