Autor Tema: Blic  (Pročitano 25775 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko78

  • Junior
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Blic
« poslato: Jun 09, 2012, 09:56:13 posle podne »
Pozdrav svima,

u planu mi je da kupim eksterni blic, razmisljam o 430 EXII ali pre nego se odlucim za njega voleo bi da me iskusniji od mene posavetuju i daju svoja misljenja o ostalim proizvodjacima koji su jeftiniji sto meni i igra ulogu. moje pitanje glasi, sta je u rangu sa 430 EXII u ponudi drugih proizvodjaca i da li imaju neke mane koje bi me odvratile od kupovine.

hvala unapred

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #1 poslato: Jun 09, 2012, 10:19:42 posle podne »
Pogledaj i Yongnuo yn-565ex...jeste kineski blic, ali je bas dobro napravljen...velicine je kao 580exII, i slicne je jacine, razlikuje se od 580exII po tome sto nema HSS i ne moze da bude master...i kosta samo 150e( sa garancijom od 1 godinu) ili 170e(sa garancijom od 2 godine) :D


Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #2 poslato: Jun 11, 2012, 10:01:22 pre podne »
Ja sam se isto dugo vrteo po netu oko odabira blica. Ovaj odgovor nije u skladu sa tvojim zahtevom jeftiniji od 430 II, ali ja sam na kraju ipak uzeo Nissin Di866 mark II i nisam pogresio (za moje potrebe). Zavisi za sta ti treba blic.
Ista je cena kao Canon EX 430 II, a dobijas mnogo vise i mozda poneki detalj manje. Da ne sirim pisanje sad, ako zelis mozemo pricati nasiroko. Zamalo sam kupio YN565, ali mnogo ljudi je pisalo da ima problema sa njima, pa sam ipak odustao, a i nema bas sve kao Nissin 866, pogotovo GN. Opet, ako zaista mora da kosta "oko 150E", onda YN565 jeste mozda najkompletnije resenje.
« Poslednja izmena: Jun 11, 2012, 10:26:40 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #3 poslato: Jun 11, 2012, 04:35:06 posle podne »
Ja ću, kao i uvek, zastupati ideju "nisam dovoljno bogat"... :)

-Canon, ako imaš para.
-Ako nemaš, sačuvaj to što imaš, pa kupi kad sakupiš dovoljno.
-Ako nemaš drugog izbora, idi na 3rd party.

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #4 poslato: Jun 12, 2012, 02:07:40 posle podne »
@StORM48

Potpuno se slazem sa sve tri stavke.
Ja sam sve to prosao sa objektivom.

Jedino treba odluciti da li za manje para dobiti "kao isto" od druge firme ili za iste nove dobiti "kao vise" od originala.
Ipak skoro uvek ima neka zackoljica kod 3rd party.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #5 poslato: Jun 12, 2012, 02:57:40 posle podne »
Ima dosta primera kad je original skup samo zato sto ima nalepnicu CANON.

npr. canon ettl produzni kabl za blic, zatim, canon IR remote, canon wired remote sa intervalometrom i ostalim stvarcicama...

samo zato sto su CANON kostaju i po 3 puta skuplje. Npr ettl produzni kabl za blic u Canon izradi ima plasticnu stopicu, dok kineski pandan koji kosta 3 puta manje ima metalnu :)

nije uvek sve crno i belo :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #6 poslato: Jun 13, 2012, 09:57:35 pre podne »
I to je tacno, mislio sam na vece stvari. Sitni dodaci su ok.
Imam kinesku rezervnu bateriju koja radi isto kao i Canon. IR okidac "for Canon" i radi bez greske, itd...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #7 poslato: Jun 13, 2012, 11:59:23 pre podne »
Kineske baterije - VRH, ne bih preziveo bez njih ! :)

Sto se tice bliceva, evo prodajem ja moj 550EX, mazga od blica, samo sto ne kuva rucak :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #8 poslato: Jun 13, 2012, 01:40:19 posle podne »
Ima dosta primera kad je original skup samo zato sto ima nalepnicu CANON.
Ja sam poslednjih meseci kupio gomilu pratećih sitnica za smešne pare i stvano je sramota koliko su skupi neki CANON kablići,žičani i IR okidači,zonerice...

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #9 poslato: Jun 13, 2012, 03:34:33 posle podne »
Ima dosta primera kad je original skup samo zato sto ima nalepnicu CANON.
Ja sam poslednjih meseci kupio gomilu pratećih sitnica za smešne pare i stvano je sramota koliko su skupi neki CANON kablići,žičani i IR okidači,zonerice...

Drug moj skup je i MacBook Pro ovaj novi s retina displejom pa opet...
Za nase standarde ovdje na Balkanu je sve skoro skupo, evo ja radim u Sloveniji, a gledajuci koliko je standard ovdje veci opet tako neke stvari stvarno su preskupe, ali... ;D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #10 poslato: Jun 13, 2012, 04:09:01 posle podne »
Drug moj skup je i MacBook Pro ovaj novi s retina displejom pa opet...
Pa ovde se ne radi o stvarima tipa MacBook Pro nego o recimo parčetu kabla sa okidačem koje se zove žičani daljinski okidač.Original košta oko 60e a kineska kopija 3-4$ .Da li original vredi 30ak puta više?NE sigurno.Takva kupovina je već stvar zdravog razuma,a ne standarda.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #11 poslato: Jun 13, 2012, 04:24:50 posle podne »
Pa ovde se ne radi o stvarima tipa MacBook Pro nego o recimo parčetu kabla sa okidačem koje se zove žičani daljinski okidač.Original košta oko 60e a kineska kopija 3-4$ .Da li original vredi 30ak puta više?NE sigurno.Takva kupovina je već stvar zdravog razuma,a ne standarda.

Malo idem s teme ali je li moguce da ista stvar ima toliko razliku (sem u imenu), razliku u cijeni??? Msm to je 20x jeftinije, jel imaju iste opcije? Ali jedno je sigurno, svaka roba ima svog potrosaca, ne brini se nece neko iz Amerike, Njemacke, Engleske itd kupit zicani okidac kod kineza nego kod Canona, a to sto mi nemamo para to je nesto sasvim drugo!?

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #12 poslato: Jun 13, 2012, 04:36:29 posle podne »
Jel imaš ti uopšte aparat?Običan žičani okidač je potpuno identičan po svim funkcijama u originalnoj izvedbi kao i kopija.Na dh gate ispod proizvoda nešto tipa poslednji kupci i najčešće među njima su ljudi iz razvijenog sveta,a ne iz ,recimo, Džbutija.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #13 poslato: Jun 13, 2012, 05:05:51 posle podne »
Jel imaš ti uopšte aparat?Običan žičani okidač je potpuno identičan po svim funkcijama u originalnoj izvedbi kao i kopija.Na dh gate ispod proizvoda nešto tipa poslednji kupci i najčešće među njima su ljudi iz razvijenog sveta,a ne iz ,recimo, Džbutija.

Ne, nemam fotoaprat.
Po svemu tome, ispade da je i Canon kao aparat 20x skuplji nego bi trebao, zar ne!? Pa zasto onda ne kupiti i kineske kopije DSLR-ova jer i njih ima, nego se kupuje Canon i Nikon a ti sto kupuju iz razvijenog svijeta, uglavnom kupuju pa prepakuju i prodaju kao markiranu stvar... To se radi na sve strane, zar ne?
Sto se mene tice s ovim postom sam zavrsio svoje prisustvo u ovoj temi!?

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #14 poslato: Jun 13, 2012, 05:56:51 posle podne »
Pa ovde se ne radi o stvarima tipa MacBook Pro nego o recimo parčetu kabla sa okidačem koje se zove žičani daljinski okidač.Original košta oko 60e a kineska kopija 3-4$ .Da li original vredi 30ak puta više?NE sigurno.Takva kupovina je već stvar zdravog razuma,a ne standarda.

Malo idem s teme ali je li moguce da ista stvar ima toliko razliku (sem u imenu), razliku u cijeni??? Msm to je 20x jeftinije, jel imaju iste opcije? Ali jedno je sigurno, svaka roba ima svog potrosaca, ne brini se nece neko iz Amerike, Njemacke, Engleske itd kupit zicani okidac kod kineza nego kod Canona, a to sto mi nemamo para to je nesto sasvim drugo!?

Oće bogami. Nemaš pojma koliko ljudi na Zapadu kupuje na rasprodajama, jeftinu robu.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #15 poslato: Jun 13, 2012, 05:58:12 posle podne »
Jel imaš ti uopšte aparat?Običan žičani okidač je potpuno identičan po svim funkcijama u originalnoj izvedbi kao i kopija.Na dh gate ispod proizvoda nešto tipa poslednji kupci i najčešće među njima su ljudi iz razvijenog sveta,a ne iz ,recimo, Džbutija.

Ne, nemam fotoaprat.
Po svemu tome, ispade da je i Canon kao aparat 20x skuplji nego bi trebao, zar ne!? Pa zasto onda ne kupiti i kineske kopije DSLR-ova jer i njih ima, nego se kupuje Canon i Nikon a ti sto kupuju iz razvijenog svijeta, uglavnom kupuju pa prepakuju i prodaju kao markiranu stvar... To se radi na sve strane, zar ne?
Sto se mene tice s ovim postom sam zavrsio svoje prisustvo u ovoj temi!?

Meni deluje kao da si ti bacio 60 evra na orGinal Canon/Nikon, a onda video da ima okidač i za 4 evra, pa pokušavaš da opravdaš bačene pare.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #16 poslato: Jun 13, 2012, 06:06:05 posle podne »
@igortehno: vidi ovako, jedno je kupiti original zato sto je KVALITETNIJI, a drugo je biti SNOB. I netacno je to sto pricas, svako s malo pameti nece da plati stvar koja radi isto X puta skuplje. Osim ako nije SNOB i ne pati od toga da mu pise CANON/NIKON i na gacama.

I sve ovo pricam IZ ISKUSTVA, a ne bez veze, znaci imam i originale imam i kopije.

Primer1:



Cena: $45



Kinez kopija, cena: $4.6

DESET puta jeftinije. 

Sta mislis da canon svoje pravi od zlatnih zica i sa hirurskim rukavicama? Ne, kupuje ih od kineza, zalepi svoju nalepnicu i onda odere SNOBOVE.

Evo bolji primer:



Cena: $106



Kopija (imao sam bas ovaj model): $30

I tako dalje, i tako dalje...

