Autor Tema: Samsung Full Frame mirrorless NX-R  (Pročitano 9313 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« poslato: Januar 15, 2013, 10:08:59 posle podne »
Ko prati sva ova nasa pretakanja o aparatima,  :) mozda ce se i setiti kako su neki od nas predvidjali i potajno se nadali ozbiljnijem ulasku Samsunga na trziste foto opreme. Generalno, jaki su, imaju para... nisu japanci, i bez i malo blama mogu napraviti opasno postrojavanje postojecih brendova.
(Da nije njih, mi bi verovatno danas imali 5 puta skuplje televizore i ko zna sta sve ne... usisivace i kojesta.)
Svejedno, ako neko moze ovo da iznese bez budalasanja, onda je to Samsung... i ostaje samo pitanje koliko su ozbiljno posveceni ovome.

Citat
According to a new anonymous source Samsung secretly worked on the development of a new Full Frame mirrorless camera that will be launched in March! If that is true they will beat on time both Sony and Fuji that are rumored to launched their FF mirrorless systems in late 2013 – early 2014. The new camera will be named Samsung NX-R. The name once popped up inside the Samsung support database (now removed).

SORS

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2013, 10:12:38 posle podne »
Klap-klap!

Ako je tačno, jedva čekam.
Dosta je bilo ovih mutivoda i raznih marketing menadžera na čelu razvojnih timova. :)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #2 poslato: Januar 15, 2013, 10:45:12 posle podne »
Samsung je godinama radio na razvoju FF senzora, radio je još za Pentax, ali valjda svi znamo kako je hmh taj Pentax igrač.

Ali sada pitanja koliko smisla ima takav aparata da je FF, pa koliko će objektivi biti u srazmjeru sa aparatom, ne znam na kakvog će to Frankensteina ličiti i tko će htjeti imati posla sa tim, meni je već ovo što Sony radi sa APS-C preveliko. Za sve ostalo tu je pak SLR. :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #3 poslato: Januar 15, 2013, 10:54:31 posle podne »
Sony RX-1 ? Zamisli njega u milc varijanti... sta mu fali?

Treba biti samo umeren. Napraviti ovakav milc, bez ikakvih zoom egzibicija. Nekoliko prajmova, do maksimalnih 135mm. Problem za Samsung?
Mislim, vec sam se umorio od ovih mirrorlessa... ali dok ne naprave neki aparat koji ce biti ono sto je 5dMK II bio u dSLR svetu, cela ova prica nema ama bas nikakvog smisla.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2013, 11:36:51 posle podne »
Fali mu AF? :-\ Ono stvarno ne znam što mu fali ali mislim da će mu AF štekat.

Gledajući što je Samsung izdao ili najavio od objektiva u svom sustavu su fiksni sa 1.4 blendama što je opet dosta veliko i teško. Meni već D600 sa recimo 28 1.8 i 85 1.8 ima zadovoljavajuće malu masu samo što nije malo. ;D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #5 poslato: Januar 16, 2013, 09:00:06 pre podne »
Naravno da ce da mu fali AF. Ali, zar nismo konstatovali da je mirrorless sistem zapravo skup kompromisa?

Poenta je u tome da mirrorless sistem ceka svoj zlatni trenutak. Ne samo da bude dobar aparat, vec i da se dobro prodaje. Kad sad presecem dSLR timeline, pamtim Canon 300d kao prvi dSLR ispod $1.000 i Canon 5dMKII kao najprodavaniji FF ikada. (Sve ostalo su varijacije na temu, vise ili manje uspesno). To su aparati koji su pomerili granice, sto je nuzno da se desi i u mirrorless svetu.
Zato i imam ocekivanja od Samsunga, jer mi se cini neopterecen problemima koje imaju Japanski giganti. Najpre organizaciono (mislim na upravljacku strukturu), a zatim i na cinjenicu da nisu optereceni nasledjem od 80.000.000 prodatih objektiva (Canon) pa da robuju bajonetu, ili cemu vec.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2013, 11:38:35 pre podne »
Ali gdje god Samsung po mom mišljenju nikada ništa nije donio. Evo i njihov TV biznis nije broj 1 na svijetu zbog kvalitete kako proizvoda ili slike nego zbog super marketinga i povoljne cijene, to što škripe, često se kvare, stavljaju kineske panele pored svojih i slično je za mene minus, al ekipa se pali na dizajn i neki tamo SM(A)RT TV.

Zato od Samsung aparata ne očekujem da bude najbolji slikom, ali očekujem da super to poprate marketingom i da stavljaju unutra odmah stvari tipa GPS, Wi-Fi i sličnih pomodarskih stvari, da sa tim skrenu pažnju sa sebe jer ne vjerujem da će to uspjeti kvalitetom. Nebi me čudio da stave i kineski senzor unutra ako potražnja poraste a svoj prodaju drugima jer je bolji i više su u plusu, a ne testove da šalju primjerke sa svojim. >:D

A AF se može riješiti i kod mirrolessa samo za taj tip PDAF-a na senzoru jedan Nikon drži patente i svi se barem za sada služe manje efikasnim načinima PDAF-a na senzoru.

