Autor Tema: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?  (Pročitano 13318 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 11, 2012, 05:06:30 posle podne »
Preveliki su to fajlovi da bi se snimilo odjednom.
Bitrate D3100 i D5100 ide do 20 Mbps, sto za jedan sat dodje  20 Mbps*3600 = 7200 Mb = 9 GB.
Canoni imaju cak i duplo veci bitrate koji ide do 44 Mbps, sto bi dalo fajl od 20GB.
Kako mislis da obradis i kompresujes tolike fajlove?

Moraces da prekidas snimanje i da spajas iz nekoliko puta.
Kako je to ogromna kolicina podata koja se generise i obradjuje, postoji realna mogucnost da se aparat pregreje od toliko dugackog snimanja i da ga zastita iskljuci.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 11, 2012, 06:39:28 posle podne »
Pogledaj Magic Lantern za Canone. Mozes smanjiti bitrate, ali ne znam za duzinu jednog video fajla. Nije me to nikad zanimalo.
I sto kaze cronnin, moze doci do pregrevanja senzora i mozda prekida snimanja.
Ipak su za takve stvari kamere namenjene, a fotoaparati za fotografiju. To vec polako zalazi u (polu)profi primenu i mesta za kompromise je sve manje nazalost ako hoces neki kvalitet i pouzdanost u radu.
Objektiv 50/1,8 moze lepo da posluzi, a ako ti je mala dubinska ostrina moras privrnuti blendu, ali to smanjuje kolicinu svetla itd...
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2012, 06:49:11 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 11, 2012, 08:30:56 posle podne »
Ako ti treba video, onda uzmi video kameru a ne fotoaparat.

Van mreže Toba

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 285
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 11, 2012, 09:54:26 posle podne »
Vidi, ima  kamkorder    JVC GZ-E10, senzor mu je CMOS 1/5.8" Ovaj model je jako dobar u uslovima losijeg svijetla, cijena mu je do 250e!
Canon PowerShot SX40 HS

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 11, 2012, 11:55:23 posle podne »
To je manji senzor i od kompaktnih aparata, zar ne?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 12, 2012, 10:49:45 pre podne »
pa nek ide sve do djavola, nece valjda da se zapali aparat u toku snimanja? Bitrateovi, gigabajti, depthoffieldovi... ne mogu vise da ispratim sve te ogranicavajuce detalje.

Ajmo ovako, moze li dslr canon 500d da napravi bolje slike od ovoga (to je jeftini superzum, automatska podesvanja, vidimo da je loptica razmazana a i poneki deo tela igraca):
http://stonitenis.rs/forum/viewtopic.php?p=18975#p18975

i bolji video od ovoga (ovo je najjeftiniji fuji kompakt, valjda ne moze gori video od ovoga, 480p na 30fps):
http://stonitenis.rs/forum/viewtopic.php?p=843#p843 (na pocetku se kamera mrda jer se dize do nosaca ali posle 20 sekundi je s fiksne pozicije)

znaci meni odgovara da taj cannon radi u 480p i 720p na 30fps, mahom bih koristio 480p zbog ustede memorije (valjda ce taj fajl da bude manji od 20 gb ?? ), a 1080 ionako ne bih koristio za ovakve stvari pa duzina videa nije mnogo bitna. Bitno je da je video ostriji nego na prilozenom videu(jer je sve nekako zrnasto), da boje nisu ovako nekako prezasicene ili kako se vec kaze, i bitno je da ne bude recimo blizi igrac u fokusu a dalje potpuno zamucen, posto na youtubu sve videe koje sam nasao radjene dslr-om, imaju sam o jedan detalj ostar sve ostalo veoma mutno, ili ljudi misle da je to neka umetnost?  Koje bi socivo bilo dobro za bas ovu distancu sa prilozenog videa, znaci za video, a za slike sa slicne udaljenosti kontam da ce 50mm 1.8 biti dobro.


nemoj da je neko pomenuo mirrorless, jer cu morati i o njima da citam tri dana :D

Van mreže Toba

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 285
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 12, 2012, 11:45:33 pre podne »
Canon PowerShot SX40 HS

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 12, 2012, 06:23:50 posle podne »
Pokusacu ukratko:
Ako mozes najbolje da probas sa necijim drugim DSLR aparatom pre nego sto kupis bilo sta.

Naravno da bi u svakoj situaciji oduvao kvalitet silke i videa sa 500D u odnosu na primere koje si dao.
Imao sam to telo pa znam kako radi.
Posto ti ne treba mala dubinska ostrina, moras privrnuti blendu, a onda ti brz objektiv 50/1,8 ne znaci.
Bolje onda da uzmes kit objektiv EF-S 18-55 IS koji je i malo jeftiniji i ima stabilizaciju, sto korisiti i za video ako snimas nekad iz ruke.
Takodje mozes bolje da podesis kadar jer nije fiksni.
To ti je ujedno i najjeftinija varijanta.
Jos nesto, konkretno kod 500D ima mnogo manje suma u videu kada snimas sa zaista malo svetla ako koristis 480p. Detalja ima dovoljno tako da to nece biti problem u odnosu na tvoja ovcekivanja.

Ostaje mi samo nepoznanica koliko se zaista senzor greje ako snima non stop i koliko ce baterija da traje.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 22, 2012, 10:56:40 pre podne »
Pozajmio sam Canon 450D i 50mm 1.8 socivo i probao juce. Evo kako je ispalo:

http://stonitenis.rs/forum/viewtopic.php?f=6&t=1146&start=40#p19452  (forumski software malo zeza, nece da ucita sve slike , pa umesto slike ostane naziv u malom sivom kvadraticu. Da bi se slika videla desni klik->reload image ako koristite firefox, a u chromu milim da mora desni klik->open in new tab)

Napravio sam oko 100 slika sigurno, mozda i vise, ovih 15tak su ispale bolje od ostalih. Mogu da kazem na osnovuovog kratkog iskustva da snimanje stonog tenisa uopste nije laka stvar. Uglavnom sam koristio fiksirani shutter na 320/400 i automatski action mod (onaj coveculjak sto trci). Action mod daje bolje osvetljenu sliku ali je shutter duzi i slika nije dovoljno ostra. Sa shutterom 1/400 slika je prihvatljivo ostra ali malko tamnija. U skoro svim slucajevima aparat je sam postavljao blendu na 1.8 (par puta bilo 2.0), to izgleda diktira kolicina svetla, jednostavno ne moze manje svetao objektiv za ove svrhe (naravno ovo je moje subjektivno misljenje na osnovu prvog kontakta sa dslr-om, a bez nekog znanja o podesavanju istog). Izgleda je na aparatu bilo podeseno nesto (ekspozicija/kompenzacija/kako li se vec zove...? ) na -1.3 eV i neko rece da zato slike deluju tamnije, ne znam sta je to.
Sto je tezak stoni tenis za snimanje? Prvo igraci se non stop mrdaju, i to i napred nazad i levo desno, neki cak vrlo brzo, a ruka ide mnogo brze od toga, lopta jos brze. Tesko je fokusirati i okinuti u pravom momentu da se uhvati kontakt reketa i loptice. Shutteri imaju kasnjenje, tako da sam 80% snimaka omasio tajming. I to ovaj aparat ima jedan od najmanjih lag-ova, skoro svi ostali imaju vise, to deluje kao problem. Continuous shooting je manje vise neupotrebljiv, bar na ovom aparatu (3.5 slike u sekundi), jer omasis pravi momenat. Mora da gledas kroz onaj prozorcic non stop i predvidjas kad ce igrac da odigra dobar udarac. Svetla ima toliko koliko ima, i to ove dve sale imaju dosta dobro svetlo u odnosu na prosek. Ali to opet nije dovoljno izgleda. Morao sam da drzim ISO na 800 da ne budu tamne slike, i kad se pogleda slika u normalnoj velicini vidi se zrnastost tekstura (ove na forumu su smanjene na 25%).
Rekao bih da je ovo socivo dosta dobro za ovu distancu, to je manje vise pravi prostorni ugao.
Probali smo isto to da slikamo sa pominjanim fuji superzumom, za istu ostrinu slika je mnogo mnogo tamnija.
U sustini ove slike su meni dosta bolje od onih prethodnih sto sam postavljao. Moguce da sam se zarazio :D Sto znaci da hocu jos bolje i ostrije slike! Da li cu nekim iskustvom uspeti da pravim ostrije i svetlije slike, ili to direktno zavisi od opreme?
Sad me brine jedna stvar, Canon 500D koji sam planirao, je manje vise slican ovom 450, osim, kvragu! , sto ima losiji low light performance! A isgleda meni bas to treba da bude vece?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 22, 2012, 04:14:01 posle podne »
Ovde ti je aparat drzao ISO izmedju 200-800, jer je tako isprogramiran.
Stavi aparat u M i  blendu za pocetak otvori do kraja ( na f/1.8 ) nateraj shutter na brzinu koja ti treba (npr. 1/320) a ISO teraj slobodno na 1600.

Na 550D mozes da ides cak i ISO 3200. Na tim vrednostima se vec pojavljuje malo veca kolicina suma.


"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 22, 2012, 05:12:31 posle podne »
Ako si se zarazio - planiraj bar 550D (ili 500D ako bas nemas novaca).
500D ima nesto malo vise suma od 550D, ali nista kriticno, a svakako nije losiji od 450D - probao sam licno.
I mene interesije low light ponasanje pa sam testirao dosta.
Moguce je da raw sa 450D ima nesto manje suma u nekoj situaciji nego sa 500D, ali 500D ima Digic 4 procesor.
Ako ces slikati raw i kasnije obradjivati u nekom ozbiljnijem softveru, mozes uzeti cak i 350D ili 400D.
Ako ti treba odmah jpg da bude dobar, moras ici na Digic 4, a to ima 500D i noviji modeli.
Tek on se uspesno bori sa sumom na velikom ISO. Obarda slike (rucno ili u samom DSLR aparatu - to i radi (Digic)procesor) mnogo vise doprinosi ostrini, boji i kolicini suma nego sam senzor.

Ove slike su vec mnogo bolje od prethodnih. Jos ako ti ovaj objektiv radi posao - odlicno!
Nesto bolje rezultate ces postici vise vezbom, nego tehnikom.
U pravu si za kompenzaciju ekspozicije. Ali da si je stavio na 0, imao bi duzu ekpoziciju ili bi morao dici ISO.
Ako te interesuju konkterni saveti i detalji u vezi podesavanja aparata, pitaj da ne pisem sad, mada ti je osnovu rekao cronnin u jednoj recenici.
P.S. Nadam se da prvo fokusiras (drzis okidac na pola) i kad dodje momenat samo okines do kraja. Tako ces imati najmanje kasnjenje.
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2012, 05:26:44 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže garwor

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Koji kompakt za snimanje stonog tenisa?
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 23, 2012, 12:16:27 pre podne »
Aparat sam vec vratio, tako da sto sam eksperimentisao eksperimentisao sam.  Nisam stigao da isprobam manual podesavanja a hteo sam, al ne moze da se stigne, cas igram cas gledam kako moji igraci igraju, pa ni mesta nema bas puno, a ni svi igraci ne igraju dobro protiv svih protivnika, treba da uganjam dobar mec da bi igraci imali one zanimljive grimase pri udarcima. Pojma nemam iskreno za taj raw i obradu slika, nikad ni video ni probao. Meni trenutno treba za jpg-ove za web, ali zasto ne odstampati nekad neki lep poster igraca u solidnoj velicini, moguce da ce raw zatrebati.
Jesam drzao na pola, pa onda okidao, ali kao sto rekoh igraci se krecu non stop i napred nazad i levo desno, zamorim se ja od pracenja i cekanja da napravi dobar udarac, pa omasim tajming.
Probacu da nadjem neki polovan 500d, nek bude za pocetak, a za bolje otom potom, ne bih ulagao previse u startu jer nemam nikakvu zaradu od ovoga.