Autor Tema: Prve fotografije...  (Pročitano 10172 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Prve fotografije...
« poslato: Oktobar 23, 2011, 07:07:17 posle podne »
Prvo da pozdravim sve clanove ovog foruma  ;) i da se zahvalim na pomoci koju su mi pojedini clanovi ovog foruma pruzili.
Od skora sam usao u svet digitalne fotografije pa resih da podelim sa Vama par slicica kako bi me savetovali i ukazali na greske koje pravim.....
Svi komentari i kritike su dobrodosle, kao i pohvale ako ih bude  :D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 23, 2011, 08:36:43 posle podne »
Pozdrav,

treca skroz lepa, ostale zahtevaju doradu. Mislim da su sve lepe uz tu pomenutu doradu, samo nisam siguran sta sa macom koju je uhvatio ugradjeni blic...?

Taj 550d vlada sumom tako dobro da je meni prosto neverovatno koliki mu je prihvatljivi visoki ISO, pa pretpostavljam da nikako nije bilo potrebe za blicem, osim ako nisi radio u auto modu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 23, 2011, 08:41:54 posle podne »
I meni je treća favorit.Možda malo gradijenta dodati preko neba.Fali joj i oštrine.Jesi trojku fotografisao sa stativa,nekog oslonca..?
edit:mislio sam na četvrtu
« Poslednja izmena: Oktobar 24, 2011, 11:38:57 posle podne od strane neo »

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 23, 2011, 08:53:18 posle podne »
@lancia88  u auto modu sam slikao macu jer jos nisam bio vest sa podesavanjem blende, ekspozicije i ostalih parametara ....
                a pomalo ucim i obradu u ps-u ....
@neo  sve sam slikao iz ruke, jos nemam stativ

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 23, 2011, 09:23:44 posle podne »
To je ekstremno duga ekspozicija da bi fotografisao iz ruke i otud tolika neoštrina.Možeš da postaviš aparat i na bilo koji drugi oslonac dok ne kupiš stativ.

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 23, 2011, 09:47:28 posle podne »
Da, u pravu si, sad sam pogledao slike koje sam tog dana slikao i imaju dve koje su losije od ove sto znaci da sam njih slikao iz ruke, a ovu sam slikao naslonjen na sipku sa moje desne strane.
A neostrina..... valjda sa (NE)ISKUSTVOM dosla

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 23, 2011, 09:58:22 posle podne »
mange,sa ekspozicijom od jedne sekunde ne pomaže ni da si vezan za granitnu stenu  :) Jednostavno tako se ne dobija dobar rezultat.Kada sam pomenu oslonac mislio sam da spustiš aparat na nešto stabilno,ufokusiraš,smanjiš ISO,zavrneš malo blendu za ovakve scene,uključiš odoloženo okidanje na deset sekundi ako nemaš daljinski okidač.Tako ćeš dobiti oštru fotografiju kao da si koristio stativ.
Pozdrav

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 23, 2011, 10:13:10 posle podne »
Ok  :) hvala na savetima, sutra idem na Kej da slikam nesto kako si mi predlozio  ;)
pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 23, 2011, 10:20:29 posle podne »
Ne mora na 10s odlozeno, imas i na 2,5s, ko da ceka tol'ko ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 23, 2011, 10:31:32 posle podne »
Da, ima, morat cu to probati  :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 23, 2011, 10:35:21 posle podne »
Ne mora na 10s odlozeno, imas i na 2,5s, ko da ceka tol'ko ;D
Ako je pušač ima vremena da zapali cigaretu  ;D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 24, 2011, 12:34:30 pre podne »
Pozdrav,

ha, a koliko sam ja cekao tek na svoju prvu solidnu fotku...? Eheej, to je cekanje a ne tih 20, 30 sekundi  ;D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 24, 2011, 09:37:49 pre podne »
Mislim da cu se i ja načekati do solidne fotografije  :( , ali bar cu da se trudim i slusam savete iskusnih članova  :)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 24, 2011, 10:18:08 pre podne »
Pozdrav,

kao i za vecinu stvari u fotografiji, dok si jos na izvesnom polaznom, pa i nekom srednjem nivou, uvek postoji neki univerzalan put i protokol za sve. Tako je i sa cekanjem na svoju prvu...pravu, da tako kazem. Do nje ces brze stici ukoliko radis dve stvari: slusas savete i eksperimentises sa njima, i sto vise okidas aparatom. To je zagarantovano najbrzi put.

Sada pogledaj ove koje si ovde okacio, vidis da nam se vecini primila nekako najbolje ta treca, pa poredi ostale sa njom. Iscitaj njene parametre pa pamti sta u kojoj situaciji treba raditi makar na taj nacin ispocetka, dok ne savladas teoriju svetla.

Zatim sagledaj ostale fotke pa sumiraj greske i gledaj sta je to jos nedostajalo. Imas zaista odlican aparat i sasvim zadovoljavajuci objektiv na njemu, sa tom kombinacijom ona treca fotka treba samo da bude prva po redu u...oravoj seriji, da tako kazem ;)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 24, 2011, 11:15:13 posle podne »
Hajde, kad si krajnje samosvesno tražio savete i ukazivanje na greške, da pomenem par stvari, a da se ne ponavljam za kolegama forumašima:
Fotka 1. - Motiv nije interesantan. Ne znam šta bi trebalo da bude u centru pažnje (drvo, splav, most, staza...). Generalno kadar ti je pretrpan i ništa se ne izdvaja niti čini harmoniju.
Fotka 2. - Osim što si nahvatao mače sa zanimljivim izrazom lica i što si ga spalio blicem, dodao bi i da si uspeo da mu odsečeš (u ovom slučaju bespotrebno) parče repa i parče nožice :D
Fotka 3. - Na ovoj fotki si naučio kada je najlepše svetlo za fotografisanje sličnih motiva. Takođe si od kolega forumaša naučio i da bi bilo dobro sledeći put da postaviš aparat na neki oslonac i malo privrneš blendu ;) I na ovoj fotki (i ako mi je favorit, kao i ostalima) imaš višak elemenata u kadru. Možda bi bila bolja ako bi je crop-ovao i suštinski ostavio gornji desni kvadrant, te na taj način izbegao šipku i usidrene čamce levo. Nije pravilo, ali generalno je ovakva fotografija lepša što je jednostavnija. U ovom slučaju dovoljni elementi voda, nebo, horizont i čamac.
Fotka 4. - Još jedna ekspozicija od sekunde iz ruke. Krajnje neoštro a i nebo je spaljeno ;) Ponovi ovo neki dan, ali nekih sat vremena kasnije (kad padne mrak), uz malo dužu ekspoziciju, što podrazumeva da aparat fiksiraš na nečemu, pomenuto odloženo okidanje, ISO100, odgovarajući fokus i privrnutu blendu na recimo 9 ili čak 11.

Toliko za sad, a ti samo cepaj dalje ;) :D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 24, 2011, 11:56:03 posle podne »
Ok Hornet, hvala na savetu, vise cu da praktikujem privrnutu blenu, procitao sam negde da i Bole slicno preporucuje  ;)
Da li i nocu da ostavim ISO na 100 ili to zavisi od situacije?
Ovu sliku sam slikao sa naslonjenim aparatom na cvrstu podlogu kao sto je Neo rekao ali sam u odabiru parametara pogresio  :(

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 25, 2011, 12:21:33 pre podne »
Pozdrav novom clanu, uglavnom su sve korisno rekli kako da poboljsas svoje fotografije.Ima dvije vrste fotografisanja nocu a to je;
1. Iz ruke(bez koriscenja stativa) i
2. Sa stativa.Te dvije vrste fotografisanja se mnogo u cemu razlikuju, od otvora blende, preko ekspozicije pa do podesavanja ISO.Znaci, ako fotkas nocu iz ruke ides sa ovom teorijom;veci otvor blende(ako imas objektiv od f1.8, f2.8 ili f3.5 stavis na najmanji f broj/a to je ujedno i najveci otvor blende!), ISO ces morati povecati na 200,400, 800...sve zavisi koliko je objekat osvijetljen, ali u principu ne podizi mnogo ISO jer ce ti kasnije na kompjuteru biti mnogo šuma, ali i to se da srediti sa pluginom Noise Ninja u PS-u!Ekspoziciju ne spustaj ispod 1/50 jer je sve ispod toga vrlo rizicni rezultati kad se fotke prebace na kompjuter,postaju mutne(neko moze fotkati i sa 1/20-i da mu fotke budu ostre, ali i to treba vjezbati i biti smiren kao snajperista!).Zatim, kad pritiskas polako okidac prilikom okidanja zadrzi dah, nemoj disati da bi smirio aparat.Mada mozes ukljuciti i tajmer na svom aparatu i tako umanjiti trešnju aparata.Blic ne ukljucuj osim ako ne mislis fotkati nekog vrlo blizu aparata-do najvise 3m.Ako vec budes koristio blic onda mozes smanjiti ISO i povecati brzinu okidanja,recimo na 1/100, 1/150 ili na 1/200 jer ce blic kompenzirati expoziciju i dobit ces nepregorene fotke(to je stvar samo treninga i kad to savladas onda to ide rutinski, kao da mijenjas brzine u autu!).Znaci, to je bilo fotkanje iz ruke-bez stativa!
    Sa koriscenjem stativa nocu iliu sumrak UVIJEK smanji ISO na najmanji koji tvoj aparat dozvoljava-kod nekih je to:200, kod drugih ISO 100, kod nekih ISO 50.Kad stavis aparat na stativ UVIJEK iskljuci stabilizaciju(dal to bilo u tijelu aparata ili u objektivu-iskljuci jer ce aparat u suprotnom sam traziti stabilizaciju sto ce rezultirati ipak malo primjetnim neoštrim fotografijama.Ekspoziciju onda steluješ dužu, to jest moze biti 1 sekunda,5 sek, 15 sek ili 30 sekundi-zavisi koliko je ispred objekat-pejzaž osvijetljen.UVIJEK koristi na stativu opciju okidanja sa tajmerom, jer i svako malo tresenje prilikom okidanja rezultira mutnim fotkama.Ne diraj stativ ni aparat dok sam on sve ne odradi potrebno fotografisanje, to moze biti i cijeli 1 minut!Ako koristis neki filter na objektivu preko dana-skini ga nocu jer moze uzrokavati nezeljene Lens Flare efekte.Ako bas hoces lens flare poslije ih mozes naknadno dodati u nekom programu za obradu fotografija!Kad je jak vjetar nocu ne isplati se fotografisati sa stativa, jer ce vjetar bez obzira koliko je stabilan stativ i tezak aparat uzrokovati blagu tresnju aparata, do cak prevrtanja aparata.Eto toliko od mene da malo pomognem, samo fotkaj jer se covjek sam najbolje uvjezba fotografisuci, praksom!  ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2011, 12:32:14 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 25, 2011, 12:27:49 pre podne »
Pozdrav,


uh...hh...ISO je vrednost koji upravo regulise nedostatak svetlosti svojim podizanjem. Primera radi, ISO 100 ili 200 (kod vecine aparata je to isto u sustini) koristis kada je objekat bas dobro osvetljen, dok kod manje svetla podizes ISO i eventualno otvaras blendu da bi izvukao detalje i njohove boje. Na Tvom aparatu taj ISO je skoro pa cudesan, jer je fotka upotrebljiva i na jako visokim vrednostima ISO parametra, i to Ti ostavlja upravo mogucnost slikanja ovakvih motiva i sa ovakvim osvetljenjem skoro do nivoa jedva malo svetlosti. Ovde svakako visoke vrednosti za ISO namestas, a 100 ostavljas za potpuno suncani dan ili studijski rad sa vestackim svetlom ekvivalentnim suncevoj svetlosti po lepom vremenu.

Ja sam licno doziveo skroz upotrebljive fotke na ISO 1600 koji skoro sa strahom upotrebljavam iako me Storm hrabrio sve vreme da budem slobodan na tako visokim ISO vrednostima :)

Sjajan aparat, i perfektno barata sa High ISO-om, pa to treba iskoristiti. Da ne budes zbunjen, svi aparati daju sliku na visokim ISO vrednostima, ali ona bude gotovo neupotrebljiva zbog velike kolicine suma. Kada peglas u obradi taj suma, progutas detalje i tako je high ISO u vecini slucajeva za izbegavanje. U Tvom slucaju, slobodno pucaj na visokim vrednostima.

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 25, 2011, 12:54:39 pre podne »
Hvala VAM na savetima, pokusat cu sve da zapamtim do detalja i da to i primenim  ;) pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 25, 2011, 01:27:33 pre podne »
ISO vrednost je takoreći pojačanje signala sa senzora.
Osim što pojačava koristan signal pojačava i šum.

Poželjno je ISO držati na što nižoj vrednosti.
Kada nema dovoljno svetla moraš da podižeš ISO. Od kvaliteta senzora zavisi koliko visok ISO može da istrpi, a da šum bude tolerantan.
Evo, Lancia88 predlaže da komotno ideš do ISO1600 na svom aparatu.
Za neki veći ISO od 3200 ili 6400 verovatno ćeš morati da peglaš šum u PS-u.


Ova poslednja slika ti je sasvim OK.
Na ekspoziciji od preko 1s, voda koja protiče će sigurno biti razlivena, tu ništa ne možeš da uradiš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 25, 2011, 04:33:29 posle podne »
"PANORAMA" prvi pokusaj  :)
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2011, 04:35:42 posle podne od strane mange »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 25, 2011, 06:22:26 posle podne »
Nije loše uopšte - naprotiv.
Doteraj i fokus kod pejzažnih motiva. Tu se obično fokusira manuelno (posebno kod panorama iz više fotki).
Proguglaj šta znači hiperfokusna distanca i prouči sledeći grafikon (primer na grafikonu je za 50mm na otvoru blende f16):



Edit: Sad vidim da je priloženi grafikon izražen u stopama, umesto u metrima. Nema veze, naći ćeš bolji :D ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2011, 06:27:12 posle podne od strane Hornet »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 25, 2011, 09:13:06 posle podne »
Malo ostrine stvarno nedostaje.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 25, 2011, 10:35:05 posle podne »
@mange,da li radiš dooštravanje fotografija kada ih smanjuješ za web prikazivanje?Evo ja sam dao malo po oštrenju panorame.Nije baš najbolje ispalo jer smanjenje fotografije za web ima nekoliko koraka pa nisam imao dovoljno materijala.Ona noćna fotografija mi se sviđa :)
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2011, 10:39:04 posle podne od strane neo »

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 25, 2011, 11:58:28 posle podne »
@Neo, kad prebacim sa aparata sliku u komp konvertujem je iz RAW-a u JPG,malo obradim (koliko znam) i izostrim je malo a zatim je smanjim. Da li je bolje da je odmah smanjim pa da onda obradjujem i izostrim?
Dosta bolje izgleda tvoja obrada, da li ti obradjujes u ps-u ili koristis neki drugi program?
Drago mi je da ti se svidja nocna fotka  :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 26, 2011, 12:21:55 pre podne »
Moj ti je predlog, iz RAW konvertuj u TIFF pa je onda obradjuj. Tako ne gubis na kvalitetu.
Nakon kompletne obrade, izostravanje ostavis za kraj. Moram da napomenem da ne koristis iste parametre ostrenja za npr. stampu i za web. To su dve razlicite stvari.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 26, 2011, 12:27:12 pre podne »
BTW, jel' stampa trpi vise obrade od weba ili manje?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 26, 2011, 12:35:16 pre podne »
Ok hvala Bole, a i mene zanima isto kao i Cronnin-a?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 26, 2011, 01:04:28 pre podne »
Citat
BTW, jel' stampa trpi vise obrade od weba ili manje?

To zaista nisam siguran...morace neko drugi da vam se javi za savet.
Medjutim, ja bi pitanje drugacije postavio, odnosno odgovorio.
Obrada za print je nesto vise zahtevna, nego za web. Doduse i to zavisi od velicine printa.
Ako je u pitanju format 10x15 i ako se ne prave kardinalne greske u obradi, nedostaci iste bice manje vidljivi nego na npr. 30x45.
Ne bi se "mnogo" opterecivao ovim stvarima, ima vaznijih stvari u fotografiji.
Lose odradjena fotka ostaje losa, bilo na webu ili u stampi ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 26, 2011, 08:27:43 pre podne »
...smanjenje fotografije za web ima nekoliko koraka ...

Ako bi mogao malo da pojasnis te korake...
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Prve fotografije...
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 26, 2011, 08:51:51 pre podne »
Evo kako to radi naš Juza  http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=28
Ima baš dosta tutoriala o tome.U principu nikada ne treba odmah smanjiti fotografiju na web veličinu.Najjednostavnije,a da daje dobre rezultate je u dva koraka kao u članku sa linka.