Autor Tema: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development  (Pročitano 3956 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« poslato: Februar 03, 2013, 04:59:40 posle podne »
Citat
A Tokina employee revealed to us today at CP+ that Tokina has renewed their discussions with Pentax about reviving their lens collaboration as of late last year.
According to the employee, Pentax is reportedly developing a full-frame camera (he claims that a prototype already exists). He stated that all lenses developed will be re-branded under the Pentax name as it had been done in the past.
Talks had previously stalled after the Ricoh takeover in 2011, but Pentax has requested that Tokina still show new lens designs for possible collaboration. However, no Tokina prototype lenses have been made for the Pentax full-frame yet, and no deals have been finalized.
Tokina is an independent lens manufacturer who has co-designed lenses with Pentax; those lenses have been branded under the Tokina and Pentax names. Though Tokina no longer markets many of these lenses, most of these co-designs are still sold under the Pentax name.

link
« Poslednja izmena: Februar 03, 2013, 07:13:18 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2013, 07:13:52 posle podne »
Sjajno! Konačno razum iz (skoro) svih pravaca.
Počinje da bude zabavno sve ovo! :)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2013, 11:09:35 posle podne »
Ako se ko sjeća još davne 2001. je Pentax prikazao prototip FF DSLR-a sa 6MP Philips senzorom koje ga je trebao dijeliti sa neslavno propalim Contaxom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #3 poslato: Februar 04, 2013, 08:03:18 pre podne »
Da bi taj FF aparat bio konkurentan u ponudi pored postojecih Nikon/Canon modela, morace da bude jeftiniji. Iskustvo kaze da svi oni zategnu negu suludu cenu, koja u sebi ne sadrzi siroku paletu objektiva u ponudi, ne sadrzi sirok i fleksibilan prodajni lanac... a jos manje nudi servisnu podrsku.
Najbolji primer za to je Pentax K5 ... koji je po meni bolji aparat od d7000, ali on nije postao nista vise od ''prelepe mlade, bez mladozenje''.

Mislim, ovde se i onako bezi od third party stakala, a jos kad to nakalemis na third party telo... slabo da ce to kupi neko, osim ako je jeftiniji za 1/3.
A taj film, necemo da gledamo... tako da cemo ostati na istoj meti i istom rastojanju.

Najveci domet Sigma i PEntax aparata jeste da o njima neko otvori temu na nekom forumu.

I uopste, koji je tu bajonet?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #4 poslato: Februar 04, 2013, 09:17:09 pre podne »
Sumnjam da će Pentax sada nabijati neke sulude cijene, barem oni nisu poznati po tome. Znači vrlo lako moguće rang cijene D600 i 6D, sumnjam da će ići na više od toga. Objektive kada je riječ o zoom tipu će Tokina uglavnom riješiti i tu neće biti problema, da se rebrandiraju 16-28 2.8, 17-35 4 i 70-200 4, a biti će ih valjda još. Sa druge strane Pentax već ima FA limited seriju objektiva šta se primeova tiče, imaju i recimo barem koliko sam vidio fantastičan FA* 85 1.4, samo bi ga morali modernizirati u smisli SDM-a i brtvi, a optički je taj već dobar. Ono što Pentax neće sigurno imati je podrška za profesionalce kao Canon jer to čak jedan Nikon nema tako riješeno na tržištu kao što je SAD. Ali servisna podrška za većinu korisnika može biti na razini, uostalom Sigma je to sada u SAD-u pokazala da može napraviti, baš ih Roger Cicala hvali oko servisiranja objektiva.

Pentax tradicionalno koristi K-mount. ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #5 poslato: Februar 04, 2013, 09:22:24 pre podne »
Ma znam da koriste K-mount :) ... nego sam  istripovao da ce praviti novi bajonet.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #6 poslato: Februar 04, 2013, 09:23:07 pre podne »
Na žalost, to je taj ključan momenat u celoj priči.

Ja zaista iskreno navijam da se u igru uključi bar još dva proizvođača. Sony se batrga već par godina, ali sve mi se više čini da oni tu ni ne planiraju dugoročno da postignu nešto više od vegetiranja. Jednostavno, može im se da diktiraju tempo senzorima, barem dok ta priča prolazi. A pošto poslednja generacija senzora predstavlja pravu mini-revoluciju, još čvršće su vezali ostale proizvođače za sebe.

A Pentax... šteta je što je tako, ali slažem se sa Zoranom - jednostavno, koliko god neko pričao da smo mi ovde zaostalo tržište i furamo ono što nam je davno servirano, činjenica je da se ja zaista ne sećam kad sam poslednji put svojim očima video "zeleni" aparat i van ove države. Znam da ih ima više nego ovde, znam da imaju i servise. Ali, bitno je drukčija percepcija uspešnog nastupa na nekom tržištu kada se uporede dve ili tri firme, od kojih jedne imaju servis (jednina), dok druge imaju servise. Kod nas to ne ide tako daleko, ali ono što sam skontao iz priče upućenih, koji su pokušavali da nešto izbunare po pitanju manje priznatih brendova je da dotične kompanije imaju neku čudnu poslovnu politiku da traže da tržište prvo stasa i potražnja za njihovim proizvodima poraste (!?), da bi se oni udostojili da otvore oficijelni servis i obezbede bolju podršku.

Dakle, ko je tu šašav?

