Autor Tema: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete  (Pročitano 8828 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« poslato: Decembar 02, 2011, 10:26:54 pre podne »
Ovo jedva čekam da čujem od ostalih. :)

Još dok sam imao običan kompakt, relativno često sam nailazio na čudne/radoznale/sumnjičave poglede ljudi koji se zateknu u mojoj blizini dok fotografišem. Sa dslr-om je pažnja mnoooogoooo veća. Još dok mi visi na ramenu ljudi me posmatraju, a tek kada ga skinem i kadriram nešto...

Mnogi su morali da me prekidaju i pitaju "za koje novine slikam".  ::) Drugi se pak usude i da me pitaju šta to slikam jer oni ne vide ništa zanimljivo u slikanju nekog drveta, psa, mačke, lista, bube... U trvđavi sam slikao vrane koje su kljucale po travi, pa sam se i ja spustio nisko i hvatao ih iz njihove perspektive. Zanesem se dok slikam, a kad sam se malo "osvestio", iza mene se okupilo 4-5 ljudi i posmatraju šta radim. Prosto postane neprijatno kad te gledaju kao da si neki ludak koji je taze pobegao.  :o

Čudno mi je što ljudi svašta sebi dozvoljavaju kako bi me prekinuli u radu. Čujem čak i uvrede tipa - "vidi budalu, slika golubove", koje dobace iz pozadine.

To je zato što se dosta krećem u urbanim sredinama, jer sam nedavno prodao auto pa ne mogu ići negde van grada. Znam da je van grada mnogo lakše za rad, mirno i nema ili je vrlo malo ljudi.

Jedan od najvećih bisera bio je dekica, koji me je posmatrao 15ak minuta, kada mi je prišao i rekao: "Sine, uspori malo, će ispucaš ceo film". :D :D

Kakve su vaše zgode i nezgode? :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2011, 11:02:45 pre podne »
Znatizelja je normalna ljudska pojava, ume da bude simpaticna, na zalost i neprijatna.
Covek ogugla na sve, pa i na poglede "stranaca". Nekad sam, cini mi se, analizirao svaki pogled i reakciju, sad me boli uvo.
Setam i slikam, kao da sam jedini na ulici. Znam da su pogledi i znatizelja i dalje prisutni, ali se ne osvrcem.
Desavalo mi se da naletim na fotosession, gde je cela ekipa, fotograf, model, osvetljenje, zilberice...zastanem i te kako i buljim znatizeljno,
dodje mi da pridjem i pitam: "Jel mogu i ja malo!?" :D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2011, 12:40:58 posle podne »
Iako neizlazim toliko često sa aparatom(nema se vremena zbog posla) nemam puno tih znatiželjnih pogleda jer ja skoro da ni ne fotografišem u gradu.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #3 poslato: Decembar 02, 2011, 03:30:05 posle podne »
Fitness,to je tačno,čim okačiš DSLR i kadriraš.ljudi se oduševe i misle da si pro foto-reporter ;D
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #4 poslato: Decembar 02, 2011, 04:45:04 posle podne »
Nisam siguran kako je u prestonici?Tamo se nikada nisam šetao po gradu sa dslrom,ali po nekim temama zaključak je da je to isto svuda.Po Smederevu jesam,kao i po rodnom Užicu i isti sindrom svuda.Uvek znatiželjni pogledi i raznorazni smešni komentari.Što reče Bole,posle nekog vremena prestaneš da obraćaš pažnju na okolinu i posvetiš se fotkanju :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #5 poslato: Decembar 02, 2011, 08:01:57 posle podne »
Fitness,to je tačno,čim okačiš DSLR i kadriraš.ljudi se oduševe i misle da si pro foto-reporter ;D

ja izadjem sa prozumerom s9600 i ljudi misle da sam neki reporter... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #6 poslato: Decembar 02, 2011, 08:05:23 posle podne »
To je to, tako sam i mislio - svi imamo takve probleme. :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #7 poslato: Decembar 02, 2011, 08:29:49 posle podne »
Ne svi. ;)

Pozdrav

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #8 poslato: Decembar 02, 2011, 08:43:28 posle podne »
Ja sam imao pre, sada vise nemam, jer vise ni ne obracam paznju... ;)
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #9 poslato: Decembar 02, 2011, 09:01:20 posle podne »
Jednom prilikoma dok sam slikao moto skup u Indji, pridje mi neki nabildovani lik i kaze sve sto si slikao u onom pravcu gde sam ja da pobrises inace nece biti dobro .Objasnim mu da nisam njega ni slikao ali ne vredi trazi da se uveri pa mu pokazem sta sam fotografisao da se uveri da je sve uredu.Kada se uverio da ga nema na moji fotografijama objasnio je zbog cega je onako reagovao.
 Ranije su ga tako  slikali pa su slike dospele do novina a on na slikama bio sa savalerkom,a to videla zena i tako.....
Mnogi kada se na nekom javnom skupu,manifestaci i odrzavanju pojavim sa objektivom 70-300mm svi prilaze da se interesuju za koje novine fotografisem i gde mogu videti slike.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #10 poslato: Decembar 03, 2011, 12:20:49 pre podne »
Hells angels (neki ludi bajkeri) su mi pretili, pa sam brisao slike. Uleteli mi u kadar, jbg...
Lik iz BMW-a je izasao da vidi zasto slikam u njegovom smeru, tu je malo falilo da mi film (u glavi) pukne, jer je "batica" zaustavio auto prakticno na sred ulice...

Bilo je jos raznih situacija, ali ove su bile "najgusce", a na "nevine" posmatrace sam jos malo, pa oguglao.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže FitnessGuy

  • Član
  • **
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • Pansport
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #11 poslato: Decembar 03, 2011, 01:22:17 pre podne »
Dakle, dešavaju se i vrlo neprijatne/opasne situacije.  :-\ Nezgodan ovaj hobi. :D Ja zato pažljivo procenjujem kadar kada u njemu ima i ljudi.

Inače, kako stoje stvari sa policijom i fotografisanjem, tj. da li je dozvoljeno fotografisati policiju na nekom javnom mestu? Pitam zato što ja obožavam da  slikam njihova bahato parkirana vozila(a nisu na zadatku), bahato prelaženje van pešačkog, parkiranje njihovih privatnih vozila tamo gde je zabranjeno, nevezivanje pojasa i sl. ;D Nekoliko takvih slika mi je izašlo u Auto Bild-u i Press-u. :)

Opušten sam kada sam u gužvi(pa ima puno potencijalnih svedoka), ali mi malo nelagodno kada sam usamljen a neko od plavaca prosto mami da bude uslikan. :D Do sada nisam imao nikakvih neprilika, osim jednog nepristojnog dobacivanja policajca kroz prozor auta.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #12 poslato: Decembar 03, 2011, 04:54:56 pre podne »
Valjda je na javnom mestu sve dozvoljeno fotografisati, osima ako drugacije nije posebno receno (objekti od posebnog znacaja).
Ne smes da fotografises na 'privatnom mestu' osim ako ti vlasnik to ne odobri. Tu se pre svega misli na slikanje kroz prozor stana, automobila, camca ili slicnog.
Bez dozvole ne slikas ni u bolnici, posti, banci, zgradi opstine, tudjoj zgradi.

Posebna je prica sta smes da uradis sa stvarima koje si zabelezio. Vredi ti samo za licne potrebe.
Ako hoces da prezentujes svoj rad javnosti na bilo koji nacin, trebaju ti dozvole ljudi koji su na slikama/ili njihovih roditelja.
Isto vazi i za audio snimke.

Razliciti su stavovi kako policija gleda na snimke krivicnih dela, jer ne postoje jasna pravila.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #13 poslato: Decembar 03, 2011, 11:00:24 pre podne »
Na sličnu temu smo diskutovali i ovde: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/cafe-pcfoto/fotograf-terorista/
Pa eto,neki novi članovi mogu i to da pročitaju ako su kojim slučajem prevideli  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #14 poslato: Jul 08, 2013, 03:01:52 posle podne »
...iako je tema dosta stara, osvrnuo bih se na ovu temu koja je zaista dobra! Naime, radi se o tome da je u Sarajevu postalo sve teze i teze fotografisati sa dSLR-om, ako bih smio napomenuti da je jedino na Bascarsji koliko toliko nesmetano fotografisati sve i svasta( mada su sada poceli postavljati u zanatskim radnjama da je dozvoljeno fotografisati uz cijenu od 5 KM!?), u ostalim dijelovima grada bas i nije pozeljno nosati veliki aparat oko svog vrata...to sam se licno uvjerio gdje sam u par slucaja jedva uspio izbjeci nasrtaje grupice mladica koji iako i ne okrenete aparat prema njima mozete dozivjeti razne neugodnosti...od prijetnje da ce vam razbiti fotoaparat, do verbalnih psovki....nazalost, ne volim ovo pisati o svom gradu u kojem sam proveo cijeli zivot, ali tako je! Jedino kad su neke manifestacije u gradu ili na periferiji grada stavim oko vrata svoju Press karticu i onda nemam problema.Onda se sklanjaju da ne ometaju, jer valjda misle da radite za neku bas ozbiljnu agenciju!? U sustini, vec poznato i vidjeno je da onaj ko fotografise sa kompaktom necete nikome zapeti za oko ili sa mobilnim, ako izvadite dSLR i jos gluho bilo sa nekim velikim objektivom i baterry gripom, jos ako ste nakacili i blic-uhhh, mogli bi zavrsiti sa polomljenim aparatom, jos istrazujem zasto ljudi imaju toliku averziju prema velikim, nisam jos skontao, ali istrazujem i dalje.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #15 poslato: Jul 09, 2013, 09:58:13 posle podne »
Nazirem li ja to tvoj put ka G seriji Canon aparata?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #16 poslato: Jul 09, 2013, 10:15:55 posle podne »
Nazirem li ja to tvoj put ka G seriji Canon aparata?
Eh, gledat cu da ga ponovo nabavim, najbolji aparat na svijetu! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #17 poslato: Jul 10, 2013, 01:31:24 pre podne »
Problemi koje Tviti navodi nemaju veze sa tim cime fotografises vec koga . Svuda ima likova poput ovih iz Sarajeva, i samo od nas zavisi kakvu cemo reakciju izazvati.
Pre par nedelja sam bio u Grckoj, na moru. Na jednom od izleta, u gradu Ksanti, naleteo sam na demonstracije grckih neonacista, fasista, anarhista... 
Gomila od preko 100-ak u crno maskiranih ljudi, naoruzanih dugackim drvenim motkama. Ja sam odmah EOS-a spakovao u torbu, znam kako bi mogli da reaguju takvi tipovi, narocito u toj situaciji. Ali, jedan lik  iz moje grupe ocigledno to nije znao, dize neki mali Sony i... Istog trenutka na njega je poletelo nekoliko maskiranih. Morao je da obrise sve slike sa kartice i samo zahvaljuci cudu nije dobio batine.
Te demonstracije jesu bile veoma zanimljive za slikanje (na trenutak sam imao utisak da sam u Pakistanu) ali nosili su motke a ne cvece. I bili maskirani. Nisu sigurno tako krenuli u biblioteku ili pozoriste. Ili da poziraju turistima.

Nevolje retko dolaze same, uglavnom smo sami krivi  za eventualne neprijatnosti.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #18 poslato: Jul 10, 2013, 03:09:09 posle podne »
Realno, kada vidiš veliku gomilu maskiranih ljudi naoružanih palicama ....



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zgode i nezgode sa ljudima dok fotografišete
« Odgovor #19 poslato: Jul 11, 2013, 07:11:17 pre podne »
definitivno nije lako ostati pribran u raznim situacijama
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro