Autor Tema: Koji objektiv uzeti?  (Pročitano 22417 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Koji objektiv uzeti?
« poslato: Maj 05, 2012, 10:51:09 pre podne »
Zdravo svima. Imam jedno pitanje koje se odnosi na objektiv, tacnije kupovinu objektiva.
Koristim D3100 koji sam uzeo pre 3 nedelje. I imam objektiv 50mm 1.8D koji sam pozajmio od prijatelja. Pa mislim da je vreme da kupim jedan svoj objektiv, ali da je AF-S, jer na 1.8D moram manuelno focus da namestam stalno...

Izbor je ovakav:  35mm 1.8G   vs   50mm 1.8G   vs   18-105mm VR

Kit objektiv cu zaobici, jer ce mi dosaditi posle nekog vremena, i necu izvuci max od njega, pa zato sam mislio da uzmem odmah nesta kvalitetnije, sta kazete na to?

E da, sad za sta mi treba, pa ovako stoje stvari, iskljucivo me interesuje portret.
Evo u procentima:
Portret: 65%
Pejzaz: 25%
Ostalo: 10%

Ja sam planirao da uzmem 35mm, jer je dobar za portrete, ima dosta otvor blende veliki, i dobar dof pravi, a ujedno uvek ce  mi trebati korak nazad kad ne mogu da idem, pa sa njim mislim da cu to dobro odradeti...

Svaki komentar mi dobro dodje, jer bih zaista voleo da ne pogresim u odabiru optike.

Pozdrav.
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #1 poslato: Maj 05, 2012, 02:21:24 posle podne »
18-105 VR je takođe kit objektiv, u svakom mogućem smislu, tako da ni on onda nema mesta u ovom izboru.

Da li ćeš 35 ili 50mm više zavisi od Tvojih potreba, nego od bilo čega drugog. Mnogi bi pre uzeli 35mm, ali ja lično na primer ne bih. Mislim, super je 35mm, ali to nije ni za pejzaž (pretežno, mada tu pravila nisu tako striktna kako se nekad potencira), ni za portret. Jesu ljudi ranije na aparatima imali samo normalce (i ja spadam u takve), ali to ne znači da i mi danas moramo da se zlopatimo na isti način.

S druge strane, mnogi tvrde da kad bi birali samo jedno staklo, to bi bio 50mm ekvivalentni (na Tvom aparatu je to upravo 35mm). Nema razloga da im se ne veruje, ali opet - kako neko doživljava jednu žižu, individualna je stvar.

Mišljenja sam da su to objektivi koji se izvrsno nadopunjuju, pa koji god da izabereš, u nekom trenutku ćeš morati da uzmeš i onaj drugi. ;)

Pozdrav

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #2 poslato: Maj 05, 2012, 07:51:37 posle podne »
"18-105 VR je takođe kit objektiv, u svakom mogućem smislu, tako da ni on onda nema mesta u ovom izboru." Nisam reko to, nego mislio sam na onaj 18-55mm VR. Inace uslovi koriscenja su ovakvi, tako da sam hteo da cujem misljenja, sta je THE BEST za ovako nesta?
Evo u procentima:
Portret: 65%
Pejzaz: 25%
Ostalo: 10%

Hmm... Pa i ja sam mislio da uzmem 35mm, i taman sto imam crop na telu, to mu dodje ~50mm...
Ipak, hvala na pomoci! :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #3 poslato: Maj 05, 2012, 08:34:00 posle podne »
Ma jasno, ali sa 18-105 u odnosu na 18-55 ne dobijaš ništa osim većeg raspona. :)

A što se ostalih tiče, kao što sam napisao u prethodnom postu, za portrete je od ponuđenih najbolji 50mm (75mm na kropu). 35mm nije baš pogodan, jer je isuviše širok.

Pozdrav

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #4 poslato: Maj 05, 2012, 09:09:27 posle podne »
Mhm, ok.

ja trenutno koristim 50mm i jeste dobar, ne mogu da ga ponizim, ali nekad mi treba korak nazad a ne mogu, i uvek kazem ehhh da mi je 35 pa da uhvatim ovaj kadar.
Ja mislio 35 ce mi bolje lezati , jer sam pocetnik u dSLR-u vec 3 nedelje, pa sam mislio da ce me on vaditi zbog sireg gledanja na portretima, pa mogu da se vadim posle da crop-ujem. :)

Moram jos malo da razmislim, ipak nisam iskusan... :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #5 poslato: Maj 07, 2012, 10:30:21 pre podne »
Ista situacija je bila kod mene, 50 je fantastican, ali dosta cesto nisam imao mesta za korak nazad, tako da sam na kraju ubacio 35mm u torbu.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #6 poslato: Maj 07, 2012, 04:20:22 posle podne »
I kakav je za portrete? Iskljucivo za van(na otvorenom), a i u studiju ako si ga probao?
Cuo sam da ima distorziju, tj. pravi je, pa jel ima tu istine? :)

Hvala ti sto si se javio, jer imas iskustva s njim. Voleo bih jos neka misljenja ca cujem ko koristi ovakve objektive, pa da odlucim oko kupovine. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #7 poslato: Maj 07, 2012, 04:42:25 posle podne »
Ja sam recimo uvideo da kad slikam sa 24-105 objektivom da u 90% slucajeva ,(kad slikam bilo sta osim pejzaza),zum bude na 105 :) Naravno to je kod mene slucaj sto ne mora da znaci.Ali ako ces slikati portrete moj savet ti je sto duzi objektiv. Meni je skoro uvek cak i 105 kratko za portret.Bas sam primetio. Cini mi se da mi fali cesto neki tipa 70-200...a fali mi i siroki ,bas siroki objektiv za pejzaze...ono izmedju uglavnom ne koristim :P
Znaci idem iz krajnosti u krajnost hahahahah....