To se zove vrzino kolo: "Dok vi ne prodate više, mi nećemo da otvorimo servis", a ne znam kako planiraju da prodaju išta, kad nisu sposobni da pruže bilo kakvu podršku tim svojim virtuelnim kupcima?

Smešna priča skroz, ali jbg... nije mnogo bolje ni u ostatku sveta, ma šta neko pričao. Gledam iskustva korisnika po raznim svetskim forumima... svuda je to nekakvo dovijanje, slanje opreme tamo i 'vamo, čekanje po 100 godina na opravku, te ima delova, te nema delova... Tržište polovnih objektiva prosto i ne postoji i tako.

Krajnje pitanje iza svega ovoga je - da li je njima uopšte potreban FF da bi nešto postigli ili prvo trebaju da porade na nekim drugim aspektima poslovanja?

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #7 poslato: Februar 04, 2013, 10:40:37 pre podne »
Pa jeste… setices se onog sjajnog iskustva koje su proziveli na Cameralabs… kada su testirali Nikon d7000. Pokusali ljudi da ga uporede sa K-5, kao ono… paja :)

Citat
Compared to Pentax K-5

Some of you may also be considering the Pentax K-5, but unfortunately we're unable to comment on or recommend any Pentax cameras as the company refuses to send us review samples.
Link

Na kraju se ispostavilo da je za Evropu bio predvidjen jedan test primerak, i da je taj zaglavio negde … Irska, Island… bem li ga… i da je jedini zaposleni u Pentaks predstavnistvu valjda bio bolestan, pa nije imao ko da ga posalje…. Ili naprosto nije mogao da se odluci kome pre da se prosledi.
Ako im ostane ta politika... nece se oni leba najesti.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Tokina Confirms Pentax Full-frame Under Development
« Odgovor #8 poslato: Februar 04, 2013, 11:37:32 pre podne »
Ma znam da koriste K-mount :) ... nego sam  istripovao da ce praviti novi bajonet.

ma vidiš da su i za neslavan pokušaj APS-C mirrollesa korisitli K-mount tako da će garant ostati na tome, naročito da se naglasi kako njeguju dugu tradiciju. Druga stvar onaj isprdak sa 1/2.3'' senzorom kojem ni ime ne znam, tu su valjda morali novi mount. A 645 je paralelan sustav, to je ipak malo za specijalne namjene.

Ja zaista iskreno navijam da se u igru uključi bar još dva proizvođača. Sony se batrga već par godina, ali sve mi se više čini da oni tu ni ne planiraju dugoročno da postignu nešto više od vegetiranja. Jednostavno, može im se da diktiraju tempo senzorima, barem dok ta priča prolazi. A pošto poslednja generacija senzora predstavlja pravu mini-revoluciju, još čvršće su vezali ostale proizvođače za sebe.

Sony je po meni jako neozbiljan igrač, oću reći pristupio je tržištu neozbiljno. Furaju neke SLT-ove zbog kojega barem u slučaju A99 skoro cijeli jedan Ev se gubi na putu do senzora, pa onda su isfuravali veću cijenu objektiva na račun Zeiss naljepnice. Ovo Zeiss naljepnice jer vjerujem čak da je Zeiss naljepnica, da vrlo lako moguće Zeiss nema ništa sa tim osim što Sony masno plaća pravo na ime. Evo sada će da izbace Sony Zeiss 50 1.4 koji čini se neće biti ispod $1000. :o Da ne pričam kako tamo neki Sony Zeiss 85 1.4 i 135 1.8 koliko god optički bili dobri, a stvarno je su dobri, ne mogu to popratiti zbog njanjavog rada autofokusa.

A Pentax... šteta je što je tako, ali slažem se sa Zoranom - jednostavno, koliko god neko pričao da smo mi ovde zaostalo tržište i furamo ono što nam je davno servirano, činjenica je da se ja zaista ne sećam kad sam poslednji put svojim očima video "zeleni" aparat i van ove države. Znam da ih ima više nego ovde, znam da imaju i servise. Ali, bitno je drukčija percepcija uspešnog nastupa na nekom tržištu kada se uporede dve ili tri firme, od kojih jedne imaju servis (jednina), dok druge imaju servise.

Vidite Pentax na RH tržištu sasvim solidno gura, imaju sigurno trocifren broj DSLR korisnika što je za ovako malo tržište dosta. Imaju i dosta dobru podršku, uslužni su itd. Recimo jedan Canon ima daleko najbolju prodajnu mrežu, ali oni imaju i više uvoznika tako da se oni međusobno nadmeću. Ali i taj Canon je imao problema sa servisom koji je bio forme radi dok lani nisu zaposlili čovjeka koji je bio u Nikon servisu. Onda ima Nikon kojega koči jedan uvoznik pa ga i nema po dućanima previše ali servis zato radi. I tako, ima o tome puno priče.

kraju se ispostavilo da je za Evropu bio predvidjen jedan test primerak, i da je taj zaglavio negde … Irska, Island… bem li ga… i da je jedini zaposleni u Pentaks predstavnistvu valjda bio bolestan, pa nije imao ko da ga posalje…. Ili naprosto nije mogao da se odluci kome pre da se prosledi.
Ako im ostane ta politika... nece se oni leba najesti.

Općenito jako često vrijedi da se za aparate(a i ostala elektronika) za recenziranje šalje od strane distributera. Ove ostale da prostite boli neka stvar za to. Naravno kada dođe referenciranje na neki test onda bi svi rado pokupili vrhnje.