Autor Tema: Test(is),test(is)...  (Pročitano 5223 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Test(is),test(is)...
« poslato: Januar 10, 2013, 04:45:24 posle podne »
..da ne kazem jaje  :'(

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #1 poslato: Januar 10, 2013, 04:48:13 posle podne »
Ne odustaj. Verovatno si merio svetlo dslr-om. Siguran sam da ce biti druga prica kad  budes provalio makinu.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #2 poslato: Januar 10, 2013, 05:57:36 posle podne »
Nemoj da si razocaran jer, pored "loseg" starta, kamera krije mnogo vise nego sto se vidi.
Kakvi su bili printovi, ako si radio i kako si skenirao fotke!?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #3 poslato: Januar 10, 2013, 11:17:17 posle podne »
Lose si snimio ali nista nije strasno.
Pogledaj trecu fotku - ako eliminises onog mutnog tipa,  iza je sasvim dobro /pogledaj krov i crepove/.
Crno-beli film trazi sasvim drugacije motive od kolora ili digitalne tehnike.
Idi prvo na pejzaz, sirokougaono, vecu dubinsku ostrinu, scene koje mogu da se integrisu u `ton 6` srednji na skali, znaci bez jakih svetlina i dubokih senki, zaboravi ono fotkanje u kuci postojecim svetlom, visoke osetljivosti i plitku dubinsku ostrinu za pocetak. Napravi po jedan snimak+1 i -1.
Idi na sitnije zrno, ne maltretiraj film pushovima i slicnim glupostima. Razmisljaj o snimku, ne pucaj kao da imas karticu koju mozes da formatiras. Osim pozadine trece fotke, svi ostali snimci su za kolor, jednostavno to su dve filozofije.

Trebace ti sigurno desetak filmova da proniknes u tajnu a posle ces da budes srecan covek i moci ces da ludujes sa svetlom...ne odustaj!

« Poslednja izmena: Januar 10, 2013, 11:39:52 posle podne od strane bobanf »

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #4 poslato: Januar 11, 2013, 11:03:40 pre podne »
Ljudi,hvala na ohrabrenju..iako sam juce u naletima tuge(jer sam se iskesirao posteno)vec razmisljao da utopim aparat.Nikad ranije nisam koristio film plus sto je aparat 100 posto manuelan i ocigledno drugacije kalibriran od mog 500d. Koristio sam efke(prvi i zadnji put)jer sam taj jedini nasao u Rijeci.
Aparat sam definitivno podcenio a sebe precenio..
FIlm sam odneo tamo gde sam kupio film i oni su razvili fotke(koje nisam video)a onda skenirali.Kako i na koji nacin,pojma nemam.Odnet cu negative na jos jedno mesto,cisto da vidim sta ce mi oni napraviti..
Push je neka tehnika razvijanja,jel?! o tome nista ne znam ali sam negde procitao taj termin vezan uz roll film.
Aparat sam kupio zanesen rezultatima M.Schoellera-http://www.vh-artists.com/index.html#/photographers/martin-schoeller/portfolios/portrait-iii-1/18 Poslao sam tipu mail sa upitom sta je koristio a odgovor je glasio ovaj fuji...Kontam da nije sve u aparatu ali da je odradio svoju ulogu-odradio je.
Ako neko konta kako da postignem takav look,nek napise.
http://www.vh-artists.com/index.html#/photographers/braschler-fischer-1/portfolios/china-i-1/0 ovaj par isto koristi analogni MF (hasselblad 503,cini mi se) i jednostavno nemogu odeleti tim fotkama..
Ako neko jos ima kakav savet,dajte.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #5 poslato: Januar 11, 2013, 03:28:49 posle podne »
Citat
.Nikad ranije nisam koristio film
To ti je sve "isto", samo "malo" drugacije >:D ;)
Citat
Aparat sam definitivno podcenio a sebe precenio..
Zar to nismo, manje vise, svi!? :)
To sto si kupio i imas u rukama, mnogi bi rekli, ne isplati se, mnogo je to para za "obican" analogni aparat.
Naravno, da ima svoje "nedostatke" u odnosu na digitalce, tu prvenstveno mislim na jednostavnost, tj. komplikaovanost funkcija.
Slozices se, kao i mnogi drugi, da je danas spisak pozeljnih mogucnosti i funkcija jednog modernog DSLR-a, dinamicki opseg, brz precizan AF, ISO do u nedogled, po mogucstvu bez suma i ostalih anomalija. Ne kazem, DSLR kamere novijeg datuma su na zavidnom nivou i tu jos sigurno nije kraj.
Ipak, moje licno misljenje je, da smo ulaskom u digitalnu eru, zaboravili jednu bitnu stvar...Kako se fotografise!!?
Zahvaljujuci napretku, korisnici(tu ubrajam i sebe, mada se borim protiv toga) su postali razmazeni i masu stvari o kojima bi trebalo da vode racuna prilikom okidanja svakog snimka,
prepustili su aparatu. Ono sto ne moze aparat, odradice PS, zar ne!??
Verujem, da tvoj Fuji ima bolji DO nego svi digitalni koji se danas nalaze na trzistu!
Problem i dalje ostaje film, njegova nabavka, nemogucnost menjajna ISO vrednosti, kako ti dune, tj. po potrebi.
Kad sam vec kod toga, "PUSH", koji je Bobanf pomenuo, znaci da imas film od 100ASA (nekadasnji naziv za ISO), a da u kameri namestis kao da je npr. ISO400.
Time "dobijas" na brzini film, ali gubis na kvalitetu(zrno, sum). Naravno postoje razliciti filmovi, neki su odredjeni da mogu da "PUSHE" ;D, drugi opet manje.
Preporucio bi ti u svakom slucaju crno-bele. Nekad sam znao da vucem u torbi po 3-4 razlicita filma od 100-1600ASA i menjao po potrebi...i dan danas te fotke izgledaju ko grom.
Daj sebi i aparatu vremena, zaboravi PS...slikaj i uzivaj ;)

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #6 poslato: Januar 11, 2013, 03:56:34 posle podne »
Videt cemo..utrenutno je fuji napunjen sa ektarom od 100asa,imam jos 5 snimaka na njemu..10ak filmova mi negine dok nedodjem na svoje.
"push" mogucnost nemam na aparatu.Mogu fokusirati,postaviti expoziciju,postaviti blendu..i to ti je to.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #7 poslato: Januar 31, 2013, 08:22:34 posle podne »
Evo rezultata sa ektarom 100..Film je samo razvijen i negativ skeniran.U foto radnji nisu nista dirali a ni ja..Tako je snimljeno.Iako mi nije jasno kako ona jedna sa zenom i detetom toliko varira u koloritetu.. Zadovoljniji sam puno u odnosu na 1.film. Puno posla je jos preda mnom ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #8 poslato: Januar 31, 2013, 09:00:57 posle podne »
Da, da... bice ovde svasta nesto dobroga :)

Dopada mi se razvoj situacije, a moram priznati da sam bio jako skeptican u startu... ali nisam hteo da mracim. Medjutim, vidim da ti ipak umes sa ovim da baratas i da ce ovde biti lepih fotografija. Sa paznjom pratim  dalje radove. ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #9 poslato: Januar 31, 2013, 09:41:11 posle podne »
Probaj da nadjes nekog ko moze da uradi fotografije, klasicne na papiru, bices mnogo zadovoljniji /a i ovako se vec vidi napredak/. Skener dosta degradira film osim ako nije neki ultra profesionalni.

Isto tako, kad apsolviras c/b, nadji nekog da ti uradi klasicno srno-belo povecanje na baritnom papiru i onda ces videti sjaj i glamur tvog aparata. Kasnije kad ovladas tehnikom probaj i dijapozitiv pa kad nesto super uslikas uradi cibachrome /ilfochrome/ fotografiju pa da vidis veselja. Preporucio bih ti da razmislis o svojoj c/b laboratoriji, ali polako, bez zurbe.

Push opcija ne postoji na aparatu, ona podrazumeva da film npr od 100 asa namerno podeksponiras pa onda produzis razvijanje da izvuces gustinu snimka - to izbegavaj. Prvo nauci strejt tehniku a onda izivljavanje /ali ne videh nikog da se usrecio sa tim/.


Poenta velikog formata je da snimak ne povecavas mnogo, znaci 6x7 na 30x40 cm je ugrubo 5+ puta, /dok film 24x36mm povecavas oko 12+ puta za isti format fotografije/ cime dobijas sitno zrno, lepse detalje i ostrinu, slicno kao kad `lupom` povecavas fotku 640x480 na monitoru.

Poenta 2 je - izradjuj fotografije, povecanja a skeniranje neka ti sluzi kao index print da izaberes. Digitalizacija analognih fotografija je samo nuzno zlo, kao prebacivanje muzike sa vinil ploce na mp3.
« Poslednja izmena: Januar 31, 2013, 09:44:59 posle podne od strane bobanf »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #10 poslato: Februar 02, 2013, 08:05:50 posle podne »
Poceo si da vladas aparatom...moram da priznam da sam i ja bio malo skeptican...ali mi je drago da se skepticizam nije ostvario. Ako koristis Iphone ili neki Android telefon, mogu da ti pomognem sto se tice fotkanja...naime postoji aplikacija Light Meter koja meri svetlost i daje podesavaljanja ekpozicije za odredjeni kadar. Citao sam recenzije o apliaciji i misljenja su podeljenja..tj. ljudi su testirali uporedo aplikaciju sa merenjem na dslr-u i bilo je manje odstupanje od strane aplikacije...ali ljudi koji koriste slide film   tj. analogne aparate dosta hvale aplikaciju da im je pomogla da pravilno eksponiraju kadar..jer koliko sam razumeo kod slide filmova kad se razvijaju imaju vecu toleranciju da se izvuku podesponi i preeksponi detalji.. Aplikacije je free..

Nadam se da ti je ova informacija pomogla na neki nacin :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #11 poslato: Februar 02, 2013, 11:01:04 posle podne »
Nisu ti dobro rekli za slajd ali si me dobro podsetio da napisem:

Kolor negativ film trpi jednu blendu preekspozicije i pola blende podekspozicije `ladno.
C/b negativ, zavisno od prozvodjaca, trpi slican opseg ali bolje podnosi pola blende preekspoziciju nego celu blendu. Ovo vazi za klasican nacin izrade fotki.


Slajd ne prasta gresku, on se eksponira 1/3 blende manje /za 100 asa podesis na aparatu 125/ osim fujichroma velvie koji je 50 asa a eksponira se kao 40 asa /stvarna osetljivost je 32 asa/.

Braketing - za obe vrste negativa po jedna blenda plus i minus a za slajd po pola blende plus i minus /kod slajda ne smeju da izgore svetline, zato cela ova prica; naravno probe ce ti dati najbolje pouke, ali ovo su opstedokazane smernice/

Aplikacija me zanima, moracu da je probam, mada ako ima pouzdan svetlomer na aparatu nece mu trebati.
« Poslednja izmena: Februar 02, 2013, 11:04:14 posle podne od strane bobanf »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #12 poslato: Februar 02, 2013, 11:51:03 posle podne »
Hvala na INFO :)  Aplikacija za Iphone je besplatna..a verovatno i za Android.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Test(is),test(is)...
« Odgovor #13 poslato: Februar 07, 2013, 03:09:32 posle podne »
Aj da se i ja oglasim..
Vidim da je kod svih bio prisutan pesimizam,sto uopste nije cudno,narocito posle prvih rezultata.Ja sam bio toliko tuzan (i ljut) da sam aparat stavio u oglas! Bilo je par upita,nudili neke zamene..da je neko ponudio koliko sam trazio,verovatno bi ga dao. No, nije niko. Kad su stigli prvi crno beli rezultati,ja sam imao u aparatu film u boji sa 5 neispucalih snimaka tako da sam njih malo pametnije iskoristio ;) (to su ovih 5 sa zenom i detetom).
Kod crnobelog filma sam se koristio digitalcem. Postavke kod njega sam prebacio i na Fuji. Kod filma u boji sam se vodio istom logikom za prva 3 snimka. Iskreno,nije mi jasno zasto su toliko losi snimci u odnosu na ovih 5. Kod 2.i 3. bi mogao stvar prepisati blendi. 2 je f3.5 a 3 f5.6..kod prve je f8. Mada je verovatno zbog toga sto je napolju slikano..
Ovih 5 snimaka sam fotkao tako da sam sa odredjenim postavkama gledao da dobijem podeksponirani rezultat i onda sam to prebacio na fuji. Nisam nista zapisivao ali znam da je bilo da je prva iz tog niza 1/125 f16,a onda sledeca dva snimka ekspozicija gore a blenda dole(1/250 f11, 1/500 f8) a zadnje 2 su isle sa "medjublendom",zadnja preeksponirana,predzadnja podeksponirana. ( inace,ekspozicije se mogu postaviti na 500,250,125,60,30..bulb a blende 32,22,16,11,8,5.6,3.5 s tim da  mogu postaviti blendu izmedju 32 i 22,22 i 16..a ekpozicije ne).
Nikako da skoknem do LJubljane po rasvetu pa da testiram aparat sa svetlima...racunam da ce mi 3,4 filma biti dovoljna da znam kako izbeci lose rezultate..Isto tako mi se cini da svjetlomjer neizbezan al mislim da cu malo set rasvete korigirati u korist svjetlomjera. Za aplikaciju znam ali nemam iphone ni android.
Sve u svemu,ja sam zadovoljan. 1 fotka sa zenom i deteom mi je nekako najbolja tj. tehnicki najtacnija. Film je razvijan u radnji,dao sam srolano,dobio na cd-u.  ;D Neko samostalno razvijanje i sl.nedolazi u obzir za sada. Ovo mi je najbolja i najjednostavnija opcija.
Ovde je jos digitalni snimak kojim sam se vodio,zajedno sam analognim (iste postavke).Koristen je kisobran (kao na svim snimcima u boji,osim mene u ogledalu).
Pozdrav svima ;)