Autor Tema: Pomoc pri kupovini fotoaparata  (Pročitano 9170 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vladakg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Pomoc pri kupovini fotoaparata
« poslato: Avgust 16, 2011, 11:02:52 pre podne »
Planiram da kupim neki fotoaparat, ne bavim se fotografijom niti planiram da pocnem. Fotoaparat iskljucivo koristim za slikanje na odmoru i na putovanjima. Imam trenutno Canon A550 i pravi mi lepe slike, ne mogu da se pozalim. Ali bi da uzmem ipak neki malo ozbiljniji od njega, da kad slikam i neki pejzaz da ispadne bas dobra slika. E sad uvek je bilo koliko para toliko i muzike  :) a ja nisam bas da se nesto mnogo istrosim. Meni je za oko zapao NIKON L120, ne izgleda mi lose, mada ja i ne znam koje sve karakteristike treba bas da gledam. Dao bih za aparat do 250 evra. Znaci treba mi aparat koji ce da pravi znatno bolje slike od Canon A550 (ako moze do 250 evra), ili ako nema nijedan da odustanem od dalje kupovine :) . I kad vec postavljam temu (e sad ne znam da li to mogu ovde, posto sam prvi put na ovom forumu), ako moze pored odgovora na prethodno pitanje i neka preporuka za neki SLR aparat za totalnog amatera :)

P.S. Dobio sam preporuku za ovaj forum na drugom forumu (posto ja nisam ni znao da postoji ovako nesto), i takodje mi je receno da zamolim ako moze Crni bombarder licno da mi odgovori na pitanja :) Pozdrav

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #1 poslato: Avgust 16, 2011, 11:22:57 pre podne »
Dok se drug Crni ne oglasi,ja ću se potruditi da ti bar delimično odgovorim na drugo pitanje vezano za "početnički" dslr  :) A po tom pitanju verujem da će se i ostali forumaši naknadno uključiti u diskusiju.Ja lično bih ti preporučila Canon 1000d odnosno 1100d.Za tu početničko-jeftiniju varijantu mislim da je Canon bolji izbor,a zbog čega objasniće ti neko ko malo bolje barata tom stručnom terminologijom  ::) Znam da nisi ljubitelj korišćene opreme,ali ako bi se odlučio za npr. polovan 1000d,verujem da bi u kit varijanti sa 18-55 IS mogao da se nađe i za ispod 300e.Nedavno je jedan član upravo to kupio za 270e i on lično ti može reći da li je zadovoljan.Obzirom da pomenuti model nije neka profi varijanta,verovatnoća da je korišćen za svadbe ili nešto sl. je svedena na minimum.To znači,da ga je predhodni vlasnik verovatno pazio i mazio i da mu u fizičkom smislu ama baš ništa ne fali,niti je prešao sito i rešeto i napravio preterano mnogo fotografija.E sad,ulazak u dslr svet je rupa bez dna u finansijskom smislu,tako da bi se retko ko zadržao na toj kit varijanti,čast izuzecima  :)
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2011, 11:32:24 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže vladakg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2011, 11:41:53 pre podne »
Uh, vidim ja da ce budzet bas da se prosiri :) . Ovaj Canon 1000D mi se svidja, mada vidim da je malo stariji. Vidim da je nov ako moze da se nadje oko 380 evra, pa ne bi uzimao polovno da bi ustedeo 100 evra. Canon 1100D je bas skup za mene, ali verujem da je zver (za mene amatera :) ). Neonka hvala na trudu, i ajde a cujemo sta ce i bombarder da kaze :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #3 poslato: Avgust 16, 2011, 11:54:35 pre podne »
Mislim da prvo treba da razgraničiš koje su ti potrebe,želje i zahtevi što se fotografije tiče.Da ti ti trebaju manuelna podešavanja ili nameravaš da se zakucaš u auto modu?Oko kompakt aparata će svakako crni bombarder i još neki članovi dati bolji odgovor.Pretpostavljam da neće biti neke extra preporuke za ovaj nikon.Između 1000d i 1100d razlike su minorne,ukoliko izuzmemo video.U principu novo je novo,ali u ovoj entry klasi dslr aparata većina polovnjaka  je u perfektnom stanju pa nije loša ni polovna varijanta uz prethodnu probu.
Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #4 poslato: Avgust 16, 2011, 12:15:24 posle podne »
@vladakg
Pozdrav i dobro dosao! Sto se tice predloga za neki model do 250e koji ce praviti jako dobre fotke, mislim da bi odlicno resenje u tom cenovnom rangu bio Canon Ixus 300 HS, eventualno naslednik Ixus 310 HS, koji ima CMOS senzor i super sirokougaoni objektiv ciji otvor blende krece od f/2.0, sto je jako korisno za neke slabosvetlosne situacije. Sve ostalo sto pravi dobre fotke je znacajno skuplje. Dobra "turisticka" varijanta su i modeli iz tzv. kompaktne super-zum klase, gde se isticu: Canon SX210, SX220, SX230, Fuji F300, F500 i F550 EXR, Panasonic TZ20, Sony HX5V i HX9V, itd.
Sto se tice nekog jeftinijeg dSLR modela za pocetnika, sami se namecu Nikon D3100 (jos uvek moze da se nadje i jeftiniji D3000) ili Canon 1100D (EOS 1000D vise nema u prodaji). Ovde na sajtu imas testove koje je radio drug StORM, pa mozes da vidis sta je imao da kaze o njima.
Nadam se da smo ti bar malo pomogli.
Pozdrav.

Van mreže vladakg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #5 poslato: Avgust 16, 2011, 01:29:54 posle podne »
Hvala svima na korisnim savetima, mnogo ste mi pomogli. Sad samo ja sa sobom da razgranicim sta zelim. Hvala opet, i neonka hvala puno za usmeravanje na specijalizovan forum gde mogu da dobijem proverene informacije.

Pozdrav svima

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2011, 01:33:52 posle podne »
Nema na čemu,i drugi put   :) A ti kada razgraničiš šta želiš,vrati nam se opet da nađemo pravi aparat za tvoje želje i potrebe  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #7 poslato: Avgust 16, 2011, 04:09:48 posle podne »
Slazem se sa svim gorenavedenim.

Ako bi se malo zainteresovao za fotografiju, neki DSLR modeli kao Canon 1000D i 450D, a koji polovni mogu da se nadju u odlicnom stanju i po povoljnoj ceni, bi te verovatno odusevili.
Naravno, oni i sami po sebi prave nedvosmisleno bolje fotke u odnosu na kompakte, ali par stranica teorijskog znanja i slikanje u RAW formatu ( sa minimalnom obradom) mogu tvojim fotografijama dati prizvuk ozbiljnog rada :)

Nikon D3100 je isto tako odlicna stvar, ali je prilicno nov model i jos drzi visoku cenu, a polovni se ne mogu pronaci.



Ako ipak ne zelis da se zamaras sa objektivima i Photoshopom, pogledaj nesto sa liste od CB.
Uvek mozes za pojedine modele da pronadjes test slike na internetu, npr: Ixus 310HS ...
Ako imas problema da se snadjes samo javi...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže raf33

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #8 poslato: Avgust 22, 2011, 05:41:34 posle podne »
Молио бих за савет и мишљење.Какав је апарат  Fujifilm FinePix S4000, и да ли постоји нека боља алтернатива, наравно у износу око 250 еура ? Унапред захвалан. :)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #9 poslato: Avgust 23, 2011, 12:54:38 pre podne »
Veliki zum uglavnom ne znaci da sa sobom novi i odlicne rezultate kada je samo kvalitet fotografije u pitanju, ali to je kompromis na koji trebas biti spreman da bi dobio nesto drugo. Objasni nam malo detaljnije za sta bi konkretno koristio fotoaparat?
Pozdrav

Van mreže raf33

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #10 poslato: Avgust 23, 2011, 08:47:17 pre podne »
 Углавном за свакодневну личну употребу. Љубитељ сам природе и пејзажа, а на путовањима увек постоје добри кадрови. Правим и кртке видео записе које касније монтирам уз адекватну музичку подлогу.Иначе до пре 10-так дана поседовао сам Fuji S 1500, који ми је на жалост украден на мору! Није био лош, ако се узме у обзир да је читав комлет коштао око 160 е ( апарат,пуњач,торбица батерије). Или да размислим о Fuji S 2800 , Fuji S2950, имају оптички зум 18, а цена нижа за 50 Е. Или да више не размишљам о овој марки апарата!?! :D Мада сам се већ мало ишлифовао на део ручних команди и нека најбитнија подешавања. Ево једног видео записа са Fuji S1500

РАДОИЊСКО ЈЕЗЕРО.wmv

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #11 poslato: Avgust 23, 2011, 09:48:21 pre podne »
Ako cemo da se drzimo zadatog iznosa do 250e, a da fotoaparat donekle ispunjava vase potrebe, onda se sve vrti oko par modela... Canon SX130 daje nesto bolje fotke od Fuji S4000 koji opet ima znatno veci zum, i Sony H70 koji opet ima najbolji video (AVCHD). Mozda je najbolje resenje u vidu Canon SX210 modela.
Pozdrav

Van mreže orao006

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #12 poslato: Maj 09, 2012, 11:14:18 pre podne »
Pozdrav,nudi mi se ovaj izbor aparata da kupim:
Kodak EasyShare Z915,Lumix tz3,
Olympus SP-510 UZ

to je sve do nekih 120 e. Zanima me da li je to bacanje para ili vrijedi koji od ovih. Hvala

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #13 poslato: Maj 09, 2012, 05:00:10 posle podne »
Svi nabrojani modeli su prilicno stari, odavno ih je vreme pregazilo, stari senzori, stara tehnologija, spori u radu,.. Mislim da bi ih Canon SX130 koji je nov neznatno skuplji sve pregazio. Pozdrav.

Van mreže orao006

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc pri kupovini fotoaparata
« Odgovor #14 poslato: Maj 10, 2012, 11:53:21 pre podne »
Ne znam da li ga mogu naci u radnjama u BiH ali evo gledo sam na amazon.com pa tamo je nov $155.95.Sad ne znam koliko bi me izaslo s carinom,nisam nikad nista kupovao iz vana.Ako imas nekog iskustva s tim vrijedilo bi mi.Hvala za ovaj prijedlog.