Autor Tema: Munja..  (Pročitano 5560 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Munja..
« poslato: Oktobar 09, 2011, 05:47:20 posle podne »
Evo jedna munja od sinoc..tj.dve  ;D neznam kako mi je boja razmazana i to opet roza..

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2011, 05:49:30 posle podne »
Ima tu i vise od dve, bilo kako bilo, odlicno su legle ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2011, 06:23:39 posle podne »
Odlična fotografija!

Van mreže djuroue

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2011, 06:48:57 posle podne »
Auuuu, fantasticnoooo ....  ;D
Canon EOS 1100D  //  Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF MACRO  //  Zenit Helios 44k-4 58mm f/2  //   Pentacon MC 29mm f/2.8

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2011, 06:57:59 posle podne »
okej,ljudi jel me zezate il..!?

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 09, 2011, 07:54:10 posle podne »

  E bre Damire, ja ti reko da imas osecaj za kompoziciju i odnos valera i tonova, ali na nivou intuicije, sto znaci kad ubodes to je to. Na primer tvoja tema Neke.. me nije toliko dojmila ali ova fotka je full. ;)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2011, 08:10:21 posle podne »
Recimo,meni ova fotogrfija nije bas reprezentativna..jednom sam pokusao nocnu fotografiju,sinoc mi je bio drugi put i ispalo je to. a Neke..sta ja znam,meni su neke drage al recimo nikad ih nisam nigde okacio.valjda nekeko podsvesno znam da nisu bas...
btw,sta su valeri i tonovi!?  ;D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 09, 2011, 08:57:08 posle podne »
 
  E sad bi ja trebao da te pitam ... jel se zezas, ili ... !? ;D
  Ali evo ipak neke definicije, nekom mozda i ustreba ... ukratko  ;)
Kolicina svetla na nekoj slici predstavlja Valer i on obrazuje raspon tonova od najsvetlijih do najtamnijih. Taj raspon tonova se zove i Valerski kljuc. Pomocu svetlosti, valerom odredjujemo tj "modelujemo" oblike i dobijamo trodimenzionalnost. Valerom (kao i Bojom) tj kolicinom i odnosom svetla se utice na raspolozenje posmatraca ... dramaticnost, optimizam, beznadje, radost ... itd ;) ... jel ok !? ;D
 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 10, 2011, 08:55:43 pre podne »
Aha..skontao sam sad.. :P valjda..
nego,zasto je problem ako ja radim intuitivno?! kroz aparat gledam 3.okom!!! ;) uporedio bi fotografiju sa muzikom..pre sam svirao,vise ne.iako sam bio bubnjar cesto sam radio stvari za bend.gitaru sam svirao bez da sam znao kako se koji akord zove..znaci islo je inutitivno.smislio bi pesmu i onda svirajuci je puno puta dodavao delove,izbacivao lose sa boljima..i tako bi nastala kompletna stvar.isto radim i sa ovim,uslikam i onda cackam po obradi dok mi fotografija nepostane koliko toliko ugodna oku.
o ovoj paraleli sam tek sad razmisljao,nakon tvoje izjave da radim inuitivno..i totalno si u pravu!

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 10, 2011, 09:13:31 pre podne »
Pozdrav,

hajde da pokusam ja sa intuitivnoscu u fotografisanju, kontinuitetu, nadogradnji i stavu o tome...

Dakle, podignes aparat, imas pred sobom momenat, opalis fotku a sve podeseno da automatski odradi, pogledas na displeju, izgleda OK, zavrsis svoju mini-seansu i vratis se nazad. Kuci na racunaru pogledas, a ono vise nije to - to. Malo je zamrljano, mutnije nego sto si mislio, i onda probas da cackas nesto sa bojama, dodajes neke "umetnicarije" tipa boje, ili C/B i na kraju sve ispadne...nekako, ali ne onako kao sto si mislio.

Nista, ides dalje. Sledeci put ista stvar, samo recimo da sledeci put uspe. Super, imas dobru fotku. Okacis je, poberes malo ovacija, aplauza i lovorika, zavisno od kvaliteta te fotke. Tako to ide neko vreme. U jednom momentu, u Tvom drustvu pocne da Te bije glas dobrog fotografa. Hajde sad sa nama Damire, i ponesi svoj aparat da slikas, jel'vazi? Naravno. Slikas taj neki izlet, dogadjaj, nebitno. Pogledas fotke, a one sada vise nisu na Tvom najvisem nivou. Nikako...Na sledecem dogadjaju si vec prisiljen da kazes kako si slucajno pobrisao sve fotke jer kada si ih video na ekranu, izgledalu su ocajno.

U oba zadnja slucaja javlja se isti problem - zadata tema, vreme i mesto. Nema vise prilike da opalis kada hoces, sta hoces i da nije vazno da li si uopste opalio aparatom. Ne, sada je sve to u domenu zadatog i postoji merljivost Tvog rezultata, a njega uglavnom nema jer Ti fotkas intuitivno, nema zadatih parametara fotkanja. Znas kako, mladenci su zasekli tortu, a Ti nemas tu sliku, fudbaler na Kantridi je sutnuo loptu, a Tvoja fotka je sva van fokusa, na Grobniku je motociklista oborio motor u krivini i prosao, a Tvoja fotka je strasno tamna i pojavljuje se prekrupno zrno kad probas da joj izvuces shadows u PS-u. To je sve posledica intuitivnosti. Nema sistematicnosti i izostaju znanja koja bi pomogla da na zadate parametre izradis fotku. Naravno, ostaju jos uvek usporene scene jer brod se u Bakru porinjava dosta dugo pa stignes i intuitivno da to odslikas, ali vec druge stvari ostaju nezabelezene. To je tacka u kojoj pokusavas da sistematizujes svoje dosadasnje znanje i nadgradis ga osnovama koje si do sada preskakao. :)

