Autor Tema: Šetnja Vršačkim bregom  (Pročitano 8949 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Šetnja Vršačkim bregom
« poslato: Mart 02, 2013, 02:44:09 posle podne »
Pa evo jedne današnje prepodnevne šetnjice i ono što sam mogao pre vegetacije da zabeležim.  ;)

Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #1 poslato: Mart 02, 2013, 05:11:51 posle podne »
Obrada kao i uvek odlicna (za moj ukus).
Svidjaju mi se Kucica i Par.
Kod Panosa mi smeta drvece u pvom planu, inace je dobra.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #2 poslato: Mart 02, 2013, 06:58:47 posle podne »
Mislim da si mogao za nijansu bolje da odradis ovo. Kao da je pomalo degradiran kvalitet.
Recimo, gledam ovu prvu fotku i ne znam po cemu bih rekao da je slikano DSLR-om, a ne kompaktom.
Mislim da su vrapci jos i streseni.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #3 poslato: Mart 02, 2013, 11:21:18 posle podne »
Hvala pericha, hvala cronnin na komentarima i zapazanjima.  :)
Vidi cronnin imas pravo za onu prvu da je kao kompaktom slikana mada se na punoj rezoluciji vidi mnogo bolje.
Ali greska postoji a zastoje tako. Slikano je na max 105mm i to susedno brdo. Znaci nije tako blizu ali F je mali svega 5.6 ( ima sve u exsifu ).
Dok je panorama na f13 pa ima dubinsku ostrinu.
A za vrabce mozda sam trebao vise da ih naostrim? Samo sam malo blurovao okolo umesto vinjete.
Shuter je 1/125s a ptice su zaista bile mirne. Desna me nije ni pogledala.
I ja bih voleo da ima nesto interesantnije od ovoga sa vise boja. Cak nijednu visibabu nisam pronasao.  :D
Pericha, trudio sam se da izbegnem zbunje i sve sto smeta za panoramu. Ali eto to je ono sto se najvise moze iz sume izvuci.
Slikao sam panoramu zbog oblaka i svetlosti gde se vidi kraj grada i naselje koje se tek podize a u senkama oblaka u daljini nazire se JAT-ova skola za pilotei deo piste.

Ono najdalje osvetljeno i desnom uglu je drzavna granica sa Rumunijom udaljena 11km.
Pozdrav!
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 11:30:27 posle podne od strane AstraFoto »
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #4 poslato: Mart 03, 2013, 09:00:48 pre podne »
Prva u kadru ima vise onog sto ne treba, nego onog sto treba. Ne mogu da razaznam dimenzije ni stene, a ni rastinja okolo. Ove dve grane sto se krecu iz uglova ka centralnom delu kadra takodje smetaju. Rastinje sa desne strane je takodje visak, i kompletno remeti ... svaku kompoziciju, koje uzgred i nema.
Predlog: Odaberi doba dana kada kada ce sunce jasnije definisati predeo, ti odaberi neku drugu poziciju, a naknadnom ostrenju pristupi iz dva koraka, (vec sam pisao o ostrenju fotografije za web)

Druga ima lepo plavo nebo, koje si zaklonio opet sa onim granama. Motiv i nije zanimljiv ... ali je opet uz pomoc sunca i dobre obrade mozda mogao i postati zanimljiv. Boje su mi isprane, kao da si se previse poigrao sa levels-ima.

Treca, ne znam. Ja nikad ne bih uperio objektiv u ovaj kadar... ne znam.  Mozda sa 300+ mm

Cetvrta, svakako najbolja... ali joj nedostaje bolji polozaj.  Drvo sa leve strane definitivno jeste visak, a i horizont blago curi u levo. Rastinje u dnu fotografije duz nje cele, takodje jeste visak. Odabir doba dana i svetla je u ovom slucaju adekvatan i ova panorama dobija na sirini upravo zbog suncem prosaranog zaseoka.
Trebao si malo desno... ako je to moguce uopste. Ili povecati ziznu daljinu, ili se spusti jos nize.

Peta, sa vrapcima... oni su naprosto van fokusa oba. Ovo ne moze da se uostri. PTice se ne fotografisu ovako.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #5 poslato: Mart 03, 2013, 10:07:05 pre podne »

Recimo, gledam ovu prvu fotku i ne znam po cemu bih rekao da je slikano DSLR-om, a ne kompaktom.

Meni je manji problem sto ne znam po cemu bih zakljucio CIME, vec sto ne mogu da vidim STA je uopste uslikano.

Isto vazi i za trecu. Zaista mi nije jasno kako ovakve slike uopste nastaju. Sta je to sto nekoga natera da se sagne, uperi aprat, a zatim i uslika ovakav "motiv", nikada mi nece biti jasno.

Pozz

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #6 poslato: Mart 03, 2013, 07:31:37 posle podne »
Ni ovde nema blejanja :)
Astra nije Zvezdarka, ima on i finih fotografija, a da će morati još da gradi svoj stil i način izbora motiva, moraće ;)

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #7 poslato: Mart 04, 2013, 11:45:39 posle podne »
Hvala Hornet na misljenju i potpuno se slazem da je nadogradnja coveka kao dozivotna robija.
Ko misli da sve zna ( ili se tako postavi ) cini sebi ali i upucenom medvedju uslugu.
Namerno sem tehnikalija nisam napisao da sam koristio CPL filter i eto nisam se bas iz prve snasao u nekim situacijama.
Zasto? Pa zato sto nisam procitao malo literature o koriscenju cpl filtera, osim spoznaje da daju intezivniju boju i ubijaju refleksije.
Eto zasto beske ne mozes shvatiti zasto neko uperi svoj kit objektiv od 150 eura ( ima ga gotovo na svim sajtovima za prodaju istih ) u nesto zasta ocekuje da ce mu dati drugaciji rezultat.
Mora se vezbati i postavljati ali i kritika primiti da bi se napredovalo. Valjda je to jasno!
Zorane sve sto si mi napisao ja to vec znam jer sam na hiljade fotopapira razvijao pre nego li digitalac uzeo u ruke.
Ovo mi je drugi aparat za nepunih godinu ipo i moram se navici i upoznati masinu a tu je i objektiv koji prosle godine nisam imao.
No nema veze ispostovao sam neka pravila i sad primenjujem tehniku istu kao Hornet za ostrenje, odnosno smart sharpen umesto masc-a.  ;)
Znaci fotografije su iz aparata bez posebne obrade, osim resajz i smart sharpen. Sve je slikano u gardu pa i portret koji sam zbog ugla sunca i senke na licu, morao da dosvetlim blicem.  :)
Pa evo:





Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže mikimiki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #8 poslato: Mart 05, 2013, 12:30:39 pre podne »
Meni je panorama ok. Prva i treća(leska) mi nisu interesantne.

Jedno početničko pitanje, naime, da li je pravilno fokusirana ova vinova loza?
Da li sa 18-55 može da se fokusira tako da svako čvorište bude oštro?


Canon 1000d, EF-S 18-55 IS, EF 80-200

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #9 poslato: Mart 05, 2013, 12:51:29 pre podne »
Meni je panorama ok. Prva i treća(leska) mi nisu interesantne.

Jedno početničko pitanje, naime, da li je pravilno fokusirana ova vinova loza?
Da li sa 18-55 može da se fokusira tako da svako čvorište bude oštro?

Nije to vinova loza vec neki cvetni veliki grm potkresan. Napisao sam da su fotografije iz grada.
Pa sad zavisi kako zelis  fokusirati. Ja sam uzeo srednju tacku da bi oba zbuna bila u istoj fokusnoj ravni, pa sve sto ispred strci nije u fokusu ili sto je iza.
Da je fokusiran samo jedan zbun on bi bio ostar ali bi drugi bio van fokusa.
Naravno kad ukljucis 11 tacaka fokusa onda je sve u fokusu i onda ce ti i taj 18-55mm isto to dati.
 



« Poslednja izmena: Mart 05, 2013, 12:56:26 pre podne od strane AstraFoto »
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže mikimiki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #10 poslato: Mart 05, 2013, 01:14:34 pre podne »
Hvala na odgovoru astra.
Učinilo mi se da je neka vinjaga uz kuću.
Canon 1000d, EF-S 18-55 IS, EF 80-200

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #11 poslato: Mart 05, 2013, 01:18:30 pre podne »
Samo se udaljis malo od motiva i automatski se povecava DOF.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2013, 01:22:36 pre podne »
Samo se udaljis malo od motiva i automatski se povecava DOF.
Jes moze i tako.  ;)
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #13 poslato: Mart 05, 2013, 08:11:59 pre podne »
Kažem ja da Astra nije Zvezdarka ;D U zavisnosti od dužine kritičkog komentara ona bi odsustvovala sa foruma od 2 do 6 meseci.
Šalu na stranu, Zvezdarka ima 50-ak godina, na forumu su uglavnom mlađi ljudi, pa je verovatno teško uklopiti se u jedan generacijski drugačiji model komunikacije.

Što se fotografija tiče, tehnikalije je lako naučiti. Odmakneš se - povećaš DOF, privrneš blendu - povećaš DOF. Ono Astra, što moraš da uradiš ako želiš da pređeš na sledeći nivo (ne samo ti, već svako ko počinje) jeste da razviješ osećaj za kadar i da naučiš da razlikuješ lep motiv od osrednjeg ili ružnog. Pored čitanja literature o kadriranju, tehnikama kod pojedinih pravaca fotografije, pre izlaska napolje, u zavisnosti gde se odlazi, ja bih napravio plan šta želim. To što želim ne bih osmišljao sam, u početnoj fazi, već bih se zatrpao gomilom dobrih fotografija sa ovog foruma, flickr-a i bilo koje druge galerije. Isto važi i za pejzaže i za portrete i za svaki drugi vid fotografije. Znači proučio bih dobro šta karakteriše te najlepšte fotke i dao sve od sebe da postignem što bliži rezultat.
Generalno, u fotografiji, kao i dizajnu recimo, važi pravilo da su svedenost i jednostavnost to što fotografiju. To se odnosi i na boje i na objekte na fotografiji (u dizajnu recimo kombinacija 3 boje je optimalna). Tvoje fotke, često su krcate detaljima, pa bi to trebao da promeniš. Suviše je stvari u kadru koje ometaju pogled na ono što želiš da istakneš, ili ništa nije istaknuto. Znaš, obično je mnogo lepše fotografisati usamljeno drvo, nego uperiti objektiv u šumu i slično. Naravno, sve što sam napisao nije strogo definisano, ali čisto da znaš u kome smeru ideš. Jednostavno je poželjno da repliciraš neke tuđe, dobre radove, dok na taj način sam ne izvežbaš oko.

Pozdrav!

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #14 poslato: Mart 05, 2013, 09:38:56 pre podne »
Citat
Jedno početničko pitanje, naime, da li je pravilno fokusirana ova vinova loza? Da li sa 18-55 može da se fokusira tako da svako čvorište bude oštro?


Da bi se ovo ostvarilo treba imati na umu jedno pravilo pri fokusiranju. 1/3 rastojanje ispred fokusne tacke i 2/3 rastojanja iza fokusne tacke ostaje ostro.


Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #15 poslato: Mart 05, 2013, 06:28:42 posle podne »
@Hornet
Tačno u suštinu!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #16 poslato: Mart 05, 2013, 07:02:34 posle podne »
Што се тиче дубинске оштрине ту немам неки посебан савет да дам од онога што је  већ речено али хтео сам да додам нешто што је везано за употребу ЦПЛ филтера. Наиме имам једну стару Хоју про коју сам раније користио на старом компактном апарату и резултати су били релативно задовољавајући не баш најсјајнији али ок и пошто филтер има пречник такође 52 мм као и кит објектив на Никону д5100 испробао сам га пар пута и био сам прилично разочаран. Ове твоје прве слике горе су ме помало подсетиле на то, биле су доста мутније а ни боје ми се нису нешто допале вукле су и превише на неке топлије нијансе што са Никоновим иначе мало топлијим бојама није било неко најсрећније решење . Е сад ни сам не знам да ли је ствар до одабира филтера или можда све то заједно баш не штима најбоље искрено нисам нешто паметан али са те две ставке које сам набројао  рецимо нисам никако задовољан .

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #17 poslato: Mart 05, 2013, 08:12:43 posle podne »
Што се тиче дубинске оштрине ту немам неки посебан савет да дам од онога што је  већ речено али хтео сам да додам нешто што је везано за употребу ЦПЛ филтера. Наиме имам једну стару Хоју про коју сам раније користио на старом компактном апарату и резултати су били релативно задовољавајући не баш најсјајнији али ок и пошто филтер има пречник такође 52 мм као и кит објектив на Никону д5100 испробао сам га пар пута и био сам прилично разочаран. Ове твоје прве слике горе су ме помало подсетиле на то, биле су доста мутније а ни боје ми се нису нешто допале вукле су и превише на неке топлије нијансе што са Никоновим иначе мало топлијим бојама није било неко најсрећније решење . Е сад ни сам не знам да ли је ствар до одабира филтера или можда све то заједно баш не штима најбоље искрено нисам нешто паметан али са те две ставке које сам набројао  рецимо нисам никако задовољан .
Pa i mene je razocarala Hoya digital pro 1 na prvoj seriji. Ispalo je kako je ispalo..
Kod druge serije u gradu je vec bolje ali ne volim sto krade svetlo a to isto radi i objektiv 18-105mmVR tako da moram dizati visi iso!
Zato sam i napisao da mora da se dobro naviknem na tehnikalije a posle ce biti sve lakse. :-)
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže highlander

  • Član
  • **
  • Poruke: 242
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #18 poslato: Mart 05, 2013, 08:47:17 posle podne »
Да друга серија је далеко боља и квалитетнија,иначе  сваки ЦПЛ украде по неку бленду у зависности о којем се моделу ради неки више неки мање.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Šetnja Vršačkim bregom
« Odgovor #19 poslato: Mart 05, 2013, 08:51:20 posle podne »
CPL "guta" blendu, to je cinjenica...da li mora da se dize ISO, narocito kad se slika u podne, po Suncu, nisam bas siguran!?
"Tehnikalije" se regulisu u "hodu", sto ce reci, vezba na licu mesta, okretanje CPL-a, korektura ekspozicije u plus ili minus itd...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II