Autor Tema: Fleshmeter - analogni  (Pročitano 4001 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Fleshmeter - analogni
« poslato: Februar 19, 2013, 12:49:12 posle podne »
Jel zna neko kako funkcionisu stari svetlomeri!? Znam da ovi novi rade na principu uperis u svetlo i on ti kaze ekspiziciju(namestis na njemu blendu i iso). Da li ovi stare stimas pa podesavas jacinu svetla a svetlomer samo potvrdi d je to ta jacina ili..?!
http://www.njuskalo.hr/fotooprema/svjetlomjer-sekonic-multi-lumi-l248-oglas-6072358 Cena mi je prihvatljiva pa.. ;D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2013, 08:19:45 posle podne »
Uperis celiju svetlomera prema objektu koji snimas. Pritisnes dugme za merenje vrednosti svetla LV /lihtvert nemacki ili EV eng/ ocitas vrednost.
Na okrugloj skali dole poklopis  pokazivac sa izmerenom vrednoscu a na krugovima ce ti se pokazati poklapanje blende i ekspozicije za datu vrednost svetla. Prethodnopodesis osetljivost filma. Cela prica lici na onaj krug na blicu metz 45.

Npr. LV - 14 a kad poklopis kazaljku sa njom dobices na ostala dva kruga poklapanje 1/30 i f 16, zatim 1/60 i f 11, 1/125 i f8 itd. za svaku kombinaciju dobices istu `gustinu` snimka jedino ce se razlikovati dubinska ostrina i mogucnost da uhvatis pokret.

Isto radis sa belom kalotom preko celije za merenje s tim sto meris svetlo koje pada na objekat znaci okreces svetlomer suprotno prema aparatu.

Pazi jednu stvar - svtlomer nema matrix merenje, ima samo jednu celiju koja `misli` da meris sivi ton 18%, iako se vecina motiva tonski lako integrise u neutralni ton, moras da vodis racuna o ekstremnim svetlinama i dubokim senkama.

http://www.ephotozine.com/article/guide-to-using-a-hand-held-light-meter-4748

U sustini, ako mozes da pridjes, meri upadno a ako ne, uperi celiju na nesto sto najvise odgovara tonu 6 /neutral/ kao sto je zelenilo na suncu i sl.

I kada uzmes svetlomer trebace ti par snimaka da ga istestiras. Hoce ako su stari ili stare baterije da pobegnu malo u plus ili minus.
Nemoj da te ista od ovoga zbuni, vrlo je jednostavno i lako se udje u stos.

Sekonic Multi-Lumi L-248 Light Meter

Ovo je obican svetlomer za ambijentalno svetlo, nije flesmetar, ne moze da se koristi za rasvetu.
« Poslednja izmena: Februar 21, 2013, 08:33:53 posle podne od strane bobanf »

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #2 poslato: Februar 21, 2013, 08:47:26 posle podne »

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #3 poslato: Februar 23, 2013, 12:13:38 posle podne »
Uf..ovaj prvi deo sam skontao al ovaj sivi ton od 18 promila... ;)
Nego,jel ja to mogu koristiti za blic.Okinem a on izmeri?!
Video sam gledao vec pre al tvoje objasnjenje mi je pomogo vise  ;D
Vidim da se kuzis u materiju,tako da ocekuj jos koje pitanje!  ;D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #4 poslato: Februar 23, 2013, 11:18:03 posle podne »
Ne moze taj sekonik za blic.  Nema problema, pitaj. ;)

Svetlomeri se dele na:
- ambimetre /nije uobicajen termin/ - mere samo ambijentalno svetlo, kao ovaj sekonik, leningrad, gossen itd
- flesmetre - meri samo blic, kao onaj sheperd iz gornjeg linka ili multiblitz  i
- multimetre - mere ili blic ili ambijent /radio sam sa ovim i ako ovo nabavis, Bog da te vidi http://www.pixtus.com/forum/market-square/114390-fs-mint-minolta-flashmeter-iii.html - iako u naslovu pise flash meter to je multimetar
zapazi dugme `mode`njime biras fles ili ambijent/

18% /posto/ sivi ton - to je srednji ton po A. Adamsu i prema njemu su kalibrisani svi svetlomeri ovoga sveta, da `misle` da meris tu boju ili gustinu svetla - to je povrsina koja reflektuje 18% svetla koja pada na nju. Uslikaj beli zid sa prosecnim merenjem i bice sivo, uslikaj crni zid sa prosecnim merenjem i bice opet sivo. Zato postoji `exp kompenzacija.`

Ovde je oznacen kao ton 5, jer pocinju od 0 a oni koji pocinju od 1, oznacavaju ga kao ton 6, nebitno.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_System

Stvar je jednostavna - nadjes ono sto hoces da bude na slici te `zatamnjenosti` i meris sa njega, i ako si ga pravilno izmerio, svi ostali tonovi prirodno lezu na svoje mesto u zavisnosti od DR senzora ili filma. Ovo je odlicna knjiga:  http://books.google.rs/books/about/Practical_exposure_in_photography.html?id=6X9OAAAAYAAJ&redir_esc=y

U modernim aparatima se meri multisegment i aparat preko algoritma prepoznaje i evaluira pojedine segmente i izracunava neku pribliznu srednju vrednost. Prakricno, moderni aparati imaju vise svetlomera u sebi koji mere simutano i saradjuju sa cipom a on `prepoznaje` kakav je motiv i pronalazi najpogodniju ekspoziciju. Olimpus je npr. za svoj multisegment analizirao 35 000 fotografija profi fotografa i komp je napravio algoritam za integraciju merenja svetla /isto rade i C i N i ostali/.

Ja udavih sa merenjem za film /da te motivisem za analogno/, sve je to mnogo prostije izvesti u praksi nego sto ise cini iz mog pisanja.

Za rasvetu bi ti trebao fles metar osim ako neces da nabadas, sto nije nemoguce za neki `table top`ili stalni set uz iskustvo. Ali to nije to. Radio sam rasvetom npr. slikanje sa gostima na svadbi visokog zvanicnika u elitnom hotelu. Diplomate, visoki gosti, protokol, obezbedjenje a ja da nabadam po pet puta, ne ide. Zahvaljujuci minoltici, najveca muka mi je bilo montiranje pozadine a slikanje pesma.
« Poslednja izmena: Februar 23, 2013, 11:21:50 posle podne od strane bobanf »

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2013, 09:50:13 posle podne »
Vidis,nisam to znao. Kontao sam da svi mere sva svetla  :o
Definitivno cu ga kupiti,cim uleti neko vencanje ;) Juce sam ispucao novi film vodjen digitalcem. Mogu opusteno da kazem - loto! Cim uleti neka lova pada flashmeter! ;D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #6 poslato: Februar 26, 2013, 10:11:48 pre podne »
Digitalcem si merio svetlo na sceni, a onda na osnovu toga podesavao aparat na film? Ako sam te dobro razumeo?
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Fleshmeter - analogni
« Odgovor #7 poslato: Februar 26, 2013, 01:19:23 posle podne »
Vidis,nisam to znao. Kontao sam da svi mere sva svetla  :o
Definitivno cu ga kupiti,cim uleti neko vencanje ;) Juce sam ispucao novi film vodjen digitalcem. Mogu opusteno da kazem - loto! Cim uleti neka lova pada flashmeter! ;D

Ta mamija, nema ugradjen svetlomer?