Autor Tema: Nikon unveils 24.1MP D5200  (Pročitano 22023 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Nikon unveils 24.1MP D5200
« poslato: Novembar 06, 2012, 08:07:02 pre podne »
A Nikon DX-format CMOS sensor with an effective pixel count of approximately 24.1-million pixels, extremely precise 39-point AF system, and a 2,016-pixel RGB sensor for superior basic performance
A full-scale entry-level model that enables flexible expression with a side-hinged vari-angle LCD monitor.

Komplet vijest na linku.


Moram reći da me iznenadilo što su stavili AF kao u D7000 i D600. Sam senzor nije onaj koji je u D3200 iako je slične veličine i pikselaže, ovaj je Sony za razliku onoga u D3200 koji je Nikon.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2012, 12:39:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #1 poslato: Novembar 06, 2012, 10:01:48 pre podne »
Ova pikselaza me uopste ne impresionira.
6000x4000 ?? Sta je ovo? Entry level aparat?


Sto se tice cene, Amere i kineze ima da kosta 1.000 - 1200 dolara ... a nas u Evropi isto toliko... samo u evrima. Zivi bili pa videli.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #2 poslato: Novembar 06, 2012, 10:47:54 pre podne »
Generalno za tu klasu aparat bi trebao da bude babaroga. Pored fantastične rezolucije propraćene svim ostalim epitetima koji krase novu klasu N senzora tu je i fenomenalni AF. Cenim da ovaj aparat ne bi trebalo da bude više od 800-850€ jer iznad njega treba da se nađe mesto za D7100 koji trebao da bude oko 1.200-1.300 nikako više jer je iznad njega D600 koji je ispod 2.000€. Tako nekako.

U svakom slučaju ovo je logičan nastavak do sada pametno vođene politike. Kada imate klasu koja je postavila nove standarde i pomerila granice, ima sasvim dovoljno mesta da se ispod te klase nađu one slabije koje će itekako imati šta da ponude, a da ne dođe do ugrožavanja jačih modela. Zaista sjajna razvojna politika Nikona koja se ne vidi samo po sjajnim telima već i po čitavoj plejadi novih stakala i to baš u segmentima u kojima su bila najpotrebnija. Ponajpre mislim na G klasu fiksnih stakala. Evo već neko vreme izašao je patent za 135mm f1.8G. Mislim, šta reći, a ne biti zadovoljan. :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2012, 11:25:03 pre podne »
... Zaista sjajna razvojna politika Nikona koja se ne vidi samo po sjajnim telima već i po čitavoj plejadi novih stakala i...
Apsolutno se slažem.Nikon upgrade u svim segmentima je mnogo pošteniji od Canon-a koji se okrenuo videografima.Ja sam već u dilemi da kada dođe vreme za neku novu kupovinu pređem u N tabor.Realno više nije argument ni niža cena C kvalitetnih objektiva jer i tu sa svakim novim modelom cene idu u nebesa.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2012, 11:34:02 pre podne od strane neo »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2012, 12:37:17 posle podne »
Ne samo da je posteniji od Canona, nego je i normalniji. Trenutno gledajuci, da kreces sa nulom u izgradnji dSLR sistema, ti naprosto nemas ni jedan jedini razlog zasto bi uopste kupio Canon.

Evo hipoteticka situacija, meni sad da rikne ovo sto imam... ja stvarno ne znam sta bi kupio. Canon sigurno NE.

A kod Nikona me trenutno nerviraju dve stvari.
1. Cemu ovoliko pixela... mislim, koji ce mi bre 24mp
2. I dalje tvrdim da nesto tu sa bojama nije u vinklu. Ja volim da fotografisem svoju decu, a ne volim bas da potezem PS da ispravim krivu drinu.

Svaka cast Nikonu na poslovnoj politici i napretku u poslednjih godinu i nesto dana... Da sam od juce u fotografiji pa da i progutam i previdim nesto, ali ovo je definitvno izgubilo na smislu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #5 poslato: Novembar 06, 2012, 12:39:01 posle podne »
Nikon predstavlja najnoviji D-SLR u svojoj paleti modela DX formata srednje klase, 24,1-megapikselni Nikon D5200 koji je dizajniran da iskaže vašu kreativnu stranu. Od prelepih statičnih slika do ujednačenih Full HD filmova, ovaj fotoaparat vam pruža slobodu izražavanja, omogućavajući vam da snimite svoj jedinstveni pogled na svet.

