Autor Tema: Ma samo hrabro, 2. deo  (Pročitano 31374 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #60 poslato: Septembar 27, 2011, 07:30:11 pre podne »
Sve je to redu Zorane, ali kod makro fotografije autofokusiranje greši u većini slučajeva. U stvari, to se dešava i kod porodičnog fotografisanja s tim što na tim fotografijama ništa ne fali ako fokus pobegne milimetar-dva. Taj milimetar u makro fotografiji je veliki kao kuća!
Ništa bez ručnog fokusiranja  ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #61 poslato: Septembar 27, 2011, 07:53:59 pre podne »
Mada stoji sve što je Zoran napisao u prethodnim postovima .Ni meni ovde ništa nije jasno.Ova oprema ne da je dobra za makroisanje već je vlažan san mnogih.Većina ispraksiranih kolega sa kompaktima i prozumerima sa nekim home made skalamerijama pravi fotografije koje su profi u odnosu na ove.Naravno nije mi cilj da obeshrabrim neznalicu već da ga motivišem da nešto menja.U i temi ....hrabro1 su se više puta ponavljali parametri koji bi bili početna osnova za makroisanje,a još imaš i blic pa je nešto tu prosto neverovatno.
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 08:36:35 pre podne od strane neo »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #62 poslato: Septembar 27, 2011, 08:14:26 pre podne »
Sve je to redu Zorane, ali kod makro fotografije autofokusiranje greši u većini slučajeva. U stvari, to se dešava i kod porodičnog fotografisanja s tim što na tim fotografijama ništa ne fali ako fokus pobegne milimetar-dva. Taj milimetar u makro fotografiji je veliki kao kuća!
Ništa bez ručnog fokusiranja  ;)

Naravno, ali hajde da krenemo sistematicno odnekud.
Kada su pomenute naocare, logicno je da se prvo krene od sredjenog pogleda kroz trazilo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #63 poslato: Septembar 27, 2011, 11:29:31 pre podne »
@Neznalice, veoma me dirnula tvoja iskrena, "depresivna" izjava, ipak nije razlog za ocajanje. Mnogo gorih stvari ima na Svetu, pa tako i u samoj fotografiji.
Zoranov primer, stresene fotke, imamo svi, neko vise neko manje, ali niko nije perfektan ;)
Moj ti je savet, proveri prvo ono sto ti je Zoran rekao. To ti je kao lose podesena puska u nekom zabavnom parku, gadjas u crno a pogadjas u nesto deseto. Mada ovde ne mora da znaci da je uvek do puske ;D
Drugo, imas stativ i dobru opremu, "batali" bubice za pocetak, stavi neki cvet ili uspravi olovku, bilo sta sto nece da leti, bezi i pomera se. Koristi LV i fokusiraj manuelno, ako treba a nije na odmet, uvecaj sliku na LV,
da budes siguran da je fokus "seo" gde treba. Kao sto ti je Devil naveo, fokus u makro i u "svakodnevnoj" fotografiji su dva razlicita sveta. Bas bi voleo da vidim od tebe neki dobar cvet, al' da je u fokusu,
bice vremena i za bubice ;)

Pozdrav Bole
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 11:31:16 pre podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #64 poslato: Septembar 27, 2011, 12:47:42 posle podne »
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš!
Ovaj lepi slogan koji citira Zoran bih mozda izmenio tako da glasi  Lomografija je kad imaš sa čime, a neznas … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš!, jer na kraju krajeva, na to mu izadje. Od svih strasnih scenarija koje ste mi izneli a u vezi mojih tragicnih foto pokusaja, najverovatniji je da ja za fotografiju nisam… Prosto se covek tako rodi. Nije mi prvi put: ja sam obozavao klasicnu gitaru bas kao i fotografiju, godinama vezbao, ucitelji, svakodnevni sati vezbe i …nista. Prosto, kako rekoh ili jesi ili nisi. Evo i primera. Pepe Romero je klasicni gitarista koji ima najbrzu desnu ruku na svetu, to je bilo znano. Studenti, njegovi, su ga jednom pitali - kako to profesore da imate takvu ruku, itd…kako vec to biva. “Pa vidite kolege, ja tri sata dnevno, svakog dana vezbam samo za desnu ruku…i to je 10% moje brzine, a ostalih 90% je …” i prstom pokazao ka nebu i Bogu…Dakle Pepe Romero jeste imao TO nesto…A Vi prijatelji moji, zavrsite ovu pricu i povezite je sa fotografijom… mojom, DeVilovom, Neonci, Juze, Zorani, i ini ostali, svako tu sebe moze da nadje... 

@Bole, hvala na lepim recima, iskreno ih cenim,i znam da ima gorih stvari na svetu, jer uvek ostaje ono “ma nek smo zivi i zdravi” …sto se izgovara kad sve drugo ne valja.

@Zorane hvala na detaljnom uputstvu i hrabrom kacenju stresenih ili barem ne tako dobrih fotki. Jasno, svakom se desi i takvo sto, ali zlo je sto se meni NIKADA ne desi nesto dobro...

@DeVil, jedan od prvih Tvojih saveta meni je bio - nikako autofokus, a ja sam ga u pocetku obilato koristio. Sada nikad i ni slucajno, pa opet...Probacu Tvoj savet sa blicem, u svaklom slucaju necu Te vise gnjaviti ni tekstom ni slikom, bar ne dok ne budem imao sta pametno da kazem/pokazem.

@Neo, Ti si prvi sa pravom upotrebio rec stresene, no to bese pre par meseci...i pre par hiljada slika, treba li jos nesto reci, dodati?

@lancia88, u pravu si skroz, vraticu se tripodu i daljinskom okidacu, koje sam nepravicno odbacio (jer dok ih ja namontiram,, usmerim etc., sve bube, pa i one koje samo gmizu, odu). Ovaj put cu slikati ono malo preostalih cvetica na livadi, sto manji to bolji...Tu ce biti odgovor da li je u pitanju moja coravost, povetarci, ili los hardware...ili je ipak u pitanju ono od Boga dano sto se ne da korigovati, amin!
 
Svima zahvalni neznalica, koji vam zeli dobro svetlo

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #65 poslato: Septembar 27, 2011, 01:33:42 posle podne »
@neznalica, nema sad odustajanja!  >:(  ;D
Svi smo ovde rešili da napravimo fotografa od tebe i tačka  ;)

Ja sam u početku imao sličan problem sa sličnom opremom - fotke su mi bile blago strešene i pored fokusa na pravom mestu očigledno nešto nije bilo kako treba. -Savet koji sam dobio je da probam da parametre podesim tako da fotka bez blica bude crna, a onda da je osvetlim blicem. Savet je urodio plodom! 
Problem je bio u svetlu!  :)
Blic je taj koji zamrzava pokret bez obzira na brzinu okidanja, ali je potrebno da je prirodno osvetljene veoma slabo ili nikakvo (i zato treba postaviti pomenute parametre da fotka bez blica bude crna). "Nuspojava" je tamna pozadina, ali nekome se baš to i sviđa jer izdvaja insekta od pozadine.
Da bi se zamrznuo pokret (odn. da bude oštra fotka) po prirodnom svetlu potrebna je velika brzina okidanja (možda preko 1/600) što je moguće po jakom suncu i velikim otvorom blende (na pr. f/5.6)
Eto, i ja sa tobom da podelim jedan savet koji mi je mnogo značio u mojim početničkim pokušajima. Mislim da vredi pokušati, naravno uz korišćenje Zoranovih saveta jer kad bolje razmislim i ja sam u početku koristio autofokus (i to cele prve sezone  ;D)

Evo kako izgleda takva fotka

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #66 poslato: Septembar 27, 2011, 02:01:31 posle podne »
@DeVil, problem je uvek u svetlu...ne kazem ja za dzabe na kraju svojih poruka da vam zelim dobro svetlo, ma sta fotografisali...Fotografija i jeste crtanje svetlom....Imam ja moralnu obavezu prema svima vama, koji, eto, ispisatste tri strane teksta, dadoste svoje fotografije kao primer e da bi ste mi pomogli, i to je obaveza za mene da nesto dobro konacno i uradim. I hocu, i odustati necu, necu ponoviti gresku sa klasicnom gitarom (naime, dobra klasicna gitara, rukom u Barseloni radjena od strane velikog majstora Huana Estruch-a, stoji i skuplja prasinu). Ovo je sad pitanje casti, kao kada se brani Otadzbina...Hvala DeVil, i hvala sto si iskren, jer ako si i Ti pravio greske, i slikao autofokusom...pa sta onda da ostane za nas druge!   

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #67 poslato: Septembar 27, 2011, 02:38:46 posle podne »
...
Tehnički deo fotografije je najlakše korigovati. To se nauči ili popegla u hodu ukoliko postoje neke greške, a bitno je da likovni deo bude kako treba, a na Tvojim fotografijama to nije problem.
...
  Morao sam ovaj citat da izdvojim i naglasim deo koji je meni najbliskiji, a govori i o darovitosti. Moja podrska u obliku hvaljenja se upravo odnosi na prepoznavanju tog likovnog dela tvoje fotke.
  Da ne podcenimo tvoj primer Pepe Romera, ali ima i onih velicina koji kazu da je talenat 10%, a rad 90%, zapravo, vecina govori o tom odnosu, a i ako govorimo o daru od Boga i samo Sveto Pismo potvrdjuje u prici o talantima da se dobijeni talenat trudom umnozava.I nas narod kaze "pregaocu Bog daje mahove".
  Znaci, imas dar, vredan si i ostaje samo istrajnost i strpljenje i rezultat nece izostati. I ne gledaj kojim tempom se drugi razvijaju jer to ne govori o talentu vec o razlicitom vremenu sazrevanja. Svi smo razlicite (posebne) biljke i bitno je da dodje do "cvetanja". Kad ... ako zalivamo, znacemo, a ako zapustimo, nikad.
  Zato, dobro svetlo, i redovno "zalivanje" ti zelim.  ;) :D :)


.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #68 poslato: Septembar 27, 2011, 02:54:11 posle podne »
Desho, ceo dan visim na forumu, iscitavam savete i iz njih zapisujem i pravim tabele preporucenih mi parametara, sto je znak da nazad nema. Tebi hvala na lepom tekstu, podrska prijatelja u punom smislu te reci...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #69 poslato: Septembar 27, 2011, 03:23:11 posle podne »
Avaj, avaj, nema mesta depresiji (da se priključim i ja borbi za neznalicu) :D

Elem, ono što je napisao StORM48, a citirao desha, je suština.
Takođe, u fotografiji talenat leži u oku fotografa, a tehnikom ga on samo oblikuje. Generalno loš ti je primer sa gitarom - ovde ti ne treba brza ruka ili neka druga motorička prednost od Boga data, samo čitanje (knjige, internet... praćenje foruma), vežbanje i eksperimentisanje.
Pa onda, kad već vidiš da nešto ne štima, poslušaj ljude i mani se buba. Proberi sebi statične modele, pa teraj do beskonačnosti, dok ne pronađeš tu oštrinu, odnosno taj fokus. E kad rešiš problem vrati se natrag na bube.
E sad, ako i to ne upali onda stvarno servisiraj aparat a Nikon korporaciju tuži za naneseni duševni bol.
Zaključak: kako je već zaključeno ovde talenta ti imaš i on se vidi u kadrovima koje postavljaš (naravno, njega ćeš i dalje razvijati) - tehnički te nešto zeza i valjalo bi kad bi ti neko od iskusnijih drugova forumaša uživo testirao opremu (ne znam gde živiš).

Pozdrav i samo napred!
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 03:25:28 posle podne od strane Hornet »

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #70 poslato: Septembar 29, 2011, 05:03:17 posle podne »
@beske, @unique, @storm, @lackie, @Bole, @DeVil, @desha, @Neo, @Zoran @hornet

Prijatelji,

Nemojte gledati umetnicku stranu ovih fotki, idemo samo na tehniku, da proverimo da li kombinacija D90, Tamron 90mm i SB 700 uopste rade svoj posao. Dakle, trazi se ostrina i to je name of the game. Uzasavam se ideje da nesto nije uredu sa ovom kombinacijom i da cekicem i sajdziskim srafcigerima treba poravnjavati opticke ose D90 & Tamron 90. Dakle, molim za Vas komentar sa samo jednim pitanjem: da li je ovo dovoljno ostro ili ne, da li je streseno ili ne...dakle sve sto treba da se kritikuje, slobodno...i sto pre, molim...

I za Vasu informaciju (da ne jurite po EXIF-u) , poslusao sam master DeVila i jos nekog od Vas: M mod 1/500, f16 i blic na vrhu D90, malo pod uglom ka nebu (poslednju rec, molim, shvatite i u prenesenom znacenju).

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #71 poslato: Septembar 29, 2011, 05:05:09 posle podne »
Auh, meni se cini da je i dalje neostro...Evo i jos cetiri i tu je moj kraj...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #72 poslato: Septembar 29, 2011, 07:24:04 posle podne »
Po meni je prva skroz uspešna, nije ni najmanje strešena, a mislim da je i fokus na mestu.
Na žalost brzina je i dalje 1/200 a ne 1/500 kako si napisao. Slikao si po jakom suncu i nisi primenio ono što sam ti rekao - postaviš parametre tako da kad opališ bez blica slika bude crna. Po jakom suncu probaj f/16, ISO ispod 200 i brzinu recimo 1/1000 (možda je i to malo)  ;D
Kad onda budeš slikao blicem dobićeš fotku smrznutu blicem (odn. bez strešaja)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #73 poslato: Septembar 29, 2011, 08:13:12 posle podne »
Ako grešim izvinjavam se,ali mislim da nas sve kolektivno ovde vučeš za nos sa ovim jednim te istim fotografijama.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #74 poslato: Septembar 29, 2011, 09:20:57 posle podne »
@ OK DeVil jedva cekam sutrasnji dan da pokusam sa ovim parametrima koje si naveo...

@Neo, ne izvinjavaj se, ali gresis. Nisu iste, samo su isto lose....

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #75 poslato: Novembar 08, 2011, 02:14:40 posle podne »
Dugo nije bilo buba, no danasnji dan pre lici na sredinu maja, pa kako sa sobom uvek imam D90 i Tamron 90, uslikao sam par komada. Jedna je prilozena, ne da bi se video kvalitet (standardno ispod osrednejg!) vec da bi se u exif file-u videlo da u novembr ima letecih insekata! Globalno otoplavanje, da ili ne, pitanje je sad!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #76 poslato: Novembar 08, 2011, 02:16:57 posle podne »
ili ovako..

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #77 poslato: Novembar 08, 2011, 02:29:41 posle podne »
Dobro je, vidi se da napreduješ  :)
I na lepog modela si naišao  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #78 poslato: Novembar 08, 2011, 02:29:52 posle podne »
Dakle, nesto tu ozbiljno ne valja!

O cemu se radi! Postavim fotografiju na nasem forumu i uz nju naekran postavim i onu koju imam u memoriji mog PC, upredim dve fotke i sta vidim: ona na forumu redovno i po pravilu manje ostra! I to ne malo! U cemu je tu problem? Sta ne valja?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #79 poslato: Novembar 08, 2011, 02:32:33 posle podne »
svetlo je previse ostro, i latica cveta je izgorela...kad fotografises insekte, vidi da ih fotografises u senci, a na blic da stavis dofuzer i dobices mekano svetlo i vise detalja :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com