Autor Tema: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro  (Pročitano 7384 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« poslato: Jun 19, 2011, 10:30:09 posle podne »
Koji macro objektiv bi bio dobar,a da ne moram da se skroz priblizim insektu/objektu da ga ne uplasim?
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #1 poslato: Jun 20, 2011, 12:28:43 pre podne »
Bilo koji namenski macro objektiv sa vecom zizom, ali ubedljivo najbolje resenje je LEDOL  ;D

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #2 poslato: Jun 20, 2011, 11:42:36 pre podne »
Mene zanima nešto tipa Nikon AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED   ili  Nikon AF-S 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR ? može li jeftinije da se prođe,početnik sam pa ne bih uzimao profi opremu?
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #4 poslato: Jun 20, 2011, 04:57:46 posle podne »
Tamron AF 90mm f/2.8 SP Di macro

Sigma AF 105mm f/2.8 EX DG macro

Uhhh..ovaj Tamron ja merkam vec neko vreme...ako se ne varam DeVil ga je pohvalio u nekoj od njegovih macro tema...
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #5 poslato: Jun 20, 2011, 05:34:48 posle podne »
Pa da, teško da se za te pare (390 evra http://pcfoto.biz/tamron-sp-af90mm-f28-di-macro)  može nabosti bolji makro staklić.

Polovan je oko 250  evrića, ali se to jako retko pojavljuje u oglasima ...

Grubo rečeno, nema tu ne-profi, manje profi ili više profi ... dSLR + Macro staklo, retko kada daju loš rezultat kada su u kombiniciji sa znanjem i širokom paletom motiva.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #6 poslato: Jun 20, 2011, 08:52:12 posle podne »
Hvala za savete ljudi.Da,gledajući na PCFOTO sajtu najbolja mu je cena,a i slike koje je DeVil okačio u nekoj temi su jezivo dobre. S' obzirom da sam probao da napravim macro sa 18-55 i fotke su prdež prema onim DeVilovim sa tamronom.

Jel ima taj tamron neku VR kao kod nikona?
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #7 poslato: Jun 20, 2011, 10:52:18 posle podne »
VR ne vredi na makro području, zbog toga što smicanje na tom uvećanju ima uticaj u sve tri ose. Tako da, čak i da ima stabilizaciju, ona bi Ti značila samo za portrete i druge statične kadrove - za makro sigurno ne. A makro ćeš i tako da gruvaš blicem, tako da je i iz tog razloga stabilizacija nebitna.

BTW, Nikkor 60mm f/2.8G Macro je odlično staklo, samo je malo kratko, a to ume nekad da smeta.

Pozdrav

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #8 poslato: Jun 21, 2011, 12:31:02 pre podne »
evo ideje za 18-55 ako ti se za pocetak ne daju velike pare ;) >>> My macro photography setup
(mada ne mogu da se zakunem da su mu bas sve fotke samo sa tim radjene.) ali pre ili kasnije ces ipak pozeleti pravu stvar.

a kod makrica, upravo ovo sto kaze zoki - nema profi/ manje profi - nisam jos cuo da se neko zali da performanse makro stakala.

vidi sta neonci rade sa canonskom 60icom i tubama... nemoj mnogo da brigas za radnu distancu. jeste ona kraca, al zato daje vise dubinske ostrine. mozes da fotkas krupnije bube a da ti ne treba stacking da produbljujes DOF. sve ima svoje. kad se navezbas i shvatis te odnose - mocices da pravis vrhunske fotke bez obzira na milimetrazu objektiva.

edit: nije MY macro photography setup vec tamo nekog mog kontakta sa flickr-a, ne znam sto je forum preuzeo naziv stranice sa linka, samo da rascistim ciji je setup ;)
« Poslednja izmena: Jun 22, 2011, 07:41:45 pre podne od strane -djole- »

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #9 poslato: Jun 21, 2011, 10:41:10 posle podne »
VR ne vredi na makro području, zbog toga što smicanje na tom uvećanju ima uticaj u sve tri ose. Tako da, čak i da ima stabilizaciju, ona bi Ti značila samo za portrete i druge statične kadrove - za makro sigurno ne. A makro ćeš i tako da gruvaš blicem, tako da je i iz tog razloga stabilizacija nebitna.

BTW, Nikkor 60mm f/2.8G Macro je odlično staklo, samo je malo kratko, a to ume nekad da smeta.

Pozdrav
StORM48 nisam znao da može blic na makro području,hvala.Jel korišćenje blica zbog veće brzine zatvarača?Kako misliš na sve tri ose?
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #10 poslato: Jun 21, 2011, 11:08:24 posle podne »
Citat
fotke su prdež prema onim DeVilovim
Ne sekiraj se, sve su nase makro fotke u poredjenju sa Devilovim, "takve" ;)


p.s. Cast izuzecima
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #11 poslato: Jun 21, 2011, 11:19:09 posle podne »
StORM48 nisam znao da može blic na makro području,hvala.Jel korišćenje blica zbog veće brzine zatvarača?Kako misliš na sve tri ose?
Neki članovi su pokazali da se čak i popup blic, uz improvizovan difuzor, može uspešno koristiti za makro. Bitna je volja i želja za napretkom. Kada se interni blic iscedi do kraja, možeš da pređeš na specijalizovani makro blic (skuplja varijanta), ili na klasičan eksterni (jeftinija varijanta), na koji ćeš opet nakačiti difuzor i tako omekšati svetlo. :)

A govoreći o "tri ose" u kontekstu priče o stabilizaciji, pod "trećom osom" sam mislio sam na osu koja se proteže duž objektiva. Stabilizacija je funkcionalna samo u odnosu na dve osnovne ose (X i Y; gledano u odnosu na stranice senzora) - fluktuirajući element se pomera samo u te dve ose. Treća osa je po dubini (pomeranje fokusne ravni napred/nazad, usled klaćenja fotografa ;D), a tu je stabilizacija nemoćna. Canon je nešto radio na polju hibridne stabilizacije (implementirana na Canon EF 100mm f/2.8L IS Macro USM objektivu), koja delimično eliminiše i četvrti problem - uticaj rotacije oko horizontalne poprečne ose, ali nisam primetio da to ima neki ogroman uticaj na makro područje. Prosto, uvećanje je preveliko, a stabilizacija je tada praktično nemoćna sa današnjom tehnologijom (pitanje je da li će ikad i biti rešena).

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 21, 2011, 11:21:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pitanje: prelazak sa NIKKOR 18-55 na neki macro
« Odgovor #12 poslato: Jun 22, 2011, 01:20:56 pre podne »
djole,ove fotke sa 18-55 su jezive!,nisam verovao da ovaj objektiv može takav close-up da napravi.

StORM ,Video sam  improvizaciju za popup blic difuzor i odlična je
thnx i pozdrav!
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson