Autor Tema: jos nesto od mene... danasnja fotografija... da vidimo gde popraviti  (Pročitano 9931 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ringep

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: jos nesto od mene... danasnja fotografija... da vidimo gde popraviti
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 23, 2011, 06:03:13 pre podne »
Ovo je efekat paralakse, koji Neo pomenu.


Evo ga problem sa 'focus and recompose' tehnikom kada imaš malu dubinu polja.
Rastojanje A je iste dužine kao i B.
Ako fokusiraš na udaljenost očiju A, i onda zaključaš fokus na tu udaljenost, kada zarotiraš aparat udaljenost ravni koja je u fokusu od objektiva će ostati ista, tj. B.

FP= focal plane (ravan fokusa)

Naravno, da bi do ovoga došlo treba imati objektiv koji ti daje malu dubinu polja.
Karta za standardni 18-55 nam kazuje da na 18mm čak i pri najvećoj blendi od f/3.5 i najmanjoj udaljenosti od 1m, imaš dubinu polja od 40cm. To nije dobro za slikanje portreta.
Bolje je ići na 55mm gde (iako je blenda f/5.6 )  je dubina polja na istoj udaljenosti od 1m pala na samo 10cm.
Ipak, čim se subjekat udalji na nekih 8m, dubina polja opet raste na cela 3m.

Zato je za dobar portret potreban objektiv sa što većom žižnom daljinom, a istovremeno velikom otvorom blende.
Može se fino proći sa slikanjem iz male udaljenosti objektivom koji ima baš veliki otvor blende, kao što je 50mm/1.8 čija DOF karta kazuje da je pri istoj distanci od 1m i pri najvećem otvoru blende od f/1.8 dubina polja samo 4cm.

Eto imaš dosta stvari za čitanje i razmišljanje :)
Ako sam nešto pogrešio, molim kolege da isprave ako uoče.


Evo kako se radi Focus and Recompose.

hvala ti puno na ovom video snimku tek sam sada uvideo gde gresim... tacno se vidi da sam fokus mnogo spustio i da sam iso mnogo povecao (automacki 3200 a nisam podesio).... Neo mislim da  si u upravu sto se tice komentara i prosto ne mogu da verujem da se neko bas potrudio da mi objasni neke stvari...
Nikon D40x

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: jos nesto od mene... danasnja fotografija... da vidimo gde popraviti
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 25, 2011, 01:44:53 pre podne »
У праву си. ја сам под ''мануелним'' модом подразумевао сет ''MASP''. Хтео сам да му кажем да на пример исту сцену сними коришћењем сваке врсте подешавања, тако ће најбоље научити и брзо видети шта даје одређени параметар. Брзо ће схватити шта да подешава ако хоће већу дубину и обратно, или када хоће оштрију слику па онда у условима слабије светлости мало повећа ИСО. За то мора да потражи литературу.
У праву си, под мануелним модом се треба сматрати искључиво ''М'' а то користим само да видим да ли сам бар мало нешто схватио.
ПС: ја сам коментарисао његову слику искључиво као почетник са дслр-ом, а често нама више користи искуство почетничких мука него професионалаца.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: jos nesto od mene... danasnja fotografija... da vidimo gde popraviti
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 25, 2011, 02:41:00 pre podne »
Pozdrav,

ma sve sto je precizno razjasnjeno, u redu je. Ko zeli, ima odakle da nauci, ko nece, dzaba nam sva objasnjenja ovog sveta. Zato i jeste dobro da razgranicimo pojmove koliko mozemo do tancina, a da pritom ostanu razumljivi na svim nivoima poznavanja fotografije.