Marina Gurević (Marina Gurevich), Menadžer proizvoda za Nikon Europe, kaže: „Inspirativni Nikon D5200 je idealan za one koji osećaju pravu strast prema fotografisanju i žele da eksperimentišu sa superiornim funkcijama fotoaparata. Impresivni kvalitet slike i filma, kao i LCD monitor sa svestranim, promenljivim uglom omogućavaju korisniku da otključa svoj kreativni potencijal.“
http://www.refot.com/vesti/nikon-d5200.html
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #6 poslato: Novembar 06, 2012, 12:40:53 posle podne »
Daj bre Tiktak, pusti reklamne pamflete... s tim se ne može dalje od WC-a, da prostiš...

Što se ostalog tiče, D5200 pomera granice, baš kako je to nekad napravio 550d, a za njim i 600d.
Na žalost, kako mi se čini, to što je tada uradio mk2 i 550d, 7d, a pre njih 5d i 1Ds... prepričavaćemo još dugo, dugo... jer crveno-crna kompanija izgleda nema nameru da počne da se zabavlja tržištem, već samo gleda kako da nas sve na gomili nervira. A posebno cenama.

Moram još nešto da kažem, primećujem da često opravdanje po forumima ide ka rezonu "ma nije to skupo, nego nama male plate". Taj rezon je malo tupav, jer ja pratim baš dosta stranih sajtova, foruma itd, i opšti utisak je da su ljudi jako besni zbog cenovne politike koju Canon promoviše poslednjih meseci. Rade bukvalno ono što je konkurentski Nikon godinama radio - recikliraju jedno te isto, a cene nabijaju u nebesa. NHF, drugovi žuti, ali omiljena kompanija vam je godinama bila trećepozivac... srećom, probudili su se i osvrnuli oko sebe. ;)

Sada su lider u branši koji demonstrira silu u svim segmentima i to sa očiglednim overkill-om (upotreba daleko veće sile nego što je potrebno da bi se pobedio protivnik; (npr) ubiti muvu bazukom).

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2012, 12:59:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #7 poslato: Novembar 06, 2012, 03:09:43 posle podne »
što ? baš je lepo videti. hvali ciga svog konja.  :P
što se tiče cena canona i nikona moze oni da gruvaju kad su mercedesi + popularni...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #8 poslato: Novembar 06, 2012, 03:28:35 posle podne »
Ova pikselaza me uopste ne impresionira.
6000x4000 ?? Sta je ovo? Entry level aparat?

Da, entry level je, klasa Canona 650D. Cijena u SAD-u $899 za tijelo.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #9 poslato: Novembar 06, 2012, 03:30:02 posle podne »
Aj' da bacimo kladionicu za cenu ;)

- 1050$ u startu
- 850$ - 900$ nakon dva'es dana

Edit: preteče me Bare i zeznu totalno s cenom >:(

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #10 poslato: Novembar 06, 2012, 03:48:46 posle podne »
2. I dalje tvrdim da nesto tu sa bojama nije u vinklu. Ja volim da fotografisem svoju decu, a ne volim bas da potezem PS da ispravim krivu drinu.
Dezinformacije moj Zorane, dezinformacije. Boje nikad lepše i tačnije bile nisu što je svakako i posledica sjajnog AWB-a (kao što sam to bezbroj puta do sada ponavljao). Tonovi kože u raznoraznim uslovima naprosto zadivljuju. Sve je vrlo precizno i vrlo konstantno. Mnogo bolje nego što je bilo ranije.

Baš pre neki dan smo imali neki foto izlet sa nekom divnom dečicom i kako to Nikonče radi je stvarno milina jedna. WB je u svim situacijama sjajno odmeren. Portreti fenomenalno eksponirani i na suncu i u senkama. Tonovi kože fenomenalni.
Npr. evo dve fotografije kako to izgleda. Prilično jako kontra svetlo, iznad njih je krošnja raznobojnog lišća. Prilično teška situacija. Fotke nisam pipnuo što se tiče bilo kakvog editinga. Znači otvorene u LR i konvertovane u JPG i u PS-u smanjene i dodat ram i potpis. Upravo za potrebe ovog posta. Najlepše je to što je cela serija mikromilimetarski konstantna. Matrix merenje (cela scena), WB Auto. ISO je varirao u seriji od 320 do 640. Divota jedna.





Ja ovde (na kalibrisanom monitoru) ne vidim ništa što bi trebalo da se koriguje. Pazi, da se edituje može uvek ako hoćeš ali da mora da se nešto ispravlja - ja ne znam šta. :)

P.S. mogu da ti pošaljem i NEF-ove čisto da vidiš da su slike totalno nedirnute.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2012, 03:50:57 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #11 poslato: Novembar 06, 2012, 04:11:01 posle podne »
Ma, pazi... znam ja da je prica o bojama jedna beskrajna prica za koju mnogi ucesnici diskusije  nisu znali da je to ipak subjektivnog tipa. Ni danas nisu svesni toga.
Dakle, ili to osetis ili ne osetis... i corava su posla da se mi tu sada ubedjujemo, a nemamo ni koristi ni vajde od toga :)
Isto kao kad gledas neke fotografije, pa kazes ... "Jbt, seci me ako ovo nije L objektiv". U ogromnom broju slucajeva ja necu uspeti da uocim neki specifican detalj na osnovu kojeg stoprocentno procenim da li je u pitanju Canon ili Nikon.
Sa druge strane u jednom manjem procentu, ... a vremenom nanjusis gde bi moglo da se posumnja, naprosto iz prve kazes.... Ovo nema sanse da nije Canon ... ili ... ovo je Nikon garant.
Mene i danas moji dragi drugari prcaju iz sve snage za Zeiss plavu. A ja i dalje kod nekih fotografija naprosto osetim potrebu da proverim da li je Zeiss u pitanju. I pogodim ... sto mi je satisfakcija za sav dusevni bol koji mi nanose :) :)
Ako sam se i zajebao u proceni, ispadne da je 35 L ili 85 L 1.2
Jbg, i Lajku prepoznas ... sve su to neki sitni detalji koje uocis ili ne... zavisno od toga da li ih trazis ili ih ne trazis.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #12 poslato: Novembar 06, 2012, 04:47:40 posle podne »
Pa vidi, boje su uvek bile stvar subjektivnog doživljaja i svo vreme kada su se vodile diskusije na tu temu uvek sam govorio da o tome ne vredi puno pričati jer je em subjektivno em prilično nebitno jer sve VAŽNE (da tako kažem) fotke prolaze kroz obavezni, makar minimalni PP.

Međutim ono što prilično iritira je da se u canonskim krugovima stalno provlači da sa Nikon bojama "nešto nije u redu" što je totalna neistina i razlog zašto u većini slučajeva reagujem i pišem na temu toga. Ne da bih tebe koji si ozbiljan čovek uveravao ili razuveravao već da ljudima koji nemaju iskustva dam REALNO stanje stvari. A realno stanje stvari je da ovde nema nikakvih "krivih drina" koje treba ispravljati.

Dalje, bez obzira na sve ja sam ipak koristio Canon sistem jako dugo i sa tog stanovišta mogu da dam prilično validno mišljenje jer nema puno ljudi koji su radili sa jednim i drugim sistemom toliko dugo. Bez obzira što će neko možda reći da navijam na stranu Nikona sada zaista nije tako. Nikad nisam bio fanboy i što se mene tiče ja sutra mogu da pređem na Sony ili Pentax samo ako naprave nešto revolucionarno dobro što meni treba. Čak šta više ako pogledaš moje postove godinama u nazad uvek sam bio jedan od onih koji su svoj sistem najviše kritikovali - iz prostog razloga jer ako u mom sistemu nešto ne valja onda to meni najviše smeta pa je logično da ja više kukam zbog toga nego onaj koga to nimalo ne pogađa. ;)

Tako da - da. Canon svakako tebi daje boje na koje si navikao i to je potpuno normalno - ali ne zato jer su one bolje ili preciznije već zato jer si na njih navikao. Ali neko moje mišljenje je da na tome treba da ostane zbog dobrobiti novajlija u fotografsku zajednicu koji mogu da ostanu zbunjeni netačnim informacijama tipa da na Nikon slikama treba stalno ispravljati neke krive drine. To jednostavno nije tačno. I ne samo da nije tačno već je upravo suprotno. Kao bivši Canon korisnik slobodno mogu da kažem da nikada nisam imao ovako pouzdan i kvalitetan kolorni rendering i AWB kao sada i uvek sam spreman da podelim primere i razloge zašto to mislim. Isto tako sam dok sam bio korisnik D300 imao primedbe na prikaz crvenog kanala koji u to vreme nije bio tako poutdan kao kod Canona. Stvari više nisu takve. Desio se ogroman napredak po svim pitanjima pa i po pitanju prikaza boja.

Pozdrav


Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #13 poslato: Novembar 06, 2012, 08:41:01 posle podne »
boje  ;D  tačno je da canon ima bolji kolorit od nikona tj da laički kažemo jači. canonu je to  + u odnosu na nikon, a ako hoćete da napravite najprirodnije fotke onda treba koristiti canon+nikon objektiv (pod uslovom da pogodite sve komponente).

e ovo nisam rekao ja nego neki tamo stručnjaci i svaka dalja diskusija po ovom pitanju je suvišna osim ako niste naučnici pa opovrgnete ovo. ali ne nama ovde nego tamo gde treba  :D na naucnom skupu.

i naravno da mi amateri neće da verujemo Zoranu kad on zapeo samo CANON,CANON,CANON  8) ::)

