Autor Tema: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?  (Pročitano 28972 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #20 poslato: Novembar 30, 2011, 11:18:41 pre podne »
^Znam ja za naplate i do 2-3k. ;)
Možda deluje kao preterivanje, ali nije - stočicu treba naučiti pameti, kada ne ume da pita za dozvolu, jer će u 99% slučajeva takve fotke autori ustupiti za "dž".

Pozdrav

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #21 poslato: Novembar 30, 2011, 12:44:14 posle podne »
Realno,StORM svaka reč na mestu

Treaba nam nešto kao fotografski БС !   
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Azdaha

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #22 poslato: Decembar 10, 2011, 08:47:43 posle podne »
Iz svega prilozenog sasvim je jasno da je "zastita prava autora" samo povod za ubiranje koristi preko tudjih ledja. Evo kako ja gledam na celu stvar. Da je njima imalo stalo do fotografa i njihovih prava umesto da salju mailove svim klubovima da se hitno uclane mogli su da sednu sa nekoliko osnivaca istih klubova i da ih pitaju: "Ljudi, a sta vama u stvari treba". Da li su to uradili? Naravno da nisu. Da jesu, ne bi bilo toliko pitanja i nejasnoca u celom procesu i namerama doticnih iz OFA, vec bi sve bilo koncizno predstavljeno. Ovde se radi o klasicnom primeru potkivanja zabe. Uzeli su sistem i ideju iz koznakoje drzave, pa bi na brzaka to isto ovde da primene. Steta je sve to. Jer cak i kada postoji dobra ideja da se nesto uradi to upropaste nestrucni ljudi sa svojim "idejama" koje nemaju veze sa mozgom  :-\
Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #23 poslato: Decembar 10, 2011, 10:40:44 posle podne »
Pa da. A najnovija vest je da su pre neki dan pozvali na nekakvo predavanje u Foto-klubu Beograd i - nisu se pojavili. Kao, pomereno za utorak.

Vrše neviđen pritisak na fotoklubove, a dosta ljudi naseda bez da preispita očigledno.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #24 poslato: Decembar 11, 2011, 07:03:59 pre podne »
Previse dugo traje ova prica. A mogla je biti skracena jos prvog dana, prostim odgovorima na postavljena pitanja.
Medjutim, ovde se ocigledno nesto pakuje u oblande filovane spiralom magle.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #25 poslato: Decembar 11, 2011, 12:12:17 posle podne »
Обавештење

Обавештавамо вас да ће дана 13.12.2011.године у просторијама „Центра за фото и филмску културу срба“ у Београду ул.Пожешка бр.124 на Бановом Брду, гостовати Андреја Чивтелић, дипл. правник, један од оснивача, и члан правног тима "Организације Фотографских Аутора" који ће представити програм рада и циљеве оснивања "ОФА".

Обзиром да је "колективна заштита ауторских права" постала контроверзно питање о којем се пуно говори , планирано је да након представљања програма ОФА буде одржана отворена трибина на којој ће се разговарати о свим питањима од инетреса за фотографске ауторе. Позивамо чланство ФСС-а да присутвује трибини и узме учешћа у раду како би на најбољи начин били информисани о заштити својих права.

За ЦФФКС
Подпредседник Андра Полети

                                            ako su mene slagali lazem i ja vas,mada ako neko ima vremena neka svrati i prenese nam sta se desava...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #26 poslato: Decembar 13, 2011, 12:07:21 posle podne »
Naknada SOKOJ-u diže cenu računara: Računari, CD i DVD rezači, USB, štampači, skeneri, fotokopiri poskupeće, kako tvrde uvoznici, od januara jer će plaćati naknadu na ime zaštite autorskih prava.


Elementarno i osnovno pitanje:
Ocekuje li ovo i foto opremu?

PS
Nesto razmisljam, nisu li namerno i sa ciljem izostavljeni fotoaparati? Pravi li se to mesto za Dzimija hOFU?
Mislim, kad je udenut stampac, skener, fotokopir ... ne vidim logiku da se izostavi fotoaparat.

Buni me gestetner, on se nigde ne pominje  :o
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2011, 12:25:29 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #27 poslato: Decembar 13, 2011, 04:38:00 posle podne »
Previse buke oko nicega. Niti oni imaju pravo da rade to sto rade niti im to nesto moze koristiti. Jedini i iskljucivi vlasnik prava fotografija je fotograf sve dok fotograf to drugacije ne naznaci ili objavi. End of story.

Jel ce i mene da stite? :-) Eto ja ne zivim u Srbiji vec vise od 4 godine (hvala bogu) pa mi je sve ovo nekako smesno... Ne znam cemu toliko cimanje na sve strane...

p.s. Ako se i usude da "brane" moja prava popice tuzbu. Mudrome dosta. :-) Valjda mogu da biram ko ce da me brani.     ;)
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2011, 04:41:39 posle podne od strane STELLANOVA »
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #28 poslato: Decembar 13, 2011, 04:51:17 posle podne »
U pravu si Ti, u potpunosti.
Ali, izgleda si malo zaboravio kako to ide u Srbiji... Prvo se neki baja seti da oporezuje vazduh, onda svom kumu kaže "proguraj mi ovaj zakon", kum odradi posao i eto baje kako naplaćuje taksu na vazduh.

Na isti način je nastao SOKOJ, pa za njim OFPS - koji krajnje paušalno naplaćuju ogromne globe od svih - puca im paja da bilo šta proveravaju, da potpisuju ugovor itd. Dođu Ti u kafić/klub/restoran i kažu "dužni ste da platite toliko i toliko". Taman da uopšte nemaš muziku ili imaš živu svirku koju izvode sami autori pesama, legitimna si meta. Onomad su frizerki pokušali da naplate globu što joj je telefon zazvonio nekom poznatom melodijom! Poslali joj globu od par desetina hiljada dinara!!!

E tako to funkcioniše u zemlji Sorabiji™ i ne postoji skoro ni 1% šansi da istovetno ne nastupi i ta kontroverzna organizacija, koja sebe naziva OFA.

Najzad - ŠTA ih sprečava?
Eto, pogledaj link iz Zoranovog posta, pogledaj link iz prvog posta u ovoj temi - podloga za obe vrste neustavnog delovanja je bio Zakon koji je prihvatila Vlada, a usvojila skupština. Boli trepavica nekog tamo poslanika, 237. na izbornoj listi, što će Zoran, Sloba i Dragan da se nasekiraju zbog tamo neke nebitne OFA-e... Po istom sistemu funkcioniše i pretplata za RTS - gledao, ne gledao, hteo ne hteo, imao TV ili ne... IMAO UGOVOR sa njima ili ne - dužan si da im platiš. Jednostavno - neko zapljune papir, nazove ga ZAKON! i moraš da plaćaš. Koga briga što su nezakonito došli do podataka, što je EPS nezakonito ustupio tvoje podatke trećem licu, što ne postoji obostrano potpisani ugovor... usvojen je ZAKON!

Svi oni na zakone gledaju kroz stranačku prizmu i filter koji se zove taksa/PDV... taj filter, preveden na njihov jezik znači - "još neki dinar za novi auto, vikendicu, letovanje na Maldivima" itd.

Ovde je čast odavno postala sastavni deo rečnika nepoznatih reči.  >:(

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2011, 04:54:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #29 poslato: Decembar 13, 2011, 10:24:09 posle podne »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #30 poslato: Decembar 13, 2011, 10:37:25 posle podne »
Prosto je neverovatno koliko neko ima mašte,pa mu na pamet padaju ovakvi harači >:( Još odgovor vezan za već mašinu ;D

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #31 poslato: Decembar 13, 2011, 10:46:20 posle podne »
tako je to kad poslanici nisu nikad radili u privredi a ministri jos manje. narod je apatican a oni samo sljepaju zakone. niti to ko cita niti je to koga briga. da su malo radili u privredi znali bi koliko je tesko zaraditi 100 000 din. koliko iznosi minimalna kazna. kazne se naplacuju po sistemu prevare- ne kaznjavaju se svi koji grese nego koga zalete. sokoj naplacuje kaficima kazne ali zato najvecem duzniku EXIT-u ne naplacuje odkad postoji sokoj. bitno je da tamo gde ima para mi ne uzmemo  kao npr  http://news-tube.net/srbija-gubi-zaradu-od-snimanja-filmova/  .

valjda ce jednom doci dan kada ce vlada misliti kako da zaradi novac a ne da uzme od po svaku cenu i na bilo koji nacin ...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #32 poslato: Decembar 13, 2011, 10:53:09 posle podne »
nego jer bio neko danas na predavanju ?
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #33 poslato: Decembar 14, 2011, 12:52:47 posle podne »
Član Darkves je okačio snimak sastanka:

Sastanak OFA CFFKS 13.12.2011. (52:25 mp3 16 bit): LINK

Koje spirale magle... Bog te ebo...

Dakle, po mom nekom utisku, "odgovori na pitanja" obiluju informacijama otprilike - šta znam - jedno 20% onoga što već imamo u temi. I dalje se ne zna ko pije, a ko plaća i šta njih sprečava da drsko krenu da zauzimaju teren, kao da im je dedovina? Baš kao što to neprekidno čine SOKOJ i OFPS poslednjih godina, u šta ovih dana imamo prilike da se uverimo i na osnovu najnovijih nameta za kompjuterski hardver, koji (pazi čuda!) može da reprodukuje muziku. A treba li reći - može da reprodukuje i filmove, slike, fotografije, ringtonove telefona poznatih brendova, autorske emisije, glasove poznatih ličnosti... a da ne pominjemo stručni materijal, knjige, enciklopedije... ni veš mašine ne bih baš isključio. I one često emituju ritam sličan nekim muzičkim pravcima. Valjalo bi i to oglobiti...  >:(

Zahvaljujem se članu Darkves za snimak. Koliko god jalov bio sadržaj sastanka, ipak je informativan na neki način - ukazuje nam na to da je skepticizam ispoljen u ovoj temi bio sasvim opravdan.

EDIT: Jutarnja doza nerviranja:
Muzički dinar važi i za frižidere?

Jedan zanimljiv odlomak:
Citat
Aleksandar Kovačević, direktor Sokoja, objašnjava da su oni predlagali da i mobilni telefoni uđu na listu, jer se koriste za slušanje muzike. On ističe da je taksa na fotokopir aparate, skenere i štampače namenjena izdavačima knjiga, koji zasad nisu organizovani. Ako se organizuju i ta taksa će se naplaćivati.

Ooooo ZEMLJO PROKLETA, nestala dabogda!  >:(

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 30, 2012, 01:01:18 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #34 poslato: Decembar 14, 2011, 01:06:58 posle podne »
nije zemlja kriva no ljudi :D  pozdrav
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #35 poslato: Decembar 14, 2011, 02:03:48 posle podne »
Citat
Prema podacima Agencije za privredne registre, poslovni prihod „Sokoja“ je prošle godine iznosio oko 185 miliona dinara, od čega je samo na zarade 64 zaposlenih u toj organizaciji otišlo nešto više od 114 miliona dinara. OFPS sa 38 zaposlenih je za 2010. prijavio prihod od 114,5 miliona dinara, od čega je na plate otišlo 74 miliona, ali na sajtu te organizacije stoji i podatak da je tada „ostvarena rekordna naplata naknade od iskorišćavanja fonograma u iznosu od 324.151.652 dinara“. I organizacija PI je APR-u prijavila poslovni prihod od 2,8 miliona dinara, ali na svom sajtu navodi da je „tokom 2010. godine ukupan iznos naplaćenog prihoda iznosio 3.156.872 dinara“.

Lako je izracunati da 62% prihoda odlazi na zarade zaposlenih, a da je prosecna mesecna bruto zarada 148.437.50 ... mislim, mrzi me da racunam neto ... a nije ni bitno ... verovatno cistacica zaradjuje manje nego sef u pijacu.

Nego, masta nema kraja kada krenem da razmisljam na temu gde sve oni mogu da se uglave sa ponekim procentom. Casopisi, knjige, izlozbe ... prodavci opreme ... strasno.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #36 poslato: Decembar 14, 2011, 08:24:30 posle podne »
Jeste li vi culi ono na 13"50'!!?? :o :o
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #37 poslato: Decembar 14, 2011, 09:02:34 posle podne »
Član Darkves je okačio snimak sastanka:

Sastanak OFA CFFKS 13.12.2011. (52:25 mp3 16 bit): LINK

Koje spirale magle... Bog te ebo...

Dakle, po mom nekom utisku, "odgovori na pitanja" obiluju informacijama otprilike - šta znam - jedno 20% onoga što već imamo u temi. I dalje se ne zna ko pije, a ko plaća i šta njih sprečava da drsko krenu da zauzimaju teren, kao da im je dedovina? Baš kao što to neprekidno čine SOKOJ i OFPS poslednjih godina, u šta ovih dana imamo prilike da se uverimo i na osnovu najnovijih nameta za kompjuterski hardver, koji (pazi čuda!) može da reprodukuje muziku. A treba li reći - može da reprodukuje i filmove, slike, fotografije, ringtonove telefona poznatih brendova, autorske emisije, glasove poznatih ličnosti... a da ne pominjemo stručni materijal, knjige, enciklopedije... ni veš mašine ne bih baš isključio. I one često emituju ritam sličan nekim muzičkim pravcima. Valjalo bi i to oglobiti...  >:(

Zahvaljujem se članu Darkves za snimak. Koliko god jalov bio sadržaj sastanka, ipak je informativan na neki način - ukazuje nam na to da je skepticizam ispoljen u ovoj temi bio sasvim opravdan.

EDIT: Jutarnja doza nerviranja:
Muzički dinar važi i za frižidere?

Jedan zanimljiv odlomak:
Citat
Aleksandar Kovačević, direktor Sokoja, objašnjava da su oni predlagali da i mobilni telefoni uđu na listu, jer se koriste za slušanje muzike. On ističe da je taksa na fotokopir aparate, skenere i štampače namenjena izdavačima knjiga, koji zasad nisu organizovani. Ako se organizuju i ta taksa će se naplaćivati.

Ooooo ZEMLJO PROKLETA, nestala dabogda!  >:(

Pozdrav

Ne znam da li ste u toku, ali donesen je ili će uskoro biti donesen zakon po kome će fotokopiranje knjiga i udžbenika biti krivično delo, jer se time, Bože moj, krše autorska prava pisaca knjiga i udžbenika.
« Poslednja izmena: Maj 30, 2012, 01:01:49 pre podne od strane StORM48 »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #38 poslato: Decembar 14, 2011, 09:17:09 posle podne »
Citat
Ne znam da li ste u toku, ali donesen je ili će uskoro biti donesen zakon po kome će fotokopiranje knjiga i udžbenika biti krivično delo, jer se time, Bože moj, krše autorska prava pisaca knjiga i udžbenika.

mislim da nije dosen vec da treba da se donese. postoji da je umnozavanje zabranjeno, ali si mogao da doneses knjigu i kopiras.  ja sam za ali sta da se radi ako knjiga nema na trzistu ? konkretno zavod za udzbenike nije odstampao udzbenike jer je trebala da nastupi reforma skolstva  a samim tim da se izbace te knjige. ali posto je 1700 profesora trebalo da odu na ulicu i posto treba da se sacuva socijani mir nasa drzava nije sprovela reformu. samim tim nema knjiga. i sta deca da rade nego da kopiraju ili kupe polovan udzbenik. e kako kazu nece moci ni to. ostaje pitanje dal ce moci odlomak da kopiraju npr. 10str iz knjige ???
 Tako da mene ova prava podsecaju na onaj film " jedan vadi drugi mece " :D

[Edit by StORM48: Ispravljeni tagovi]
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2011, 11:53:07 posle podne od strane StORM48 »
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [važno] Zaštita interesa fotografa ili nešto drugo?
« Odgovor #39 poslato: Decembar 14, 2011, 09:54:31 posle podne »
nije zemlja kriva no ljudi :D  pozdrav

vazda bilo
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson