Autor Tema: CMOS ubrzo i u kompaktima  (Pročitano 6787 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
CMOS ubrzo i u kompaktima
« poslato: Januar 21, 2008, 03:16:00 posle podne »
Posle najave Canona i Sonya da ce u narednoj generaciji kompaktnih aparata biti ugradjivani CMOS, umesto trenutnih CCD cipova, juznokorejski Samsung je najavio proizvodnju svog novog CMOS senzora.
Prema tome, za ocekivati je da se u narednoj godini (ako ne bude rata  ???) dogodi bar mala revolucija na polju digitalnih foto aparata.
Ako je verovati najavama, mnoge karakteristike ce biti unapredjene: pocev od same brzine ovih malisana pa sve do suma koji se vise nece ni spominjati.

http://www.digitalkamera.de/Meldung/Samsung_steigt_ins_Geschaeft_mit_grossformatigen_CMOS_Sensoren_ein/4567.aspx

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #1 poslato: Januar 21, 2008, 03:25:20 posle podne »
koliko sam shvatio razlika izmedju CMOS i CCD je u nachinu citanja tj.prenosu sa senzora na karticu , izmedju ostalog ...

da li je FOVEON isto vrsta CMOS-a ?
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #2 poslato: Januar 21, 2008, 03:36:59 posle podne »
Upravo tako i jos malo nesto.
U nacinu citanja: CCD “redno” dok CMOS  poseduje “paralelno” ozicenje. Drugim recima protok invormacije je nekoliko puta veci kod CMOSa.
To nije jedina prednost. CMOS senzori su radjeni na bazi metaloxid semikonduktor tehnologije koja zateva manji napon i smim tim i manju potrosnju energije. Manji napon je u direktnoj sprezi za sumom te se istim udarcem obara jos jedna muva.

FOVEON jeste jedna vrsta CMOSa. Razvio ga je Kodak a proizvodi se na par mesta. U Sigminim fotoaparatima se ugradjuje, ali u nesto tehnoloski izmenjenom obliku.
Licno mislim da nema perspektivu.
Ne zato sto je los, vec vise zato sto drugi ne zele da ga prihvate.
« Poslednja izmena: Januar 21, 2008, 03:41:05 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #3 poslato: Januar 21, 2008, 03:55:36 posle podne »
Koliko je mocan CMOS u kompaktima pokazuje primer nedavno pustenog na trziste kompakta
Casio F1.
Mozda ovo F1 asocira na formulu 1, ali ovaj aparat je upravo to.
1200 fps, sta reci vise.

http://gizmodo.com/341634/casios-exilim-pro-ex+f1-hands+on-1200-fps-demo-video-and-sample-60+shots+per+second-gallery

Mozda je malo preuranjeno reci, medjutim meni ovo deluje kao pocetak kraja dSLR aparata.

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #4 poslato: Januar 21, 2008, 04:05:49 posle podne »
nemoj molim te ... taman sam uzeo dSLR  :D

kakvo je ovo cudo .... sad sam video ...  :o :o :o
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #5 poslato: Januar 21, 2008, 04:15:42 posle podne »
Rekao sam "preuranjeno".

Jos cemo se mi sigrati da titrajucim ogledalcima.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #6 poslato: Mart 30, 2008, 08:13:29 posle podne »

Casio F1, jeste formula! Zna li se da li ce se pojaviti kod nas?

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CMOS ubrzo i u kompaktima
« Odgovor #7 poslato: Mart 30, 2008, 09:31:58 posle podne »
Ma mislim da ide tehnika veoma brzo napred...tako je bilo i sa DVD-jem, a evo izasao je Blurej DVD i to je pocelo da se stanca na veliko....samo sto smo mi daleko od "zapada" u tom pogledu...Evo recimo Canon EOS400 u ameriku sa sve objektivom u kit paketu dolazi za nekih 550 dolara , a kupiti takav aparat kod nas je mozda ista cena ali u evrima...gde je logika....u srbiji su aparadti dosta jeftini za razliku gde sam ja...u Skoplju recimo...Ja sam moj 570 platio 200 evra, i nisam dobio nista extra sem ono sto dolazi u paketu...
Tako da ce ta tehnologija za 2 do 3 godine maksimum biti zastupljena, i zbog prevelike konkurencije i borbu izmedju brendova kao sto su Canon, Nikon, Fuji,itd...
A to me raduje...taman za dve tri godine kupicemo idiota koj ce da bude dobar kao i slr :) a ne treba ti kofer da ga nosis sa sobom  ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS