Autor Tema: Ma samo hrabro!  (Pročitano 10341 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Ma samo hrabro!
« poslato: Jul 09, 2011, 07:29:05 posle podne »
Prijatelji, svestan da ovo nije mnogo, da je daleko od dobrog i zahvalan za sve kritike, skromno prilazem ove fotke. Ja samo tvrdim da je Tamron 90 mm sasvim dobro staklo, naravno ako se nadje u dobrog gazde...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #1 poslato: Jul 10, 2011, 10:18:53 pre podne »
Baš tako - "Ma samo hrabro!"  :)
Treba dosta vežbe i iskustva (a i opreme) da se dođe do vrhunskih makro fotografija. Tvoja je sasvim dobra s obzirom na iskustvo, svetlo je ok i fokus je na oku insekta (kao što i treba). Vidim da je polje oštrine (DOF) veoma malo pa pretpostavljam da je otvor blende veoma veliki. Trebaš da pokušaš sa f/8 ili f/11. Tada je fotka tamnija, ali ako slikaš po suncu (ili ako napraviš neki difuzer za popUp blic) nećeš imati problema.
Sledeći put ostavi EXIF da bi komentari mogli biti detaljniji  ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #2 poslato: Jul 10, 2011, 10:32:37 pre podne »
...i gledaj da fotke snimaš u JPEG formatu. ;)

Pozdrav

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #3 poslato: Jul 10, 2011, 01:31:29 posle podne »
Sad videh da si koristio f/18!
Očigledno je da si maksimalno prišao insektu (sa većim uvećanjem DOF postaje plići) što je jedan od razloga što telo nije u fokusu, a drugi razlog je što senzor nije skroz paralelno u ravni sa insektom. Kod tebe se ravan oštrine kreće od oka, pod kosinom, pa do zadnje (dalje) noge. Da je ugao išao tako da bude na oku i da prati prednju ivicu oklopa (tela) izgledalo bi da je dubinska oštrina veća, ali bi pipak na glavi pobegao iz fokusa (pretpostavljam). Zato je najbolje (i najteže) rešenje fokus stacking, ali ima vremena za to. Prvo dobro uvežbaj fotke napravljene jednim snimkom, pa onda f.s. tehniku.
Sve u svemu nije loše i SAMO NAPRED!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2011, 09:10:12 posle podne »
Hvala DeVil, zaista mi mnogo znace ovi tvoji saveti. I taj f16 je koriscen po savetu sa ovog sajta, kako bi se dobio sto je moguce veci DOF. Uopste, mnogo se mucim oko makro fotografije. Mislim da sam ih napravio na hiljade, i naravno, nista od toga nije ni priblizno onom sto se vidja na pcfoto forumu. Da ne govorim o pantalonam na kojima su kolena pocepana od puzanja po livadama za kojekakvim zivuljkama. Ono sto me je ordzalo u zivotu jeste moja ogromna ljubav prema fotografiji. Niko od nas na ovom forumu to ne radi iz nekih lukrativnih razloga. Svi smo tu jer volimo lepo, zivot, prirodu, svet oko nas, svaka fotografija je oda radosti zivotu...Makro posebno, jer to je onaj zanemarine, obicnom oku nevidljiv svet a ipak, sa toliko lepog u sebi...Dostavljam ovoh par slika, kako rekoh, svestan njihove nevrednosti. Odustati necu, sta vise sutra cu kupiti extension rings, u cast DeVilovog ohrabrenja.  I jednog dana se primaknem Neonima, Djaniru, Devilu, ko zna....Jos jednom, mnogo hvala za savete, neka ih bude sto je moguce vise, svaki se ne cita, nego iscitava! Za kraj, radim sa D90, Tamronom Macro 90 mm, A mod sa f16, ISO od 250 do 400.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #5 poslato: Jul 14, 2011, 09:15:34 posle podne »
Prijatelji, evo jos tri za koje molim komentare uz moje obecanje da cu vase savete postovati

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #6 poslato: Jul 14, 2011, 11:13:18 posle podne »

  Ja sam, sto se tice fotografije (pogotovo makro), veca neznalica od tebe, i ubedjen sam da ces uz pomoc nasih makrondzija da postignes dovoljno dobar rezultat, kako bi sa jos vecim zadovoljstvom otkrivao micro svet, macro fotografijom. Za mene je ovo dobar start, samo navali uspeh nece izostati.   ;) :)

Pozz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #7 poslato: Jul 14, 2011, 11:30:30 posle podne »
Ni ja nisam makro ekspert, daleko od toga, ali bi ipak imao mali savet.
Obzirom u koje si vreme dana, radio fotke i "jurio" insekte, dobro si ih i nahvatao ;)
Rano izjutra, dok su bubice jos pokrivene rosom i ne mogu "da beze", ti je najbolje vreme za uspesan makro.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #8 poslato: Jul 15, 2011, 06:18:44 pre podne »
Hvala Desho, rado citam Tvoje komentare. Bole, ja te zveruljke jurim i danju i nocu, veruj mi, nego u ove letnje dane, kad se i zalivano cvece po terasi osusi, nigde ni kapi rose. Lete bube kao lude, samo zuji, prija im vrelina, ni sa 1/500 ne mozes da ih smiris! Hvala obojici na ohrabrenju. I kako rekoh, idemo mi i na extension rings!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #9 poslato: Jul 15, 2011, 06:52:49 pre podne »
Storm, oprecne savete dobijam. Neko savetuje jpeg, drugi pak da nista nema bez r[i]aw. [/i] Ja sam se nekako odlucio za raw, pa zatim u PC uradim minimalne korekcije (zato sto slabo poznajem PC, a ne iz nekog drugog razloga), prevedem  ga u jpg i to je to. Inace kad snimam makro, snimam u burst modu, brzinom koliko god moze da je dozvoli moj D90. Dakle, ne stedim, pa ipak...nesto tu ne valja.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #10 poslato: Jul 15, 2011, 07:50:08 pre podne »
Nisam siguran na kojim brzinama su rađene postavljene fotografije,ali sve su strešene!Ta kombinacija koju imaš mora da daje bolji rezultat.Nije amin ni f16,možeš malo i da otvoriš blendu u skladu sa situacijom i modelom.Vežbom ćeš doći do boljih rezultata.
Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #11 poslato: Jul 15, 2011, 09:00:53 pre podne »
... pa zatim u PC uradim minimalne korekcije (zato sto slabo poznajem PC, a ne iz nekog drugog razloga)

Mozda zato sto je Mac u pitanju :)

PS
Sta se desilo sa ovom fotkom?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #12 poslato: Jul 15, 2011, 12:21:44 posle podne »
Neo, u pravu si, tvrdoglavo drzim f16, a onda pati brzina zatvaraca. Takodje, nikako da se odlepim od ISO 200 (kao "sitno zrno"), a to sve utice i eto tresenja, zar ne? Ponekad i uybudjenje i zurba da model ne utekne cine svoje, a nisam bas vest ni u puzenju kroz sad vec osusenu travu...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #13 poslato: Jul 15, 2011, 12:24:52 posle podne »
Zorane, nije Mac, PC i to ne los. Inace, ova slika je ocajnicki pokusaj stacking-a, ali bolje da ne komentarisem....Model je bio miran, ispalio sam rafal u njega i posle pokusao da poboljsam ostrinu. Rezultat je prilicno tuzan. Od stacking-a trajno odustao... ili bar za neko dugoooo vreme....

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #14 poslato: Jul 15, 2011, 02:57:38 posle podne »
Za makro fotografiju je potrebno dosta strpljenja i iskustva (pored dobre opreme) i koliko vidim ne ide ti loše. Bitno je da imaš volje, da te ta vrsta fotografije privlači i neće biti problema :)

Svaka fotografija zahteva druga podešavanja i ja posle svakog drugog snimka proverim kako izgleda fotka na ekranu aparata i prema potrebi menjam parametre.
Komentar moje žene na prvu fotografiju (iz druge serije) je bio: - "Baš lep leptir, šteta što je mutan". A moram da ti kažem da se njoj retko koja makro fotografija svidi. Gledajući parametre vidim da je jedina greška brzina okidanja (1/50) koja ne sme biti ispod 1/100 (i tada nije sve idealno oštro, na 1/200 je već drugačija priča).
Ne bih da baš komentarišem svaku fotku jer to zahteva vremena, pa ću ti dati neke, generalne, savete. Neka idealna podešavanja su ISO 200, brzina okidanja 1/200 i blenda f/11. Ti treba da napraviš kombinaciju parametara za određenu fotografiju i to tako da paziš da ISO ne ide preko 400, brzina okidanja da ne ide ispod 1/100 (možda pre 1/125) i da blenda ne ide preko f-broja f/16 (sve preko toga je veoma loše). Znači ISO 100-400, brzina 1/125 do 1/beskonačno i blenda f/5.6 do f/16. Ti (i ostali čitaoci koji prate forum, a zanima ih makro fotografija) ćeš morati da izvedeš prave parametre (u okviru vrednosti koje sam ti naveo) u odnosu na vremenske uslove. Ja sam u početku išao sve na Auto mod (i video da to baš i nije najbolje), pa sam zatim išao na poluautomatiku tako što sam blendu stavljao na f/16 (a sve ostalo je aparat sam određivao) i na kraju sam došao (iskustvom, a i opremom - misleći najviše na externi blic) do skroz Manuelnog podešavanja (tek onda je na red došao fokus stacking, pa ne moraš time da se još opterećuješ).
Od svih tvojih makro fotografija najviše mi se svidela pčela na polednjoj i treća (iz druge serije - click tvrdokrilac) na kojoj je buba oštra, a pozadinu čini plavi cvet. Obe su slikane po jakom suncu i brzina je preko 1/200 i f/18 (ne prelazi preko f/16, probaj da ideš na f/11 jer će se tada brzina okidanja povećati, kao i kvalitet fotke. Ali ćeš morati da budeš precizniji zbog plićeg DOF-a).

Toliko za sada, pa kad postigneš viši nivo makrofotografija javi se za komentare :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #15 poslato: Jul 15, 2011, 05:45:57 posle podne »
DeVil od srca hvala. Prvo, potpuno se slazem sa komentarom supruge - to pre jer ja iskreno mislim da su zene bolji deo nas. Njen stav me obavezuje da uslikam nekog boljeg leptira. Obecavam!

Parametre koje si mi izdiktirao, pamticu i postovati do u tancina. Priznajem da sam i sam u pocetku slepo verovao automatici na mom D90. Vreme, mnogo fotki i dosta strpjivog rada ce verovatno uciniti da se stekne iskustvo i osecanje, time i pristojnije fotke (ove koje sam izneo ne smatram cak ni pristojnim, ali sam jednostavno morao!). U mom slucaju, moj veliki neprijatelj je nestrpljenje. Kako spazim "model", srce pocne brze da radi, sve se uzburka i ubrza pa i pokreti, pada e na zemlju kao u vojsci na komandu, a za ovo snimanje je potreban mir i prisebnost. No, i to ce se savladati. Prva dobra fotka, ohrabrice za novu, i tako ce to ici...Mislim da sam preskocio psiholosku barijeru, prerastao kompleks tihog divljenja i obozavanja majstora (strani -Juza, Gaubert, domaci - de Vil, Neoni, Lakicevic, Desha bogme..). I ovde prestajem....Ohrabren i nestrpljiv da probam nove parametre (i vrlo zahvalan), sacekacu da jos malo zahladni i izlazim na livadu....

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #16 poslato: Jul 15, 2011, 05:59:45 posle podne »
Mani se fotografije idi u pisce  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #17 poslato: Jul 15, 2011, 08:27:44 posle podne »
Hvala Eddie, ali izvini, ne mogu da odustanem, isuvise mi je fotografija bliska srcu........

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #18 poslato: Jul 15, 2011, 11:00:58 posle podne »
Hvala Eddie, ali izvini, ne mogu da odustanem, isuvise mi je fotografija bliska srcu........

Ma dobar si ti i fotograf, ali pišeš za sve pare.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro!
« Odgovor #19 poslato: Jul 16, 2011, 07:50:45 pre podne »
Hvala Eddie, lepo mi je pocela ova subota! Da uzvratim komplimentom: Tvoj avatar je izuzetan! Daj i meni savet kako da ubacim nesto!