Autor Tema: Norveska  (Pročitano 9360 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #20 poslato: Januar 24, 2013, 12:03:02 posle podne »
Ja bih najradije "spasila nebo Norveške" na licu mesta,ali nikako da nađem sponzora za putne troškove  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #21 poslato: Januar 24, 2013, 12:03:53 posle podne »

@DoctorNO Ode ti u previse u plavo.

Ja sam samo u camera rawu smanjio expozuru kompletno, ubacio  PS selektovao donji deo(bez neba) i malo podigao levelse, rekao sam 2 min :P
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #22 poslato: Januar 24, 2013, 12:27:45 posle podne »
Sad sam usao na komp :) malo je bolje stane nego na fonu, a ne nije iTelefon :D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #23 poslato: Januar 24, 2013, 12:39:31 posle podne »
Nemo ' molim te.Kod mene na telefonima (nisu oni što ih prave robovi) fotke sa foruma imaju previše šuma,boje su malo  :o ...a nije mi mnogo bolji ni  monitor na poslu.On uvek prikazuje sve nijanse zelene kao u okolini Fukušime ;D Jbt napravili smo spontano foto razgibavanje!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #24 poslato: Januar 24, 2013, 12:44:31 posle podne »
@DoctorNo
Da nisi promenio WB u startu? Kod mene su boje iste kao kod Neo-a.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #25 poslato: Januar 24, 2013, 12:48:32 posle podne »
Ja glasam za Neovu verziju.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #26 poslato: Januar 24, 2013, 01:03:35 posle podne »
Ništa onda.
Storm da postavi glasanje, pa kom opanci...

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #27 poslato: Januar 24, 2013, 03:30:12 posle podne »
@DoctorNo
Da nisi promenio WB u startu? Kod mene su boje iste kao kod Neo-a.

Ma nemam pojima, mrdao sam exspozuru, verovatno i temperaturu i boju dok nisam dobio ne izgoreno nebo. Posle u ps podigap Levele otprilike :P.

Ako ćemo da glasamo, potrudiću se malo bolje :P:P
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #28 poslato: Januar 25, 2013, 07:13:01 pre podne »
@cronnin - mislim da je cpl bio na objektivu kada je ovo slikano, al ne pomaze nista za oblake... ali sam narucio gradient cokin P pa ce valjda to pomoci sledeci put, posto mi se ovo stalno desava u norveskoj, il ja numem da slikam (vrlo verovatno) ili 400D ne moze jednostavno da vidi dovoljno nijansi belog (takodje verovatno)

Au, ako sa CPL-om nisi izvukao nista, neces ni sa gradientom. Cak sam prvo pomislio kad sam video fotke da si kontra okrenuo gradient filter. Mislim, nemam bas toliko iskustva da mogu da analiziram ali bez ljutnje, uzmi malo literature pa prelistaj. Nisam bio u Norveskoj ali sve sto sam video je da je priroda dusu dala za fotkanje, znaci knjigu u sake i vezbaj pa nam javi sta se desava
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #29 poslato: Januar 25, 2013, 02:00:40 posle podne »
Citat
Au, ako sa CPL-om nisi izvukao nista, neces ni sa gradientom.
Moram da dodam, da to bas i nema mnogo veze jedno s drugim...istina je da CPL "proguta" blendu, ali mu to ne omogucava da pogresno eksponiranu fotografiju "spasi".
Pod "pogresno eksponiranim" mislim, kad je Nebo ili drugi svetlosni izvor "pregoreo". Ako se zeli izbeci ova vrste greske, onda se merenje vrsi na svetlim partijama u kadru, sto ce nam dati za
rezultat, vecu brzinu zatvaraca i pravilno eksponirane pomenute partije. U tom slucaju i naravno, ako je kontrast izmedju svetlih i tamnih partija velik, tamni delovi ostaju podeksponirani.
Kako resiti "problem"!?
Kao sto je vec pomenuto, "bracketing" metoda za HDR, ili "Gradient ND".
Postoji i solucija da se svetle i tamne partije odrede "Spot" merenjem, pa se izvuce srednja vrednost...ovo je, po meni, kompromisno resenje, ali funkcionise.

Da se vratim na "GND"...
Ovo se moze uraditi "odokativno" ili, kako dolikuje, precizno.
Kad kazem precizno, mislim da je pozeljno imati stativ, izabrati motiv, kadar i izvrsiti merenje svetlih i tamnih partija.
Razlika, koju dobijemo merenjem, dace nam precizan izbor jacine GND filtera.
Na samom kraju, kameru prebaciti u M modus i namestiti vrednosti merenja, koje smo dobili iz "tamnih partija".
Ubaci se odgovarajuci filter koji se moze lepo i precizno, zato sto je kamera na stativu, namestiti da se pokriju svetle partije.
Za pejzaze, neravnog tipa, znaci gde nije neki ravan horizont, preporucujem "Soft GND", za ove druge, tipa more, ravnica "Hard GND".

@Dakipro, ja se izvanjavam, ako ti zloupotrebljavam temu, al' verujem da ima smisla sa prethodnim postovima.
Ova slika je radjena u ranim jutarnjim satima, gde sam pored "obicnog" ND filtera, dodao i GND, jer bi mi u protivnom jutarnje Sunce sprzilo Nebo u kompletu, sto naravno nije cilj.
Obican ND sam koristio da bi dobio "mirno" more, kao na fotki. Jos da napomenem, po meni veoma bitnu stvar..."Bracketing" nije moguce izvesti sa dugackim ekspozicijama, barem ne automatski.

Pozdrav :)


« Poslednja izmena: Januar 25, 2013, 02:16:56 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dakipro

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
    • Norveška – na srBski način
Odg: Norveska
« Odgovor #30 poslato: Januar 25, 2013, 11:22:15 posle podne »
Hvala svima koji su probali da spasu fotke od gore, probacu nesto da konacno da napravim od svih predloga.
Kacim dalje, valjda ce se opravljam ubuduce :)

Au, ako sa CPL-om nisi izvukao nista, neces ni sa gradientom. Cak sam prvo pomislio kad sam video fotke da si kontra okrenuo gradient filter. Mislim, nemam bas toliko iskustva da mogu da analiziram ali bez ljutnje, uzmi malo literature pa prelistaj. Nisam bio u Norveskoj ali sve sto sam video je da je priroda dusu dala za fotkanje, znaci knjigu u sake i vezbaj pa nam javi sta se desava

He, jesam ja amater ali barem jos uvek logicki razmisljam da ga ne okrenem kontra :)
Imam i nekih ok fotki koje mi izadju iz norveske, recimo ovde na drugoj strani su nekoliko fotki koje me se svidjaju
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/priroda-pejzazi/pogled-na-bergen-norveska/20/

Kad vec pomenuh tu temu, na prvoj strani te teme imam isto fotografija u kojima je nebo ispalo van konteksta, video si ih vec, na istu foru nebo bude tako skroz belo. Uopste ne skontam sto tako ode u tri lepe. Za neke slike kontam da je zimi sunce veoma veoma nisko, veoma blizu horizonta i ispod oblaka, tako da kad slikas oblaci su osvetljeni ili odozdo ili negde u ravni sa aparatom.
Priroda je fantasticna, ali verovatno sve sto si citao su fotkali profesionalci, i sve je to slikano pod suncanim danom i lepim vremenom, to u Bergenu bude 10-20 dana godisnje (nisam ironican, bukvalno je 10-20 dana) i to kad se zadesi vikend da mogu dizadjem napolje da slikam.

Aj kad spomenuh sunce, da ne zadrzavam temu na tri izgorele slike, mozda se opravim malo na dalje.
Ovako izgleda sunce kad svane iznad dela grada, oko 11 popodne :)



A ovako kad zadje oko 4 (planina desno sa prve slike)


Ko ne vole sunce u objektiv neka ga istolerise, mi ga prilicno retko vidjamo pa nam budi posebne emocije :)
Ove dve su inace bracket od tri fotke, prebacene u 32 bita pa vracene nazad u lightroom

@bole, hvala na primerima i predlozima, mislim da mi je GND ok resenje, probacu ga, a bracketing mi je naprakticniji jer mogu light da putujem, cesto po 3-4 sati po zahtevnim predelima. Al na ovom putovanju sam ostao bez kartica pa sam bukvalno brisao neke brackete na aparatu, mada mi je za neke slike veoma krivo... I jos jedan izgovor, sav postprocesing radim na laptopu od 4 godina pa sve boje i nijanse nabadam :)
« Poslednja izmena: Januar 25, 2013, 11:25:47 posle podne od strane dakipro »
Canon 100d + Canon 17-55 IS
http://norway.dakipro.com/

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #31 poslato: Februar 01, 2013, 09:51:46 pre podne »
Pa dobra ti je ova predposlednja.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Norveska
« Odgovor #32 poslato: Februar 10, 2013, 01:49:07 posle podne »
Pa dobra ti je ova predposlednja.
+1 :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100