Autor Tema: Koji dslr za početnika  (Pročitano 22599 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Koji dslr za početnika
« poslato: Decembar 27, 2012, 04:18:44 posle podne »
Namenjeno isključivo za one koji se fotografijom bave iz hobija. Najčešće pitanje postavljamo koji od dva ili više modela dslr da pazarimo. To sam prošao pre 14 meseci i sada kao početnik želim početnicima da saopštim neka svoja iskustva sa namerom da ne pretendujem da im ''solim pamet''. 
U momentu početka ne znamo ni sve mogućnosti koje pružaju određeni modeli, zbunjeni smo oko formata senzora, objektiva, a o potrebi za monitorom IPs itd. da i ne govorim.
Prvo: za one koji ne koriste aplikacije za obradu fotografije, koji fotografišu samo tkz turistički pristup, mislim da ne treba uopšte da kupuju dslr jer imaju sjajne aparate za te namene, a ako hoće 35. milimetarski senzor onda im Soni pruža i to zadovoljstvo za 2500 evrića.
Za profesionalce, glupo je ovde bilo šta o njima pisati.
Znači ostali smo mi, amateri, početnici, oni koji jednostavno imaju potrebu da izađu na ulicu, u prirodu, na terasu i sl. da bi napravili fotografiju.
Prvo što sam morao da raskrstim a nisam ni bio svestan toga, je bilo da li koristiti aparat sa DX ili FF senzorom. Kada ovo razrešite odmah ste uštedeli veliki novac jer znate koje objektive kupujete.
Drugo, razmišljao sam o modelima d5100 ili d7000 ali su me prodavci i profesionalci uplašili tvrdnjama da je d7000 jako komplikovan za početnika i bolje uzeti d5100 ili d3100.
Ja početnicima koji su stvarno okrenuti amaterskom aktivnom fotografisanju preporučujem da odmah pazare d7000 ako su u mogućnosti. Ako planiraju da kasnije (relativno skorije, za godinu dve),  prelaze na aparat sa 35-milimetarskim senzorom neka odmah pazare d600 (opet ako mogu 100 hiljada dinara više da izdvoje). Razlika između d7000 i d600 je ustvari sadržana u veličini senzora i ništa više od toga što je za nas hobiste bitno.
Evo mog primera, pre 14 meseci sam krenuo sa modelom d3100, u početku sam bio oduševljen a onda polako vidite svu ograničenost. Nisam ni znao da postoje funkcije braketiranja, a da sam samo za to znao niko me ne bi odvratio od kupovine d7000. Da sam imao iskustvo šta znači procenat vidljivosti u okularu onoga što aparat vidi, koliko je to bitno kada polako postajete umešniji u kadriranju i osmišljavanju sadržaja snimka, takođe zbog ove činjenice išao bih na aparat koji omogućava 100%. Onda shvatite značaj svetlosne jačine objektiva. A onda shvatite koliko je potrebno da telo sadrži motor. Kupite objektiv bez motora. Ušteda. Motor u telu omogućava mnogo širi prostor kupovine objektiva. Da sam samo ovo razumeo pre 14 meseci, i da je to bilo jedino nerazumevanje, odmah bi pazario d7000.
Dragi početnici, naveo sam tri razloga zbog kojih odmah da idete na telo koje sadrži ove funkcije.
Ispucao sam oko 11000 snimaka modelom d3100. I moram da pređem na drugi model, jednostavno moram i ako nisam tajkun ili državni službenik sa astronomskim primanjima. To je  lično zadovoljstvo koje želim sebi da omogućim. He, dok snimam popušim bar 15 cigareta manje, pa se i tako aparat isplaćuje. Neverovatno otkriće.
Dvoumim se između d7000 i d600. d600 je opcija isključivo zbog veličine senzora a to će verovatno za par godina biti i početna opcija. Opet sa druge strane d600 zahteva da ponovo kupujem objektive karakteristika koje već posedujem, ali su DX објективи.
Zašto postoji dilema: pa ono što je za nas entuzijaste najvažnije (po mom ličnom iskustvu) je sledeće:
veličina senzora  d7000 ima DX CMOS a d600 FF CMOS, i normalno veći senzor veća pikselizacija, d7000 16,2 miliona, d600 24,3 miliona.
veličina fotografije: d7000 daje L 4928x3264 a d600 daje l 6016x4016 sa objektivom koji je predviđen za FF.
vidljivost u okularu ista kod oba modela.
podešavanje dioptrije, isti raspon kod oba modela. Možda ovo izgleda nebitno. Za mene je jako bitno. Nosim tri vrste naočara i sa svakim lošije ili bolje isfokusiram kod moda ''M''.
brzina zatvarača kod oba modela istovetna,
senzor za merenje isti kod oba modela,
kompezacija ekspozicije u istom rasponu kod oba modela,
broj fokusnih tačaka (39) isti kod oba modela, mogućnost izbora broja tačaka takođe istovetna (11 ili 39),
raspon faktora ISO istovetan, od 100 do 6400,
oba aparata omogućavaju braketiranje.
Da sam pre 14 meseci uzeo d7000 sada ne bih ni bio u ''problemu'', več bi umesto tela kupio još dva nedostajuća objektiva i uživao u hobiju.
d3100 neću otuđivati, za početnički rad je izvanredan, za situaciju ''nišani i pucaj'' još bolji, tako da ostaje i dalje da se koristi. Da novac nije problem, bolje je ići redosledom d3100-d7000-pa neki profesionalni (normalno ko za tim ima potrebe). Ali imajući u vidu naše novce, eh da sam ovo sve znao pa odmah pazarim d7000.
Napisah ovo čisto zbog mnogih koji imaju dilemu na početku, pa reko možda im bar malčice pomogne u procesu odlučivanja.
pro

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #1 poslato: Decembar 27, 2012, 06:38:06 posle podne »
Slazem se uglavnom. I ja bih tako verovatno isao bar na 60D, ali $$$$$ ...

Mada drugar je skoro kupio EOS 7D polovan sa samo oko 3500 okidanja.
Nije to poJenta. Bitno je da ga je kupio od porodice koja je kupila "dobar" aparat da ga imaju za duzi period.
Toliko im je trebalo da shvate da je to ipak prevelik aparat za njih pa zele da predju na EOS 600D.

Tako da, - pocetnika ima raznih  ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #2 poslato: Decembar 27, 2012, 06:53:39 posle podne »
Haha, za takav 7D dajem odmah svoj 600D :)
Nego zanimljiv tekst, ali ono je tako uvjek, sa danasnjom tehnikom. Uvjek se vrlo brzo shvati da je moglo i bolje.
Ne samo kod aprata, kod svega, TV-a, kompova itd ali $$$$....

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2012, 07:34:50 posle podne »
Čovek mora da ima kočnicu. Danas pratiti izlazak modela je nedostižno za većinu, ogromnu većinua, te ja najviše cenim one koji bi mogli sebi to da priušte pa ipak ostaju normalni ljudi.
I ja bih pre d600 ali on je 1000 evra skuplji i treba menjati objektive. Znači mnogo skupo. ja sam samo želeo da nekom početniku dam imput pravca razmišljanja.
Možda početkom 2013. nikon i ''izbaci'' neki model između d7000 i d600 a cena bude pristupačna, mada čisto sumnjam.....

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #4 poslato: Januar 05, 2013, 12:41:17 pre podne »
Pozdrav

Evo ja ću ovde, da ne otvaram novu temu, a i novi sam potpuno ....
Trebao bih da kupim svoj prvi DSLR i odlučih da to bude canon 1100d verovatno, pa da se krene od početka :)

Nego ono što mene zanima, zašto postoje tolike razlike u ceni? U čemu je fora?
Da sada ne imenujem, ali postoje trgovine u kojima je Canon 1100 + EFS 18 -55 390evra (sa torbom i knjigom) , a ima nekih gde je skuplji.

Da li je to zbog objektiva?
Koliko je važno, inače u praksi da ima stabilizaciju, jer recimo taj nema tu oznaku IS?



Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2013, 09:43:40 pre podne »
Uh, odavno nisam pratio stanje na tržištu "entry level" dslr aparata. Mogu reći i da sam iznenađen da se još uvek uz tela valja 18-55 noIS.
Veoma je bitno da ima tu stabilizaciju, koliko zbog nje same, toliko zbog toga što su modeli sa IS i optički značajno bolje napravljeni. Mada... pročitah negde da je Canon izbacio i novu, treću verziju nestabilnog 18-55, koji je optički na nivou druge iteracije 18-55IS, ali stabilizacija tu ipak ozbiljno nedostaje.
Znači traži IS objektiv, minimum mk1, a ako je moguće mk2.

Pozdrav!

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2013, 11:45:50 pre podne »
Drugarica je kupila 1100D u kitu sa EF-S 18-55 III. I lepo pise na kutiji tako, a rekao sam joj da pazi! 
Objektiv je opticki dobar, kao i IS verzija.
Svakako da stabilizacija vredi, pogotovo za pocetnika koji nema mirnu ruku. Takodje znaci u i video modu.
Nemoj uzimati objektiv bez stabilizacije. Ako imas priliku, probaj kod nekoga - bice ti jasno.
« Poslednja izmena: Januar 05, 2013, 11:47:50 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2013, 10:51:37 posle podne »
slažem se sa svim u textu, od reči do reči ....

Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2013, 03:33:48 posle podne »
Hornet i pericha hvala puno na odgovoru  :)

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2013, 04:15:22 posle podne »
Mogu ti malo pomoci oko tih cena, ja sam gledao cene za 600D i u Tehnomaniji (ho'u da ih pomenem jer nisu normalni  :) ) koja generalno važi za prodavnicu tehnika sa ok cenama, tu je 600d bio oko  30.000din skuplji nego bilo gde u gradu
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže luznicanin

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #10 poslato: Februar 28, 2013, 08:24:28 posle podne »
Pozdrav svima na forumu.Vec neko vreme pratim rad na ovom forumu i mogu reci jako dobra stvar za sve zaljubljenike u fotografiju.Pravo mesto za sve koji se zele uputiti u svet fotografije,ali imaju neke nedoumice,bilo oko opreme ili neceg drugog.
Sada nesto o cenama opreme,koja je ovde pomenuta.Trenutno sam u fazi potrage za svojim dslr-om.Lutajuci od sajta do sajta skoknuo sam malo preko grane i odmah shvatio da su cene kod nas dosta vece.Ja konkretno jurim canon 650 d i posto mi nije hica cekam da cena jos malo padne.Trenutno je sa kit objektivom 18-55 590 evrica u Austriji, gde imam mogucnosti kupovine.Savetujem svima koji imaju nekoga u inostranstvu da tamo pazare i tako ustede za bar jos jedan dodatni objektiv.Sto se tice garancije za koju neki misle da je problematicna kada aparat dodje u Srbiju nije istinito.Uvek postoji mogucnost reklamacije. ;)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #11 poslato: Mart 01, 2013, 08:44:05 pre podne »
Ko želi da se oproba, a još uvek nije siguran da će mu fotografija ostati trajna ljubav, zaista je šuntav ako pazari nov ulazni dslr. Od Canon 1000d i Nikon d3100, svi ulazni modeli su više nego sjajni za upoznavanje sa fotografijom i sposobni su da realizuju fotografije (fotograf ih pravi naravno) koje bez problema mogu da učestvuju na najvećim konkursima.
Ti modeli, korišćeni, sa relativno malim brojem okidanja, mogu se naći za baš malo novca, pa ako se jednog dana poželi veće telo onda nema onog "da sam zano" što je namučilo našeg Petka. Lepo se naučiš i odrediš za sitne pare, pa kad shvastiš šta ti treba tad i otvoriš novčanik ;)

Van mreže new-photographer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #12 poslato: Mart 06, 2013, 10:25:02 pre podne »
Slažem se Hornetom.
Svi oni koji to rade da nauče ili žele da slikaju "amaterski", kako bi "zavirili" u svijet DSLR-om i naučili osnove fotografije izbor je Canon 1000d (govorim za Canon). Ovo kažem iz svog iskustva, pošto sam nedavno nabavio
600d i prezadovoljan sam. Međutim, ako stvari krenu kako sam planirao i postanem "ozbiljniji" korisnik, postojaće razlozi za nabavku FF DSLR-a (ono što pominje Petko30). Baš iz tih razloga jesam za početni polovni Canon 1000, zbog ulaganja u učenje. Malo ulaganje, a velika dobit. Kasnije, ako se javi potreba za FF DSLR-om, ne gubi se puno (a i polovnjak se može prodati).
Zasigurno, ima i onih iz Perich-inog posta, ali na njih (ja) je teško nabasati.
Zaključak: Treba pratiti oglase!
A, da još da kažem luznicanin-u, ako se već nije nije odlučio Canon 650d, obrati pažnju na gore rečeno.
Ja sam između 650d i 600d izabrao ovaj drugi, a da sam onda znao šta znam otišao bih na neki polovnjak 1100 ili 550 (slučaju bolje cijene).
« Poslednja izmena: Mart 06, 2013, 10:31:47 pre podne od strane new-photographer »
Canon EOS 600D
18-55mm 3.5-5.6 IS II
Nissin Speedlite Di622 Mark II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2013, 10:55:42 pre podne »
Slažem se Hornetom.
Svi oni koji to rade da nauče ili žele da slikaju "amaterski", kako bi "zavirili" u svijet DSLR-om i naučili osnove fotografije izbor je Canon 1000d (govorim za Canon). ...... Baš iz tih razloga jesam za početni polovni Canon 1000, zbog ulaganja u učenje. Malo ulaganje, a velika dobit......
Potpis!!! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #14 poslato: Mart 13, 2013, 12:33:45 posle podne »
Koja je realna cena tog Canona 1000? U nekom normalnom stanju...
Posto u oglasima ima svega...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #15 poslato: Mart 13, 2013, 01:19:40 posle podne »
^ od 200 do 240€ sa 18-55 IS kit objektivom, zavisi kako se cenjkaš i koliko je fotografija ispucao. Generalno ulazni modeli ne stignu da ispucaju veliki broj jer se vlasnik već oko 10.000 zapali pa pređe na veće telo. U suprotnom, ako se ne zapali, aparat stoji kod kuće ;) Svakako broj okidanja treba softverski proveriti.
Bez objektiva vredi 170-190€, što opet zavisi od cenjkanja.

Generalno, sa cene iz oglasa skini cca 20-30€, na konto cenjkanja, i to ti je to. Inače, video sam i jednog koji ga je sa gripom i zonericom postavio za 400€, mada mislim da će malo da se načeka ;)

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #16 poslato: Mart 13, 2013, 01:51:17 posle podne »
Hvala Hornet puno,
Evo sada sam zvao coveka, oticu da vidim danas ili sutra ako ne bude imao vremena.

Za 250 je pristao i preko telefona :)
Nego poceo da objasnjava da taj Canon ima drugaciji piksel, krupniji od ovih obicnih aparata i zato je bolja fotografiaja :D
Koristio ga je dve godine, ovako porodicno, ne zna koliko je ispucao, jer ne zna gde da "prebroji" to...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #17 poslato: Mart 13, 2013, 03:27:15 posle podne »
Za to postoji program EosInfo (kad ukucaš u google to ti je prvi rezultat pretrage).
Savetovao bih instalaciju istog na laptop i pravac kod prodavca. Ili u servis, da tamo provere (ali se plaća). A onda još malo cenjkanja (te mnogo ispucao, te zagreban ekran, te ima u oglasima i jeftinije, šta god) i izađeš na 220€ bez problema (ali sa 18-55 IS objektivom obavezno - nemoj da te zavrne za taj IS, jer bez njega ni 200€) ;)

Edit: Izvinjavam se prodavcu ako je sa foruma ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #18 poslato: Mart 13, 2013, 04:10:15 posle podne »
Ako nije konacna odluka za slicne novce pogledaj 400D i 450D.
400D je starija varijanta, ali klasa iznad i mislim da je cesto podcenjen u odnosu na 1000D koji je cesto precenjen. Ako se dobro secam 1000D ima isti AF sistem kao kod 350D, koji je primetno losiji od onog u 400D.
Za par desetina evra vise od 1000D mozes da nadjes 450D koji je stvarno ok masina.
Tviti ti moze reci - ima oba.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #19 poslato: Mart 13, 2013, 04:18:37 posle podne »
Koliko se sećam 400d nema Live View,što je veliki hendikep.AF se razlikuje u dve periferne tačke,što u realnom radu ne znači mnogo  :) Ja sam uživao u radu sa tim aparatom.Lagan je i može se svuda nositi u kombinaciji sa nekim manjim objektivom,a radi k'o veliki  ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #20 poslato: Mart 13, 2013, 04:32:56 posle podne »
Naravno da je LV bitan. Ima jos prednosti 1000D nad 400D, ali i nedostataka. Mislim sveukupno ne opravdava razliku u ceni, pogotovo u odnosu na 450D. Nisam sad skoro gledao cene doduse, ali jesenas jesam.
Za AF nisam mislio na broj tacaka (7 vs 9), nego na osetljivost u (polu)mracnim uslovima.
Uglavnom koristim centralnu tacku, tako da su meni i tri dovoljne, ali da ne sudim po sebi ;)
A dobru sliku moze dati svako telo, to je svima jasno.

P.S. Za 400D imas poseban firmver 400puls koji stvarno ima lepih dodataka. Za 1000D nazalost ne postoji.
« Poslednja izmena: Mart 13, 2013, 04:36:03 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #21 poslato: Mart 13, 2013, 04:40:28 posle podne »
A kakvim cenama uopšte pričamo?Iskreno nemam pojma kako se kreću cene ova tri tela.450d nisam ni pomenuo,a mislim da je 400d ipak loša kupovina u odnosu na ova dva druga modela.LV je majka kada se koristi stativ  :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #22 poslato: Mart 13, 2013, 04:46:33 posle podne »
O cenama za polovna tela, naravno.
Pogledaj malo oglase pa ces steci utisak.
Znam da nisi pomenuo 450D. Ja sam ga pomuno kao altenativu u mom prvom postu danas.
Nemoj da mislis da ne volim 1000D, ali nije sve u LV. Meni je on vrlo bitan, ali neko ga nikad ne koristi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #23 poslato: Mart 13, 2013, 04:53:35 posle podne »
Kako god,ali i dalje tvrdim da je 400d veoma loša kupovina  ;D I to je naravno moje ,legitimno, mišljenje :) Evo šta fali tvitiju sa 1000d?Ne ispušta ga čovek iz ruku od kada ga je kupio.Ja se ne vezujem za stvari pa nisam u fazonu da nešto od toga volEm ili ne  ;)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Koji dslr za početnika
« Odgovor #24 poslato: Mart 13, 2013, 08:42:50 posle podne »
Već dugo traje ta fama oko 450d i mislim da je vreme da se arhivira. Sjajan je to aparat bio ali mu je vreme isteklo. Izbegao bih dinosauruse po svaku cenu i 1000d je donja granica ispod koje ne bih išao.
O 400d ne želim da komentarišem jer bih onda naveo razloge zašto je 20d bolja kupovina ;)

Pozdrav!

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #25 poslato: Mart 13, 2013, 09:26:18 posle podne »
Pojavi se i 30D za oko 200E po oglasima, ali mislim da je rec o modelu za pocetnika.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #26 poslato: Mart 13, 2013, 10:13:17 posle podne »
Odavno ne postoje aparati za pocetnike. :)

Kada je ovakva kupovina u pitanju, onda se gleda kako kupiti najmladji aparat za novac koji se ima.  Cisto da moze da se proda, za godinu dana... i dokupi neki noviji.
400d je iz 2006 godine, ako se ne varam... a za sve sto je ispod 1000d i 40d, ne vredi dati ni 150 evra :)

Sva sreca pa ne kupuje Nikona. Oni su tek istripovani sa cenama polovnih aparata :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #27 poslato: Mart 13, 2013, 10:23:34 posle podne »
E hvala vam ljudi mnogo na ovome, bas znace ove informacije :)
Sada vise ne znam ni ja sta cu...Ne bih davao nesto mnogo para, sto kaze Hornet, sta ako shvatim za neko vreme da me mozda to toliko ni ne zanima (mada mi se cini sada da necce biti slucaj, ali ko zna) :)
Ima sad opcija vidim, da se naruci Canon 1100d + 18-55 IS za 340e, mislim iz Madjarske...
Mogao bih ja nekako do 400e - 450e...
Najbolje bi bilo da sacekam neki dobar oglas...ali tek dok sam skupio pare, pa ovo, pa ono...mogu cekati ko zna koliko :D


Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #28 poslato: Mart 13, 2013, 10:27:29 posle podne »
Ja da sam na tvom mjestu uzeo bi taj Canon 1100D sa kit objektivom, ostatak novca (110 eura) ostavis, skupljas koji mjesec i dodas na to 55-250 :)

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #29 poslato: Mart 14, 2013, 12:03:17 pre podne »
Tbok, tako ce verovatno i biti :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #30 poslato: Mart 14, 2013, 08:02:19 pre podne »
Nije to loše, ali...
Zamisli kontra situaciju, da recimo za 6 meseci toliko toga naučiš o fotografiji i spržiš se žestoko, da poželiš da iz ulazne klase pređeš na neko veće telo.Taj 1100d prodaćeš za 220€ (platio si ga 340), a 1000d za 190€ (platio si ga 220 plafon). Gde si više izgubio? Pazi, razlika predstavlja jedan neprocenjivi 50mmf1.8.
Sve ukupno nisu neke pare u pitanju, da je ova dilema baš ključna, ali percepcija iste sume zavisi i od toga kakvim prihodima raspolažeš. Pozdrav!
« Poslednja izmena: Mart 14, 2013, 08:24:36 pre podne od strane neonka »

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #31 poslato: Mart 14, 2013, 07:09:11 posle podne »
Sta god da uradim pogresicu..koliko vidim. Ili necu pogresiti...zavisi od licne filozofije
Previse kod te kupovine ima toga "zamisli situaciju" i "sta ako" ....sto usporava i otezava odluku, vreme prolazi, a ja ne slikam.
Videcu sta cu jos, sutra-prekosutra, pa u ponedeljak kupujem. Krajem sledece nedelje ocekujte bar jednu fotografiju :)

Pozdrav i hvala :)

Van mreže mikimiki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #32 poslato: Mart 15, 2013, 01:54:54 pre podne »
Srđane, evo mog iskustva. Pre 7-8 meseci sam rešio da kupim aparat. Onda sam krenuo da čitam knjige, pretražujem sajtove, gledam oglase itd. Zatim sam, pre par meseci, naleteo slučajno na ovaj forum. Neko vreme sam pratio teme i postove. Kad sam se potpuno sludeo i pogubio, postavio sam temu i kao odgovor dobio: isključivo-canon. Tviti je svojim postovima prelomio da to bude 1000d, i tačka. Onda su nastale muke, jer sam konačno imao predstavu šta treba da kupim, ali, primetićeš, da se 1000d, ubedljivo najslabije pojavljuje u oglasima. Jesam bio nervozan dok sam ga čekao, ali se isplatilo. Za nekih 230 evra sam dobio primerak koji je ispucao oko 6000 fotki+18-55 IS+ CPL+ torbica+rezervna baterija+eksterni blic+fish eye objektiv.

Želim samo da ti kažem da ne žuriš sa kupovinom, i da ti želim da kupiš mašinu kojom ćeš biti zadovoljan. :thumbsup:


Canon 1000d, EF-S 18-55 IS, EF 80-200

Van mreže Srdjan2809

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #33 poslato: Mart 15, 2013, 02:00:56 pre podne »
Tako je i kod mene otprilike, evo vec mesecima...I stvar ide tako da u jednom trenutku razmisljam tako, dakle ili 1000d ili 1100d, pa sta pre naleti dobro u oglasu :) Onda pomislim, kad vec kupujem uzecu nesto bolje 550d ili 600d...pa onda opet se vratim na ove jeftinije, kao bolje objektiv da uzmem neki...i tako stalno... :D
Ali da, odlucio sam se za Canon :)
U mikimiki, naisao si na bas dobru ponudu :)

Van mreže mikimiki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #34 poslato: Mart 15, 2013, 02:15:13 pre podne »
A od kuma, televizor, i daljinski, i ... baterije! ;D
Canon 1000d, EF-S 18-55 IS, EF 80-200

Van mreže Vlada93

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #35 poslato: Avgust 16, 2013, 05:29:56 posle podne »
Zdravo, i ja sam u potrazi za svojim prvim dslr-om.. Pa me zanima koliko je sigurno kupovati preko interneta polovan fotoaparat? Da li ste imali iskustva sa tim? Pozdrav. :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #36 poslato: Avgust 16, 2013, 06:02:23 posle podne »
kupovina preko neta ti je macka u dzaku, na KP se pojavljivali oglasi sa dobrom , sta vise smesnom cenom ali su to na kraju bile navlake ..

iz moje prakse, najbolje je da kupis ono sto prethodno uzivo vidis, ako nisi u mogucnosti, trazi od prodavca da ti posalje fotke aparata koji prodaje, ispitaj ga dobro sve u vezi aparata , pitaj jel daje radnu garanciju ... i na kraju mu postavi uslov da ti posalje kurirskom sluzbom gde mozes otvoriti paket pre placanja ...

ako ides na sajtovima gde se prodavci ocenjuju, gledaj ocene ...

aj kad se setim nabacicu ovde jos nesto  ;D
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Vlada93

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #37 poslato: Avgust 16, 2013, 08:09:02 posle podne »
Ahaa, paa znam to.. Ali ako nudi garanciju u prodaji, i najbolje je mislim da se preuzme direktno od osobe koja prodaje.. A planiram da uzmem Nikon D3200, sta mislis o njemu? Pozdrav. :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #38 poslato: Avgust 16, 2013, 08:49:44 posle podne »
Nikon D3200 je odličan aparat, samo ćeš ih  teško naći polovne.
Ja ne bih kupovao polovnu tehničku robu od nepoznatih kupaca na neviđeno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Vlada93

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #39 poslato: Avgust 16, 2013, 08:56:19 posle podne »
Znaci dobar je aparat.. :)
Paa ne verujem da cu uzeti iz druge ruke, pre cu ga uzeti novog sigurno. Ali piitam samo. :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #40 poslato: Avgust 16, 2013, 10:37:37 posle podne »
dobar je 3200 ... ja imao 3100, svi su oni dobri, pitanje je, koliko si ti dobar ....  ;D
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Vlada93

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #41 poslato: Avgust 16, 2013, 10:47:46 posle podne »
Hehe, pa to si u pravu.. To je pitanje. :)
Ali mislio sam da li je za pocetak, za pocetnika da uzmem njega. :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #42 poslato: Avgust 16, 2013, 11:28:16 posle podne »
dobar je i 3200

koliko se bavis fotkanjem, imas li neki kompakt i koj?
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Vlada93

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #43 poslato: Avgust 16, 2013, 11:46:35 posle podne »
Paa kratko, volim to.. Maa imam Nikon coolpix S3100.. :)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #44 poslato: Avgust 17, 2013, 12:35:47 posle podne »
Trenutno nije losa ponuda za EOS 1100D sa 18-55 IS II objektivom > http://pcfoto.biz/1728_Canon-EOS-1100D-18-55-IS-II
Pozdrav

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #45 poslato: Avgust 17, 2013, 03:05:17 posle podne »
Trenutno nije losa ponuda za EOS 1100D sa 18-55 IS II objektivom > http://pcfoto.biz/1728_Canon-EOS-1100D-18-55-IS-II
Pozdrav

odlicno je ovo, bolje nego da ganjas polovno, jos kad se setim kakve fotke tviti pravi sa ovim, misim, sta ce pocetniku vise od ovog ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #46 poslato: Avgust 17, 2013, 06:30:11 posle podne »
Odlicna ponuda kod Ljube kao i uvek, plus garancija od 2god. Super za pocetnika  :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #47 poslato: Avgust 17, 2013, 11:00:12 posle podne »
Ja sam ovaj aparat pazario pre 2-3 nedelje i mogu ti reci da je bas dobar za pocetnika ( ovo mi je prvi DSLR aparat)