Meni je 5D bio veća revolucija od nasljednika al eto ljudi se nameče na proizvode zbog stvari nevezanima za fotografiju, u slučaju 5D2 snimanje videa.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2013, 08:33:26 posle podne »
Nisam nikakav fan Samsunga, ali ti ih bas nerealno ocrni sto se tice kvaliteta.
Ako nista drugo, LCD paneli su im vrhunskog kvaliteta.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #8 poslato: Januar 16, 2013, 09:07:23 posle podne »
Da, ali proizvod je TV kojin je baš što se reće sklepan, pa onda ona lutrija sa panelima. Hoće li sutra biti lutrija sa senzorima? >:D

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #9 poslato: Januar 16, 2013, 09:56:04 posle podne »
A koji to nisu sklepani?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #10 poslato: Januar 16, 2013, 10:08:55 posle podne »
@Bare
Mislim da stvari posmatraš iz pogrešnog ugla. Ako TV posmatramo kao proizvod široke potrošnje, onda se u poređenju sa njim aparati kotiraju kao nekakav Rolls-royce otprilike.
Kada se radi na manje serije i kada je u pitanju roba posebne kategorije, kao što su recimo bili monitori XL serije, onda u Samsung ne treba sumnjati. Ti monitori su dobili medical-grade sertifikat i kao takvi su sigurno kvalitetni koliko se tvrdi da jesu, bez tih varijacija i sličnih kerefeka koje su karakteristične za low-cost proizvode.

Zapravo, kad odeš u neki veći salon tehnike, npr. u Austriji ili Nemačkoj, Francuskoj, videćeš da se viša klasa televizora prilično ističe kvalitetom. To o čemu pričaš ("šaranje" s panelima) karakteristično je za klasu jeftinijih televizora.

A na stranu činjenica da Samsungu (i LG-ju) dugujemo zahvalnost što su nam uopšte omogućili da gledamo u monitore kakve danas koristimo. Da se o tome pitala Toshiba, Sony, Panasonic, Sharp i bratija, i dalje bi najjeftiniji LCD/Plazma bio samo predmet požude većine stanovništva, a cene ne bi bile manje od petocifrenih, u evropskoj valuti. Sličnu stvar su uradili u manje/više svakoj branši koje su se dotakli. Svedoci smo izvanrednih telefona koji i sve ostale podstiču na razvoj, a tu su i memorije i SSD-ovi, koji su im bez premca. Da ne kažem da je gro isporučenih memorijskih čipova iz njihovih pogona.

Ja ne tvrdim, ali se iskreno nadam da će takav način poslovanja da preslikaju i u foto-branšu. Ako i ne budu broj 1, biće sasvim dobar podsticaj za učmale "vizionare" iz dobro nam poznatih kompanija, koje recikliraju jedno-te-isto godinama.

EDIT: Evo Tyler pitao ono što sam ja imao na umu, ali sam ispustio da upitam. ;)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #11 poslato: Januar 16, 2013, 10:16:28 posle podne »
Sklepan mislim da završna obrada šteka. Serija 6 je srednja klasa TV-a, i bome nije jeftin,  stavljaju unutra kineski panel, a šaraf zada skoro što ne ispadne. I ja se toga bojim da ne naprave isto sa foto branšom. I ja ne gledam broj prodanih komada nego cijenu. A inače pišem sa monitora opremljenim Samsung panelom, a drago mi je da nije Samsung. Kada smo već kod TV-a ništa osim Panasonic plazme ne bih kupovao. :P

I htio sam dodati, single mode AF kod ovoga tipa aparata je skroz sređen kod jednog Olympusa. Evo probajte OM-D protiv 6D u slabom svjetlu kako će koji fokusirat pa mi javite. Ne tvrdim da je OM-D bolji, ali...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #12 poslato: Januar 16, 2013, 11:04:13 posle podne »
Citat
Kada smo već kod TV-a ništa osim Panasonic plazme ne bih kupovao.
Nemoj da mi zameris, al' tu se grdno varas ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #13 poslato: Januar 16, 2013, 11:13:47 posle podne »
Mogu se ja varat al za pokretnu sliku nema do plazme, a Panasonic tu je najbolji. LCD ima svu silu artefakata kod pokreta,  neki to ne vide. Ali LCD je super za monitor.;)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #14 poslato: Januar 16, 2013, 11:30:18 posle podne »
Ocgledno se nismo razumeli, slazem se za plazmu, LCD nisam ni pominjao...ali ne Panasonic, los nije, ali ne i najbolji ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #15 poslato: Januar 16, 2013, 11:40:25 posle podne »
Evo probajte OM-D protiv 6D u slabom svjetlu kako će koji fokusirat pa mi javite. Ne tvrdim da je OM-D bolji, ali...
Ako poredimo u CDAF-u, ja uopšte nemam sumnji da je mnogo bolji. Ali kada se na 6D koristi fazni fokus, šanse su mu simbolične. I ne samo njemu. ;)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #16 poslato: Januar 17, 2013, 11:12:45 pre podne »
Evo probajte OM-D protiv 6D u slabom svjetlu kako će koji fokusirat pa mi javite. Ne tvrdim da je OM-D bolji, ali...
Ako poredimo u CDAF-u, ja uopšte nemam sumnji da je mnogo bolji. Ali kada se na 6D koristi fazni fokus, šanse su mu simbolične. I ne samo njemu. ;)

