Autor Tema: Portreti By: Goxy89  (Pročitano 28273 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MaxFoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 115
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #40 poslato: Februar 20, 2013, 07:43:09 posle podne »
Po meni si ga dobro u'vatio, samo da je malo ostrije.   ;)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #41 poslato: Februar 20, 2013, 08:23:08 posle podne »
Pa dobro ali ipak je u pokretu slika, a ne mogu bas da se pohvalim mojim d60 :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #42 poslato: Februar 20, 2013, 11:32:03 posle podne »
Meni je odlicna fotka. Jel si je doostravao softverski?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #43 poslato: Februar 21, 2013, 01:12:29 pre podne »
Kompozicija malo škripi na ovoj poslednjoj. Kada želiš da pojačaš dinamičnost relativno proste scene, možeš da pribegneš dijagonalnom kadriranju, ali iako deluje kao prosto "zavrtanje" aparata, i tu se treba obazirati na neka osnovna pravila. Recimo, ovakva iskošenost je "više od ničega, manje od potrebnog". Momak deluje kao da će svakog trenutka da ošmirgla asfalt nosom. Trebao si da zakreneš aparat na drugu stranu, ako baš insistiraš na ovom fazonu i da to učiniš pod nešto oštrijim uglom, kako bi bilo jasno šta si hteo da postigneš. Ostatak je ok. Fino izdvajanje subjekta od nebitnog, nema iritirajućih elemenata, a i obrada je sasvim u skladu sa prikazanim.

Toliko o likovnom aspektu. Sad o ovom lakšem, tehničkom. Gledaj da se držiš nekih pravila o dužini ekspozicije, kako bi izbegao stresanje (zamućenje usled podrhtavanja aparata). Magična forumula je 1/žižna daljina, s tim da se kod krop (APS-C) aparata, u koje spada i tvoj D3000, brzina mora povećati za krop faktor, a to je u ovom slučaju 1.5.

Konačna brzina kojoj treba težiti je onda: 1/(žiža * 1.5). Za 50mm bi to onda bilo 1/75, a kako ta dužina ekspozicije ne postoji, uzimamo prvu bržu, tj. 1/80. Znači, da bi dobio nestrešenu fotografiju sa 50mm objektivom, treba ti barem 1/80, OSIM ukoliko ne fotografišeš sa stativa i to mrtvu prirodu. Ako je u pitanju neki pokret ili relativno opuštena gestikulacija, potrebno je u proseku 1/125. Pošto je korišćen ISO 400, bilo je više nego dovoljno prostora da se poveća na 800 i dobije tih kritičnih 1/100. Znam, univerzalno opravdanje je "nisam imao vremena za planiranje", ali ovo ipak nije avion u brišućem letu. Ništa strašno, to se vežba mesecima, godinama, pa se opet desi da ne bude kako treba u nekim situacijama. Moje je, pak, da skrenem pažnju! :)

E sad, ako Ti kritika deluje oštro, to je za Tvoje dobro. Ja baš i ne volim kada se ovde zalećemo i mlatimo po ramenu, jer to početnicima samo donosi štetu i teži put do vladanja fotografskom disciplinom i u tehničkom i u umetničkom smislu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 21, 2013, 01:18:10 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #44 poslato: Februar 21, 2013, 08:04:50 pre podne »
@StORM48: Hvala ti za odvojeno vreme i ovu pomoc, ja sam predpostavljao isto, ali mene jako ubija taj sum na iso 800 koji se desava na mom telu, samo nisam razmisljao da taj sum mogu softwerski da sredim inace razmisljao sam o ovoj opciji iskreno... Ali ovo objasnjenje mi je pomoglo u buduce i hvala ti puno...

@cronnin: nisam doostravao iskreno tu nesto nisam ni radio softwerski previse... Malo sam pipnuo samo :)



Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #45 poslato: Februar 21, 2013, 08:20:06 pre podne »
Slazem se sa Mister Adminom, mozda bi ti bila bolja fotka dijagonalno...u svakom slucaju meni se dopada fotka...samo obrati paznju na balans bele.. poz :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #46 poslato: Februar 22, 2013, 06:55:47 posle podne »
Ajde da vas cujem :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #47 poslato: Februar 22, 2013, 07:28:04 posle podne »
Po meni dobar portret..mislim na kompoziciju i model.. :)
A sto se tice tehnicke strane malo mi je bledunjavo za moj ukus...nedostaje mi malo kontrasta i detalja u senkama...
Ako koristis Lightroom ili PS dodaj malo kontrasta i regulisi ove zelene hromatske aberacije koje su bas izrazene ispod lakta :)

Ako treba neka pomoc (kako) slobodno reci :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #48 poslato: Februar 22, 2013, 07:32:15 posle podne »
Znam, ali sad sam shvatio zasto su se pojavile zelene crte, hvala ti puno :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #49 poslato: Februar 23, 2013, 12:19:21 pre podne »
Meni odgovara ovaj filmski look (otud i zaključak da je pitanje ukusa), ali je možda trebalo izbeći ovaj prazan prostor levo, jer je subjekt više isečen desno.