Van mreže mpxel

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #48 poslato: Septembar 07, 2013, 09:57:40 posle podne »
Pozdrav forumaši, profesionalci :)

Da ne bih otvarao novu temu, evo ovu da popunimo :D
Imam nešto para i želim da kupim neki DSLR, gledao sam na google Canon 650D i on mi se svidio ALI!!!
Da li je to valja za početnika, da li možete ukratko da mi objasniti nešto o ovome
Citat
Prvo što sam morao da raskrstim a nisam ni bio svestan toga, je bilo da li koristiti aparat sa DX ili FF senzorom. Kada ovo razrešite odmah ste uštedeli veliki novac jer znate koje objektive kupujete.
Šta znači ovo DX i FF senzor i još nešto čitao sam neke oznake objektiva (18-135mm) otprilike znam na šta se odnosi nego za svaki slučaj AKO NEKO MOŽE DA OBJASNI ? :D

Hvala unaprijed!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #49 poslato: Septembar 07, 2013, 11:08:44 posle podne »
To nije dilema za tebe. Odnosi se na veličinu senzora, a ti ideš na APS-C (DX) varijantu. FF je višestruko skuplja opcija.
U tom cenovnom rangu su ti odličan izbor su ti Canon 650D ili Nikon D3200. Imaju sve što treba jednom početniku (a i dosta više).
O žižnoj daljini ima objašnjeno ovde.


 
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mpxel

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #50 poslato: Septembar 08, 2013, 09:56:22 pre podne »
Hvala  na brzom odgovoru, da li je dovoljno ovo za pocetak ( EOS 650D + EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II ( sa stabilizacijom ) + SD 16GB + LCD Zaštitna folija 3.0 + dSLR Digicase torba #2390L ) to je 670e...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #51 poslato: Septembar 08, 2013, 01:21:46 posle podne »
To je u principu to. Gledaj da ti kartica (što se tiče brzine) bude minimum class 10, a za ovu torbu ne znam kakva je. Radije bih uzeo nešto provereno tipa:

Lowepro Nowa 140 ili 160
Lowepro Adventura 160 ili 170

Ako ne nameravaš skoro da se proširuješ sa opremom postoje i ovakve varijante.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #52 poslato: Septembar 08, 2013, 02:35:50 posle podne »
Imam ja tu torbu...posle godinu dana se na jednoj ivici odsio rasfeslus...mada je ovako ok...moze mnogo da stane u nju... :)

Tipa, aparat, 2 objektiva i 2 blica, ili 3 objektiva i blic :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Stefi Nis

  • Član
  • **
  • Poruke: 127
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #53 poslato: Septembar 08, 2013, 08:38:18 posle podne »
Za 3 meseca nova godina, tada ce biti popusti u inostranstvu..... sta bi ste vi kupili Nikon D3100 + 18-105 ili Nikon D3200 + 18-55?

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #54 poslato: Septembar 08, 2013, 10:10:00 posle podne »
D3200+ 18-105mm
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Vlado80

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Koji dslr za početnika
« Odgovor #55 poslato: Septembar 23, 2013, 06:45:41 posle podne »
Pročitao i ispoštovao prvi post u potpunosti. Sličnu grešku sam pravio mnogo puta u životu, počev od kupovine bicikla, računara, auta, ...
Potpuno se prepoznao u tekstu. Kao da sam ga sam pisao za neki od ovih svojih slučajeva :).
Na sve to izletila povoljna kombinacija za d7000 + 18-105. E sada još samo dočekati isporuku.
Dodatno me je opredjelilo jer nisam sklon mjenjanju aparata svake druge godine. Svom FujiFilm s5600 sam bukvalno dušu uzeo. I danas je u funkciji bez vidnih nedostataka, pored mnogobrojnih skijališta i plaža koje je obišao.
Hm, jedva čekam dolazak novog uređaja, a onda na posao :)

Hvala kolegi @Petko30 što mi je pomogao otkloniti nedoumice, koliko god male da su bile.