Mala škola > Literatura i tutorijali

Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo

(1/4) > >>

Zoran Rodic:
Na Luminous landscape je osvanuo lep clanak, valjalo bi ga procitati ... a tema kao tema, moze pomoci da naucimo kako da kritikujemo tudje radove, i kako da prihvatamo kritike, bile one lose ili dobre. U svakom slucaju, nece skoditi i da popricamo na tu temu ... ako imate volje.

1- Introduction

This essay addresses one of the most challenging aspects of creating art: how to deal with criticism. Fear of criticism is the number one thing preventing individuals from being creative.  In this essay I present knowledge that has helped me conquer my fear of criticism.

The essay is divided in three parts.  In part one, Understanding Criticism, I cover the main characteristics of criticism.  In part two, Responding to Criticism, I describe effective ways of responding to criticism in a non-emotional manner. Finally, in part three, Staying Motivated, I offer solutions to the most problematic outcome of criticism: discouragement and depression.

Ostatak teksta ... >>>>

Hornet:

--- Citat ---While criticism is directed towards us and our work, the majority of this criticism is not generated by us.  It is generated by people’s personal beliefs, frame of mind, education, cultural background and, sometimes, temper.
--- Kraj citata ---

Mislim da je tekst pokrio samo deo tematike. Ništa od rečenog nije netačno, s tim da gotovo sve ide pod pretpostavkama da su nam radovi odlični, odnosno da većinu kritika nismo izazvali ni mi, ni naš rad. Pominje se malo i odvajanje činjenične kritike, ali samo na kratko.

Suštinski, smatram da čovek mora prvo da poznaje sebe, kako bi umeo da prepoznaje reakcije drugih na svoja dela. Jednostavno niko nije najbolji, niti je dosegao svoj vrhunac ako ima volje da se i dalje usavršava. U tom smislu često zna da koristi dobronamerna, ili bar iskrena, kritika i koja nije zasnovana na činjenicama, već na ličnom mišljenju. Takva kritika ne mora da dođe samo od osoba koje smatrate boljim od vas, u poslu na koji se kritika odnosi.

Cinici, mrgudi i "mama me nije volela - tražim pažnju" online gnjavatori se lako prepoznaju i otpisuju, jer svakako na takve nije preporučljivo trošiti vreme i emocije ;)

E sad, u prihvatanju kritike na pravi način posebnu ulogu ima sujeta, a da se ne lažemo svako je ima od nas, u većoj ili manjoj meri, i samo je pitanje kako se kontroliše. U tom smislu tekst odlično upućuje čitaoca da ne reaguje na prvu loptu, da pokuša da razmisli razložno, te da se ne vodi emocijama.

Još jedan deo nedostaje u čitavoj priči, a to je kako na pravi način uputiti kritiku, jer nismo samo stvaraoci, već i kritičari drugih oko nas. Ovo bi bila jako interesantna tema, ako bi se usmerila na online kreativnu kritiku (forumi i sl), s obzirom da online zajednice pate od nedostatka direktnog kontakta, koji često dovodi do nedovoljno jasne komunikacije. Na primer, lako je moguće da se kroz kritiku nečijeg rada na forumu, našalim u svom maniru, iz čistih simpatija prema delu ili stvaraocu, a da se on solidno uvredi jer me ne poznaje lično, niti je shvatio moju poruku na način na koji sam ja želeo.

Mislim, ako me niste pogrešno shvatili... :D

Može o tome još dosta. Dobra tema za razgovor Zoki  ;)

IgorM88:
Hajde da zazivimo i ovu temu :)
Kritika, pa kritika je kod mene uvjek dobro dolsa, nekad malo zasmeta ali nikad nije bez razloga, zar ne!? Eto ja otpoceo a vi nastavite :)

Hornet:
S obzirom da sam pomenuo da sujeta igra ozbiljnu ulogu u prihvatanju kritike, kao i sposobnost da se ona kontroliše:

cronnin:
Hajd' prvo da razgranicimo o cemu pricamo. Definicija sa Wiki:

Kritika (iz francuskog jezika critique) označava umetnost procene, ili stavljanja u pitanje.
U svakodnevnici pojam obično uključuje ukazivanje na grešku ili loše upravljanje s implicitnim pozivom na promijenu lošeg stanja.

Dakle, kritika moze biti i pozitivna i negativna.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju