Autor Tema: Jedna zanimljiva Kunderina misao  (Pročitano 2845 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Jedna zanimljiva Kunderina misao
« poslato: Novembar 25, 2011, 11:09:41 pre podne »

   Evo jedne zanimljive Kunderine misli.   :)
 

   Milan Kundera se u svom delu Besmrtnost pita:

  "Da li se u eri kamera promenila priroda besmrtnosti? Bez oklevanja kažem ne.
Jer objektiv foto-aparata je i pre nego sto je pronadjen, bio vec prisutan u vidu svoje nematerijalne sustine.
I pre nego sto je neki stvarni objektiv bio usmeren ka njima, ljudi su se ponasali kao da ih neko fotografise.
Oko Getea nisu nikada stajali okupljeni fotografi, vec njihove senke sa svojim objektivima iz dubina buducnosti."

   Sta misle kolege svetlopisci o njoj ?   :)
 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Jedna zanimljiva Kunderina misao
« Odgovor #1 poslato: Novembar 25, 2011, 12:13:16 posle podne »
Auuuu, desho ... pa petak je, kraj nedelje ...  hoces mozak da nam implodira od ovakve teme? :D

Pa bicu slobodan da se ne slozim.

Ako me dobro pamcenje sluzi, Kundera je bio na onoj cuvenoj filmskoj akademiji u Pragu, pa bi trebalo da zna da besmrtnost ipak u najvecoj meri daje onaj iza fotoaparata/kamere, jer on odlucuje sta ce da fotografise, na koji nacin ... uspesno ili ne.

Dzaba njihova zelja da budu besmrtni, kad nema ko da ih uslika.

Naravno, Geteu nije bio potreban aparat da ga uslika da bi postao besmrtan ... ali  valja porazmisliti o onima koji su postali besmrtni na neki nacin, tako sto je fotograf procenio da je to momenat koji treba zabeleziti za vjek vjekova.

Fotografiju i besmrtnost,  ja bih ipak povezivao tek nakon pojave fotoaprata, filma i ostalih carolija.

Ili sam ja nesto pogresno razumeo? Petak je ...jbg :D

EDIT

Pazi, da li bi drug CHE, bio toliko popularan da nije ove fotografije? Moj sin je nosi na prsima ... a kad je kupio majicu, nije ni znao ko je pomenuti.
Ostale fotografije su cist primer besmrtnosti date od strane fotografa.
« Poslednja izmena: Novembar 25, 2011, 12:20:42 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Jedna zanimljiva Kunderina misao
« Odgovor #2 poslato: Novembar 25, 2011, 04:41:23 posle podne »
Dzaba njima - ljudima na slikama, sto nama deluje kao da su oni besmrtni, kada su oni danas objekti u lancu ishrane vrlo primitivnih oblika zivota. Besmrtnost,a iz ugla gledanja jednog smrtnika, je vrlo besmislen pojam. Sta crnac zna o polarnom danu?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D