Autor Tema: Amater sam, tim se dičim...  (Pročitano 16132 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #40 poslato: Maj 15, 2012, 10:47:33 pre podne »
Kad kazes obican CPL filter, molim te, reci na koji konkretno mislis. Interesuje me koji koristis i sta bi preporucio.
 :)
Inace,  granzan_fasada  :thumbsup:
CPL je uobicajena skracenica za filter koji na engleskom ima naziv circular polarizer, tj. na "cistom" srpskom to bi bilo cirkularni polarizacioni:-)))) Postoje linerani i cirkularni (da kazem kruzni). Tebi treba cirkularni, a okretanjem ovog filtra mozes skoro u potpunosti da eliminises nezeljene refleksije sa svih povrsina osim metalnih, pod uslovom da svetlost u objektiv pada pod uglom od 45 stepeni. Ako je ugao drugaciji i stepen otklanjanja refleksija je manji. Druga karakteristika ovog filtra je da pojacava zasicenost boja, a najjaci efekat se dobija ako ti je osa objektiva pod uglom od 90 stepeni u odnosu na polozaj Sunca, odn. izvor svetlosti. Dakle, ako snimas neki objekat, a sunceva svetlost ti dolazi sa leve ili desne strane pod uglom od 90 stepeni pojacanje saturacije ce biti maksimalno na jednom polozaju filtra. Njegovom rotacijom to moze da se smanji na minimim. Ovaj filter je narocito koristan ako snimas u trenucima kada imas nezeljenu podnevnu izmaglicu jer i nju u dobroj meri moze da eliminise. Odlican je za pojacavanje kontrasta izmedju neba i oblaka. Lako se koristi, u trazilu vidis efekat koji dobijas pa mozes sam da odredis u kojoj meri ces efekat pojacati ili smanjiti.
Bilo kog proizvodjaca da odaberes neces pogresiti - B+W, Cokin, Tiffen, Hoya. Hoya ima tzv. Pro model (skuplji od obicnih) koji ima uzan profil pa se na taj nacin eliminise pojava vinjetiranja na fotkama ukoliko filter koristis kada ti je objektiv na sirokougaonom polozaju. To mozes da izbegnes i na taj nacin da kupis adapter pa recimo na objektivu precnika 62mm koristis filter precnika 67mm.
Nadam se da sam bio od pomoci:-)
Od velike pomoci. Hvala na trudu :)
 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #41 poslato: Maj 15, 2012, 12:07:28 posle podne »
@baklava

koliko se vremenski bavis fotografijom? 8)
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže baklava

  • Junior
  • *
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • jsphotomorgana
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #42 poslato: Maj 15, 2012, 02:20:58 posle podne »
@baklava

koliko se vremenski bavis fotografijom? 8)
Intenzivnije poslednjih osam godina i to od trenutka kada sam kupio prvi digitalni kompakt. Pre toga sam imao analogne aparate koji su godinama stajali u kutiji jer sam svoju c/b laboratoriju rasturio, a mrzelo me je da jurim filmove ili slajdove, pa nosenje na razvijanje, pa razocaranje losim radom laboratorije... Kad kazem intenzivnije mislim na to da fotoaparat nosim sa sobom kad nekuda putujem. Dakle za mene pojam intenzivnije ne znaci da se sa putovanja koje je trajalo desetak dana vratim sa par hiljada fotki vec da mi je aparat stalno pri ruci pa kad uocim motiv koji mi se svidja ili mislim da bi mogao da bude interesantan, da mogu da "bacim oko" kroz trazilo:-)
Svaki novi dan, nije dan života više nego dan života manje!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #43 poslato: Maj 15, 2012, 05:47:12 posle podne »
Baklava je lepo pojacanje na forumu.
Veca konkurencija ce i nas ostale potaci da se potrudimo da naucimo vise i pravimo bolje fotografije.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #44 poslato: Maj 23, 2012, 01:13:14 pre podne »
Baklava je najbolji dokaz onoga što je rekao Ernsta Haas:

"The camera doesn't make a bit of difference.  All of them can record what you are seeing.  But, you have to SEE."
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #45 poslato: Maj 23, 2012, 11:52:41 pre podne »
Baklava molim za iskreni odgovor: koliko su polarizacioni filtri koje koristis pomogli da tvoji pejsazi izgedaju tako kako izgledaju? Drugim recima, kakva je razlika izmedju preskupog polarizacionog i neke Hoye, Sonya...etc.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #46 poslato: Jun 15, 2012, 10:52:15 pre podne »
Slika zrenjanin_begej je odlicna, kao i ostale.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #47 poslato: Jun 17, 2012, 02:48:39 pre podne »
Gde je baklava? Daj još fotki, baklava! :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže baklava

  • Junior
  • *
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • jsphotomorgana
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #48 poslato: Jun 20, 2012, 07:05:12 posle podne »
Baklava molim za iskreni odgovor: koliko su polarizacioni filtri koje koristis pomogli da tvoji pejsazi izgedaju tako kako izgledaju? Drugim recima, kakva je razlika izmedju preskupog polarizacionog i neke Hoye, Sonya...etc.
Izvinjavam se zbog zakasnelog odgovora ali obaveze na poslu diktiraju slobodno vreme... Kad je rec o polarizacionim filtrima ja koristim Hoya i Cokin. Dakle, rec je o obicnim filtrima koji svoj posao odradjuju kao i tzv. pro verzije. Razlika nije nikakva osim sirine profila filtra koja je manja na pro verzijama i zbog toga je smanjena mogucnost vinjetiranja fotke. Bilo koji da odaberes odlicno ce te posluziti.
Svaki novi dan, nije dan života više nego dan života manje!

Van mreže baklava

  • Junior
  • *
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • jsphotomorgana
Odg: Amater sam, tim se dičim...
« Odgovor #49 poslato: Jun 20, 2012, 07:08:08 posle podne »
Gde je baklava? Daj još fotki, baklava! :)
Tu sam ja, nego dusmani ne daju da se covek odmakne od posla:-) Ako bas hoces jos fotki mogu da ostavim adresu mog sajta gde ih ima poprilicno. Ako administratori smatraju da to nije u redu, neka adresu obrisu, a ja se izvinjavam:-)
www.jsphotomorgana.com
Svaki novi dan, nije dan života više nego dan života manje!