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #17 poslato: Jun 13, 2012, 06:40:00 posle podne »
Fotoaprata nemam, tako da nisam kupio nesto pa da se kasnije pravadam zbog tog.
Jesam li ja igdje rekao da ne treba uzet taj od 4 eur, ili jesam. Jesam li igdje rekao da ja to ne bih uzeo, nisam. I sam sam registrovan na TinyDeal i sta?
Doslo je do velike zabune, al nije ni vazno.
Znaci Canon da izbaci sutra zicani okidac sa prekidacom kao onim sto palimo sijalicu i kaze da je tako bolje i stavi cijenu od 100 eura opet ce to neko kupit. O tome ja pricam.
Dalje, znam ja vrlo dobro sta je rasprodaja, a isto tako znam i zasto su neke stvari drasticno ispod cijene (dok sam radio u auto kuci poslao sam ja dosta auta u bosnu i srbiju ispod cijene, a da vam pricam zasto, nema potrebe). Ima ovdje rasprodaja koliko hoces, a zasto, nema potrebe da ulazim u marketinske trikove radnji!?
Akcija je jedno, rasprodaja drugo!?
Mentalitet nas ljudi je takav da cemo svi rec, zasto kupit nesto za 100 eur kad to isto makar i duplo losije ima i za 10 eur, zasto vozit mehanicaru auto ako se nije pokvarilo i s tim zasto ja bih mogao do sutra.
I sutra ako i budem iamo aprat vjerovatno cu se odlucit prije za bezicni nego ovaj zicni iz nekih svojih razloga.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #18 poslato: Jun 13, 2012, 07:37:06 posle podne »
Ne, ti si rekao da taj od 4 eur sigurno mora da je losiji od originala.

I sad si to potvrdio recenicom:

Citat
Mentalitet nas ljudi je takav da cemo svi rec, zasto kupit nesto za 100 eur kad to isto makar i duplo losije ima i za 10 eur

Cime i dalje ides u pricu da je original uvek bolji od kopije. Sto jednostavno nije tacno.

EDIT: koji bezicni, svi su zicni.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #19 poslato: Jun 13, 2012, 07:54:13 posle podne »
@igortehno,
forum kao i svaki drugi je otvoren za sva mišljenja i svako ima potpuno identična prava u iznošenju istog.Više puta sam ponovio da obično pišem o opremi koju sam koristio ili koristim,a ti pišeš o okidaču koji nisi  ni video a nisi siguran ni kako funkcioniše pa čak mešaš žičane i bežične.Ovde nije reč o dslr aparatima nego smo se uhvatili gadgeta koje svi korisnici aparata imaju ili ih koriste,a pravljenje istih je na nivou brisača ili neke sitnice na automobilima :)
« Poslednja izmena: Jun 13, 2012, 08:05:12 posle podne od strane neo »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #20 poslato: Jun 13, 2012, 10:22:49 posle podne »
A wireless okidac je zicni???

Lord Ivanhoe
  mislio sam uopsteno, nisam mislio iskljucivo na ovaj slucaj.

Citat
Cime i dalje ides u pricu da je original uvek bolji od kopije. Sto jednostavno nije tacno.

Pa gdje sam to rekao? A citajuci ovaj tvoj komentar ispada da je kopija bolja?
« Poslednja izmena: Jun 13, 2012, 10:29:39 posle podne od strane igortehno »

Van mreže Branko78

  • Junior
  • *
  • Poruke: 21
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #21 poslato: Jun 14, 2012, 07:30:59 posle podne »
Mislim da je najbitnije naci dobar odnos: kvalitet-cena- potrebe..
Svi znamo da su Einhell busilice sranje (posedujem jednu) ali ako je koristis 2 puta godisnje da usrafis 2 zavrtnja totalno je glupo kupiti Makitu

tako da ja verujem da se medju blicevima isto tako mogu naci neorigili koji korisnicima kao ja (povremena upotreba i deo opreme koji valja imati) mogu da zavrse posao za dosta manje para od ogiginala. Naravno, ako se ukaze mogucnost za povoljnom kupovinom originala ne treba je propustiti.

Inace, sto se tice Kineza, mislim da kod nas vlada malo pogresno misljenje o njihovoj robi, jedna je stvar sto smo mi takvo trziste, sa malom plateznom moci, pa shodno tome takva roba (jeftina) i dolazi kod nas iz Kine. Kinezi prave i kvalitetne stvari, samo se to retko vidja kod nas i naravno nisu cene one na koje smo mi navikli kada su kosooki u pitanju :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #22 poslato: Jun 15, 2012, 07:03:10 posle podne »
Ima dosta primera kad je original skup samo zato sto ima nalepnicu CANON.

npr. canon ettl produzni kabl za blic, zatim, canon IR remote, canon wired remote sa intervalometrom i ostalim stvarcicama...

samo zato sto su CANON kostaju i po 3 puta skuplje. Npr ettl produzni kabl za blic u Canon izradi ima plasticnu stopicu, dok kineski pandan koji kosta 3 puta manje ima metalnu :)

nije uvek sve crno i belo :)
Naravno da nije, ali sa blicevima je crno/belo da gore ne mož' biti. Canon i Nikon su prva liga, svi ostali su daleko ispod, sa minimum 3-4 prazna mesta između. Kad se zaebavaš za po kući i po rođendanima i žurkama, svaki može da radi. Kad radiš posao ili želiš da imaš pouzdan sistem, 3rd party je običan dreš koji će Ti pojesti živce i umrećeš mlad.

Što se okidača tiče, iako nisu tema (a skrenuli ste svi zajedno u off), moja iskustva sa tom vrstom "100kinti" Kineza je izuzetno negativno. Dalje ne bih da elaboriram, jer kao što rekoh - tema su blicevi, a tu je situacija kristalno jasna.

Što se cene tiče, normalno je da reverzni inženjering i najbrutalnija krađa kompletnog dizajna i funkcionalnosti mora da se odrazi i na krajnju cenu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 15, 2012, 07:17:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #23 poslato: Jun 15, 2012, 07:30:15 posle podne »
Pa ti koristiš i Canon šampon za kosu ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #24 poslato: Jun 15, 2012, 08:16:03 posle podne »
Znamo te Storm :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #25 poslato: Jun 16, 2012, 01:43:09 pre podne »
Ja sam jasno naveo o cemu pricam. I svakako, sto se bliceva tice tu nema dileme. Kazem samo da ta prica oko bliceva i skupljih stvari se jednostavno ne moze tek tako preneti na SVE.

A sto se tice cene, pa kinezi su samo dokazali koliko brand name kompanije u stvari pljackaju. Znaci MOZE da se napravi ISTO za $10. Ali ne, mi cemo da damo kinezima da naprave za $7, pa cemo da puknemo nasu nalepnicu, i onda ce da kosta $70, jer, boze moj, pa to je sad original.

I jos nesto, ne pricam o stvarima iz kineskog trznog centra i sa buvljaka. Pricam o uredjajima koje narucujem direktno iz kine. Ima razlike.

I da, otislo je sve u OT :))

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #26 poslato: Jun 16, 2012, 09:46:46 pre podne »
 Ja kupio neck strap za D300, Lowepro za 1600 din. Pod hitno da odem da kupim original Nikonov za 3700 din, na kojem piše NIKON D300, čisto da ne zaboravim koji aparat imam.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #27 poslato: Jun 16, 2012, 10:28:27 pre podne »
Ja moram jos malo:))

Baterija za 550d Canon original - 55 EVRA. Ja, evo vec trecu godinu, uz originalnu koja je dosla uz aparat koristim dve kineske. Apsoluto nikakve razlike.  A cena? Kupio sam DVE za $12.

Evo zasto volim kineze: (kad kazem kineze, uglavnom mislim na dealextreme.com, jer 90% stvari kupujem tamo).

1. apsolutno su nepristrasni. ispod svakog artikla postoje utisci kupaca, koji su realni. Ima proizvoda koji su jednostavno losi, i ljudi napisu "ne kupujte ovo, kompletno je sranje!". I obrnuto. Tako da uglavnom imas jasnu sliku kakav je proizvod.

2. Od preko 100 stvari koje sam kupio, jedino mi je neki punjac za iphone stigao pokvaren, a jedan daljinac mi nikad nije stigao. Za punjac su mi vratili pare, a daljinac su poslali PONOVO, free of charge.

3. postarina je BESPLATNA.

Iako ona stara "Nisam dovljno bogat..." cesto ima smisla, ovde i ne pije vodu. Ovde jedino moze da pase "Mnogo sam bogat pa kupujem samo najskuplje".

@Stalker: 3700 !??! o.O sta dalje reci :)

A inace, moje iskreno misljenje oko blica: da je YN468 II postojao kada sam ja kupovao blic, apsolutno bih ga kupio bez razmisljanja i ustedeo sebi 200evra. Jer, iako imam 550ex, u 90% slucajeva ga koristim ili na M modu, ili ETTL. HSS i STROBE mode sam mozda 3-4 puta probao cisto experimenta radi. Ne kazem da je kinez bolji ili kvalitetniji, daleko od toga, kazem da je DOVOLJAN (opet, odnosi se na 90% foto amatera kojima bi to bio prvi blic).
No, to sam samo ja, i moje misljenje, svako ima pravo na svoje, zar ne :))

Odoh sad na neku riblju corbu u prirodu :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #28 poslato: Jun 16, 2012, 02:26:50 posle podne »
Pa jeste, isto sam se naslušao i za Nissin, pa i Sigmu, a i za taj Yungigungi i tako to. Može za zezanje... ono - jedno pakovanje baterija mesečno i tako to. Za rad - jok. Nije ni za krivi q.

Što se daljinaca tiče, pitajte Rodića koliko ih je sahranio... upravo TIH "Kineza" od par dolara. I ne, veze to nema sa izradom kakvu imaju OEM proizvodi. Ta "jedna žica i jedan prekidač" uspevaju da budu neispravni kod Kineza. Ma koliko da košta, tako drljava izrada je zapravo neverovatan poduhvat. Treba biti istinski genijalac pa ne umeti da zalemiš dve žice da stoje gde treba. :D

Nemam ja ni živaca, ni vremena, a ni PARA, za te egzibicije. Ko ima, neka ga. ;)

U redu je ušteda na nekim stvarima. Ali tamo gde je bitno da nešto radi, treba ići na sigurno. Može i OEM da rikne, da bude neispravan itd, ali se to procentualno nemerljivo ređe dešava. Ne treba biti nuklearni fizičar pa to utvrditi na osnovu sopstvenih i iskustava bliskih osoba i poznanika.

Znam ja dosta takvih koji su u svoje automobile ugrađivali "od originalnih mnogo jeftinije, a jednako kvalitetne delove". I nema veze što autu stalno fali neki q, i što na kraju cela ta igranka izađe skuplje, nego da je odma' kupljen originalni deo, oni su i dalje zadovoljni uštedom. :)

Čast izuzecima, ali mene to istinski fascinira. :)

Pozdrav

P.S. Zar vi stvarno mislite da veliki proizvođači kupuju opremu od istih tih Kineza i samo lepe svoju nalepnicu? Ovaj, to je vrlo težak oblik neinformisanosti. Canon i Nikon nemaju kooperativne poslove tog tipa... u svakoj državi koja se pominje u onom čuvenom "Made In..." na proizvodu, imaju i svoje pogone. Da, u nekim pogonima širom sveta stvarno rade Kinezi, ali njihova roba je za nekoliko redova veličina kvalitetnija od tog dreša koji se valja po DX, DHGate i sličnim sajtovima. Izuzetak mogu biti jedino zonerice, strapovi i slična konfekcija... mada ja iskreno još nisam video kinesku zonericu koja nečemu valja. Sve one vrše funkciju, ali neke sasvim efikasno mogu da dobro izgule prednji bajonet objektiva. A pritom neke prave i refleksije itd.
« Poslednja izmena: Jun 16, 2012, 02:40:26 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #29 poslato: Jun 16, 2012, 02:37:47 posle podne »
Ima jedna izreka, koja se vremenom pokazala tacnom i jako korisnom... a ona glasi:

"Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari"

Sto se tice zicnih daljinaca za Canon, sahranio sam ih gomilu a na kraju sam ih cak i otvarao u pokusaju da spoznam sta nije u redu, i sta zaboga uopste i moze da ne bude u redu kod tako prostog sistema kao sto je okidac.

Svaki put kad sam hteo da ustedim na necemu, ne kupujuci originalni brend... kad se podvuce crta, ispadalo je skuplje... bilo da pricamo o Sigmi, radio okidacima, nebrendiranim tekstilnim odevnim predmetima ili bilo cemu drugom.

Ne mogu da nadjem link, ali cim ga nabodem prosledicu ga... i odnosi se na momka koji je godinama kupovao kineske softboxeve i kisobrane, dok jednog dana nije probao Profoto softbox od 300 evra.

Generalno, i sada mlatim neki Jue Ying, bezicni okidac od 3 dolara ... i       
Phottix Strato II Multi 4 u 1 za Canon ... ali nisam bas spreman da podrzim tezu kako je brendirano preskupo... i kako su kinezi do jaja.

Da jesu, bili bi Canon ili Nikon ... ali nisu... to su samo kinezi.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #30 poslato: Jun 16, 2012, 08:08:42 posle podne »
Citat
nebrendiranim tekstilnim odevnim predmetima

Sad me samo ubedi da postoji nekakva razlika između Najki koje u prodavnici koštaju 17 000  dinara i onih na buvljaku koje koštaju 5500. Nema ih, i znam, jer sam radio sa njima godinama, odnosno prodavao. Vek trajanja je isti.

Razlika između narodnog Photoshopa i onog plaćenog 900 evra? Nema je. Razlika između narodnog Windowsa i onog plaćenog? Nema je. Koristim narodne verzije godinama i znam i bagovite su jednako kao i plaćene verzije kod ljudi koje znam da ih koriste.

Razlika između CA majice od 1500 dinara i Lacoste majice od 7000 dinara? Nema je. Obe na izvoru koštaju evro.

Razlika između polovnog Grand Cherokee 2006. godište od 12000  evra i novog BMW X6 od 60000 evra? Nem...čekaj, ima je. Grand je pravi terenac, X6 je...brings me women za retarde iz Strahinjića Bana.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #31 poslato: Jun 16, 2012, 08:13:34 posle podne »
Polako, postoji razlika izmedju tih patika.
Secam se kada sam jednom video u nekoj "Š" radnji iste svoje Reebok patike za samo 2 hiljade dinara. Brzo sam se uverio u razliku, bile su skroz plasticne.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #32 poslato: Jun 16, 2012, 08:26:45 posle podne »
@stalker, sto se tice patika ne bih se slozio sa tobom, juna 2009 kada su izasle NIKE free run ja sam ih kupio za 12,000din, drugar ih je kupio na buvljaku za 3000. Njemu su se odlepile nakon 4 meseca a ja ih imam i danas dan i trcim u njima svako drugo vece. I naravno "svaka roba ima svoga kupca".
Tako da mislim da patike nisu iste. A sto se tice foto opreme ne razumem se preterano ali pitam starije i iskusne i bar u tome jos nisam pogresio slusajuci ih...

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #33 poslato: Jun 16, 2012, 08:35:04 posle podne »
Citat
nebrendiranim tekstilnim odevnim predmetima
Sad me samo ubedi da postoji nekakva razlika između Najki koje u prodavnici koštaju 17 000  dinara i onih na buvljaku koje koštaju 5500. Nema ih, i znam, jer sam radio sa njima godinama, odnosno prodavao. Vek trajanja je isti.
Razlika između narodnog Photoshopa i onog plaćenog 900 evra? Nema je. Razlika između narodnog Windowsa i onog plaćenog? Nema je. Koristim narodne verzije godinama i znam i bagovite su jednako kao i plaćene verzije kod ljudi koje znam da ih koriste.
Razlika između CA majice od 1500 dinara i Lacoste majice od 7000 dinara? Nema je. Obe na izvoru koštaju evro.
Razlika između polovnog Grand Cherokee 2006. godište od 12000  evra i novog BMW X6 od 60000 evra? Nem...čekaj, ima je. Grand je pravi terenac, X6 je...brings me women za retarde iz Strahinjića Bana.

Nisam mogao a da se opet ne prikljucim, za ovo bi stvarno trebala nova tema, jer vec smo odavno napravili dobar OFF topic.
Kad uzmem te patike od 150 eura, uglavnom ih bacim kad mi dosade, a i tad budu kao nove, 2 puta sam u zivotu kupio patike od 15-20 eur i sta sam dobio, noge koje smrde i djon koji se odlijepi u roku 2 sedmice, sta vise da kazem. Pricam o licnom iskustvu, jer makar svi nosimo patike.
A sto se tice windowsa i photoshopa, ima je, da svi rade kao ti (a u ovom slucaju kao i ja) onda bi propao i windows i photoshop a linux i gimp koji je sad besplatan i poceo bi da se naplacuje, jer sve se vrti oko para, htjeo to neko priznat ili ne. A sve se to ujedno zove piraterija i to donosi mnogo stete nekim firmama. Cesto ostanem u cudu od komentara po forumima, tipa jest igrica dosadna, nisu nista unaprijedili itd, a jel neko dao svoje pare da pomogne unaprijedjenju nekog dobrog naslova, naravno da nije!
Sto se tice odijela, razlika ima, al i sam radije kupim 15 majica po 10 eur nego jednu od 150 eur, tako da me na tom polju razlike ne interesuju, ali kad mi jedna majica ofarba cijelu ves masinu, nije mi svejdeno.
A zasto nisi poredio Grand Cheroka iz 2006 i 2012, pa onda rekao da je nema? Polovan auto nikad nije bolji od novog, pa taman da pricamo o novom Tata-i a poredimo ga sa Opelom iz 2002 tvrdimo da je bolji.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #34 poslato: Jun 16, 2012, 08:58:58 posle podne »
Interesantno je pratiti ovu polemiku...
Slazem se sa time, da ima masa precenjenih proizvoda, al' sto rece @Mange,"svaka roba ima svoga kupca".

Naravno da bi bilo lepo kupiti robu, bilo koje vrste, za sto manje pare.
Sta vise, jos bolje za dzabe...zasto se zadrzati samo na foto opremi i "free download" softweru!?
Zasto ne bi mogli i garderobu, kozmetiku, kola...pa i te patike sa buvljaka, kupovati mnogo jeftinije.
Zar vam se ne cini da je i 3000 din za patike mnogo? Zasto ne 30, ili na "markice"...!?
Mogli bi svi kolektivno i da preselimo na Kubu, tamo to funkcionise!!
 
Ne znam, od ovde prisutnih, ko se cime bavi, nije ni bitno...ali cisto sumnjam, da bilo ko od nas, po zavrsenom poslu, izadje pred "ducan" i istakne reklamu "All for free"!!
Kapiram ja dobro, da je kod nas(i ne samo kod nas) kriza, da je novac tesko zaraditi i jos teze ga izdvojiti. Problem je samo sto tom logikom, sto jeftinije, kola idu u pogresnom pravcu.

Nego, kako ono bese naslov teme? ;D

p.s. Udarila nam vrucina u glavu...ko je za pivo ;) :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #35 poslato: Jun 16, 2012, 09:44:21 posle podne »
Kako god,ali mene niko ne može ubediti u opravdanost nekih cena.Pa svi smo pre nekoliko nedelja pisali kako se tamo neko dohvatio nekih veselih travčica kada se pojavio markIII.Phottix  macro extension tube,komplet od tri košta manje nego jedna Canon od simboličnih 12mm!Naravno ko želi neka uzme Canon,ali to nema ni optičke elemente niti je neke spec. izrade i ima samo kontakte.Evo mi izrabljujemo Phottix već dve godine i rade kao prvog dana :)
Pa eto za razliku u ceni okidača mogu da se kupe neke sasvim dobre patike na rasprodaji  ;D ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #36 poslato: Jun 16, 2012, 10:43:28 posle podne »
A, pa niko ne kaze da je cena opravdana. Tehnicke karakteristike kopije su cesto na nivou 70 % od originala.
Poenta je samo da je izrada originala zaista bolja, a da to narocito dolazi do izrazaja prilkom profesionalnog izrabljivanja.

Sto se tice elektronike, nije problem kupiti jeftinu stvar, ali treba biti svestan njenih ogranicenja i uslova koriscenja.
Ne moze se samo ubaciti u ranac i isti spustiti nehajno na zemlju, kablovi se ne mogu diskonektovati jednom rukom, cim je malo toplije ocekuje se pregrevanje i brljavljenje. Nekome nije problem da se strpi i saceka tri nedelje da prodju vrucine, neko drugi ima posao i ne moze da ceka. Ako je pouzdanost primarni parametar, onda se uglavnom ne kupuju jeftine varijante. Sa druge strane i OEM proizvodjaci su svesni da ce njihove stvari kupovati profesionalci i zbog toga verovatno i drze tako visoke cene.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #37 poslato: Jun 16, 2012, 11:18:02 posle podne »
kablovi se ne mogu diskonektovati jednom rukom, cim je malo toplije ocekuje se pregrevanje i brljavljenje. Nekome nije problem da se strpi i saceka tri nedelje da prodju vrucine, neko drugi ima posao i ne moze da ceka.
Izvini,ali ja ovo nikada nisam video niti mi se desilo kod bilo koje vrste kabla.Pa nije to dalekovod od 10kv :) Inače imam i jedan "kabel" za profesionalce ;)
« Poslednja izmena: Jun 16, 2012, 11:30:54 posle podne od strane neo »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #38 poslato: Jun 16, 2012, 11:39:06 posle podne »
Ja stalno radim sa gomilom kablova, i bas zato sam i rekao.
Muka mi je od toga. Evo upravo imam par kablova za lemljenje, i nekoliko slomljenih uticnica.

p.s. Cisto da se razumemo, od takvog tretmana na kraju strada i najbolja roba.
« Poslednja izmena: Jun 16, 2012, 11:40:56 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #39 poslato: Jun 16, 2012, 11:41:55 posle podne »
Nemo' te ubije struja :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #40 poslato: Jun 17, 2012, 12:12:07 pre podne »
@mange/igor: zavisi ko kako hoda. Vrlo dobro znam da se patike za butike i patike za buvljak nabavljaju iz istog izvora. Ili da ti pomenem mesto u Novom Pazaru na kojem se šiju Levis farmerke koje ti u butiku plaćaš 10k dinara, a identične takve na buvljaku 1k dinara, a proizvodna cena im je 200 din?

Propali bi Adobe i M$oft? Srce mi se cepa. Ili misliš da i jedni i drugi namerno ne puštaju pre-release verzije u narod kako bi dobili milione besplatnih beta-testera?

Pa nema neke razlike između Granda iz 2006 i 2012 sem estetskih. Quadra-trac pogon je isti, izdržljivost je ista, što je najvažnije.Terenska sposobnost Granda je neuporediva sa terenskom nesposobnošču X6. Na koji će teren X6 da ode sa niskoprofilnim gumama i felnama od 20 cola? Fiat panda 4x4 se na snegu snalazi mnogo bolje od njega.

Dakle, nije toliko bitna cena, nego šta kome treba. Zašto bih ja dao 500 evra za stativ, na primer, umesto 50, ako stativ koristim dvaput godišnje i to ako me ne mrzi?
Zašto bih za slušanje muzike kupio Oehlbach kablove koji koštaju koliko i moj Audigy i Altec MX5021 zajedno i još više? Kao mogu da primetim razliku u hercima? Pitanje je koliko nešto nekome zaista treba, a koliko je u pitanju ego i "ja sam kupiJo najskuplje" stav.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #41 poslato: Jun 17, 2012, 12:20:40 pre podne »
Pa, nista, pre nego sto se povucem iz ove rasprave,  mogu samo da kazem da zaista zavidim svima koji imaju dovoljno novca da ne moraju da razmisljaju o alternativama originalima (bile one bolje ili ne).
Ja i dan danas mogu samo da sanjam o softbox-u od 300 evra i elinchrom/profoto/bowens glavama od nekoliko hiljada evra. Tako da, lepe su te price "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", samo sto kod mene ne pije vodu.
Moja je samo "nisam dovoljno bogat". Tako da, svakom svoje, pretpostavljam.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #42 poslato: Jun 17, 2012, 12:29:06 pre podne »
^Pa, tako formulisano zvuči bitno drugačije. I jeste drugačije! I, što je najbitnije, više je nego prihvatljivo.

Međutim, treba prihvatiti da razlike postoje i samo konstatovati da li je kvalitativna razlika srazmerna cenovnoj ili nije. Ništa drugo. Tu se itekako možemo složiti da neke stvari jesu skuplje više nego što treba, ali tako je u industriji otkad se zna za pojam proizvodnje i formiranje cene.

Nego... moram da odgovorim na jedan post...

Razlika između narodnog Photoshopa i onog plaćenog 900 evra? Nema je. Razlika između narodnog Windowsa i onog plaćenog? Nema je. Koristim narodne verzije godinama i znam i bagovite su jednako kao i plaćene verzije kod ljudi koje znam da ih koriste.
Je l' samo ja ne vidim analogiju ili si Ti debelo zabrljao u pravljenju paralele?

"Razlika između narodnog Windowsa i onog plaćenog"?
"Razlika između narodnog PS-a i onog plaćenog 900 evra?"

Pa naravno da je nema, samo što ovde niko ne priča o Canon okidaču koji košta 120 evra i istom tom Canon okidaču koji je neko ukrao sa police, nego od dva potpuno različita proizvoda! ALO! Analogija bi bila kao PS vs Gimp i Win vs Linux. Postroj tako činioce, pa mi prepričaj kako si se proveo, pokušavajući da obradiš fotku u Gimpu (a posebno RAW, i to bez da se zezaš, nego da ozbiljno radiš) ili da umesto Windows-a kao jedini OS teraš Linux, sve zajedno za ozbiljnim softverom koji svakodnevno koristiš... hoće to, al' juče.

I molim vas sve, zarad ozbiljnosti diskusije... ako smo već skrenuli sa glavne teme, ne moramo da skrećemo sa logike. Kakve bre veze imaju 'ebene čarape, patike, duksevi i majce sa TEHNIKOM, za ime sveta?

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 12:32:00 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #43 poslato: Jun 17, 2012, 12:30:47 pre podne »
Citat
@mange/igor: zavisi ko kako hoda. Vrlo dobro znam da se patike za butike i patike za buvljak nabavljaju iz istog izvora. Ili da ti pomenem mesto u Novom Pazaru na kojem se šiju Levis farmerke koje ti u butiku plaćaš 10k dinara, a identične takve na buvljaku 1k dinara, a proizvodna cena im je 200 din?
Nije im isti izvor, a to se moze i dokazat, nije cak ni isti materijal koristen!

Citat
Propali bi Adobe i M$oft? Srce mi se cepa. Ili misliš da i jedni i drugi namerno ne puštaju pre-release verzije u narod kako bi dobili milione besplatnih beta-testera?
Pa tako dobiju besplatne testere, sta je tu cudno, jos te i navuku pa ga kasnije kupis :)

Citat
Pa nema neke razlike između Granda iz 2006 i 2012 sem estetskih. Quadra-trac pogon je isti, izdržljivost je ista, što je najvažnije.Terenska sposobnost Granda je neuporediva sa terenskom nesposobnošču X6. Na koji će teren X6 da ode sa niskoprofilnim gumama i felnama od 20 cola? Fiat panda 4x4 se na snegu snalazi mnogo bolje od njega.
BMW x6 nije terenac, niti se reklamira kao takav!
Citat
Dakle, nije toliko bitna cena, nego šta kome treba. Zašto bih ja dao 500 evra za stativ, na primer, umesto 50, ako stativ koristim dvaput godišnje i to ako me ne mrzi?
Zato sto je onaj od 500 eura bolji, licno imam stativ od 30 eur koji je cisto sr...nje, e sad ako ces ga koristit 1 godisnje, onda ti i ne treba bolji.

Uostalom, zasto sam se ja rodio kao musko, kad sam mogao bit zensko? Pa ne stvarno!
Il se ti drzis onog, u INAT :)
PS: Hajde otvorite novu temu, da nastavimo raspravu, jer vidim da hocemo?

Lord Ivanhoe
Nisam ni ja dovoljno bogat, ali uvjek ima ali :)

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #44 poslato: Jun 17, 2012, 12:35:44 pre podne »
Nema ali. Ili jesi ili nisi. Da sam se vodio tom politikom, nikada ne bih kupio kineske flash glave sa kineskim softboxom i kineskim kisobranom i kineskim stativima, i nikada ne bih stigao do nivoa stuidijske fotografije na kojem sam sad.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #45 poslato: Jun 17, 2012, 12:50:16 pre podne »
Interesantno je pratiti ovu polemiku...
...
Nego, kako ono bese naslov teme? ;D

p.s. Udarila nam vrucina u glavu...ko je za pivo ;) :)
E'o, jap komsho, ima ladno ... 'el, moze ovo domace - pivo s' rozi ... moze, ajd onda :occasion14:
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #46 poslato: Jun 17, 2012, 01:09:56 pre podne »
@Storm: pogrešna ti je paralela. Photoshop i Gimp ne rade isto, narodni Photoshop i plaćeni Photoshop rade identično. Windows i Linux? Ne mešajmo babe i žabe. Linux je neuporedivo stabilniji.

@Lord Ivanhoe : upravo tako. Džaba je nekome mantrati "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" i da je bolje da kupi softbox od 300 evra ako taj neko ima platu 300 evra, a bogami, malo je i licemerno.
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 01:11:52 pre podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #47 poslato: Jun 17, 2012, 01:34:09 pre podne »
@Stalker

Stormovo poredjenje nije savrseno, ali  ima nekog smisla. On prica o dva proizvoda od razlicitog proizvodjaca, jednog renomiranog, brandiranog i skupog, i drugog low-cost koji pokusava da oponasa funkcionalnost ovoga prvog. To u dovoljno dobroj meri opisuje temu razgovora. Sa druge strane, tvoj primer nema neku logicnu paralela sa razgovorom, a Storm je i objasnio zasto.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #48 poslato: Jun 17, 2012, 01:43:07 pre podne »
Bar za Linux to ne stoji.Linux ne oponaša. Windows neće nikad dostići funkcionalnost i stabilnost linuxa. Džaba sve priče od toga što je nešto masovno, "mora" da se plati jerbo treba da me boli ***** što su tamo neki programeri uložili svoje vreme u klimatizovanim kancelrijama. Neću bre da platim, i tačka.
I da bacim pet kineskih okidača godišnje, to je 15 dolara, i opet sam u prednosti nad nekim ko je platio 60 dolara za Canikon.
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 02:11:45 pre podne od strane StORM48 »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #49 poslato: Jun 17, 2012, 01:56:31 pre podne »
Ma to je OK za okidac, verovatno cu i ja za licnu upotrebu uzeti kineski :)

Ali iskreno, da imas veliki posao sa ozbiljnim strankama, sigurno ne bi sebi dopustio rizik crkavanja kineskog okidaca pred njima, pogotovo ako postoji prica da umeju da crknu. Sve bi to na kraju verovatno bilo OK, ali te posle toga sigurno ne bi nikome preporucili. Postoje i trenuci kada jednostavno nije dopusten takav luksuz rasipanja vremena kao sto je odlazak do torbe/druge sobe/vozila. Takvi ljudi ce uvek kupovati originalnu opremu.

Nama je mozda bitnije da ustedimo za neki dobar filter ili bolje staklo, pa cemo shodno tome i da kupujemo jeftine kineske okidace, jer i ako crknu nema nikakvih posledica osim izgubljena 3 EUR.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #50 poslato: Jun 17, 2012, 02:08:10 pre podne »
Hvala Bogu, a ne u Srbiji preporučivati nekome da po svaku cenu kupuje okidač od 60 evra.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #51 poslato: Jun 17, 2012, 02:13:40 pre podne »
Bar za Linux to ne stoji.Linux ne oponaša. Windows neće nikad dostići funkcionalnost i stabilnost linuxa.
Sureeee... pričaj mi o tome.
Nagledao sam se te njegove "stabilnosti" o kojoj je popularno pričati i to posebno u krugovima ljudi koji tri čiste sa Linuxom nemaju, niti su ikad imali dodira sa istim. :) Funkcionalnost na Linuxu i ne postoji. On je funkcionalan samo za sedenje u komandnom promptu i tipkanje komandi, kompajliranje i tako to. Kad treba nešto da se radi, uglavnom se nema čime, jer ni jedan proizvođač koji se bavi ozbiljnim softverom, ne pravi ništa za Linux. Izuzetak su baze podataka, koje su btw moj teren.

A Linux bukvalno baš oponaša desktop operativni sistem. I to užasno loše. Na žalost, koliko god se gnušao MS-a, moram da priznam da je Linux ipak neupotrebljiv u desktop radu, pa zbog toga Windows toliko dobro prolazi.

Što se ovog drugog tiče, "ne u Srbiji preporučivati nekome da po svaku cenu kupuje okidač od 60 evra", ja bih voleo da vidim gde je to navedeno? Rečeno je da svaka roba ima svog kupca i da razlike nisu u nalepnici, već u kvalitetu izrade. Sasvim je irelevantno da li nekome nešto radi posao, jer o tome nismo ni pričali. Poenta je da neko ko to koristi po sistemu "tu i tamo", može sebi da priušti luksuz kockanja sa okidačem šestorazrednog kvaliteta, jer realno ne postoji scenario koji će ga dovesti u nezavidnu poziciju. S druge strane, neko ko nema živaca i vremena da razmišlja "da li će okidač i danas raditi", sebi uglavnom želi da priušti nešto što će duže vreme biti funkcionalno. Oni kojima to nije bitno, ne moraju time da se opterećuju.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 02:23:25 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #52 poslato: Jun 17, 2012, 02:40:59 pre podne »
Sure, oh mastah.Niko ništa o Linuxu ne zna niti ga je iko koristio sem tebe.Daj bre Storm, taj tvoj stav "ja sve znam najbolje o aparatima, staklima, linuxima, windowsima, džipovima, motorima, servisima, uvoznicima..." već postaje neozbiljan. :)

Čudno, meni se učinilo da sam više puta pročitao ne "kupuje kome šta treba", već "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" što je u žutoj Srbiji, danas, direktno sprdanje sa onima koji nisu dovoljno bogati ni da kupuju kvalitetnu salamu, a kamoli okidače. I sad ja treba nekome ko je jedva na rate uzeo najjeftiniji DSLR da kupi okidač od 60 evra  na kojem će pritisnuti dugme i aparat će napraviti fotku umesto kineskog okidača od 3 evra na kojem će pritisnuti dugme i aparat će napraviti fotku. Sure do.

To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #53 poslato: Jun 17, 2012, 02:58:04 pre podne »
Pa jbg, zato  prihvatamo sve sa odredjenim kritickim stavom.

O fotoaparatima i automobilima mogu da ti pricaju Storm i Schumaher, a ti sam odluci ciji je savet bolji po kom pitanju.
Sumaher ce ti reci da on najcesce ne ulazi u vozilo bez 4 sloja zastitne opreme, pa to ne znaci da ces ga poslusati.
Posto je nemoguce sve znati, ponekad se mora saslusati i neko drugi, a spoznati koga i u kom trenutku treba saslusati jeste pravo umece.

Uostalom, malo smo usli u banalnu pricu o okidacu, koji moze da se napravi za 15 minuta sa materijalom iz Radio Kluba.
Pocetna dilema je bila kupovina originalnog ili tog YongNuo blica, i njegova upotrebjlivost u raznim situacijama.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #54 poslato: Jun 17, 2012, 10:28:27 pre podne »
Bar za Linux to ne stoji.Linux ne oponaša. Windows neće nikad dostići funkcionalnost i stabilnost linuxa. Džaba sve priče od toga što je nešto masovno, "mora" da se plati jerbo treba da me boli ***** što su tamo neki programeri uložili svoje vreme u klimatizovanim kancelrijama. Neću bre da platim, i tačka.
I da bacim pet kineskih okidača godišnje, to je 15 dolara, i opet sam u prednosti nad nekim ko je platio 60 dolara za Canikon.

Ja koristim linux, testirao sam preko 20 distri, i nijedna nije stabilna, kako bi trebala da bude. Ja sam korisnik i windowsa i linuxa, linux ima daleko mnogo vise prednosti, ali je manje zastupljen i sve prednost pada u vodu. Da citas, znao bi da Gimp jeste odgovor na Photoshop, za korisnike koji predju sa win-a na linux, ali ono sto je istina, da Gimp pocne da brljavi sa slikom koja je teska 5mb a o tezoj necu ni da pricam.
I linux je bolji za nekih 90% korisnika, tj za one koji ne igraju igre, i koriste komp za surfanje, za sve ostale ipak je tu windows ili mac os.

Stalker jesi li ti Jarac u horskopu??? Msm tolika tvrdoglavnost.

Niko nigdje nije rekao da ne treba uzet nesto od 3 eura jer se mora uzet nesto od 60 eura. Tvoj nacin razmisljanja mi se ne svidja, uopste. Zasto bih ja, zasto bih ovo, zasto bih ono, sto se tice slsobodnog sof. ti mislis da ta godpoda ne zaradjuje i ne razmislja kako da zaradjuje jos vise?

Vecina nas koristi narodne verzije svega, to niko ne spori, i sam sam kupio stativ od 30 eur, jer trenutno nmg bolje, i sam sanjam da kupim DSLR ali jos uvjek nmg. I sta sad, to sto ja nmg treba da pljujem po onim koji to mogu, taj nacin razmisljanja, stvarno nije uredu.
Vidis da vec inspekcija hoda po firmama i gleda ko je platio svoj komad sof. a ko nije!? Ko ti garantuje da sutra nece tebi zakucat na vrata? Ko ti garantuje da sutra neces moc uc na net bez svoje licne karte i svih pravih podata o sebi, niko.

Storm je lijepo izneo svoje misljenje, i slazem se s njim, a iz svega ti se da zakljucit, ako ces blic i sta ja znam koristit 1 ili nijednom godisnje, kupi i kinseki, ali ako hoces da i da taj 1 puta blic radi kako treba par sati uzastopno pokusaj dosegnit nesto malo bolje (ako mozes, niko nije rekao moras).
Sto se tice orginala vs kopija (a kinezi to bezobrazno rade) orginal je definitivno bolji, na bilo kom polju to gledao, naravno i orginali se kvare, ali kako rece Storm u procentima to i nije toliko vazno.

Pa uzimi Iphone kinesku kopiju, pa uporedi s orginalom, sve ce ti bit jasno i to u prvih 5 minuta.
Djostik za ps3 kosta 60 eur, kopija kosta od 15-20 eur, zar ne, a sta se desi s kopijom posle par sati uzastopnog igranja, raspadne se.
Tako da cisto sumnjam da je to sto kinezi kao kopije prave kvalitetno.
Ja nisam kupovao kineske stvari puno puta, ali dolazio sam u dodir s njima, mnogo puta i svaki put sam samo potvrdjivao to sto mislim o njima, a to sto mislim je da su traljavi i da im je zavrsna obrada svega ravna nuli. Uostalom, svaki dan gledam kineze oko jezera a nisam do sad primjetio da i jedan od njih koristi na svom DSLR-u neki lijevi blic!? Al sam primjetio da vole Nikon :D
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 10:32:44 pre podne od strane igortehno »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #55 poslato: Jun 17, 2012, 01:13:58 posle podne »
Druže Stalker, osim fotografije, meni je jedno od primarnih zanimanja vezano za baze podataka. Otud mi je poznato štošta o stabilnosti. U tom smislu, svi OS-ovi su mi se smučili za ceo život. Toliko da mi je gnusno da danas sedim za kompjuterom. Otud su mi poznate neke stvari vezane za stabilnost i pouzdanost.

Da li je Tebi to relevantno ili ne, vrlo nisam zainteresovan da čujem, jer opet okrećeš diskusiju na nivo "jeste, ti se u sve razumeš" tip nipodaštavanja. A vidim da o svemu imaš neko mišljenje koje dolazi iz urbanih mitova. Jedno od takvih je upravo priča o stabilnom Linuxu. Jeste on stabilan, ali u malo pogrešnoj korisničkoj sferi. Zato je i smešno porediti ga sa WinOS-om.

A ovo o skupom i jeftinom, bojim se da ipak nisi razumeo dovoljno. Nije teško skontati kad se s nekim ne može racionalno diskutovati, jer je on ubeđen da je samo najjeftinije dovoljno, a da svi koji zagovaraju skuplje zbog kvaliteta, u stvari to čine iz snobovskih razloga i zbog želje da drugima nabijaju komplekse. Stvarno nemam nameru da gubim vreme na takve trice&kučine.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 01:17:00 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #56 poslato: Jun 17, 2012, 04:36:41 posle podne »
E, nema vise vadjenja, znaci ili :



ili bacam:




P.S Ako neko bude brisao trol post, nek ostavi sliku sa macama :)
« Poslednja izmena: Jun 17, 2012, 04:41:57 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #57 poslato: Jun 17, 2012, 05:55:46 posle podne »
@storm: Jedno prosto pitanje: da li ti tvrdis da je original apsolutno uvek bolji od kineskog pandana (pricamo o foto gadgetima, ne patikama, odevnim predmetima i gacama...) ?

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #58 poslato: Jun 17, 2012, 06:05:09 posle podne »
@igortehno:

Čudo jedno kako BND i BIA koriste linux, a ne win ili mac os. Sigurno su i oni verovali u urbane mitove.

Nisam Jarac, dupla Škorpija sa Marsom u Škorpiji. >:D

Moj način razmišljanja ne treba da ti se sviđa uopšte, ko je rekao da treba?Za inspekciju me zabole, niti imam firmu, niti o mom poslovanju i kontaktima ima bilo kakvih tragova. Tako da... :)

Mogu samo da žalim ljude koji kupuju Iphone, bolje da bace pare u đubre.

Vole Nikon? Znaju ljudi šta valja. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #59 poslato: Jun 17, 2012, 06:15:16 posle podne »
@Storm: ne previše suptilan pokušaj zamene teza. Da li ti veruješ da ja svoje mišljenje zasnivam na urbanim mitovima ili ne, takođe mi je svejedno. Niti znaš ko sam, n čime se bavim, ni čime sam se bavio. Da li se ti baviš bazama podataka i fotografijom, takođe može da bude urbani mit. To možeš da potvrdiš ti i još nekoliko forumskih nickova, što ne znači ništa. Ako ćemo tako.

Zamena teza jeste tvoja tvrdnja da ja zastupam mišljenje da je najjeftinije dovoljno. Nisam nikad rekao da jeste, ako jesam zamolio bih citat, ali jesam rekao da služi svrsi, i to amaterskoj. Nikad nisam rekao da Juza mora da koristi kineske okidače, koji je tata i deda i askurđel i bela pčela za sve nas ovde koliko nas ima. Ono što sam tvrdio i dalje tvrdim, a to je da je besmisleno pričati o skupim okidačima nekome ko jednostavno nema para za njih. Ulazi li ti to u glavu, nema para za njih, kao čovek kojeg znam i kojeg sam pomenuo, a uzeo je najjeftiniji dslr na kredit, jer nema keša.Što se mene tiče, ako neko hoće da kupi Leicu od 6000 evra i ima para za to, samo napred, ako je on srećan i ja sam.

U nemanju iluzija da sam ti bilo šta objasnio,

drug Stalker
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #60 poslato: Jun 17, 2012, 06:35:52 posle podne »
Hajde da nastavimo ovu raspravu, ko je i zasto bolji u novoj temi, ovdje:
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/cafe-pcfoto/orginal-vs-kineska-kopija/

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #61 poslato: Jun 17, 2012, 09:30:56 posle podne »
@storm: Jedno prosto pitanje: da li ti tvrdis da je original apsolutno uvek bolji od kineskog pandana (pricamo o foto gadgetima, ne patikama, odevnim predmetima i gacama...) ?
Ne, naravno! To je drug Stalker poželeo da Te navede da misliš. Zaista ne mislim tako, ali kada se radi o drskim KOPIJAMA OEM uređaja, mislim da je original u 99.9999% slučajeva kvalitetniji, čak i ako nema sve džidže koje ima kopija (primer, Meike i Phottix gripovi - deluju solidno Meike čak ima i nekakav displej/intarvalometar, ALI - BRŽE se razglave i krenu da zajebavaju).

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #62 poslato: Jun 18, 2012, 12:20:39 pre podne »
Interesantna diskusija. Mene je najviše pomerilo da se uključim ovo oko Linux-a. Ne bavim se bazama, programiranjem, ali jako mnogo koristim računar za mnogo toga. Linux koristim tek 5 godina i prve sam par puta dolazio u iskušenje da odustanem. Ne zbog nestabilnosti, nego zbog toga što je to toliko smislen i POŠTEN OS da traži isto od korisnika sistema. Ako meni sistem tri godine radi da mi se nikada ne desi pad, gašenje, gubljenje dokumenta itd. itd. kako onda može biti loš kao desktop varijanta?
Za profesionalne poslove štampe, videa, fotografije, igrice, mislim da je besmisleno tražiti da aplikacije tog domena u Linux-u budu ravnopravne po mogućnostima konkurentima iz globine kuhiwe gde hiljade programera sa platama od preko 70 hiljada dolara godišnje, samo to rade. ćerka mi je profesionalni programer, kada slušam priče, radi u nekoliko tih programertskih jezika, i to uopšte nije bitno, eto ona i ne zna kako Windows izgleda. A ne vidim da je nešto hendikepirana i da se ne razume u korišćenje računara. Da iznesem svoj stav, za mene je Linux mnogo prihvatljiviji za 80% moje upotrebe i Windows jedino sada koristim zbog obrade videa i fotografije. zato glasam za oba, i to isključivo besplatne varijante.
Storm razumem potpuno tvoje stavove u vezi opreme. Ko se profesionalno bavi, ko svakoga dana radi sa opremom, normalno da će uvek težiti da ima najsigurniju opremu. Ali i Ti moraš razumeti da je profesionalaca tek 1% od svih ljudi koji se bave amaterskom fotografijom i diskutuju po forumima. Budimo realni, meni kao totalnom amateru koji evo zadnjih 8 meseci nisam propustio dan da ne napravim bar 20 fotografija, treba par hiljada evra da se koliko toliko pristojna oprema nakupi. Pa zar je to hobi onda? zato hvala Kinezima dok i oni ne počnu da se ponašaju kao umišljeni Nemci i Japanci, koji ne shvataju da njihovo vreme prolazi. Akomulator za auto manje košta od baterije za jedan foto aparat. O čemu onda pričamo? 

Van mreže Pazuzu

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #63 poslato: Jun 18, 2012, 12:38:08 pre podne »
Mnogo je ova tema otisla u off.... e sad da se ja na kratko umesam. Stvari koje direktno uticu na kvalitet fotografije, tipa blic.objektiv ... nema sumne da je original bolji, ali da li se to isplati e to je individualno pitanje neko ima troje dece da hrani a neko tri aparata.... neko zaradjuje na fotografisanju a neko slika iz dosade ili hobija... pa spram toga i odlucuje sta ce kupiti

Ja koji sam reimo kupio najjeftinije moguci close up filter koji sam nasao sad cu da ga bacim jer ne valja ni za ..... i necu kupiti drugi dok ne skupim para za nesto ozbiljnije... ali sa moje tacke gledista dati 60 e za okidac koji ne utice direktno na kvalitet fotke a za 80e mogu da uzmem
ef-s 50mm 1.8 e pa ne pada mi na pamet

Jojj mesane su ovde babe i zabe ja mislim da bi oviu temu valjalo zaklucati unosi negativnu energiju na forum.... i ovu i onu drugu kineske ili oridjidji...

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #64 poslato: Jun 18, 2012, 01:03:48 pre podne »
@storm: Jedno prosto pitanje: da li ti tvrdis da je original apsolutno uvek bolji od kineskog pandana (pricamo o foto gadgetima, ne patikama, odevnim predmetima i gacama...) ?
Ne, naravno! To je drug Stalker poželeo da Te navede da misliš. Zaista ne mislim tako, ali kada se radi o drskim KOPIJAMA OEM uređaja, mislim da je original u 99.9999% slučajeva kvalitetniji, čak i ako nema sve džidže koje ima kopija (primer, Meike i Phottix gripovi - deluju solidno Meike čak ima i nekakav displej/intarvalometar, ALI - BRŽE se razglave i krenu da zajebavaju).

Pozdrav

Mora da si, pored svega što tvrdiš da si, i prikiriveni isihasta koji je ceo život proveo u podvizavanju te postao prozorljiv, pa znaš šta je drug Stalker hteo ili nije hteo. Drug Stalker je više puta objasnio šta je hteo da kaže, ali to tebi ne odgovara, pa ignorišeš.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #65 poslato: Jun 18, 2012, 01:05:09 pre podne »
Interesantna diskusija. Mene je najviše pomerilo da se uključim ovo oko Linux-a. Ne bavim se bazama, programiranjem, ali jako mnogo koristim računar za mnogo toga. Linux koristim tek 5 godina i prve sam par puta dolazio u iskušenje da odustanem. Ne zbog nestabilnosti, nego zbog toga što je to toliko smislen i POŠTEN OS da traži isto od korisnika sistema. Ako meni sistem tri godine radi da mi se nikada ne desi pad, gašenje, gubljenje dokumenta itd. itd. kako onda može biti loš kao desktop varijanta?
Za profesionalne poslove štampe, videa, fotografije, igrice, mislim da je besmisleno tražiti da aplikacije tog domena u Linux-u budu ravnopravne po mogućnostima konkurentima iz globine kuhiwe gde hiljade programera sa platama od preko 70 hiljada dolara godišnje, samo to rade. ćerka mi je profesionalni programer, kada slušam priče, radi u nekoliko tih programertskih jezika, i to uopšte nije bitno, eto ona i ne zna kako Windows izgleda. A ne vidim da je nešto hendikepirana i da se ne razume u korišćenje računara. Da iznesem svoj stav, za mene je Linux mnogo prihvatljiviji za 80% moje upotrebe i Windows jedino sada koristim zbog obrade videa i fotografije. zato glasam za oba, i to isključivo besplatne varijante.
Storm razumem potpuno tvoje stavove u vezi opreme. Ko se profesionalno bavi, ko svakoga dana radi sa opremom, normalno da će uvek težiti da ima najsigurniju opremu. Ali i Ti moraš razumeti da je profesionalaca tek 1% od svih ljudi koji se bave amaterskom fotografijom i diskutuju po forumima. Budimo realni, meni kao totalnom amateru koji evo zadnjih 8 meseci nisam propustio dan da ne napravim bar 20 fotografija, treba par hiljada evra da se koliko toliko pristojna oprema nakupi. Pa zar je to hobi onda? zato hvala Kinezima dok i oni ne počnu da se ponašaju kao umišljeni Nemci i Japanci, koji ne shvataju da njihovo vreme prolazi. Akomulator za auto manje košta od baterije za jedan foto aparat. O čemu onda pričamo?

Potpisujem.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #66 poslato: Jun 18, 2012, 01:40:43 pre podne »
Citat
Jojj mesane su ovde babe i zabe ja mislim da bi oviu temu valjalo zaklucati unosi negativnu energiju na forum

Cela prica je mnogo jednostavnija, ali dodje tako, s vremena na vreme, faza gde svako od nas ima zelju(potrebu) da iskaze sta sve ima "na lageru", sem fotografskog "umeca" :)
Koristim priliku da se nadovezem, na @Petkovo izlaganje.
Slazemo se u dosta stavki, ipak uz duzno postovanje, moram i da primetim...
Citat
, treba par hiljada evra da se koliko toliko pristojna oprema nakupi. Pa zar je to hobi onda?
Fotografija jeste skup hobi, to je fakat. Naravno, "par hiljada €" je malo preuvelicano, moze to i jeftinije, a da rezultati budu na nivou(ima masa primera), slozices se ;)

Citat
zato hvala Kinezima dok i oni ne počnu da se ponašaju kao umišljeni Nemci i Japanci, koji ne shvataju da njihovo vreme prolazi.
Ne znam toliko za japance, ali verujem da su po nekim pitanjima, veoma slicni nemcima.
Ako ni po cemu, ono po tehnoloskom razvoju i ulaganju u isti. Nemci, to barem mogu da kazem iz prve ruke, sami otvoreno govore o tome, da ako zele da zadrze pozicije na trzistu,
svoju jedinu sansu vide u razvoju tehnologije i, mozda jos vaznije, obrazovanju. Svesni su oni, da konkurencija sa istoka ne spava i nadolazi, ali svaba se ne predaje tako lako ;D
Naravno, sve te vrste ulaganja, koje pocinju jos negde u glavi(neophodno obrazovanje, uglavnom), a zavrsavaju se plasmanom na trziste, u vidu finalnog produkta, moraju nekako i da se naplate, ne bi li se "krug" zatvorio".
Kineska filozofija, ne mislim na klasicnu vec trzisnu, zasniva se, po meni ako tako smem da kazem, na kradji tudjeg znanja.
Uzmes gotov original, rasklopis, prekopiras i prepakujes u jeftinu plastiku, koja je jos uzgred takvog (ne)kvaliteta, da dovodi cak i zdravlje korisnika u pitanje.

Ne bi voleo, da svaku rec u tekstu uzmete zdravo za gotovo, naravno da uvek ima izuzetaka.
Kad smo vec kod "zutih", verujem da su mnogi od vas primetili, sta se u Kini (osim bicikla) najvise vozi.
VW, Audi, Benz, BMW...
A ko ih vozi!? Isti oni, koji su tako uspesno savladali "trzisnu ekonomiju" i svetu najzad ponudili jeftine proizvode.
Nemam ni sam nista protiv, sto jeftinije to bolje. Problem je sto u vecitom kopiranju najvise stradaju bas taj, o kome sam govorio, razvoj i progres.
Niko od nas nema toliko uticaja, da tu bilo sta promeni, tako da mozemo svi zajedno samo da razglabamo o temi.
Sta je bolje, morace svako za sebe(ili generacije koje stizu) da razmisli!?

Pozdrav

p.s. "Proleteri svih zemalja, udruzimo se" ;D ;D ;)

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #67 poslato: Jun 18, 2012, 01:46:16 pre podne »
Skroz sam zaboravio...
Nisu nemci i japanci, jedine svetske sile, koji imaju probleme sa kinezima ;D
AmiG show -Nesa Bridzis - Kako se svadjaju Kinez i Ciganin oko tezge -Tekst
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #68 poslato: Jun 18, 2012, 01:52:38 pre podne »
1:38   :laughing6:
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #69 poslato: Jun 18, 2012, 03:42:36 pre podne »
Interesantna diskusija. Mene je najviše pomerilo da se uključim ovo oko Linux-a. Ne bavim se bazama, programiranjem, ali jako mnogo koristim računar za mnogo toga. Linux koristim tek 5 godina i prve sam par puta dolazio u iskušenje da odustanem. Ne zbog nestabilnosti, nego zbog toga što je to toliko smislen i POŠTEN OS da traži isto od korisnika sistema. Ako meni sistem tri godine radi da mi se nikada ne desi pad, gašenje, gubljenje dokumenta itd. itd. kako onda može biti loš kao desktop varijanta?
Tako što se osim surfovanja, slušanja muzike i pretežno programiranja i održavanja servera, desktop rad ne može zamisliti bez uobičajenih svakodnevnih alatki, koje dosta ljudi koristi. Linux zajednica do dana današnjeg nije savladala najobičniju ažurnu podršku za drajvere, i dalje muljavo renderuje fontove i od korisnika očekuje da komandni prompt drži u malom prstu. Linux mi je prilično poznato okruženje i koristim ga kada moram. Međutim, ne koristim ga nikad kada ne moram. Ne zato što ne želim, nego zato što mi to nije omogućeno. Prosto, kad god se uz neki proizvod dobije nekakav CD/DVD, u 100% slučajeva je na tom disku softver za Win i Mac... a Linux možeš samo da sanjaš. Uzmeš ebanking u bilo kojoj banci, pitaš za OS? Pogodi šta će reći. Jednostavno, to nije desktop OS.

Storm razumem potpuno tvoje stavove u vezi opreme. Ko se profesionalno bavi, ko svakoga dana radi sa opremom, normalno da će uvek težiti da ima najsigurniju opremu. Ali i Ti moraš razumeti da je profesionalaca tek 1% od svih ljudi koji se bave amaterskom fotografijom i diskutuju po forumima.
Vidi, ja to savršeno razumem... ja drugačije nisam ni rekao. Samo sam se usprotivio tvrdnji da je "sve to isto", jer NIJE isto. Da, većini neće biti bitan kvalitet, jer će retko koristiti i koristiće za amaterske potrebe. I to je sasvim OK. Ali da li je isto? Nije isto i neće biti isto, baš u tom kvalitativnom smislu. Negiranje nikog neće učiniti srećnijim ili bogatijim.

Budimo realni, meni kao totalnom amateru koji evo zadnjih 8 meseci nisam propustio dan da ne napravim bar 20 fotografija, treba par hiljada evra da se koliko toliko pristojna oprema nakupi. Pa zar je to hobi onda? zato hvala Kinezima dok i oni ne počnu da se ponašaju kao umišljeni Nemci i Japanci, koji ne shvataju da njihovo vreme prolazi.
Jbg, kao što je Bole već rekao, fotografija je skup hobi, premda sada daleko jeftiniji nego što je nekad bio. S tim u vezi, da taj sloj Kineza, koji se bavi reverznim inženjeringom i naveliko krade dizajn, ume da napravi nešto svojeručno, već bismo imali i kineske DSLR-ove i objektive. A nemamo ih. Zaključak izvedi sam. :)

To me jako podseća na onu kinesku kopiju Mercedesa E klase koji umesto 50-60k evra, košta svega 7000. Da li iko čiste svesti može da pomisli da je to "isto samo mnogo jeftinije i da vozaču amateru ne treba bolje"? Naravno da ne! Zna se šta kod jednog košta, a kod drugog ne. Isto se i u tom slučaju slažemo da je originalna E klasa skuplja nego što bi trebala biti, ali niko ne dovodi u pitanje tako očiglednu razliku u kvalitetu, a u ovom banalnom slučaju se to elaborira do granica koje provociraju krvarenje iz ušiju.

Pozdrav

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #70 poslato: Jun 18, 2012, 05:35:13 pre podne »
Do krvarenja iz ušiju dovodi tvoja laž da sam hteo da predstavim da kako je sve to isto. Ništa nije isto. Ono što ***** pod etiketom "Podravka" prodaju kao ajvar za 200 din nije isto što i "Bakin recept" ajvar od 450 dinara. Probaš ovaj od 450 i ka'eš, "e, OVO je ajvar". ;D Samo, onaj ko nema da da 450 dinara za ajvar kupiće onaj od 200 i ješće ga, ali biće svestan da je onaj od 450 dinara bolji.Jednostavnije n'umem da objasnim, jedino da počnem da slažem kockice i crtam čiča gliše.

« Poslednja izmena: Jun 19, 2012, 09:15:07 posle podne od strane StORM48 »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #71 poslato: Jun 18, 2012, 06:41:09 pre podne »
Petko30 Nestabilan je Linux, hajde mi kazi koliko aplikacija posebno kreiranih za linux koje su ti zatrebale, nisi uopste mogao da pokrenes?
E sad velika je dvojba, Linux vs Windows, tu ima milion razloga da se udje u jos dublju diksuiju.

Izmjesasmo i babe i zabe ovdje.
Do krvarenja iz ušiju dovodi tvoja laž da sam hteo da predstavim da kako je sve to isto. Ništa nije isto. Ono što ***** pod etiketom "Podravka" prodaju kao ajvar za 200 din nije isto što i "Bakin recept" ajvar od 450 dinara. Probaš ovaj od 450 i ka'eš, "e, OVO je ajvar". ;D Samo, onaj ko nema da da 450 dinara za ajvar kupiće onaj od 200 i ješće ga, ali biće svestan da je onaj od 450 dinara bolji.Jednostavnije n'umem da objasnim, jedino da počnem da slažem kockice i crtam čiča gliše.

A poenta je?  Da iako si svjestan da je orginal bolji, kupit ces kinez zato sto si ubjedjen da nisi u stanju bolje?
Ali pouka iz tvoje price sa ajvarom se ne uklapa nikako u tvoje stavove do sada! Stavove, gdje je jeftinije bolje i jos i jedini dovoljan izbor!? A onda odjednom kazes da je bolji ajvar od 450din :) pa cekaj, zar po svoj tvojoj logici nije sasvim dovoljan ajvar od 200 din bez da se ikad zazelis onog od 450 din ;)

Uostalom, kinezi vec imaju kopiju DSLR :) proguglajte malo, a spec. je cudo :)
China professional 16MP dslr
Od 10-20mpx :) sta god im to znacilo,
64gb memorije :)
Cijena od 200 do 260 dollara, nema sta, odlicno, zar ne...
i zasto onda kupujemo Canone, Nikone, Sonije, Pentaxe, kad kinezi to daju po cijeni malo boljeg kompakta?
« Poslednja izmena: Jun 21, 2012, 12:01:07 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #72 poslato: Jun 18, 2012, 07:06:49 pre podne »
Šta je ovo, klub disleksičara? Nikad nisam rekao da je kineska oprema bolja od originalne. Rekao sam da u Srbiji, danas, u ovakvoj ekonomskoj situaciji, postaje bespredmetno insistirati da neko kupi skupu originalnu opremu tipa okidač ili grip ako može da kupi kopiju koja radi posao. Meni lično je to degutantno.
Izbegavam da u kafiću na sto stavljam cigare, zipo, telefon i ključeve od kola, jer znam da je 99% ljudi oko mene jedva skrpilo za jedno piće.Kad putujem u neko manje mesto van Beograda, oblačim najjeftinije što imam, jer ne želim da bodem prstom u oko ljude koji skoro pa gladuju.
Da li je sad jasnije šta sam hteo da kažem? Ako nije, well, stuff it.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #73 poslato: Jun 18, 2012, 07:38:47 pre podne »
ja zastupam mišljenje da je najjeftinije dovoljno.


A poenta je?  Da iako si svjestan da je orginal bolji, kupit ces kinez zato sto si ubjedjen da nisi u stanju bolje?
Ali pouka iz tvoje price sa ajvarom se ne uklapa nikako u tvoje stavove do sada! Stavove, gdje je jeftinije bolje i jos i jedini dovoljan izbor!? A onda odjednom kazes da je bolji ajvar od 450din :) pa cekaj, zar po svoj tvojoj logici nije sasvim dovoljan ajvar od 200 din bez da se ikad zazelis onog od 450 din ;)

Nisam ni ja nigdje rekao da si ti rekao da je kineska roba bolja od orginalne, ali da je dovoljna jesi? I ja sad ne vidim sta je tu sporno.

Kad smo kod kljuceva, cigara, i slicnog u to ne ulazim, da hocu da se hvalim, hvalio bih se, imam cime!?
A sto se tice tih po kaficima, ima njih i ovdje, svaki dan ih gledam, ali vecina nih ce radije provest dan tu, nego citav dan na suncu da zaradi neki dinar, dakle?

Jasno mi je da je u Srb, Bosni itd losiji standard, razumijem sve, ali da ima neradnika dole, ima ih itekako!? Znal li koliko sam se nagledao ljudi koji dodju radit ovdje a kad udju u kuhinju da rade za 800-1200 eur sto je pozamasna cifra za neke i ovdje, a za dole necu ni pricat, i kad im sef kaze da ogule luki, prvo sto bude odg u 90% slucajeva je ja to necu radit, alo?
Skoro sam slusao diskusiju dvije djevojke, kaze jedna: Zamisli, ja sam cak morala prat sudje da platim stan? Alo, pa ja cu citit i go---na za pare, a iz tih istih go--na cu izac i opet bit covjek, kao i prije njih. E takve, ja takve ne zalim uopste, a mali h znam da nisu takvi.

Opet me nemoj shvati nesto pogresno, kako neko ko nema para ni za hranu? moze sebi priustit DSLR, i jos pored tog na kredit (ne tvoj slucaj, nego uopsteno)
Zasto bi neko uopste imao potrebu za blicom, bilo kojim dodatnim, ako od fotografije ne moze da zaradi ni cent, obrazlozi mi to, bio taj blic 200 ili 500 eur.
Ja licno ne znam nikog ko je nakupovao svu mogucu opremu zbog hobija i ljubavi, znas li ti? I tu onda dolazim do toga, da se kineski blicevi kupuju zbog toga sto se nema para za bolje, ali ipak da je da se ima blic, pa da budem glavni baja u kraju!?
I nemojte sad da se neki pronadjete ovdje, jer znam i razumijem  da vas ima ovdje koji to pokusavate da dignete fotografiju na profesionalni nivo, ali ste uzeli kineski blic (ili bilo sta drugo) dok ne mognete uzete orginal.

A kad neko zastupa tezu da je najeftinije dovoljno, po meni grdno se vara. Pozdrav

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #74 poslato: Jun 18, 2012, 08:19:12 pre podne »
Citat
Nisam ni ja nigdje rekao da si ti rekao da je kineska roba bolja od orginalne, ali da je dovoljna jesi? I ja sad ne vidim sta je tu sporno.


Sporno je što to neko tvrdi, ali nije važno. Da krenemo dalje:

Citat
Kad smo kod kljuceva, cigara, i slicnog u to ne ulazim, da hocu da se hvalim, hvalio bih se, imam cime!?
A sto se tice tih po kaficima, ima njih i ovdje, svaki dan ih gledam, ali vecina nih ce radije provest dan tu, nego citav dan na suncu da zaradi neki dinar, dakle?

Nije pitanje da li hoću da se hvalim, nego da mi je degutantno i seljački pokazivati imanje para u bilo kojoj meri u situaciji u kojoj narod nema leba da jede.
U Srbiji posla nema, i biće ga još manje.

Citat
Jasno mi je da je u Srb, Bosni itd losiji standard, razumijem sve, ali da ima neradnika dole, ima ih itekako!? Znal li koliko sam se nagledao ljudi koji dodju radit ovdje a kad udju u kuhinju da rade za 800-1200 eur sto je pozamasna cifra za neke i ovdje, a za dole necu ni pricat, i kad im sef kaze da ogule luki, prvo sto bude odg u 90% slucajeva je ja to necu radit, alo?

Za 800-1200 evra dole rade šefovi kuhinja ili vrhunski kuvari, i savršeno je razumljivo što neće da gule luk, jer to nije njihov posao. Za to postoje pomoćnici koji rade za mnogo manje para. Druga stvar je što restorane najčešće vode ljudi koji veze nemaju sa poslom. Čekam da me Storm poduči i o organizaciji posla u kuhinji.Nema veze što mi je rođeni brat vlasnik restorana u Zemunu, on mi sigurno priča urbane mitove u koje ja, neuk, verujem.

Citat
Skoro sam slusao diskusiju dvije djevojke, kaze jedna: Zamisli, ja sam cak morala prat sudje da platim stan? Alo, pa ja cu citit i go---na za pare, a iz tih istih go--na cu izac i opet bit covjek, kao i prije njih. E takve, ja takve ne zalim uopste, a mali h znam da nisu takvi.

S ovim se apsolutno slažem. Nijedan posao nije nečastan ako njime prehranjuješ porodicu.

Citat
Opet me nemoj shvati nesto pogresno, kako neko ko nema para ni za hranu? moze sebi priustit DSLR, i jos pored tog na kredit (ne tvoj slucaj, nego uopsteno)

Nisam rekao da čovek nema para za hranu, samo da je D3100 na kredit sve što sebi može da priušti. Lično sam izmenjao aparata, od komapkta do DSLRova, sad sam uzeo D300 sa 16-85 VR i Tamronom 70-200 28, a D7000 sa Tamronom 17-50 VC i 70-300 VC poklonio bratanici jer mala nema para da kupi DSLR a sjajan je talenat. Da li sam izgubio neke pare na tome ili nisam, nije mi bitno jer sam nekome pomogao, a da li koristim Nikon, Canon, Pentax, Sony ili štagod takođe mi nije bitno, jer mi je to samo hobi.Pošto nije mogao kešom, uzeo je kredit. Razuman čovek se pruža koliko je dug.

Citat
Zasto bi neko uopste imao potrebu za blicom, bilo kojim dodatnim, ako od fotografije ne moze da zaradi ni cent, obrazlozi mi to, bio taj blic 200 ili 500 eur.
Ja licno ne znam nikog ko je nakupovao svu mogucu opremu zbog hobija i ljubavi, znas li ti?


Praktično svako na ovom forumu, i još ih znam uživo.

Citat
I tu onda dolazim do toga, da se kineski blicevi kupuju zbog toga sto se nema para za bolje, ali ipak da je da se ima blic, pa da budem glavni baja u kraju!?

Ako je neko dovoljno tupav da kupuje bilo šta da bi bio glavni baja u kraju, to nije moj problem. Profesionalac će kupiti originalnu profi opremu, hobista će kupiti neoriginalnu jeftiniju robu, i tu je kraj priče.

Citat
I nemojte sad da se neki pronadjete ovdje, jer znam i razumijem  da vas ima ovdje koji to pokusavate da dignete fotografiju na profesionalni nivo, ali ste uzeli kineski blic (ili bilo sta drugo) dok ne mognete uzete orginal.

Pogledaj teme člana baklava, koji je slikao po sopstvenim rečima sa aparatima od kojih nijedan nije bio neka ala, a objektivi su oni najprosečniji bili.

Citat
A kad neko zastupa tezu da je najeftinije dovoljno, po meni grdno se vara.
Zavisi u koje svrhe je dovoljno.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #75 poslato: Jun 18, 2012, 08:55:41 pre podne »
hej, hej, hej....pa kud ode ovako lijep forum? :-\ Svako ima pravo na svoje misljenje, ali ja mislim da bi na kraju trebalo staviti potpis;"To je licno moje misljenje i uvazavam tudje misljenje!"Ne treba na ovom forumu da spominjemo nikakve "Ustaše"Četnike".....ovo nije mjesto za takve diskusije!Ovo je forum gdje svako iz svog licnog iskustva treba da iznese svoje misljenje da bi mnogi uspjeli nauciti nesto korisno.Ovo je za mene najbolji forum upravo zato sto nema svadja, pa ne bih volio da sada krene u drugom pravcu! >:(
Sto se tice originala ili kopije-"moje licno misljenje" je da je naravno ipak najbolje kupiti original, ne mislim samo na fotoopremu-nego na sve proizvode u zivotu-ko moze sebi da priusti"za sada ja imam milion drugih stvari u zivotu koji su mi veci prioriteti pa se zadovoljavam kopijama kineskim, turskim, bugarskim....ali cim mi se otvori mogucnost gledam da kupim original!Ne treba tu mnogo pameti, svi bi mi da smo ko Bred Pit bogati pokupovali fotoopreme u vrijednosti 100000€-jel tako!?Ali nisam ko on-i zadovoljavam se blicem Yong-nuo 467, koji nije los, ali bih ipak zelio da imam Canon 430EX II!Tako isto za objektive-ko da ja ne znam sta je dobro, rado bih kupio sve objektive da su "L"-ali zavrsavam poslove sa ovim jeftinim objektivima(doduse svi su Canon, ali su ipak jeftini!).Prema tome, mojne price ovdje o politici, nego dajte da cujemo koju pametnu!Pozdrav za sve-i djeco-nemojte se svadjati! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #76 poslato: Jun 18, 2012, 08:56:49 pre podne »
Za 800-1200 evra dole rade šefovi kuhinja ili vrhunski kuvari, i savršeno je razumljivo što neće da gule luk, jer to nije njihov posao. Za to postoje pomoćnici koji rade za mnogo manje para. Druga stvar je što restorane najčešće vode ljudi koji veze nemaju sa poslom. Čekam da me Storm poduči i o organizaciji posla u kuhinji.Nema veze što mi je rođeni brat vlasnik restorana u Zemunu, on mi sigurno priča urbane mitove u koje ja, neuk, verujem.

Oko ostatka se manje vise slazemo, i iskreno ne ulazi mi se danas vise u rasprave :D Idem na put i hocu da odmorim malo glavu.
Plate u kuhinji nisu vrhunskih kuvara te koje sam naveo, one su mnogo vece, takodje sefofa kuhinje su takodje vece, al nije to vazno.
Pa zar mislis da sam ja naveo profesionalce :) a i sef kuhinje kad je guzva guli luk, bez obzira sta tvoj brat vodi. Restoran je jedno, hotel sa 5 zvjezdica, vjeruj mi nesto potpuno drugo. Ja pricam o bledu, o turizmu, holtelima koje dakako vode iskusni ljudi. Momci sto pesru sudje imaju po 600-700 eur, zar mislis kuhari i pomocnici imaju manje ;)
Uostalom, ovo stvarno nije vazno, ali poenta je, bio ja sef kuhinje ili ne, ako mi je stalo do posla, trebaju mi pare gulit cu i krompir, prat sudje i mnogo toga zbog te plate. A kad neko dodje s plate od 200 eur i pocne prosipat pamet iskunijima, msm stvarno.

Moja mladost je bila teska (mlad sam i dalje ali od 18-te), mnogo teska, ali ovo je forum i ne zelim da to iznosim ovdje, ali malo je osoba koje su prosle kroz sta sam ja. Manje vise svi rade ovo, rade ono, a kad dodju kuci mama napravila rucak, tata zaradio platu i zivi se :)
I takvi su navikli na luksuz, da dobro ste procitali, to je luksuz, kad neko takav ode radit danas za 10 eur, njemu 10 eur i ostane, e sad sto vecina odluci da tih 10 eur potrosi za vikend, nisam ja kriv. Te pare se mogu ostavit na kamaru i mozes posle uzet sve sto hoces, od blica do aprata. Ali treba znat, i jos teze treba moc stedit pare? Znat da ih imas, a bit ubjedjen da ih nemas!?
Ja nisam Slovenac, naprotiv Dobojlija sam, znam vrlo dobro sta pricam, dole bi svi radije izasli Petkom i Subotom, nego ostalih pet dana jeli kako treba.
I sad kad se neko takav bavi i fotografijom, a vjerovatno ima takvih i ovdje (iskreno bih voljeo da nema), i kuka kako je orginal skup (bez da se neko nadje uvrijedjen) gdje god da on zivjeo, sto se mene tice, nema pravo na to!
Radio sam ja od 7 do 7 s lopatom u rukama, a od 9 navece sam isao u skladiste pa do 1 noci na viljuskar, 6 mjeseci tako, vise nisam mogao, skoro mi je pocelo tijelo otkazivat, bez dana odmora, ali to me je trglo i stavilo na noge. I naprotiv, ja nisam podlegao lijepim ponudama banaka, nego sam krvavo zaradio novac za auto, da bi posle ljubomorni pricali svasta o meni?

Ljudi (vecina) su obicne ovce, stoka, i pola od njih ne treba zalit al uopste (pod ovim mislim na neradnike, koji samo kukaju)
Opet da ne bude zabune, citam novine svaki dan, zasto ti koji nemaju para ne idu brat maline, ili sta vec svega nemate po srbiji, nego vlasnici takvih imanja dovode ljude sa strane da rade, jel nekom problem radit danas za 10 eur, meni nije!

Ne volim kad neko kuka, a nista ne preduzima, nema posla, najlakse je rec nema posla? A seoska imanja se prodaju za po 5000 eur, pa sta fali nekom ko zivi na selu, nista. Nikad gladan, nikad zedan, ali danas bi svi bili manekeni, modeli, direktori pa i fotografi, na svakom cosku stoji po 1 foto studio, a pola od njih nema blage s tim poslom.

Cijenim orginal, vise nego kopiju, ima mnogo razloga, nije samo kvalitet u pitanju. Vec sam ti rekao, sta da svi koriste narodne verzije svega??? Razmisli malo u tom pravcu, sta da niko ne ide u biskop, uostalom sta da niko ne kupuje od Canona i Nikona nista sem tijela aprata?

Da bi se nesto razvilo potreban je novac, novac da se plate strucni ljudi, ne kinezi koji ce to sto su profesionalci skolopili rasklopit i pokusat sastavit da bude sto jeftinije.

Citao sam skoro par dobrih fotografskih knjiga i unutra je bio jedan citat (ako se dobro sjecam ovako ide):
Foto oprema je poput automobliske gume, niko nezna koliko ste je platitli, ali vi znate da ste s njom sigurniji.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #77 poslato: Jun 18, 2012, 09:53:41 pre podne »
Ne treba na ovom forumu da spominjemo nikakve "Ustaše"Četnike".....ovo nije mjesto za takve diskusije!
Naravno, i zato hladiša po zasluzi.

Pozdrav