Autor Tema: rE fOTO  (Pročitano 5688 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
rE fOTO
« poslato: Decembar 02, 2011, 04:42:43 posle podne »
 
   Iskreno, prvi put sam kupio ReFoto zbog naseg drugara DeVila i obradovao se njegovom jasnom, preglednom i strucnom tekstu ali nisam ni sumnjao u njega. Ono sto me je neprijatno iznenadilo je nemarnost urednistva koja dopusta da se provuku tekstovi koji olako i povrsno prilaze svojim temama.
 
Slikar stoji pred praznom povrsinom, a fotograf pred svemirom :o
   
Zbog prozetosti te dve predivne likovne grane umetnosti moram da reagujem na prevod i tumacenje citata u novom ReFotou.br.87 (str.43 Foto skole od Vladimira Cerevenke). Naime, uvodni, gore navedeni citat od ceskog fotografa Jana Shmoka je misao koji bi trebalo da vodi tekst, a u stvari nema nikakve veza sa tekstom.
   
Autor proizvoljno i bez smisla poredi slikarstvo i fotografiju i na kraju ne donosi nikakav zakljucak, ali najvise me nervira dvosmislenost uvodnog citata. Verovatno je problem u prevodu ili izvucenosti iz konteksta. U prvi mah se cini da Jan Shmok velica fotografiju degradirajuci slikarstvo.

   Ja mislim da je hteo da kaze nesto sasvim drugo.
Ne da vrednuje jedno u odnosu na drugo, vec da ukaze na sustinsku razliku - Slikar u prazan prostor treba da unese sadrzaj, a fotograf stoji pred punocom sadrzaja (svemir)








Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2011, 05:15:20 posle podne »
to se zove umetost :P sto apstraknije i nerazumljivije to bolje. inace refoto nije lose jer nema bolje. a moje iskreno misljenje da zapadnjaci a i mi sami forsiramo mlade 15-16 g koji su dobar materijal za uzimanje para. kako ? pa kroz skolovanje 2000-4000$ po godini. mozda ja gresim i ne vidim dobro takvu umetnost fotografije ali to je moje misljenje...
« Poslednja izmena: Decembar 02, 2011, 08:53:02 posle podne od strane djukxxx »
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2011, 06:13:43 posle podne »
Citat
Naime, uvodni, gore navedeni citat od ceskog fotografa Jana Shmoka je misao koji bi trebalo da vodi tekst, a u stvari nema nikakve veza sa tekstom.

Da, provuce se tu ti tamo ... s vremena na vreme, neka recenica o kojoj bi se moglo malo ozbiljnije prodiskutovati.

U jednom od starijih brojeva, Svetislav Dragović je napisao sledeće:

"Verovatno ne postoji fotografski termin koji me više nervira od izraza ’’umetnička fotografija’’. Dati nekoj neodređenoj fotografiji atribut ’’umetnička’’ predstavlja ataka na ukus i znanje onih koji cene fotografiju i koji se bave njome aktivno, kao stvaraocia ili pasivno, kao korisnici."

« Poslednja izmena: Decembar 04, 2011, 07:23:32 posle podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #3 poslato: Decembar 04, 2011, 03:54:59 pre podne »

   Zoki, odlican citat S.Dragovica ... nesto me podseti na D.S.Tanasijevica.  ???
   On cak vise nece ni o fotografiji da caska, a kamoli o umetnickoj fotografiji.  ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #4 poslato: Decembar 04, 2011, 04:26:22 pre podne »
@Desha

Ne znam sta je Jana Shmok hteo da kaze, ali prevodilac je rekao upravo ono sto si ti naveo u poslednjoj recenici.
Ko to zeli da tumaci drugacije, treba da uzme neki cas srpskog jezika.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #5 poslato: Decembar 04, 2011, 08:07:19 pre podne »

   Zoki, odlican citat S.Dragovica ... nesto me podseti na D.S.Tanasijevica.  ???
   On cak vise nece ni o fotografiji da caska, a kamoli o umetnickoj fotografiji.  ;D

U kom smislu odlican? Mislis da je tacna tvrdnja ... ili ... ?
Ne zameri, prva jutarnja kafa ... pa sporo kapiram  :)

D.S.Tanasijevic? ovaj http://zoranrodic.in.rs/blog/2010/06/dragan-s-tanasijevic-%E2%80%93-svetlopisac/

Sta je sad sa njim?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #6 poslato: Decembar 04, 2011, 05:05:47 posle podne »

  Ma i ja sam smutio komentar u 4h ujutru  :laugh:... evo sta sam hteo da kazem  ???-
Nisam hteo da ocenjujem bukvalno reci SDragovica, vec da mi je taj citat odlican, jer me iz nekog razloga (u te kasne sate) podsetio na Dragana ST u smislu komentarisanja umetnickog u fotografiji.
Danas u teoriji umetnosti postoji brojna kontradiktorna misljenja o tome sta je umetnost i gde su granice umetnosti. Mnogo je svrsishodnije opismenjavati se i resavati likovne probleme pred kojim stoji stvaralac i naravno maksimalno se trudeci da savlada tehniku i tehnologiju da bi mogao sto bolje da se izrazi. Medjutim moj prijatelj Dragan ST(da taj ) ne zeli mnogo da prica ni o fotkanju, a kamoli o umjetnicarenju, i to bas sad kad sam se ja zainteresovao za fotografisanje, ;D :laugh: ali srecom naleteo sam na ovaj forum i na vas  :)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #7 poslato: Decembar 04, 2011, 07:50:24 posle podne »
Svom prijatelju Draganu S. Tanasijevicu prenesi moje iskreno divljenje prema njegovom radu, i necu kriti da jos uvek nemam hrabrosti cak ni da pokusam raditi portrete poput njega.
Naprosto, kad gledam njegove portrete ... hm, kako da kazem ... uspevam da nazrem karakter onih koje je portretisao.


Sto se tice umetnosti u fotografiji, zaista bih voleo da mi neko baci malo vise svetla na tu temu.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #8 poslato: Decembar 04, 2011, 11:44:28 posle podne »
Svom prijatelju Draganu S. Tanasijevicu prenesi moje iskreno divljenje prema njegovom radu, i necu kriti da jos uvek nemam hrabrosti cak ni da pokusam raditi portrete poput njega.
...
Sto se tice umetnosti u fotografiji, zaista bih voleo da mi neko baci malo vise svetla na tu temu.
  Hocu, to je najmanji problem, veci je to sto je prezauzet od kad je postao djakon i zvanicni fotograf Patrijarsije. Slabo ga vidjam, ali se povremeno cujemo. Ne bi mi bio problem ni da te upoznam da nije tako. Jedino gde bih ga sigurno upecao za neku pricu je neka moja izlozba, ali za sad, na zalost nista nemam u planu. Ali ako bude neka izlozba, Boze zdravlja, bicete obavesteni.
  A pitanja o umetnosti su univerzalna, i bar u srodnim umetnickim vestinama (napr likovna umetnost) bi mogao da trazis odgovor. Za mene nema razlike ako gledam fotografiju, sliku ili bilo koji drugi vid likovnog izrazavanja. Bitno je da je stvaralac likovno pismen i tehnicki usavrsen, da bi u opste mogao da prepoznaje umetnost i da stvara umetnost.     
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #9 poslato: Decembar 05, 2011, 01:53:38 pre podne »
... i tehnicki usavrsen, da bi u opste mogao ...

Mislim da je ovo kod nas najveci problem.

Oni koji imaju talenta, nemaju volje da vezbaju jer ne vide buducu korist od toga.
Oni koji nemaju talenta, ne vezbaju jer misle da njihov 'umetnicki dar' moze da im nadoknadi taj nedostatak.
Veilka grupa je usled opste moralne krize, koju smo pomenuli u nekom od prethodnih postova, previse malodusna i rastrojena da bi mogla nesto konkretno da uradi.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #10 poslato: Decembar 05, 2011, 02:03:07 pre podne »

   :)  Ima istine Cronnin .
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #11 poslato: Decembar 05, 2011, 03:38:52 posle podne »

   Da se nadovezem na sinocni post ... ima istine da je tehnicko usavrsavanje problem, i iz razloga koje si naveo, :)
ali veruj mi, poznavanje likovnih elemenata je tek problem. To se obicno svodi na - to sam tako bas hteo ili na neki svoj ukus, sto je pogubno, jer su u pitanju pravila i zakoni kao i u tehnickom delu.
Cini mi se da se fotografi na primer, mnogo brze usavrse tehnicki, a manje likovno, dok napr slikari obrnuto, a to mora da ide zajedno, da bi se uzdigao do nivoa na kome mozemo govoriti o umetnosti. Tek tada postajemo majstori , a da li je nesto umetnost to ce vreme pokazati.
Znaci da su likovna pismenost i tehnicka usavrsenost kao dva krila koja uzdizu, i ako je jedna stavka slabija, vrtimo se u krug, i onda dolazi do zasicenja ili ponavljanja, stagnacije.  ;)
Evo ja mogu da kazem da sam likovno pismen, ali totalno nepismen sto se tice tehnika fotografije i vrtim se u krug  ;D
ali zato sam ovde da se usavrsim i upoznam tajne foto- tehnike  :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: rE fOTO
« Odgovor #12 poslato: Decembar 05, 2011, 05:24:00 posle podne »
Aaa, pa ja sam do sada uvek kada bih cuo takav odgovor (Ja sam to bas tako hteo) uvek pomisljao na nedostatak tehnicke usavrsenosti.
Izgleda da sam ja u svojoj neukosti, prosirio skup tehnickih elemenata i njime obuhvatio i neke likovne.
Verovatno je na to uticao i faktor da se u fotografiji (pogotovo digitalnoj) stvarno dosta elemenata slike kontrolise tehnickim znanjem.

Neka moja ideja je da je najpre neophodno da covek moze da napravi tacno ono sto vidi ispred sebe, da bi posle mogao da pravi ono sto vidi u svojoj glavi.
Tada bi, pretpostavljam, prethodnih 4-8 godina studiranja teorije umetnosti moglo kod talentovanog pojedinaca uroditi plodom i dati neka interesantna umetnicka dela.
Zabavno mi je kako se neuki i nevesti  tinejdzeri odnose prema svemu bahato i misle da ce se jednog dana sigurno afirmisati u svojoj grani, a  posle kada dodju u tridesete dolazi hladan tus i naglo otreznjenje sa redovnim alkoholisanjem i tabletama za smirenje. Onda se ispostavi da nisu u stanju cak ni da fotografisu za Pan Erotiku ili da crtaju 'Djudju i Mudju'u Politici, dok je odeca koju dizajniraju bas na nivou 'Djudje i Mudje', a stil koju forsiraju na nivou 'Pan Erotike' :)

Svidja mi se tvoja metafora sa pticom. Obzirom da si ozbiljno umetnicki pismen, mogao bi da pocnes da pravis posebnu temu koja bi bila namenjena nama fotografima i koja bi nam lagano skrenula paznju na odredjene stvari na koje treba da obratimo paznju. Naravno, nije neophodno da sam pises, ali je i pronalazak dobrog linka na kome je neka tema jasno i celovito obradjena vise nego koristan. Makar za pocetak da saznamo sta je likovna umetnost, a zatim na koji nacin to znanje mozemo primeniti u fotografiji. Onda bi mogla da padnu i neka konkretna pitanja, jer neki od ans su poslednji put videli likovno u 1. razrednu srednje, pa ne znaju ni sta da pitaju :)
« Poslednja izmena: Decembar 05, 2011, 05:26:28 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D