Inace, meni se bas svidja ova fotka ;)

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 10, 2011, 09:59:19 pre podne »
Vidim,upoznat si sa Rijekom i okolinom.. ;)
Pa sad je to sto si opisao krajnost..kad sam rekao inutitivno,nisam bas mislio na to da opaljujem rafalno na auto modu svuda oko sebe pa sta me usere..radim ja smisljeno,koristim rasvetu,zilbericu..gledam ja kroz aparat i trudim se da to lici na nesto,menjam uglove..pod inutitivno sam vise mislio da nemam znanje o valerijama i tonovima i polutonovima i pitagorinoj kompozicijskoj teoremii i zmajevim brazdama i neznam vec cemu ne..i da zato sto nemam znanja o tome,ni nevodim racuna nego se oslanjam na ugodnost gledanja u fotografiju.jbg,nisam profi i aparat imam manje od 2 godine.prvih pola godine sam samo znao da ako povecam f broj,slika bude tamnija i slicno..a posle godinu dana mi je otkriveno da mogu staviti tacku fokusa u sredinu  :P jbg,ljudi uce s vremenom..
ovo sa kantridom i grobnikom..nisam probao bas akciju i sport da hvatam..sa 50mm objektivom mi se to cini uzaludno.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 10, 2011, 10:25:33 pre podne »
Pozdrav,

da, deo zivota (prethodnog doduse) me veze za Rijeku, po meni nekada najlepsi grad za ulazak nocu u njega ma sa koje strane, ali sve je to sada iza nas.

Ja sam namerno naveo drastican put jer volim da kroz jedan post objasnim ono sto zelim i drugima, svima koji sebe prepoznaju u tome, jednako kako smo se i sami nekada prepoznavali. Tonovi i osvetljenje su svakako visi nivo od navedenog, ali definitivno jesu bitni, s tim sto se kod njih, po meni, nema sta razmisljati kod samog fotografisanja u uslovima spoljnog ambijentalnog svetla, posebno ako se fotka dogadjaj, kao sto je munja. To moze samo kasnije da dodje na red u obradi. U studijskim uslovima je vec neka druga prica, ja vec neko vreme unazad kuburim sa tim, pa lagano spoznajem kakav je to problem, ali tu se zaista da pricati o tonovima, bojama i svetlosti na bilo koji studiozniji nacin od intuitivnog fotografisanja...pa cak i tada ostaje obrada u PS-u kao veoma cest izvor dobijanja zeljenih tonova i topline, ali to je opet neka druga prica.

U pravu si apsolutno za uzitak i dozivljaj gledanja fotografije kao osnovni imperativ kojim se treba rukovoditi, sto automatski znaci da drugi faktori jesu, i treba da budu nize na lestvici prioriteta, te zato i sam odluci kog momenta bi se mogao pozabaviti i tim, nekim drugim prioritetima, a da pritom nikako ne omasis poentu a ona je bas uvek ista - uzitak gledanja fotografije. Poenta se lako omasi, ja sam to vise puta iskusio, posebno u onome sto je Deshino maticno polje.

50mm?

Sjajno, pokusaj malo i iznad Grobnika, ka Gornjem Jelenju, pa da sastavis jednu panoramu zaliva i Kanala od fotki sa 50mm, posebno u dane kada bura rastera oblake i donese providnost vazduha kakvu samo bura ume da donese. Kad se samo setim nekih scena, posle bude umem da vidim svet oko sebe u HD rezoluciji :)

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 10, 2011, 04:07:01 posle podne »
Evo probao sam neki dan panoramu..stalak mi je bio stalak za blic koji inace nema mogucnost pomicanja,osim gore dole...panorama je za 1.put ispala solidno al daleko od onog kako treba biti..
a to o buri..nista nije veca istina od toga!  :)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 10, 2011, 04:30:29 posle podne »
Pozdrav,

sve vise mi se dopada Tvoja definicija intuitivnog, utoliko koliko se vise udaljava od mog objasnjenja istog pojma :)

Samo napred, cekamo panoramu, a i sve sto pritom stigne iz Istre :)

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 10, 2011, 06:18:37 posle podne »
Posto znas rijeku ,evo ga jedna od pre 5 minuta..valjda nebudi neka losa secanja..(tehnikalije zanemari,cisto da vidis prizor "iz proslog zivota").specijalno za tebe!  ;D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 10, 2011, 07:08:36 posle podne »
Pozdrav,

prelepa scena, zahvaljujem. Uz "zanemarene tehnikalije" i malko njihove korekcije, prava za zasebnu temu :)

Secanja su uvek lepa, nema tu nekih posebnih filozofija, covek ima neki problem ako uopste spominje nesto sto mu budi ruzne uspomene. Ima tu kojecega, ponajvise Cavla mozda, ali i nekih ljudi...ne znam koliko znas za jedan davnasnji bend, Grad, bas im se prvi album zvao Ljudi, Fit i tako poneki. No dobro, fotografski forum, necemo bas tako daleko u proslost, posebno pored ovakvih slika i prizora sa prozora  ;D

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 10, 2011, 09:55:45 posle podne »

Samo napred, cekamo panoramu, a i sve sto pritom stigne iz Istre :)

Ko poznaje Istru, mora da je cuo za najmanje gradove na Svetu. ;)

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/cafe-pcfoto/sta-vozite/msg20196/#msg20196

(kukni exif zbog datuma) ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Munja..
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 10, 2011, 11:52:16 posle podne »
Pozdrav,

ha, neko tuda negde takodje vozio...trke doduse, ne bas turisticki, stara cesta oko Buzeta, ali da ne kvarimo temu nekim nostalgijama. Lepo podsecanje svakako za mene.