Autor Tema: Pitanje vezano za objektive  (Pročitano 3388 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran

  • Junior
  • *
  • Poruke: 84
    • Pogledaj profil
Pitanje vezano za objektive
« poslato: Januar 27, 2013, 07:19:34 posle podne »
Postovanje svima

Vec duze vreme trazim i razgledam objektive,koje konkretno ne znam ni sam e sad nisam nigde nasao temu (mozda nisam video) vezano za objektive koji se u principu za sta koristi,znam da neki mogu da se koriste za vise stvari ali me konkretno interesuje da li bi postojala mogucnost i ako nekome ko zna nije tesko da recimo otvori novu temu ili ovde napise ili opise koji objektiv je nabolje koristiti za Portrete,koji za pejzaze,koji za macro,koji za fotografisanje zivotinja i ptica itd,itd,itd,ako me razumete sta hocu da kazem recimo ovako

Za pejzaze znam da je 10-20 e sad koji jos pored toga
za sta se koriste 35mm,50mm za sta 55-200,17-50, itd itd

Ovo bi znacilo mnogo nama koji smo totalni pocetnici,jos uvek ucim teoriju,mozda bih upisao neki kurs fotografije cisto da mi neko objasni kako sve funkcionise

Hvala unapred

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje vezano za objektive
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2013, 08:50:17 posle podne »
To je pitanje na koje moze da se trazi odgovor citavu vecnost i da se ne nadje.
Zasto!? Iz prostog razloga, sto pravila ne postoje(postoje), a zavisi od potrebe, zelje, mogucnosti, ukusa, znanja, kreativnosti...korisnika.
Naravno, postoje skretnice i vodici, kako doci do zeljenog rezultata. Ipak, ostaje na korisniku da odluci na koji ce nacin i kojom ziznom daljinom, to preneti posmatracu.
Globalno, objektive delis na fiksne i zoom, koji se razlikuju, kako po ziznoj daljini, tako i po maksimalnom otvoru blende("f" vrednost).
Fiksni su, kao sto se po nazivu da zakljuciti, bez mogucnosti menjanja zizne daljine, znaci trazi se "rad nogu".
Uglavnom su, "brzi", ostriji(nije pravilo)...
Zoom-ovi imaju raspon od X do Y, maks. otvor blende moze biti fiksan ili se menja srazmerno sa povecanjem zizne daljine.
To ti je onako, sto se informacija tice, zagrebano po povrsini, moze o tome da pise...

Sto se upotrebe, namene tice, napisacu samo povrsno sta i kako, s tim sto bi molio da to ne uzimas za pravilo, vec kao neki vodic :)

Sirokougaoni se smatraju svi objektivi do 35mm(tu ne racunam 35-icu).
Mogu se koristiti za pejzaze, za grupu ljudi, za uske prostorije, arhitekturu...

Normalni, 35mm, 50mm, koriste se "svakodnevicu", reportazu...

Pocetni telci, krecu vec od 85mm, preko 105mm, do nekih 135mm.
Veoma zahvalni za portrete.

Tele objektivi, od recimo 200mm, pa do nekih 400mm.
Sport, akcija uopsteno, zivotinje, takodje za portrete...

Super tele, od 500mm pa navise...
Uglavnom za dobre komsinice >:D

Za kraj, imas objektive koji su pravljeni za "specijalne" namene, tipa makro, Fish-eye, Tilt-shift, da ja sad ne bi mnogo objasnjavao, progooglaj ;)

E sad, sve sto je napisano, mozes u neku ruku, da bacis u kantu(sem onog za komsinice ;D), iz prostog razloga,
sto ti niko ne brani da npr. jednim Fish-eye staklom odradis svadbu(suludo, zar ne).
A imao sam priliku, da gledam fotke sa svadbe, odradjene bas pomenutim i malo je reci da sam bio ODUSEVLJEN!!!
Tako da..."pravila ne postoje, samo vodjice" :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2013, 08:53:35 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje vezano za objektive
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2013, 09:21:12 posle podne »
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže Zoran

  • Junior
  • *
  • Poruke: 84
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje vezano za objektive
« Odgovor #3 poslato: Januar 28, 2013, 03:44:10 posle podne »
Hvala Vam na expresnim odgovorima pomogli ste mi extraaaaaaa Hvalaaa... :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15