PS. Šala na stranu. Niko ne gleda sta je cime fotografisano nego da li te je ta fotka ostavila bez daha ili ne na nekoj izlozbi pa tek onda se zainteresujes za autora pa za F-aparat. Onda se zaletiš i kupiš aparat i svatis da je fora u PS  ;D , kreneš sa time da radiš i svatiš da je fora u AUTORU DELA.
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #14 poslato: Novembar 06, 2012, 08:56:10 posle podne »
e ovo nisam rekao ja nego neki tamo stručnjaci i svaka dalja diskusija po ovom pitanju je suvišna osim ako niste naučnici pa opovrgnete ovo.
;D da da... svako ko pokaže otpor simpozijumu naučnom biće surovo asimilovan sa izvađenim očima čarnim jer očigledno n'ume da ih koristi  8)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #15 poslato: Novembar 06, 2012, 08:59:56 posle podne »
Da...još ako u priču ubacimo telecentričnu olympus optiku temu ćemo dići do neslućenih akademskih visina 8)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #16 poslato: Novembar 07, 2012, 01:54:38 posle podne »
A kod Nikona me trenutno nerviraju dve stvari.
1. Cemu ovoliko pixela... mislim, koji ce mi bre 24mp

Ovo za piksele se i ja pitam. Je rezoniram da je tih 24MP nešto slično kao 36MP na FF, podjednako teško kvalitetan objektiv napraviti za utažiti žeđ nečega takvoga. I onda mi pada napamet zašto se više ne pozabave novim APS-C staklima kod Nikona, recimo mali, lagani, a brzi(blenda 2 ili veći otvori) i ne preskupi objektivi bi savršeno legli na nešto ovakvo. Ovako imaš aparat na koji u bit ne znaš što bi kačio.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #17 poslato: Novembar 07, 2012, 11:03:59 posle podne »
E pa mali, lagani, kompaktni, optički odlični (da mogu kvalitetno da opsluže takve senzore) i da ne budu skupi... to neće da može. Sve može ali ono jeftini - ne. Pa kad je već tako i kad moraju da budu skupi onda je bolje praviti stakla za FF sistem koja će imati tržište i u korisnicima APS-C i FF sistema. To je što se tiče zumova, a fantastična fiksna i ne previše skupa stakla već postoje u obliku 1.8G serije.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #18 poslato: Novembar 08, 2012, 11:30:45 pre podne »
Da, postoje ali kut gledanja i optička konstrukcija nisu prilagođena APS-C senzorima. Nije isto raditi portretni objektv ili nodmalac, jel sve one silne 50-ice koje ljudi koriste kao portretni objektiv na APS-C nisu konstruirne za to jer bokeh i nije nešto. Pa onda kod APS-C treba zadovoljiti jako gustu pikselažu dok je kod FF širok kadar, onda se događa da FF objektiv na rubu APS-C senzora srednje pikselaže(neka to bude recimo 16MP) bude lošiji nego na rubovima kod FF aparata od 24MP. A mislim da recimo 17 F2, ili recimo 60 F2 isključvo za APS-C nebi bili niti preveliki niti preskupi a dobro bi došli korisnicima APS-C aparata. Evo dati ću prim,jer ove Nikkorove 35 1.8 koja se prodaje na kile, ima za FF 35 F2 i čak da taj izađe novokonstruiran nebi imao nešto bolju oštrinu na APS-C(ako uopće i bi) i bio bi i teži i skuplji. Vjerujem da kada bi takvo što postojalo (skoro pa) da uopće nebi bilo potrebe za naprednim bezzrcalnim tijelima.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon unveils 24.1MP D5200
« Odgovor #19 poslato: Novembar 08, 2012, 12:43:02 posle podne »
35 1.8 DX je staklo namenjeno da bude normalac na crop senzoru i kao takvo ima dobru podlogu u potencijalnoj prodaji jer svakome treba normalac posebno ako je cenovno dostupan. Svako staklo zahteva silni novac uložen u njegovo projektovanje i izradu i verovatno oni znaju bolje od nas da li će nešto da im se isplati ili ne.

Nešto tipa fiksnog stakla na 17mm sa f2 blendom u bilo kojoj varijanti pa i DX mora mnogo da košta jer mu konstrukcija ne dozvoljava suprotno, a ne treba zaboraviti to da DX stakla svakako imaju drastično manju potražnju od FF stakala koja se mogu kačiti na oba sistema.

Inače kad smo već pomenuli ultra široka stakla Nikon ima jedno fantastično. 12-24 f4 DX. Koristio sam ga neke 2 godine sa D300 i u pitanju je sjajan komad optike koji jednostavno nema konkurenciju na APS-C senzorima. Ali platio sam ga novog 1.150€ i posle ga jedva prodao za 550€ jer retko kome treba DX staklo pa čak iako je super-jebitačno kao ovo.