Jesi uopće kada probao OM-D? Eto probaj u mračnim uvjetima AF sa OM-D i Zuiko objektivom, a 6D slobodno na PDAF i javi ako imaš prilike, i mene zanima rezultat, činjenica je da što sam ja vidio do sada OM-D tu posrami DSLR-ove.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #17 poslato: Januar 17, 2013, 02:57:52 posle podne »
Nešto si Ti tu pobrkao... da, može u nekim situacijama da se poredi sa Canonom 600D ili Nikonom D5200 i modelima koji su ispod po hijerarhiji - takoreći u svim situacijama sa mrtvom prirodom u kadru i sa dovoljno svetla.
Kada svetla nema ili nedaj Bože kad nešto mrda u kadru (kornjača ili brže), poređenje sa pomenutim DSLR-ovima je bezveze. Poređenje sa 6D je presmešno.

Uostalom, neka posvedoče vlasnici tog aparata:

-FZ200 AF puts OMD AF to shame (treba li reći da je FZ200 običan kompakt?)
-AF at night :(

Jako je bitno da na oba linka pogledaš iskustva više korisnika (posebno na prvom!), od kojih su neki menjali primerak novim, verujući da je u pitanju neki kvar.

Meni se OM-D, moram da priznam, prilično sviđa sveukupno. Dakako najviše od svih MILC-eva, ali nemojmo preterivati.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 17, 2013, 03:14:49 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #18 poslato: Januar 17, 2013, 06:02:04 posle podne »
Ja sam tebe pitao za OM-D jesi ga probao, ja jesam i AF je jako dobar. Evo čekam sada prijatelja da mi kaže za usporedbu sa 5D2 jer su paralelno ih on i kolega koristili za posao, pa zalijepim što on kaže. Kada je single mod znam da je OM-D jako dobar, baš jako dobar.
« Poslednja izmena: Januar 17, 2013, 06:03:37 posle podne od strane Bare »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #19 poslato: Januar 17, 2013, 06:46:45 posle podne »
Koristio ga nisam, malo ga pipkao jesam.
Ostajem pri tvrdnji, a dao sam i linkove ka temama ljudi koji ih poseduju.

Ne sumnjam ja da je AF jako dobar za CDAF. Čak - najbolje iz CDAF kategorije. Problem je što je to i dalje kontrastni fokus, sa svim mogućim i nemogućim tehničkim nedostacima koji taj sistem fokusa već godinama unazad sprečavaju da napreduje. Poređenje sa mk2 je takođe degutantno, mada me ne bi čudilo da zaključak od prijatelja i njegovog kolege bude da je to uporedivo ili čak OM-D bolji. Nema veze što niko živ ne tvrdi ništa slično? :)

6D btw fokusira u skoro potpunom mraku (-3EV) i po tome je apsolutni rekorder, čisto da imaš ideju o čemu se radi. Ne treba kvalitet AF-a ceniti samo po broju tačaka. To nikad nije imalo veze sa preciznošću, a kamoli sa brzinom. CDAF mu je njanjav, pa tu nema sumnji da bi bilo koji MILC pobedio. Ali to profil kupaca 6-ice zanima koliko i lanjski sneg, tako da...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 17, 2013, 06:52:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #20 poslato: Januar 17, 2013, 07:04:56 posle podne »
Googlaj, bilo po DPR forumu. Canon je na Photokini imao neku tamnu prostoiju sa 6D, i neko untra kaže da je prošvercao OM-D i posramio 6D, a ta prostorija je bila za tu -3Ev reklamu za koju neki tvrde da i nije istinita(barem tako kaže moj poznanik koji radi sa 1D X i rekao je to je po osjećaju ko 5D2).

I ono što sam imao prilike viditi od single moda AF-a kod Om-D ne znam koji je to SLR uopće tu negdje u razini njega. Continous je sasvim druga priča ali to se valjda slažemo da CDAF tu nema što tražiti.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Samsung Full Frame mirrorless NX-R
« Odgovor #21 poslato: Januar 17, 2013, 07:15:19 posle podne »
Uf druže Bare... ja 6D koristim već neko vreme, evo ga sedi pored mene na stolu.
Šta da Ti drugo kažem nego da je ta priča o "posramljenom 6D" obična patka, te da je isti zaista značajno osetljiviji u mraku od bilo čega što sam do sada video. 6D jedino vapi za više tačaka, jer bi se onda mogao pokazati u pravom svetlu kada je akcija u pitanju. Ovako, slaba vajda za to. Može, ali se mora znati - ne može ni slučajno kao sa 5D Mark III ili 1D X.

Ako ne veruješ, ja Ti nudim da svratiš na probu, ako ideš u ovom pravcu. Eto, bolje od toga ne mogu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 17, 2013, 07:17:48 posle podne od strane StORM48 »