Autor Tema: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?  (Pročitano 4508 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« poslato: April 17, 2012, 02:51:48 posle podne »
Nisam imao priliku da se batrgam sa SD karticama ali obzirom da planiram nabavku D800 počeo sam ozbiljno da razmatram i ovu varijantu. Koliko vidim class 10 SDXC kartica tipa Transcend recimo od 64GB košta oko 7.200 din. što je drastično manje od slične takve CF kartice. Na nabavci od 2 takve stvara se prilična razlika u ceni i mene zanima da li je pametno da se prebacim na SDXC ili da se ispružim znatno više i ostanem na CF?

Ajd da čujemo ima li neko iskustva sa ovim? Meni je pre svega bitna pouzdanost. Brzina ne me tangira mnogo jer nemam nameru da snimam video. Neki manji rafali sigurno neće biti problem.

Takođe me zanimaju iskustva i između različitih proizvođača... SanDisk, Transcend, Patriot... ima li neke veze?

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #1 poslato: April 17, 2012, 07:59:09 posle podne »
Vidim da si postavio pitanje i na zoni, al' ovde mi nekako draze da ti odgovorim ;)
Ovom prilikom, pisem iskljucivo o karticama koje sam licno probao i koje me nikad nisu ostavile na cedilu, u bilo kom pogledu.
Kao prvo, na tvom mestu bi ostao na CF karticama, ako bas mora da bude i SD, onda kao back-up.
Bez namere da umanjujem vrednost renomiranih priozvodjaca, poput Sandisk, Transcend i sl., a o kojima sam cuo da "umeju" da budu nekompaktibilne sa ovom ili onom kamerom i koje
nisam licno koristio(naglasavam), preporucio bi ti sledece dve, koje sljakaju ko "svajcarac"...

Prva skupa, ali perfektna...
http://www.amazon.de/gp/product/B006YAOQ14/ref=noref?ie=UTF8&s=computers&psc=1

Druga, jeftinija, takodje perfektna, ali "samo" HC...
http://www1.anobo.de/articledetail.jsp?adp=0&aid=49293&agid=263&apop=0

Ipak, kartica koja ce te zaista uciniti srecnim i ponosnim vlasnikom D800, a moja najtoplija preporuka...
Treca, CF..."paprena", ali po meni bez alternative.(Moze da se nadje i jeftinije, ali me mrzi da trazim link, sory ;))
http://www.amazon.de/gp/product/B006YAOSOE/ref=noref?ie=UTF8&s=computers&psc=1

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #2 poslato: April 17, 2012, 09:26:24 posle podne »
Hvala drug :)
Oslušnuću još malo šta će ljudi da kažu pa ću verovatno pribeći kombinovanom rešenju.
1x32GB SDXC i 1x32GB CF pa ćemo da vidimo. U svakom slučaju ima vremena za još istraživanja na ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #3 poslato: April 18, 2012, 10:02:56 pre podne »
Evo i ja da odgovorim ovde, kao što je red... ;)

Moja iskustva govore u prilog tvrdnji da SD nisu džabe jeftinije, tj. da CF nisu džabe skuplje. SD kartice su generalno nepouzdanije i sporije, čak bez obzira na specifikacije. Što se D800 tiče, kao što sam Ti rekao onaj dan, bilo bi vrlo zgodno da koristiš samo kartice sa spiska navedenog u uputstvu D800(e), pošto neki viđeniji modeli drugih proizvođača umeju da se ponašaju pomalo neočekivano (Card Error i slično), iako su sasvim ispravne i funkcionalne u drugim aparatima.

Neke greške su ispravljene novim firmware-om, pa ovo treba proveriti.

U prilogu je isečak iz oficijelnog uputstva.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #4 poslato: April 18, 2012, 03:06:40 posle podne »
Hvala drug ;)
Jel ono gore sad znači da ako hoću da uzmem recimo SanDisk SDXC karticu da pikiram samo onu od 64GB a ne od 32GB? A ako hoću SDHC onda mogu i one od 32GB? Jbt al su ga zakomplikovali... :o

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #5 poslato: April 18, 2012, 03:15:10 posle podne »
Nije nista komplikovano, vec je samo razlika slicna kao onoj sa USB 1.1, 2.0 i 3.0 specifikacijom, gde je najveca razlika u maksimalnoj brzini transfera.
Izmedju SDHC i SDXC je ta razlika upravo u maksimalnom kapacitetu. SDHC moze maksimalno da izgura do 32GB, dok SDXC ide preko tog limita do teorijskih 2TB.
« Poslednja izmena: April 18, 2012, 03:16:47 posle podne od strane Vocko »
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SD ili CF memorijske kartice. Šta izabrati?
« Odgovor #6 poslato: April 18, 2012, 03:34:16 posle podne »
Aha ok. Sad je jasnije. ;) Pojma nemam oko tih oznaka na SD karticama. Nije mi nikad trebalo.

Hvala