Autor Tema: Carina  (Pročitano 4114 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Carina
« poslato: April 02, 2012, 03:47:37 posle podne »
Pre nekoliko meseci sam citao clanak u novinama o oduzetim slikama na granici. Zapravo radi se da je neka francuskinja,koja je clan muzeja uzlagala tudje radove za koju je imala akreditaciju, na balkanu. prilikom prolaska kroz granice nije imala problem ni u jednoj republici sve dok nije dosla u Srbiju. Prilikom ulaska u Srbiju od carinika je trazila da ako treba popuni formulare kojima se navodi sta sve unosi u zemlju kako bi kasnije iste mogla da iznese. Na to joj je carinik odgovorio da ne treba i da slobodno moze da udje iz Htrvatske u Srbiju. Izlozba u Srbiji je odrzana i francuskinja je krenula u Rumuniju. Ali na prelasku carina joj je oduzela slike jer nema dokumetna kako su dospele te slike u Srbiju. Slike su uredno popisane i oduzete a postupak je u toku.
 
Posto za mene moja foto-oprema nije ni malo jeftina a i da jeste ne bih voleo da dodjem u ovu situaciju pa je moje pitanje :
         1. Da li prilikom prelaska granice duznost da se prijavi oprema koja se unosi/iznosi iz zemlje ?
         2. Da li to zavisi od vrednosti opreme (npr. prijavljuje se oprema skuplja od 2000e)?
         3. Da li su potrebni neki formlari da se popune i koji prilokom prelaska granice ?

Ako jos neko ima neke nedoumice neka slobodno iznese pitanje...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Carina
« Odgovor #1 poslato: April 02, 2012, 04:02:28 posle podne »
Na sajtu Uprave carina (http://www.upravacarina.rs/cyr/Informacije/Stranice/DokumentiIObrasci.aspx) imaš obrazac za stvari koje putnik privremeno iznosi.
Carinike obično mrzi da ti to popunjavaju i najčešće ti kažu da nije ni potrebno. U većini situacija ti neće trebati taj papir, ali može da se desi da nastradaš kod nekog nervoznog carinika.
Zato, obrazac popuni sam, tako da njima bude lakše jer će morati jedino da lupe pečat.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Carina
« Odgovor #2 poslato: April 02, 2012, 04:07:01 posle podne »
Pa ima ovde prisutnih koji su se suočili sa carinom bratske CG i prošli kao... ;D ;D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Carina
« Odgovor #3 poslato: April 02, 2012, 04:13:32 posle podne »
Pa ima ovde prisutnih koji su se suočili sa carinom bratske CG i prošli kao... ;D ;D
nisam u toku neo...  zato sam i izneo ovo pitanje da nema jos neki "mukica" probleme :D
@hvala hornet
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Carina
« Odgovor #4 poslato: April 02, 2012, 04:35:05 posle podne »
Ima, ima... :D

A najluđe od svega je što dotični papir sa sajta uprave carina nije pomogao više nego što bi pomogla recimo papirna maramica. Naša carinarnica je sve overila po propisima, ali se stranoj to nije svidelo i tražila je dokument za privremeni uvoz opreme (ata-karnet).

Drugim rečima - naletite li na budalu, džaba i papiri i sve.

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Carina
« Odgovor #5 poslato: April 02, 2012, 08:20:45 posle podne »
Ceo granični prelaz je i dalje oblejpljen tjeralicama ;D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Carina
« Odgovor #6 poslato: April 02, 2012, 09:07:28 posle podne »
znaci da ponesem ja i izbledele racune i garantni list gde sam kupio i da popunim crnogorski formular posto ovaj srpski ne vazi :D
i da pocupam opasne vedje kako ne bi licio na ovog sa poternice :P  >:D :laugh:
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2