Autor Tema: Izrada fotografija  (Pročitano 10758 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Izrada fotografija
« poslato: Mart 17, 2013, 07:28:24 posle podne »
Da li neko moze da mi preporuci gde u BG da izradim moju fotografiju sa DSLR-a na vecem formatu (npr 100x50) i uramim ?


thx.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2013, 01:30:38 pre podne »
BGElite Foto za štampu i Fabris za ramljenje. ;)

Preporučujem da barem jednu fotku uguziš u 914 x 305mm i propustiš je kroz Noritsu 37HD koja štampa na 640dpi. Traži silk papir i posle to u Fabrisu urami sa mat staklom. Ne verujem da će Ti više pasti na pamet da ideš iznad tih dimenzija. ;)


Pozdrav

 

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #2 poslato: Mart 18, 2013, 02:45:33 pre podne »
Ja bih preporucio za ramljenje i INJCA  ;) :)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2013, 10:34:07 posle podne »
O.K. Thx. Pitao sam dole u "Uscu" kod Idea-e, rade fotografije na platnu, cena je jako povoljna. Ono sto me zanima jeste, koja mi rezolucija treba za izradu fotografije npr. 100x50cm? Da li se moze izraditi iole dobra (citaj ostra) fotografija tih dimenzija od 15-18Mpix ?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #4 poslato: Mart 28, 2013, 11:38:17 posle podne »
Može, bez problema. Izvedba zavisi od kvaliteta štampe i načina interpolacije.

Mislim, ako bi štampao na nekoj mašini koja izvlači 600dpi, piksel-na-piksel rezolucija bi iznosila 72 MP, ali bi tada fotografiju trebalo posmatrati lupom da bi takva detaljnost imala smisla. ;)

Pozdrav

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #5 poslato: Mart 31, 2013, 03:03:50 posle podne »
Koju rezoluciju (min.) preporucujes za ovu stampu (~100x50cm) i koliko ppi ?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #6 poslato: Mart 31, 2013, 07:33:50 posle podne »
Pa to zavisi od rezolucije mašine. Ne treba ići ispod 300, jer to danas može da izgura svaka mašina.

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #7 poslato: Mart 31, 2013, 07:54:52 posle podne »
Ma kupi neki ploter i uživaj  :)

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #8 poslato: April 27, 2013, 03:45:37 posle podne »
Uradio sam fotografiju u dimenzijama 100x65cm na platnu, kod ovih ljudi. Fotka je ispala dobro, medjutim, moram da primetim da je dosta tamnija nego na tri monitora gde sam je gledao (od kojih je jedan hw kalibrisan), pogotovo su tamne partije 2 blende tamnije, da li neko ima iskustva sa ovim zasto se to desilo?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #9 poslato: April 27, 2013, 09:44:38 posle podne »
Najverovatnije nije uskladjen tzv. "ICC Profile" izmedju monitora i stampaca, otud i razlika.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 28, 2013, 12:11:59 posle podne »
Da ne otvaram novu temu, a ni ta tema možda ne bi bila primerena forumu...

Ipak, značilo bi mi ako neko ima da mi preporuči gde mogu u Beogradu da uradim fotografiju na porcelanu (keramici - za spomenik). Pravougaoni oblik, 10 x 15 sa već postojeće fotografije (nije negativ ili elektronski format). Pre nekoliko godina sam radio jednu kod Nikolaševića ali se oni više time ne bave.

Hvala unapred svima !

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 28, 2013, 01:18:50 posle podne »
BGElite Foto za štampu i Fabris za ramljenje. ;)

Preporučujem da barem jednu fotku uguziš u 914 x 305mm i propustiš je kroz Noritsu 37HD koja štampa na 640dpi. Traži silk papir i posle to u Fabrisu urami sa mat staklom. Ne verujem da će Ti više pasti na pamet da ideš iznad tih dimenzija. ;)


Pozdrav

 

^^ Kvalitet je boli glava, doduse radio sam na manjem formatu, ali odusevio sam se kada sam video izlazni kvalitet.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 28, 2013, 03:29:55 posle podne »
^ Takodje, sve reci hvale. Radio sam 20x30 (ili bese malo vece) 640 dpi na silk papiru i detaljnost je neverovatna.

Pozdrav!

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2014, 02:21:40 pre podne »
Da ne otvaram novu temu, da postavim par glupih pitanja :)

Resio sam da odstampam neke svoje fotografije i odneo u jednu foto radnju (ujedno je i fotografska radnja). Rekli su mi da su njihovi stampaci kalibrisani na srgb i da ako su moje slike radjene pod tim profilom, ne bi trebalo da bude problema. Tako sam i radio...

Medjutim, slike definitivno nisu ni priblizne kao na monitoru. Vecina fotki je podeksponirana i cini mi se da je pored toga jaci i kontrast. Boje su OK.

1. Da li je ok sto oni za stampu koriste srgb i da li bi u teoriji to trebalo da bude ok ako su fotke radjene pod istim kolornim profilom? Po nemoj mojoj logici - da. Verovatno glupo pitanje, ali ajde da proverim.
2. Da li je moguce da njihov stampac radi neke auto korekcije? Problem sa podeksponiranoscu je narocito izrazen kod pejzaza sa mnogo svetlih tonova. Kao da stampac vraca sve na auto evaluative metering :) Neke fotografije imaju korektnu ekspoziciju, ali je i dalje kontrast prejak.
3. Koja im je to fora i gde je tu logika, ako je ima? Ajde da sam dosao sa point and shoot kamerom... Lepo sam im objasnio da su fotografije obradjene i cak sam trazio da mi kazu koji im je kolorni profil. Mislim, da li mislite da je to neznanje ili cist nemar uraditi tako nelogicnu stvar i modifikovati fotografije fotografu?


Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2014, 11:03:24 pre podne »
Problem nije u masini, vec u printeristi. Garant nisu iskljucili auto korekciju - i eto problema. Sledeci put nosi u proverenu radnju i obavezno naglasi da ne rade korekcije.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #15 poslato: Decembar 11, 2014, 11:21:58 pre podne »
U jednoj poznatoj foto radnji u NS piše na sajtu da je auto korekcija uvek uključena. Potrebno je naglasiti ako stranka želi da se isključi auto korekcija. To nema veze sa kolornim profilom. To sam i ja saznao davno na način sličan kao i ti. Dobio sam slike koje su bile ok, ali sam očekivao više. Međutim taj njihov auto sve i svaša sasvim lepo radi kada doneseš sliku sa lošeg aparata.
Zato sam našao radnju gde čovek svaku sliku ručno pregleda, koriguje ako treba i zna šta radi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #16 poslato: Decembar 11, 2014, 11:41:20 pre podne »
Pretpostavio sam da je to, hvala na odgovoru.

Ne zelim nikakav majstor da radi bilo kakve korekcije :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #17 poslato: Decembar 11, 2014, 03:28:50 posle podne »
Sto ne probas  da ti urade tu gde je Storm preporucio, ja sam cuo da su oni najbolji. I ja sam imao par stampanja (na foto papiru i na canvasu) koja su se zavrsila katastrofom...Sve se teram da odem do ovih sto Storm rece, da vidim kako rade :)


P.S I slazem se sa Markom , necu da mi neki majstor odokativno popravlja boje, sta ih ja onda mincam  kad ce neko da se poigra pri stampi:)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #18 poslato: Decembar 11, 2014, 03:48:11 posle podne »
Hocu Serb, sigurno. Pre toga cu rascistiti sve i traziti da mi objasne njihov workflow. Koliko vidim, ICC zavisi i od papira. Probacu i to da razjasnim kakve su razlike.

Ovo je bila vise proba, posto su mi vec dugovali neke fotke od ranije. Iskreno, prvi put da sam odstampao moju fotku :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izrada fotografija
« Odgovor #19 poslato: Decembar 11, 2014, 11:16:46 posle podne »
P.S I slazem se sa Markom , necu da mi neki majstor odokativno popravlja boje, sta ih ja onda mincam  kad ce neko da se poigra pri stampi:)

Napisao sam "AKO TREBA".
Odnosi se na sve slike koje dođu na izradu od svih ljudi, a šta sve dolazi... - samo što nije slikano fiksnim telefonom.
Naravno da ni ja ne volim da mi neki majstor kaže "to treba ovako, ja znam" i onda ti napravi nešto što ne želiš.
Ovde svaku sliku gledamo zajedno na monitoru od mašine za izradu i moja reč je poslednja.
Eto ima i takvih ljudi, koji nisu najpametniji, prepotentni i sl. a znaju posao zaista.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II