E sad, možda je i cilj bio da subjekt izgleda kao da iskače u kadar... :D

Pozdrav

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #50 poslato: Februar 23, 2013, 01:12:52 pre podne »
Subjekt je iskljucivo insistirao na takvoj slici, ja sam rekao da je bolje da ga uslikam celog da se lepo vidi, ali subjekt je molio, a iskreno ni meni se ne svidja ovako sto se tice kadriranja... Hvala na iskrenom komentaru i potpuno si u pravu....

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #51 poslato: Februar 23, 2013, 08:05:01 pre podne »
Kada te subjekat moli za tako nesto, onda napravis jednu fotku za njega, a drugu kako ti mislis, za sebe. Kada dodjes kuci pogledas koja je bolje ispala nju sredis, stavis potpis i kacis po forumima i socijalnim mrezama, a druga u kantu za otpatke ili kod subjekta na mail bez potpisa.

Moj predlog bi ti takodje bio da se ne postavljanja potpisa u ovom trenutku dok pravis najvece korake u ucenje i napretku, jer ce te za samo par meseci biti blam sta si kacio kao dobru fotku (been there, done that) ili ga makar "sacuvaj" za fotke koje mislis da su bas, bas dobre.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #52 poslato: Februar 23, 2013, 08:46:53 posle podne »
Hvala svima stavljacu svoj logo uvek i bicu ponosan na svaku sliku koju sam uslikao, pa bila ona losa ili bila dobra, a nekad kad budem naucio bolje da radim, bicu ponosan na svoje pocetke... Evo jos 2 slicice danas sam malo slikao :)

Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #53 poslato: Februar 23, 2013, 09:07:04 posle podne »
Ukusi su različiti, ali za moj, nekako je bledunjavo. :)  Na prvoj si mogao da kloniras ptičiji minuli rad na klupici i onaj otpad šta li je već.  :D

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #54 poslato: Februar 23, 2013, 09:12:29 posle podne »
Ja gotivim da bude bledunjavo, mada ima i boljih forica ali meni nekako ovo full, sto se tice minulog rada razmisljao sam o tome ali i to je priroda :D
Iza nije smece vec neko lisce,ali svejedno ima nekih tu papirica... U svakom slucaju hvala ti na komentaru, a sugestije su tu da se usvajaju :)...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #55 poslato: Februar 23, 2013, 10:15:23 posle podne »
Onaj momak na prethodnoj strani mi je OK, ali ovde si vec preterao sa izbeljivacem :)
Trebalo je da ostanes na tom nivou, a da malo dodas te ostrine, sto je izgubljeno predugacackom ekspozicijom.
Slozio bih se za zivotinjski/ljudski otpad -  skrece pogled sa devojke koja se cigledno potrudila da lepo izgleda.

Zanimljive su ti i boje tamo gde si slikao izlaz iz podzemnog prolaza.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #56 poslato: Februar 23, 2013, 11:16:35 posle podne »
@Goxy89
Krajnje dobronameran savet... što pre izbaci iz vokabulara to "tako sam 'teo", jer kada ovako popucaju kanali, to deluje vrlo neuverljivo, ako me razumeš. :)

Bledunjavo, napucano, ovakvo ili onakvo, sve to nekad može biti OK... Međutim, ovde nije problem u bledunjavosti, već u tome što si na neki volšeban način uspeo da upucaš kolorit i svedeš ga na 8-bitnu paletu od 256 boja. To ne valja. Ič. Jer, pojeo si kompletne teksture. Detalja nema.

Dalje, obe su jako mutne i ne verujem da je i to namerno, a najgore od svega je što su kompozicija i interakcija sa modelom na oba snimka zapravo odlični. Što će reći - skoro sve što ne valja, učinio si van aparata. :)

Pozdrav

Van mreže djulaga

  • Član
  • **
  • Poruke: 217
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #57 poslato: Februar 23, 2013, 11:31:28 posle podne »
ja savjete sa ovog foruma slijepo slušam. uvijek su dobronamjerni i kada ti kaže neko da ti škripi na fotkama, dobro se zagledaj u fotku.

moje lično mišljenje je da ako želimo da furamo svoj neki fazon, moramo dobro da savladamo sve školske primjere. prije svega se trebamo dokazati sa oštrim i ispravno eksponiranim fotkama sa pravilnom kompozicijom, da bi mogli krenuti u neka vlastita dostignuća. lijepo je biti kreativan, ali pravila nisu tu bezveze. naravno, mogu i da se krše, ali i za to treba imati kilograma. lijep pozdrav kolega.
- Nikon D700;
- Nikon AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR
- Tamron SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical (IF);
- Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm 1:2,8G VR
- speedlight SB-900

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #58 poslato: Februar 24, 2013, 09:45:32 pre podne »
Ma oke nikad nisam rekao da niko nije u pravu, ali ako mi vec neko nesto kometarise valjda treba da zna sta sam hteo da uradim...
Ali sto se tice toga da su slike mutne ja stvarno ne znam kako, znaci fokus na ocima, 50mm...

Evo jednu sam radio i stavio sam minimalno svega...


Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Portreti By: Goxy89
« Odgovor #59 poslato: Februar 24, 2013, 09:51:07 pre podne »
Pa zar ne primecujes razliku izmedju ove poslednje i predhodne??  Poslednja ti je mnogo mnogo bolja :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress