Autor Tema: Moto-sport, moj prvi put...  (Pročitano 6877 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Moto-sport, moj prvi put...
« poslato: Septembar 24, 2011, 11:19:32 pre podne »
Pozdrav,

iako sam sa i u motorima vec pomalo zastrasujuce 3+ decenije, nisam do sada slikao trke. Naravno, opravdanje je uvek da su mi se tek sada sklopile kockice, jer da bi nesto slikao, moras da prestanes da vozis pa da slikas druge, moras da zavolis aparat pa da slikas njime, a kada udjes u godine da mozes sve to, onda nastaje problem kako sebe naterati da povedes iza sebe sporim tempom na dalekom putu mali konvoj buducih motociklista i fotografa. Elem, prethodne subote bas to se i desilo, sve su se te kockice poklopile. Moji decaci su se pokazali kao solidni motociklisti, a nisu losi bili ni kao fotografi. Sto se mene tice, povukao sam se bez gubitaka, znaci da se jos nekako odrzavam na motoru, a kakav sam kao fotograf bio, procenite sami:







Da ne bih dalje smarao temu sa mozda neinteresantnim motivima, zadrzao bih se samo na fotografskom aspektu ovde, a koga interesuje nesto vise, svakako moze videti na mom Blogu o tome, u temama o treningu iz koje su ove fotke i o trci koja ce verovatno veceras biti okacena.

Koristio sam standardnu opremu, 5D i 70-300 IS, prvi bez oznake MkII, drugi bez oznake L....sta da se radi, jelte :)
Nisam koristio ni monopod ni stativ, stativ nisam poneo racunavsi da je monopod uvek samnom, kao sto je jeste, ali u gepeku kola, a isao sam, pogadjate, motorom...eto...zato nisam imao ni jedno ni drugo. Ipak, poludrhtava ruka solidnom uspesnoscu zamenila je cvrste oslonce, zahvaljujuci svojim visegodisnjim vezama mesto za fotografisanje nije bilo problem, ali obuka decaka koji su prvi put uopste bili na trkama a kamoli ih slikali, nosila je probleme upravo sa pozicioniranjem za fotkanje. Ipak, mesta su bila dobra, nervirale su me ruzno razbacane sigurnosne kule od rabljenih guma koje su kvarile ambijent, ali prezivelo se i sa time. Rezultat je tu, ocenjujte ga slobodno, posebno oni koji su fotkali vec slicne stvari.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2011, 03:03:34 posle podne »
Lepa serija, svidja mi se. Znam jednog na picasi koji samo to slika. Evo linka pa ako te interesuje...

https://picasaweb.google.com/111146402112557067885

Pozdrav!!!

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2011, 03:10:42 posle podne »
Lepa serija,poslednja je za wallpaper!

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2011, 03:13:05 posle podne »
Odlicne su slike, nista ja tu ne bih menjao (sto se tice opreme ;).

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2011, 03:38:20 posle podne »
Fotografije Moto-sporta iz ugla i ruke iskusnog motoriste. Bas me obradovalo da vidim nesto "novo" od tebe. Dobre fotografije, ostre, posle kazu kako 5D nema dobar AF ;)
Nisam stigao da pregledam Blog, nadoknadicu, ali jedino sto mi "fali" u seriji je jedan panning, verujem da u tom slucaju ni "rabljene gume" ne bi smetale.
To samo iz razloga da pored moto umeca, potvrdis i svoje foto vrline ;)

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2011, 04:03:42 posle podne »
Pozdrav,

hvala narode, ima podosta toga i bice okaceno ovih dana, upravo sa ovom tematikom. Za sada samo jedna tema, nesto sam se razboleo pa obradjujem neke odradjene albume i eto koristi od bolesti :)

Emilijen, pogledao sam linkovane galerije, odlicne fotke, ali i ocigledna orjentacija i specijalizacija. U prvi mah sam pomislio da je u pitanju Nikolica (mislim da je on i kod nas na forumu, ako se dobro secam), ali svejedno, fotke sasvim sigurno uzitak za oci...i, inspiracija ;)

Zanimljivo je, bar kod druge i trece, kakva mini-istorija stoji iza njih...naime, na drugoj je domaca vicesampionka, moguce da ce navratiti za vikend da odradimo intervjuic i objavimo njene fotke, i tu ce se moci procitati koliko je kod nas moto-sport realno podrzan, a koliko pusten niz vodu...sto ne bi bilo nista neobicno da na trecoj slici nije jedna od njenih bugarskih koleginica koje su itekako podrzane bas od strane drzave...plus sponzori. Eto, tako...

Opremu sad tesko da cemo i da menjamo tek tako, ima nekih drugih prioriteta pa oprema verovatno ceka neke bolje dane, videcemo. Ova za sada zadovoljava.

Panning...evo nesto gledam, kao da nisam nigde odradio onaj klasican, naglaseni panning pa se razmisljam zasto...izgleda da u ovim pozicijama velike dinamike modela ispred objektiva ne mogu da pratim bas tako vozaca objektivom jer mi promakne naredni...a krivina je ipak - krivina. Tu se spustamo do zemlje, tu snimci uspevaju da prenesu atmosferu, cini mi se. Da, mogao bih obratiti paznju i na klasican panning nekda, dobra sugestija...

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2011, 04:51:52 posle podne »

  Lepe fotke @lancia88 :) ... treca mi je favorit :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2011, 05:28:55 posle podne »
Nista ne fali tvojoj opremi, iskreno da ti kazem ... a i fotke su skroz ok.

Jesu li to devojke za "volanom" ili su u pitanju dugokosi momci zeljni brzine?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #8 poslato: Septembar 24, 2011, 08:26:06 posle podne »
Pozdrav,

hvala momci. Jesu, devojke su. Na drugoj slici nasa trenutno najveca devojacka nada. Prosle godine treca, ove godine druga u sampionatu. Odlicna voznja, iz nepoznatih razloga na zadnjoj, uslikanoj trci koja je i odlucivala o njenom konacnom plasmanu na prvu ili na drugu poziciju na kojoj je bila i pre ove trke, njen motor je bio najsporiji od svih na pravcu...startovala je zato sa jedne od poslednjih pozicija, a zavrsila kao cetvrta.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #9 poslato: Septembar 24, 2011, 11:04:51 posle podne »
Bravo, bravo lancia88 - vidi se da se fotograf nalazio u poznatom okruženju  ;) :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2011, 03:25:41 pre podne »
Odlicne fotke.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #11 poslato: Septembar 30, 2011, 12:30:47 pre podne »
Pozdrav,

hvala drustvo, a ja, cisto da ne zanemarimo temu, da se upisem sa jos ponekom zanimljivom fotkom, ovaj put sa same trke. Recimo, interesantno mi je kako se uklopio ovaj vozac sa svojom kacigom u ambijent oko sebe :)



...ali je interesantno i kako se ovaj momak osovio na noge, pa zatim podigao svoj motor (ovde balansira sa stotinjak, i kojim kilogramom preko usred uzbudjenja oko trke, kalkulisanja gubitaka, preslisavanja da li se njemu samom nesto desilo sto trenutno ne oseca i slicno, vrlo neugodna kombinacija za podizanje relativno velikog tereta), i na kraju se vratio u trku i zavrsio je.



I na kraju, zanimljivo je kako pobednik, gost iz susJedne drzave, prolazi nonsalantno kroz cilj, dok na drugom kraju staze tek prilazi nasa vicesampionka u ovoj klasi, devojka koja je u trci pretendovala na samo prvo mesto i trke i sampionata. Zaista je depresivno koliko je uspela da izostane, te da na samoj trci napravi skromni cetvrtoplasmanski rezultat. Poredeci njihove voznje, apsolutno je jasno da je kondicija motora odlucila ovu pricu, nazalost sa ovako drasticnom razlikom. Dakle, u prvom planu pobednik, a negde u dubini "pobednickog" bokeha, nazire se silueta domaceg vicesampiona...



Da ne davim dalje, ako nekoga interesuje, ima dosta fotki na http://4.bp.blogspot.com/-00757eFjLPc/ToTsymS2mmI/AAAAAAAADYk/ZvxSoRrJ5HQ/s1600/IMG_9540.JPG kao i nesto duzeg opisa atmosfere.



Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #12 poslato: Septembar 30, 2011, 10:31:19 pre podne »
Prva u ovom postu mi je TOP skroz!

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #13 poslato: Septembar 30, 2011, 01:03:33 posle podne »
kako da vidim exif na ovim slikama...moze li se uopste vidjeti   :/
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #14 poslato: Septembar 30, 2011, 01:19:33 posle podne »
^
Može. Ako koristiš Firefox za pregledanje interneta instaliraj FxIF Data addon (dodatak) i kad desnim klikom miša opališ po fotki ukazaće ti se opcija za prikaz exif podataka. Ima još dosta addon-ova na ovu foru, ali jedino ovaj je kompatibilan sa poslednjom verzijom Firefox-a.

Sigurno ima pandana i za druge browser-e ali ih konkretno ne znam, s obzirom da ih i ne koristim ;)

Pozdrav!

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #15 poslato: Septembar 30, 2011, 02:05:57 posle podne »
Ne nego Google Chrome, probacu da vidim ima li sto za njega. Hvala Hornet.
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #16 poslato: Septembar 30, 2011, 02:27:01 posle podne »
Nikol@

Idi na ovaj link https://chrome.google.com/webstore/detail/nchnjcdahncnilbicljpnbfobpnljnki i pokreni aplikaciju...meni savrseno radi...

Pozdrav... :)
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #17 poslato: Septembar 30, 2011, 02:41:19 posle podne »
Pozdrav,

eh, dok ne uleti Storm ili koji drugi poznavalac materije sa preciznim uputstvima za iscitavanje Exifa on-line, da ja upisem nedostajuce podatke. Dakle, kada fotkam ovako nesto, to radim uz pomoc dva aparata/sistema. Prvi je 5D stari, sa 70-300IS objektivom na sebi, osim redjih sirokih scena za koje se uglavnom stara 17-40L ili 24-85. Pojedine scene radim i sa stotkom makro, ali ove tri fotke su uradjene sa onom prvom kombinacijom. Drugi sistem je, naravno, APS-c, ali baziran na Nikonu d80 uglavnom uparenim sa 70-300, i mahom zbog "kratkoce" koja krasi FF.

Blendu kod ovako brzih smena scena ali u slicnim uslovima svetla drzim uglavnom na portretskoj, na ovim fotkama je to 5,6 pa je mozda i vecina ove serije takva, nisam siguran. Brzina je velika, iznad 1/1000 uvek, a uglavnom 1/600 do 1/2000 iako ima izuzetaka kada je i veca. Ponekad stavljam CPL, ponekad ne, nisam siguran za ove okacene fotke...Konacno, ISO ne pipam kada ga podesim, a pri onakvom svetlu on je za moj vremesni aparat na 200. Koliko sam skapirao, i da je ispod toga (a moglo bi po svetlosnim uslovima), maltene bi bilo svejedno. Sve je radjeno iz ruke, ne zbog mirne ruke, vec zbog nemirnog pamcenja u, a ne na kom vozilu mi se nalazi monopod :(

Udaljenosti su mahom izmedju 200 i 300mm sto za FF i nije nesto, ali to imam na raspolaganju, a uz kvalitetno staklo, krop izvlaci nedostatak milimetara pa nekako fercera, bar do ove mere koja se moze videti.

Fokus hvatam na smenu one-shot opcijom ili Ai-servom, zavisno od toga sta mi dozvoljava situacija. Sad, ne znam ima li jos neceg relevantnog za pricu o mojoj fotografiji, a da bi to Exif mogao da nam kaze recitije, pa ako ima, pitaj :)

Uglavnom, Nikola, najbitniji uslov za dobru fotku u moto/auto sportu smo savladali - neophodno je doci na trkaliste. :)

Hornet, hvala, uglavnom su takve mnoge fotke, kao ta prva, ali na ovoj sam uboo interesantne "rogove" za kacigu pa sam nju okacio, a neke slicne su cak vec posle put stamparija za neke, valjda, zavrsne postere, nisam skapirao bas, ali nebitno mi je...kad vidim gotov proizvod, znacu sta je i cemu sluzi :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #18 poslato: Septembar 30, 2011, 02:55:12 posle podne »
Ma odična je! Bez obzira što je objekat u centru imaš jako dobru kompoziciju i to je onaj pokret koji se u moto sportu hvata, kada se vozač sjedinjuje sa mašinom ;)

Pozdrav!

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Moto-sport, moj prvi put...
« Odgovor #19 poslato: Septembar 30, 2011, 07:28:35 posle podne »
Super prva, ja sam tek sad skontao rogove kad ste ih vi pomenuli :)

Uglavnom reklo bi se da je odlazak na stazu ipak presudan faktor zar ne? :D

ti si koristio bas brz shutter, ali dobro koliko vidim nije bilo neceg sto bi zaklonilo sunce. Ja sam imao dosta sijenki ovako pa sam cesto mijenjao postavke trazeci ono pravo za dobar panning, to mi je bas hit kad su ovakve stvari u pitanju.. :)



@Kappri - Uspio sam da instaliram, hvala ti puno!!!
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2