Autor Tema: Шта препоручујете  (Pročitano 8878 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Шта препоручујете
« poslato: Septembar 27, 2011, 08:24:07 posle podne »
До сада сам користио мали компактан дигиталац марке кенон. Упоредо нисам се одрекао класичног апарата али коначно морам. Немам искуства са дигиталним апаратима са великим зумом нити са DSL-ом. Прво сам био одлучио да пазарим Nikon P500 или  Fuji HS-20, првенствено због финансија јер сам свестан шта значи опремати DSL.
Сада се двоумим, да ли да узмем Д3100 (најрадије би Д5100 али прескуп ми је овог момента) са оним објективом VR који долази са њим, или један од поменутих са великим зумом.
Желим искрен одговор, да ли са Д3100 и тим објективом 18-55мм VR добијам слике и видео истог квалитета као са поменутим Nikon P500 или  Fuji HS-20 пошто објектив игра значајну улогу. Вероватно око годину дана би морао да Д3100 користим само са тим ''формацијским'' објективом док се не створе услови за боље.
Апарат искључиво користим у приватне сврхе за фотографисање, сликам портрете и видео из породичног окружења. Посебно ми је битан видео у пуној HD резолуцији јер бих све то гледао на HD плазми, а често из видеа се извуку кадрови који су одличне фотографије.
Апарат узимам, дај Боже здравља, да га користим пар година те би следеће године већ набавио бар два боља објектива.
Понављам, могу ли овим апаратом и објективом добити слику и видео на ближим даљинама као са P500 или  Fuji HS-20. Не плашим се учења јер једноставно изађеш, ручно постављаш вредности, сликаш, па онда прегледаш и упоређујеш шта си добио примењеним вредностима. У почетку вероватно скоро све у корпу а онда полако долазе слике које чуваш.
 

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #1 poslato: Septembar 27, 2011, 08:40:58 posle podne »
Pozdrav i dobro dosao.
Ako si kao sto kazes spreman da ucis i maksimalno koristis blagodeti koje jedan dSLR sistem moze da ponudi onda nema potrebe da vise razmisljas, kreni od tog Nikon D3100 (18-55 VR), pa polako kako se budes razvijao fotografski ces uvideti koji sledeci objektiv ces da planiras. Moras da imas u vidu da dSLR fotoaparat, tj. njegov senzor u kombinaciji sa objektivom daje znacajno bolju fotografiju, pa i video zapis, nego neki ne-dSLR model, ali isto tako moras da maksimalno iskoristis rucne kontrole na njemu, i uzmes u obzir da kod snimanja video zapisa moras da rucno podesavas fokus. Znaci nije slucaj kao kod ovih super-zum fotoaparata koje si nabrojao gde radi auto-fokus. To su sve stvari na koje se covek vrlo brzo navikne, i zaboravi cim pocne da dobija prve rezultate (fotografije).
Ja samo pretpostavljam da posle ovog 18-55 VR objektiva ce se lepo uklopiti neki telezum (55-200 VR ili 55-300 VR) sa fiksnim 35mm f/1.8G.
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 09:15:20 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #2 poslato: Septembar 27, 2011, 09:23:13 posle podne »
Хвала. Баш тако планирао да прво узмем касније један фиксни објектив са бољим светлосним својством (читајући форум често је препорука овај који си ти навео од 35 мм), и један са већим распоном. Скинуо сам упутства и спецификације свих апарата који су ми финансијски доступни овог момента, и данима упоређивао, читао рецензије, и што више читаш већа конфузија.
Пошто ћу дефинитивно узети Д3100 ако можеш да ми разјасниш следеће:
1. Да ли апарат прима само батерије ЕН'ЕЛ 14 или могу и неке друге, пошто резервне морам да узмем са апаратом.
2. Који јефтинији статив мени као аматеру за почетак задовољава да могу да га користим (има их много у пропспектима радњи).
3. Који даљински окидач да узмем.
да поједноставим: узећу тело са поменутим објективом, статив, резервну батерију, даљински окидач и картицу 16Г (да ли картица мора клсе 10), да то буду компоненте јефтиније класе али да омогућавају аматерски рад.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2011, 09:50:47 posle podne »
Jedino je EN-EL14 kompatibilna sa D3100, nazalost trenutno sam originalna, drugih proizvodjaca jos uvek ne mogu da rade. Nadam se da ce se to uskoro promeniti.
Najjeftinija varijanta stativa koja ce ti za pocetak raditi posao je nesto u klasi Hama Star 63.
Daljinski okidac imas Nikonov MC-DC2, ili alternativu u vidu drugih proizvodjaca (Phottix, i slicno).
Preporucljiva je kartica class10.
Pozdrav.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #4 poslato: Septembar 28, 2011, 01:23:08 pre podne »
Uzmi D3100 neces se razocarati.