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #8 poslato: Maj 07, 2012, 05:25:06 posle podne »
Ako ces da slikas napojlu, uzmi onda pravi portretni objektiv ?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #9 poslato: Maj 07, 2012, 05:41:57 posle podne »
Pravi portretni je 85mm 1.8g, ali ja za njega nemam kinte, a i ujedno sada cu uzeti moje prvo staklo za d3100 (nemam ni kit objektiv, nit nijedan drugi), pa mislio sam da je bolje 35mm, kao univerzalac i ujedno dobar portretni objektiv. :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #10 poslato: Maj 07, 2012, 07:38:42 posle podne »
Koji objektiv da uzmem za svoj 550d .....17-40 L ili  EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM ?
Ili nešta treće u tom rasponu

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #11 poslato: Maj 07, 2012, 08:52:38 posle podne »
Pa izmedju ta dva, ja bih bez razmisljanja uzeo 17 55 f2.8

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #12 poslato: Maj 07, 2012, 09:39:53 posle podne »
I kakav je za portrete? Iskljucivo za van(na otvorenom), a i u studiju ako si ga probao?
Cuo sam da ima distorziju, tj. pravi je, pa jel ima tu istine? :)

Hvala ti sto si se javio, jer imas iskustva s njim. Voleo bih jos neka misljenja ca cujem ko koristi ovakve objektive, pa da odlucim oko kupovine. ;)

Pravi distorziju, ali na nju nisam toliko obracao paznju dok u par navrata nisam fotkao nesto sa horizontalnim i vertikalnim linijama gde je bilo bas primetno.
Portretna fotografija i rad u studiu su nesto sto me najmanje interesuje, tako da ti tu i nisam nesto od pomoci. Napolju se ponasa korektno, hoce ponekad da omasi fokus ako se subjekat pomera, ali nisam primetio da to radi ista vise nego drugi objektivi koje posedujem.

Meni je 35-ica svakodnevni/low-light objektiv kojeg stalno vukljam na aparatu ili ga koristim za fotkanje detalja, zbog plitkog DoF-a. U prilogu sam stavio dve fotke koja bi mozda mogla da ti pomognu tj nesto najpribliznije sto imam onome sto te zanima. JPEG-ovi su direktno iz aparata (SOOC), nikakva dodatna obrada.


edit: Dodao sam jos jedan fajl, close-up. Nadam se da su ti od pomoci.
« Poslednja izmena: Maj 07, 2012, 09:46:00 posle podne od strane Vocko »
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #13 poslato: Maj 08, 2012, 04:03:54 posle podne »
Ok. Hvala ti. :) Javljam šta sam uzeo. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #14 poslato: Maj 08, 2012, 08:30:25 posle podne »
@Lackie

Osim ako ne namerava da predje na FF.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #15 poslato: Maj 09, 2012, 09:23:20 pre podne »
Pa dobro to se podrazumijeva, jer ga ne moze koristiti na FF.

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #16 poslato: Maj 11, 2012, 07:52:32 posle podne »
Uzeo sam 35mm 1.8g. Za sada nisam video da pravi distorziju(bar nisam primetio), s tim da sam fotnuo 15-ak fotke. Sutra radim Photossesion sa jednim likom na otvorenom, pa cemo videti kako ce se pokazati.  ^-^ Hvala svima na savetima, i koji su pokusali da mi pomognu.  :)
Pozdrav.

Moze lock. ;)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #17 poslato: Maj 13, 2012, 04:16:07 posle podne »
Meni se samo na taj 35mm 1.8 ne sviđa bokeh. Može nekad da ispadne dobro, ali uglavnom je krš.
Inače, skroz sexy objektiv ;D

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #18 poslato: Maj 16, 2012, 11:29:30 pre podne »
Meni se samo na taj 35mm 1.8 ne sviđa bokeh. Može nekad da ispadne dobro, ali uglavnom je krš.
Inače, skroz sexy objektiv ;D
Slazem se mada... Ako se bira pozadina ( da nije sarena ) i da se objektiv koristi dovoljno blizu zasta je namenjen - portret onda ni bokeh nije los.  ;)
A koliko je ostro staklo evo vam primer pa sami prosudite. Rezolucija je velika i fajl je veliki, pa ko hoce neka pogleda.  :)



Inace kad se vec govori o jeftiim staklima za svaku preporuku je 55-300mm a moze i portrete da radi sa jako lepim bokehom.
Ovo je portret mog macka na 280mm.  :P



Inace 35-ticu koristim za video klip nocu i fotkanje nocu u zatvorenom prostoru. Tu je odlican kao i za portrete.  :)
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže Sima94

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji objektiv uzeti?
« Odgovor #19 poslato: Maj 18, 2012, 01:27:38 posle podne »
Ma dobra je 35ica. Samo mi ne odgovara kad se fotka u zatvorenom, kad su u pitanju vise od dve osobe. Dvoje fokusira, a treceg i ostale NE. :/ Al dobro, nema veze, inace dobar bokeh radi na otvorenom, kad je prosta pozadina, moram priznati.
@AstraFoto Na prvoj fotki mozes da mi kazes koja si podesavanja koristio (iso,exp,blenda...)? :)
*Olympus X-43
*Nikon D3100
-Nikon DX AF-S Nikkor 18-105mm VR
-Nikon DX AF-S Nikkor 35mm 1.8G
-Nikon SB-24 TTL Speedlight