Hama Star 63 je OK, preskoci modele ispod njega.

Za snimanje videa se preporucuju kartice jace Class 6 ili jace.
Bolje uzmi malo brzu karticu (kakvu CB preporucuje) da aparat slucajno ne bi prekidao sniamanje videa, jer razlika u ceni nije velika.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #5 poslato: Septembar 28, 2011, 12:08:59 posle podne »
Ja sam kupila gore navedeni aparat i uzela mu karticu 16gb/class 10 a od ranije posedujem stativ hama star 63.Mislim da je za početnika u dslr svetu sasvim dovoljna oprema da se savlada korišćenje aparata a kasnije da se dokupi neki bolji objektiv.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #6 poslato: Septembar 28, 2011, 01:23:46 posle podne »
ja bih pre te hame uzeo neki polovan stativ za 3000din...za te pare mozes da nadjes mnogo dobre stative :D

ja sam za 1000dinara uzeo velbon vs-3 stativ, koji nema ni jedan plasticni deo...stariji je stativ, ali je kao nov i kvalitetniji je od te hame, iako je 3x jeftiniji :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #7 poslato: Septembar 30, 2011, 08:20:16 posle podne »
Хвала на саветима. Данас сам по подне кренуо пун ентузијазма са 82.000,00 хиљаде динара (толико сам могао да се напрегнем) да купим апарат. нећу да наводим имена радњи али ево вратио сам се тешко разочаран. Без икаквог апарата.
Прва радња: два младића за рачунарима, седећи из столице каже ми један, изволте. Рекох му, двоумим се између Д3100 и ХС10. За Д3100 имам фонд од 82000,оо и ако могу да за то склопим најосновнији комплет са јефтинијим компонентама. О како да не. Ево комплет апарата са објективом 18-55 кошта око 52000,00. Да, велим му ја, али ја бих хтео комплет, хоћете да ме саслушате шта подразумевам под комплетом. И почнем, поред тог објектива интересује ме који најјефтинији имате од 55-200мм. Каже, нема тих, продати су и нуди ми неки екстра скуп. Добро, немате објектив, имате ли статив од 3500,00. Он ми даје статив од 6500,00, нема јефтинијих. Добро, имате ли резервну батерију, има вели и оригинал је и кошта 5200,00. Рекох му, па на интернету има их за 3200, 00. Да, али то су кинеске. Добро имате ли картицу од 16 класе 10. нема, продате су, има само у комплету са апаратом. Захвалим се и Запуцам на другу страну Београда.
Друга радња: Добар дан. И поновим љубазном момку моју причу. Каже ми да са апаратима класе д3100 не ради ова продавница а да могу да купим ХС20 јер ХС10 нема пошто му је пала цена. Кажем хвала, првенствено ме интересује д3100. Онда ми одмах љубазно исписа телефоне и имена продаваца којима слободно да се одмах јавим и да они сигурно имају све то.
Изађем, седнем на клупу, окренем мобилни. Добар дан. Добар дан, реците. Треба ми господин Х или господин Х1. Љубазно ми одговори да је господин Х1 тренутно одсутан и биће за пола сата а господин Х није ту. А шта сте хтели. Па хтео сам да пазарим д3100. Тренутно их нема, али биће за седам дана. Добро, а да ли имате објективе, стативе, картице, батерије. Знате, ја не могу да вам кажем, назовите за пола сата. Знам, али ви сте на трећој страни Београда, ја бих да дођем ако то имате. Па жао ми је, назовите за пола сата.
И тако стварно разочаран вратим се кући.
Не разумем, нисам ишао у неке тржне центре, ишао сам у специјализоване продавнице те сам због тога и продавцима рекао да би било бар фер да скину то што немају са сајтова. Јер ја сам све записао, и наменски кренуо у те продавнице.
вероватно ћу сутра или у понедељак у Техноманију, па на Видиковац, па тако редом да некако склопим жељени аматерски комплет.
Јер купујем за кеш, И не могу да схватим да нешто има само у комплету а нема да ја сам саставим комплет!
 
 
 

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #8 poslato: Septembar 30, 2011, 08:35:10 posle podne »
Pa nije valjda da do sada nisi provalio da je ovaj forum sastavni deo prodavnice foto opreme, WWW.PCFOTO.BIZ

Elektronska pošta:    info@pcfoto.biz
Telefon:    011-2316-580
Broj mobilnog telefona:    065-2316-580

Kontaktiras Ljubu, i resis problem jos koliko sutra :)  (to ti je onaj Crni Bombarder, par postova iznad)
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2011, 08:38:50 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #9 poslato: Septembar 30, 2011, 08:59:15 posle podne »
Зоране хвала, сутра ћу позвати Љубу, али у филмском граду су ми рекли да немају д3100.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #10 poslato: Septembar 30, 2011, 09:02:40 posle podne »
Nikako mi nije jasno zašto d3100 nisi kupio u prvoj prodavnici, karticu u nekoj sasvim trećoj, kao i stativ. Kartice su ti obično jeftinije po komjuterskim radnjama, a hama stativa ima na sve strane.

Na tvom mestu d3100 sa kit objektivom i karticom je jedino što bih uzeo odmah u startu. Drugi korak bi bio maksimalno eksperimentisanje sa tom opremom, uz čitanje dobrih pdf knjiga o fotkanju, kojih ima na netu, a kad provališ šta su sve mogućnosti dslr-a i gde te tek ograničava tvoj kit objektiv onda bih se odlučio za sledeći ;)
Ko zna, možda se zaljubiš u bokeh ili portrete pa ne odletiš odmah za telcem, već nekim fiksnim objektivom. Šta ako te osvoje pejzaži i panorame, pa skontaš da bi bilo lepo da mazneš neki velbon ili manifroto stativ sa pan glavom?

U suštini smatram da ne bi trebalo da se zalećeš sa "all inclusive" opremom, već ako ulaziš u dslr vode lagano gradi sistem, komad po komad, sa opremom koju ćeš dugo da koristiš i voliš, a da bi pravio dobre kupovine, odnosno znao šta ti treba, u tu priču uđi lagano.

Baterija... pa može malo da se sačeka sa rezervnom, nećeš da pucaš 2000 fotki dnevno, a i prošlo je vreme godišnjih odmora :)

Pozdrav!
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2011, 09:16:36 posle podne od strane Hornet »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #11 poslato: Septembar 30, 2011, 09:08:36 posle podne »
Cesto se desava da u radnji nema bukvalno sve sto pise na sajtu.
Razlozi su prosti - niti ima prostora da sve to stane unutra, niti se prodavcu isplati da drzi 200 objektiva i aparata u vrednosti od oko 100.000 EUR cekajuci da neko naidje da ih kupi.

U principu mi ne smeta da sacekam par dana kada kupujem neku skuplju robu (recimo >50E), dok je oni dovuku iz nekih magacina od dobavljaca.
Vise me nervira kada mi kazu: "Nema toga jos od zimus, a nece verovatno ni biti" a onda posle par nedelja vidim da i dalje stoji u ponudi na njihovom sajtu.

Mogao bi samo ove modele opreme da zapisujes njihovim pravim imenima, jer izgleda dosta bizarno.
Тојота Цорола, Цхевролет Спарк...

Uradi ovo sto ti Hornet kaze. Ili zovi Ljubu i smisli sta sve hoces u kompletu, obicno se za vise komponenti dobije i neki popust ili poklon.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže ljilja92

  • Junior
  • *
  • Poruke: 7
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 01, 2011, 02:42:51 posle podne »
razmisljam da li kupim nikon d90 ili canon eos 550d. Treba mi malo prof oprema nznm za koji da se odlucim, ako ima neko neki savet da mi kaze ili je mozda koristio tu opremu rado bih saslusala. Hvala

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 01, 2011, 04:06:49 posle podne »
Hornet, на крају сам поступио по твом виђењу. отишао до прве продавнице узео класику д3100 са оним објективом 18-55 ВР и картицу од 16 ГБ класе 10 за 2600,00 динара. И то је то. Ставио батерију да се пуни те ћу прво само са овим да испробам. Вероватно си ме ''штрецнуо'', јер и кад сликам уљем углавном волим да насликам портрете. Како буде ишло тако ћу касније допуњавати.
Али морам нешто још, узео сам овај д3100 али естетски бацио ме је на теме онај сони в100.
Хвала свима, ипак су ваши савети превагли да не узимам неки просумер.
Када се напуни батерија прво ћу да покушам да га читам са Линукса па ћу да јавим како то функционише.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 01, 2011, 04:11:27 posle podne »
Љиљана, глупо је да ти ја било шта предлажем. Али колико сам схватио овдашње велемајсторе тешко ћеш добити децидан одговор.
Зато читај оно између редова када их будеш добила.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 01, 2011, 09:30:42 posle podne »
Када се напуни батерија прво ћу да покушам да га читам са Линукса па ћу да јавим како то функционише.
Uzmi citac kartica, jednostavnije je.


razmisljam da li kupim nikon d90 ili canon eos 550d.

Koja je namena u pitanju? Od toga zavisi i odgovor.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 01, 2011, 10:39:39 posle podne »
Зоране нема потребе за читачем. Линукс одмах региструје апарат под пуним именом и презименом, све је исувише лако са преузимањем и манипулисањем између рачунара и апарата. ма Линџа је линџа!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 01, 2011, 11:19:05 posle podne »
Uopšte nije stvar u tome da li prepoznaje i kako - aparat će prepoznati svaki OS, samo što ni na jednom nećeš postići brzinu transfera kao sa čitačem, a osim toga - takva vrsta transfera ume da pravi probleme i sa RAW fajlovima (kada se snima npr. RAW+JPEG).

Takođe, u slučaju nekog nemilog događaja (oštećenje kartice, nehotično brisanje fotografija itd), aparat neće pružiti mogućnost pristupa kartici, dok je sa čitačem daleko veća verovatnoća da operacija spasavanja prođe kako valja. :)

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 02, 2011, 01:42:52 posle podne »
Потпуно си у праву. Мене је само интересовало препознавање јер сам имао муке са једним мобилним а произвођач не даје софтвер за ОС Линукс. Нормално, коришћење читача је увек препоручљиво.

А сада да саопштим прва искуства искључиво за будуће нове кориснике оваквих апарата а да се до сада никада, као ја, нису сусретали са употребом истих. Искрено, мислио сам да велемајстори мало претерују када истичу разлику у употреби оваквих апарата и оних малих аутоматизованих ''чудовишта'', али не претерују, чак су и благи. Зато мој први утисак је да сам глуп ко ћускија што раније нисам узео нешто овако.
Пробао сам да сликам синоћ у сумрак, ноћас у поноћ, и данас пре подне. Све скупа направио сам око 200 снимака и пар видеа у различитим опцијама, потпуно аутоматском раду и са неким ручним подешавањима. за нове кориснике укратко моје искуство:
1. Апарат вреди, и ако се има могућност што пре прећи на овакву врсту апарата.
2. Квалитетом слика сам изузетно задовољан, видеом не тако, али вероватно још не знам да правим видео. Видећемо временом.
3. Посебно сам одушевљен снимцима покретних мотива, без обзира на брзину њиховог кретања, што ме је много пута бацало у очај коришћењем малог апарата.
4. где сам погрешио при куповини:
а) препорука, не узимајте овај објектив 18-55. једноставно не пружа могућност да се учимо и сликамо у свим дијапазонима. Да сам само сат времена имао апарат на пробу узео бих исти овај али са објективом 18-200, никако мање испод 105. Мислим да данашњи објективи 18-200 нама аматерима у потпуности пружају два основна захтева: да учимо снимање на свим даљинама и да пружају квалитет слика којим смо у потпуности задовољни. И онда тек реално сагледавамо који је следећи објектив. оваско, после сат времена схватим да ми је објектив 18-55 недовољан, скучен, а опет нисам научио и савладао мануелни рад да бих знао конкретно шта стварно узети од објектива.
Лично, дошло ми да објектив згазим ногом када сам требао да снимим неку композицију три саксија са цвећем, не могу да им приђем довољно због ограде и закључане капије, а опет не могу да зумирам да оне буду једини мотив, те морам да сечем, обрађујем слику и зејебавам се беспотребно. Да не говорим када се жели снимити плод кестена или лептир у лету.
б) у раду ипак је значајна могућност окретања екрана. Овако мораш да седнеш или клекнеш на земљу, да не кажем и легнеш када желиш снимак нечега на посебан начин. Да је покретан, клекнеш а рукама спустиш доле апарат, искључиш тражило, и све штима, кичма не пуца, нормално искадрираш и ''опалиш''. Није обавезна опција, али је јако корисна, те када се уклапа у Ваш избор добро долази.
Зато сада морам да јурим половни до 200, 300 мм да бих сам схватио шта после тога долази.   

ПС: коментар је само за почетнике који пре куповине озбиљнијег апарата сигурно данима прелиставју овај форум, а и многе друге, док се не одлуче. осећао сам обавезу да дам поглед јер су мени велемејастори одмах одговорили и помогли. Добро се мора добрим вратити. 

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Шта препоручујете
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 02, 2011, 03:05:59 posle podne »
Video zahteva drugačiji pristup, nego što to iziskuje klasična video kamera i najpre se uvidja kroz slab auto fokus.
Baci oko na http://vimeo.com/groups/d3100/videos pa pogledaj primere, čisto da shvatiš ... da može i kako može.

Dakle, kratki kadrovi koji osim što zahtevaju planiranje i kasnije uklapanje u nekoj od aplikacija koje se bave montažom video materijala.

E sad, za početak, stavi na 18mm, namesti f5,6, iso 200-400 i snimaj sa par metara udaljenosti od dešavanja. Sve je u kadru, i ništa nije mutno :) ... majka fizika, tj DOF, radi svoje

To za početak i prvu pomoć ... a kasnije kreni da eksprimentišeš sa gore pomenutim montiranjem i osmišljenim kadrovima, dubinskom oštrinom i ostalim parametrima ... isplatiće se. :)

Što se tiče  gaženja objektiva, nemoj ... :) ... dokupi neki zoom, jer generalno ne postoji univerzalan a kvalitetan a jeftin objektiv tako širokog raspona tog tipa. 18-105 da, ali 18-200 ... hm.

Kreni polako, ako zapne tu je pomoć na forumu, a tu je i ova tema http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/literatura/skola-fotografije-dulijano-belic pa skini ove tutorijale, i za početak kupi čitač kartica ... 300-500 dinara, nije mnogo. ;)

''Ne moze da svane pre zore''