Autor Tema: Canon ili Nikon dSLR  (Pročitano 17776 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Canon ili Nikon dSLR
« poslato: Maj 18, 2011, 07:41:13 posle podne »
Klasicna dilema, zar ne? :)

Citam vec duze vreme razne sajtove i forume, pa sam dosao u situaciju u kojoj znanje nije moj prijatelj, vec bas obratno - postalo mi je neprijatelj. Svidele su mi se neke diskusije ovde koje sam procitao, pa sam odlucio da se registrujem i postavim pitanje. Pokusacu da budem kratak, a za pocetak malo istorije (ne zvuci kratko :D)...
Sa Minolte Dimage 7i, sam presao na Panasonic Lumix DMC FZ-50 i bio jako zadovoljan, pre svega zbog mnogo duzeg zivota baterije i ekrana koji se obrce (odlicna stvar za koncerte ili kada se slika tik iznad zemlje). Zatim mi je igrom slucaja u ruke dosao Nikon D200 (+grip) u kombinaciji sa 18-200mm objektivom (ljubav na prvo spustanje zavesice). U medjuvremenu su me Lumix i Nikon napustili  :'(, a D200 je napravio pometnju u tome sta ocekujem od aparata.

Prva dilema je bila izmedju D7000 i 60D, zbog navike na Nikona sa jedne strane i obrtnog ekrana u kombinaciji sa znatno boljim video mogucnostima u drugom taboru. U medjuvremenu se smer razmisljanja promenio na "telo se lakse menje od (dobrog) objektiva", pa sam se okrenuo mislima koje ukljucuju D90 + set objektiva (550D mi je suvise mali). Tu se onda pojavljuje Ken Rockwell (necemo vise o njemu ;)) sa recenicom "D5100 je bolji od D90", sto se dalo i zakljuciti po testovima na netu i preview-u na ovom sajtu (citiram "mini D7000"). Naravno gde je D5100, tu je i 600D (posto je porastao u odnosu na prethodnika)...

Nisam gadljiv na promenu brenda, posto svaki ima svoje prednosti i mane, a volim i da probam nesto novo, divlje i uzbudljivo :)
Uz Nikon me jos vezuje sto neki poznanici imaju razlicite objektive, pa povremeno mogu da ih pozajmim kao i externi blic... Zenidba u bilo kom od dva tabora vodi ka izboru objektiva (ne mala investicija) tj. vodi ka kasnijem, eventualnom, upgrade-u na kvalitetnije telo unutar brenda.

Nekako mi se cini da sam u ovom monologu sam sebi odgovorio, ali bih, ipak, voleo da cujem i tudja misljenja.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #1 poslato: Maj 18, 2011, 09:04:50 posle podne »
Ako se razmisljas izmedju Nikona D5100 i Canon-a 600D ili cak 550D kom je manja cena,samo sto nema obrtni ekran i remote flash) ,sto se tice boja,kvaliteta videa,nivoa detalja Canon je za korak ispred.
Kupio sam Nikon D7000, imam i D90, a prije nekoliko dana sam imao priliku da koristim i testiram Canon 7D (dva predjasnja modela koje spominjemo su njihove "mini" verzije  i posjeduju isti senzor)
Za moj ukus (iako posjedujem Nikon) boje i slika ,a pogotovo video su bolji na Canon-u, dok na Nikon-u slika izgleda nekako ne znam da li sam se izrazio pravilno "bledje" ,i za low light fotografiju D7000 je za nijansu bolji od Canon-a, mada je bitno spomenuti da cesto zna da preesksponira kada je izlozen jacem svijetlu (sunce pogotovo).
Ono sto bih ti toplo preporucio, je da prije nego se odlucis za bilo koji od ova dva licno ih probas i vidis kako rade. Ukusi su razliciti, a sam ces vidjeti sta ti vise odgovara, ali ako oces da se oslanjas na testove sa net-a, na dpreview.com Canon je bolje ocijenjen.

P.S. Sto se tice Ken Rockwell-a ne bih previse slusao doticnog gospodina jer mislim da ga marketinska sluzba Nikona debelo placa.
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #2 poslato: Maj 18, 2011, 11:52:24 posle podne »
@Vocko
Dopustiću sebi da u ovom trenutku ne pružim direktan odgovor, a samo ću reći da je danas jako teško pogrešiti.
Dobrih aparata ima pun brod, samo je pitanje ličnih afiniteta, potreba i mogućnosti, ono što čini neki izbor boljim od drugog.

Po onome što sam zaključio iz Tvog uvodnog posta, imaš neke razloga (objektivi za pozajmicu) u korist Nikona. D5100 svakako nije loš aparat (njegov preview imaš ovde: LINK, ali treba znati da na njemu neće raditi AF sa starijim objektivima (radi samo sa novijim AF-S objektivima, koji nose "G" sufiks i koji imaju sopstveni motor), tako da je pitanje koliko bi pozajmice od prijatelja, koji te objektive koriste na većim telima (D300, D200, D80, D90 itd), imalo smisla, jer D5100 nema AF motor.

Ako to nije slučaj i ako objektivi koje bi pozajmio zadovoljavaju taj kriterijum (poseduju motor), onda D5100 postaje sasvim zanimljiva priča. Opet, pitanje je koliko bi Ti realno profitirao uzimanjem objektiva bez motora, jer to ima za uslov nekakvo iskustvo u radu sa DSLR-om, da bi uopšte mogao da spoznaš razlike među njima. Ukoliko bi u prvo vreme koristio samo kit objektiv (i neki dodatni tele-zum npr.), onda je priča o izostanku AF-a potpuno bespotrebna, jer dok dođeš do toga da Te kit objektiv sputava, dotle ćeš možda da pređeš i na D7000, na primer.

D5100, kao što znaš, deli senzor sa D7000, što znači da deli i sve dobre osobine - odlične low-light performanse, dobru dinamiku i kvalitetan video, ali uz penale koji upotrebu videa srozavaju dosta nisko. Ono što meni lično mnogo bolje leži kod Nikona je raspon ISO vrednosti, koji je moguće kontrolisati u koracima od 1/3 blende (kod 600D samo u koracima od cele blende). Nikon ima i nekih ergonomskih nedoslednosti (u prikazu koji sam linkovao je dosta toga pojašnjeno), mada ništa što će Ti ubiti želju sa fotografisanjem.

S druge strane, glavobolje oko odabira objektiva sa 600D ne postoje (njegov preview imaš ovde: LINK), a kako si primetio, u prednosti je i po pitanju nekih drugih stvari. Glupo je da ja sad nešto posebno naglašavam, kada je drug Insanity već pokrio 95% onoga što se ovom aparatu ima zameriti. Render boja i meni (i mnogima drugima) bolje leži kod Canona, ali dozvoljavam da je to individualni doživljaj (iz razloga što je dosta i onih kojima se takve boje sviđaju). Svetlomer i video su kod 600D napredniji, displej je za par nijansi bolji, live-view fantastičan, a postoji još jedna stvar koja, u zavisnosti od Tvojih ličnih afiniteta, čini jednu prednost prilično nedostižnom u ovoj klasi - wireless blic. Sad, koliko Tebe to zanima u ovom trenutku, koliko bi mogao da iskoristiš pogodnosti, to je sasvim drug priča, ali eto, tek da znaš.

Međutim, na Canona ćeš teško da nakačiš Nikon objektiv... barem bez adaptera (obratno nije moguće). Ali, čak i tako, opet ne dobijaš AF. Doduše, ne dobijaš ga ni na D5100, ukoliko objektiv nema motor, pa Ti dođe na isto. ;)

Za još detalja dopiši još neka zapažanja, potrebe... vrstu fotografije koja Te pretežno privlači (ili više njih) i tako... ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 19, 2011, 12:02:53 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #3 poslato: Maj 19, 2011, 01:08:33 posle podne »
Nisam hteo da idem vise u sirinu u uvodnom post-u kako ne bih odbio potencijalne citace, ali odgovori koje sam dobio pomazu iako u njima ne pise "uzmi to, to je najbolje", posto znam da to nije tako lako, kako zbog razlika izmedju aparata, tako i zbog licnih afiniteta, kao sto je vec i receno.

Zbog nedostatka AF motora u D5100, nisam izbacio D90 iz igre, bas zbog tih "igranja" sa objektivima, jer nijedan nije iz G serije, a neki su cak i stari manuelni (28mm/F2.8 i 50mm/F1.4), ali ako vec gledam da kupim nov(iji) aparat hteo bih da to bude onaj koji ce mi najvise odgovarati sa svojim mogucnostima. Zato sam naglasio da mi je D200, koliko god star bio, malo iskrivio realnost tj moja ocekivanja od aparata (koristio sam ga par meseci, dok vlasnik nije bio tu). Kvalitet izrade, pregrst opcija, brzi pristup raznim podesavanjima putem jednog tastera, tockici za podesavanje, displaj na gornjoj strani, wireless flash... Raspolozivost SB800ke, takodje, nije pomogla. Uvek je lako navici se na bolje.

Nadao sam se da ce 60D biti pravi upgrade na 50D, odnosno da nece mnogo toga menjati, vec samo dodati (video) mogucnosti, kad ono medjutim. No i kao takav se mnogo bolje uklapa u moju "viziju" aparata od D7000, a sa D5100 ga je iluzorno porediti. Tu zapravo i dolazi do moje dileme, posto bih sa kupovinom D7000 mogao da se pozajmljujem, povremeno, za objektive i dodatne bliceve, a uz 60D mi spasa nema tj. zato se razmisljam o jeftinijm telima 600D/D5100 kako bih imao na raspolaganju vise svojih objektiva.

550D mi svojim gabaritma ne odgovara, grip mu je katastrofalan (nisam probao 600ku, ali ono sto sam procitao obecava). Canon 50D nisam kupio samo iz razloga nefleksibilnosti prodavca u vezi sa cenom (nakon sto je prodao grip zasebno), ali je aparat bio u izuzetnom stanju.

Sto se tice preferencije pri fotografisanju, ona je pre svega usmerena na (sve vezano za) automobile i trke, zatim sledi sve ostalo, bez nekog odredjenog reda, posto mi je fotografisanje odmor od svakodnevnih aktivnosti i pored licne karte, aparat najcesce nosim sa sobom.

Evo linka za moj flickR nalog, to ce najbolje objasniti moja interesovanja, kao i stepen do koga sam napredovao za nesto vise od godinu dana "ozbiljnijeg" koriscenja aparata.

Objektivi su sledeca tema za diskusiju...
« Poslednja izmena: Maj 19, 2011, 01:11:19 posle podne od strane Vocko »
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #4 poslato: Maj 19, 2011, 02:34:53 posle podne »
Hmm... da... Vidim da će ovako teško ići.
Sad potpuno razumem zašto se kolebaš. Rastrzan si između jednog i drugog brenda, jer Ti oba nude nešto što želiš, samo u drugačijim pakovanjima.

Što se 60D tiče, veruj mi da on itekako jeste pravi upgrade sa 50D. Nezadovoljstvo izdradom isčezava nakon prvog kontakta sa tim aparatom, koji je - mogu slobodno da kažem - najbolje izrađeni plastični aparat koji sam u životu video. Apsolutno je teško poverovati da nije napravljen od magnezijuma. Što se ostalog tiče, ni tu nemam zamerki - izuzetno brz, ima veliki bafer i vreme odziva nakon rafala mu je apsolutno najbolje u klasi. Tu ne može da mu konkuriše ni D7000. Ukoliko rafal retko koristiš, onda to nije od preteranog značaja.

Ako bi išao na D7000, onda nemaš ni jedan od problema koji bi Te pratili sa D5100. Znači - rade svi stari objektivi i čak mnogo više njih, nego na D90, jer ima i podršku za AI modele. AF mu je odličan i sve u svemu - telo je odlično. Neke stvari mi na njemu idu na živce, ergonomske su prirode i to je potpuno individualno. Ali kao izbor - nemam zamerki. D7000 je, iako pozicioniran kao niža klasa u odnosu na D200, pravi avion u odnosu na taj stari model. Pogotovo ako se potrudiš da pretražiš što više fotografija sa njega i utvrdiš da li Ti godi kolorit, pošto se on razlikuje u odnosu na onaj sa D200, koji je nosio senzor u zastereloj tehnologiji i tada kada je izašao ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 19, 2011, 02:36:59 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #5 poslato: Maj 19, 2011, 02:53:29 posle podne »
Zamalo da zaboravim - dobra galerija! Samo nastavi - DSLR će definitivno otići u prave ruke, koji god bio. ;)

Pozdrav

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #6 poslato: Maj 22, 2011, 05:13:04 posle podne »
@Storm48 - Hvala! Imam jos dosta da ucim, ali napredujem.

Koji fiksni objektiv predlazete za Canon? Za oko su mi zapali 50/1.8 (kao najjeftinije resenje) i 35/2.0.
Poucen iskustvom sa D200 i 50/1.4, 50mm je nekada previse, zbog crop faktora, pogotovo ako se nalazim u zatvorenom prostoru. Sledeci je 35/2.0, ali da li je dovoljno brz (znam da 60D pravi dobre slike i na ISO1600)? Ili mozda pristedeti malo vise, pa uzeti neki drugi?

Kakva su iskustva sa Tokina 11-16mm? Da li je Canon 10-22mm dovoljno bolji da opravdava razliku u ceni?

Poslednje pitanje, za ovu seriju - Da li odmah potraziti neki L objektiv (npr. 24-70 ili 24-105mm) za svakodnevnu upotrebu? Mozda je bolje odluciti se za kombinaciju 18-55mm IS i 55-250mm IS ili 28-135mm IS (trebalo bi da bude bolji od 18-135mm?)?
Veci zoom mi nikako ne bi skodio, ali isto tako nemam problema da promenim svoju poziciju nekoliko koraka unapred tj unazad.
Mozda neka druga kombinacija? Otvoren sam za predloge.

Sada malo (vise) razmisljam unapred, ali u buducnosti ce mi, sigurno, trebati vise od jednog blica.
Obzirom da za Nikona imam SB-800 koji mi je vrlo koristio, a 60D, kao i D200, ima wireless kontrolu bliceva. Koje bi bilo neko "optimalno" resenje za Canona (novo/polovno)?
Da li je moguce koristiti Nikon bliceve sa Canonom? Pretpostavljam da bi za to trebao neki externi (wireless) kontroler (ako sam se dobro izrazio)?
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #7 poslato: Maj 22, 2011, 05:58:53 posle podne »
Ukoliko se odlučiš za Canon, 35 f/2 jeste dobar objektiv, ali ga ja nikad ne preporučujem kao rešenje za prvo vreme. Npr. po meni je za pokrivanje 35mm, daleko logičnije ići na Tamron 17-50mm f/2.8, sa VC ili bez, svejedno je. Jer - blende veće od f/2.8 su retko upotrebljive ako snimaš portrete, a ne znam šta bi i inače mogao na njima da snimaš u zatvorenom. S druge strane, Tamron 17-50 pokriva čitav dijapazon raznih potreba, pa onda možeš da se posvetiš nečemu drugom.

Tokina 11-16 je odlična i vrlo je bliska Canonovom 10-22. Ima manji raspon (oseti se, iako deluje da ne bi trebalo), nema kolorit baš kao Canon, ali zato je fiksne f/2.8 blende. Znači - negde dobiješ, negde izgubiš, a koštaju slično. :)

Odma' L objektiv?
Nemam ništa protiv, samo je pitanje da li ćeš u tolikoj zbrci sa objektivima uspeti da se posvetiš prilagođavanju na DSLR. Moja iskustva govore da je u početku bolje nemati više od jednog, eventualno dva objektiva. 18-55 IS + 55-250 IS jeste OK, kao neki početni komplet, ali to nije doraslo 60-ici. Jednostavno, ne bi joj dopustilo da se iskaže. 28-135 nije bolji od 18-135 (naprotiv). Bolje je izrađen, ali nije optički bolji, a raspon mu nije baš zgodan za krop senzor. S druge strane, ja na kropu volim i 24-105/24-70, koji isto nisu namenjeni kropu, ali su na svojim žižama barem fenomenalni, tako da ima smisla žrtvovati širi kraj i dopuniti ga (recimo) sa 10-22. Takve egzibicije su neisplative sa 28-135 IS.

Možda je mudrije ići na 15-85 IS?
To je odlično staklo, lepih boja i dobrog kontrasta. Oštro je već na 15mm i f/3.5 (kao žilet), pa može da bude odlično rešenje za početak.

Što se tiče bliceva, tu je situacija malo zamršena. Direktno korišćenje SB-800 nije moguće u TTL režimu, jer su međusobno nekompatibilni. Možeš direktno da ga montiraš samo ako prelepiš sve kontakte osim centralnog. Onda može da se koristi u manuelnom režimu. Bežična kontrola takođe nije moguća sa automatikom (TTL), ali možeš da ga koristiš tako što bi na 60D popup blic postavio na manuelno, setovao mu snagu na neku vrednost (ili na minimum, ukoliko Ti smeta njegov bljesak; eventualno postaviš mali difuzor), a SB-800 okidaš koriseći SU-4 mod (tada SB-800 reaguje na bljesak bilo kog blica), opet manuelno. Može i ova varijanta koju si pomenuo - da uzmeš radio okidače (kineske i slično) i okidaš ih, naravno - opet manuelno, kako bi i na Nikonu u varijanti sa okidačima.

Za ovo što Ti radiš, ja lično bih uzeo 60D i 15-85, kasnije ga dopunio 50-icom (ili 85-icom, ako voliš da fotkaš portrete) i 10-22 (eventualno Tokinom 11-16). Može i varijanta gde bi umesto 15-85 uzeo 24-105, ali onda je 10-22 skoro obavezan, već u startu.

I da, dosta je to para, tek da budemo načisto.

Ukoliko Ti je sve to cimanje, i dalje Ti ostaje elegantnija varijanta sa D7000. ;)
Tada bih ja uzeo Tokinu 11-16, Tamron 17-50 (eventualno 18-105, pošto je povoljan u kit varijanti) i 35-icu 1.8/50-icu 1.8.

Nisi pominjao tele opseg, pa pretpostavljam da Te trenutno ne interesuje.

Pozdrav

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2011, 07:58:05 posle podne »
Milion pitanja mi je u glavi, pa sam potpuno zaboravio na tele opseg.

Kod Canon-a je situacija vrlo jasna sto se tice zoom-a, tu su 55-250mm ili 70-300mm IS kao jeftinija resenja, mada bih ih verovatno preskocio i odmah isao na neki objektiv iz L serije. Pitanje je samo koliko je IS potrebniji naspram vece blende? Posto je cena F4 IS i 2.8 non-IS vrlo slicna (makar kada se gledaju cenovnici novih objektiva).
Nikon-ova ponuda tele objektiva je drugacija, ima vise modela slicnih karakteristika na papiru i idu do 300mm, sto je odlicna pokrivenost, ali nisam jos stigao da citam dovoljno na tu temu, posto sam se vise interesovao za Canon.

D7000 jeste, dosta, elegantnije resenje, u mom slucaju, i startno bi me (mnogo) manje kostao, ali da li je on, ipak, pravo resenje?
Zato citam, pitam i razmisljam (mozda i previse) o svim mogucim kombinacijama.

Ako nije problem, slobodno mi napisite neku Vasu zamisao sta bi po Vama bio "nabolji" komplet objektiva, kako za 60D, tako i za D7000 tj. vec ste napisali, ostaje samo tele objektiv da se ubaci u kombinaciju. Da li on u tom slucaju menja "konfiguraciju" ostalih objektiva? To ce mi dati jos materijala za razmisljanje.
Ono u sta sam 100% siguran je da nikako ne bih isao na vise od tri objektiva (+ fiksni), posto mi se cini da se sa dva objektiva ne moze, kvalitetno, pokriti ceo opseg.
Univerzalno resenje bi svakako bio neki 18-200mm za Nikon (na kojem sam ucio i sa kojim sam bio jako zadovoljan kao all-in-one resenjem), a verujem da je i Canon u tom opsegu jednako korektno resenje.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #9 poslato: Maj 22, 2011, 08:16:20 posle podne »
Razbacivati se tudjim parama je oduvek bio uspešan sport na ovim prostorima ... ali kad već pitaš, ...

Canon 60d

Canon EF-S 10-22
Canon EF 24-105mm f/4 L IS
zoom, pojma nemam ... ali IS svakako i obavezno, kao i minimum 300mm na kraju.

Prajm, ... greota da pored ovakve kombinacije ides na 50 1,8, bojim se da će te nervirati povremeno, ... ali da je dobro staklo ... jeste.
35mm me nervira izuzetno, to svi ovde znaju ... ali me neverovatno privlaci i da ga kupim, jer kad pogledam i saberem utiske ... brdo dobrih fotki sam napravio sa njime.
daklem, 35mm f2, 50mm 1,4 ili 85 f1,8 ... pa sad, koji ti najvise odgovara.

Kao sto rekoh, lako je razbacivati se tudjim parama :D ... ali se ne može reći da nisam napisao dobitnu kombinaciju :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #10 poslato: Maj 22, 2011, 08:24:24 posle podne »
...Canon EF 24-105mm f/4 L IS

... ovo nesto iz iskustva?  :P


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #11 poslato: Maj 22, 2011, 08:46:03 posle podne »
Pa pazi, ja ovo staklo skidao ne bih ... da me nije primorala sirova fizicka sila :D :D

Jeste fakat da je isto to staklo, sasvim nesto drugo na FF ... ali je i fakat da je ovo staklo za po ceo dan i svukuda i na kropu.
Uostalom, zar Juza ne nosa najvise ovo staklo na 7d?

A ti sto tvrde da je 24-105 samo i obicno kit staklo, i da je samo za FF .... hhahahaha, bolje da ne nastavljam :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #12 poslato: Maj 23, 2011, 12:51:07 posle podne »
Zorane hvala na odgovoru!
Potrebno mi je sto vise ideja, saveta i predloga.

Jos neki predlog za Nikon kombinaciju?
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #13 poslato: Maj 23, 2011, 03:36:39 posle podne »
Za ono za šta Tebi treba, ispod D7000 ne vredi ići, to Ti je (koliko razumem) jasno.

Na njega bih ja nakačio Tokinu 11-16 f/2.8, Tamrona 17-50 f/2.8 (može i bez stabilizacije (VC oznaka), jer isto odličan, pa čak i malčice bolji od VC verzije), 35-icu 1.8, 85-icu 1.8D i matori 80-200 f/2.8 (polovno). Eventualno, za neobavezne šetnje uzeti aparat sa 18-105 kit objektivom, da se nađe.

To je jedna kompletna i vrlo jaka kombinacija.

Pozdrav

Van mreže rskljnkv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #14 poslato: Maj 23, 2011, 03:47:41 posle podne »
Najbolja budget kombinacija objektiva za Nikon 16-85 IS + 70-300 IS (polovni oba oko 800 eur) ili 18-105 vr + 35 1.8 (polovni oko 350 eur). 18-200 vr ti ne bih preporuciovao ako bi slikao sa tijelom koje ima vise od 10 MP. Ja sam razmisljao da predjem na 550D ali iskreno ne znam sta da stavim na njega kao "all around lens" a da je ispod 500 EUR. Uopšte, gledano po klasama, Canon je skuplji (i objektivi i tijela).

Canon proizvodi oštrije fotke jer ima veće oštenje podešeno u aparatu. Istu količinu detalja možeš dobiti i sa Nikonom, samo se igraj sa sharpnessu u aparatu (pod uslovom da se koristi dobro staklo). Boje Canona i Nikona se mogu podesiti takođe u aparatu, tako da tu nema potrebe za nekim ulaganjem. Mislim da Nikon ima precizniji White Balance. Nikon ima i automatsku korekciju hromatskih abermacija, bolju saradnju sa flešom, a ako je vjerovati dxomark.com D7000/D90 imaju bolju priču i kad je u pitanju High ISO, Colour Depth i Dynamic Range...  

Ken Rockwell lijepo kaže da ga Nikon ne plaća:) On preporučuje i mnoge canon DSLR i kompakte. Uzmi d60 ili d7000 ako hoćeš da se zezaš sa videom. Ako ti to nije bitno, bolje da uštediš za stakla i uzmeš d90. Najbolja budget ponuda je d5000 (polovan za oko 350), no nema napredan video i podršku za stare objektive. 550 d košta koliko d5000+18-105vr

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #15 poslato: Maj 23, 2011, 03:51:57 posle podne »
@Storm48 - Skapirao sam iz prvih par post-ova da slabije od 60D/D7000 ne treba da razmatram, a to je otprilike to o cemu sam razmisljao sto se tice objektiva u Nikon kombinaciji, osim telezoom-a.

Storm hvala Vam na opseznim odgovorima, kao i svima ostalima koji su dali svoje predloge.

\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #16 poslato: Avgust 02, 2011, 10:03:50 pre podne »

Nikkor AF-S 80-200mm f2.8 by Vocko, on Flickr

Samo da se pohvalim da mi je ovaj decko vec neko vreme u posedu, nisam mogao da propustim priliku kada se pojavio na oglasima, pa sam brze bolje otrcao da ga uzmem. Do 80mm se krpim sa 18-55mm, za sada, skupljaju se sredstva za, po svemu sudeci, Tamron 17-50mm.
Aparat jos uvek visi u vazduhu, Marfi je cudo ;), ali se nadam da cemo i tu stavku uskoro resiti, dotle D200 radi ko singerica.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 10, 2011, 01:48:31 pre podne »


Moze da se stavi tacka na ovu pricu, uzet D300s sa predjenih 15k na zavesici i nov Tamron 17-50mm F2.8 bez stabilizacije. Tokina 11-16 ostaje na listi zelja, kao i neko fiksno staklo.
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2011, 01:50:09 pre podne od strane Vocko »
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 10, 2011, 02:56:50 pre podne »
Čestitke i za aparat i za objektive! ;)
Kombinacija je odlična. E sad samo kreni da je koristiš, pa i da nam pokažeš dokle si dogurao. :)

Pozdrav

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 10, 2011, 09:46:52 pre podne »

Mazda RX-8 by Vocko, on Flickr


Čikine bombone by Vocko, on Flickr


Čikine bombone by Vocko, on Flickr


Goblini on tour 2011 - KST, Beograd by Vocko, on Flickr


Goblini on tour 2011 - KST, Beograd by Vocko, on Flickr


CDC no.2 - Osijek by Vocko, on Flickr


Who's Smart Now? by Vocko, on Flickr

Koristi se ova kombinacija vec neko vreme, samo zaboravljam da se javim :( Mislim da to nije korektno sa moje strane, obzirom koliko ste vremena Vi i ostali utrosili da zajedno nadjemo adekvatno resenje.
Prve tri su sa Tamron-om, ove ostale sa 80-200mm.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 10, 2011, 10:26:47 pre podne »
Ahhahhahah, pa sjajno ... druga i treca  fotografija su fenomenalne.

Lars Danielsson i Isao Suzuki bi pozeleli da ih neko uslika ovako :D

Bravo
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 10, 2011, 10:27:20 pre podne »
Pozdrav,

odlicno, bas odlicno, samo ne zaboravljaj da nam ostavis i exif :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 10, 2011, 10:55:42 pre podne »

Koristi se ova kombinacija vec neko vreme, samo zaboravljam da se javim :(

E paaaaa....potrudi se da nas sledeći put ne zaboraviš  ;)Stvarno je šteta da sa nama ne podeliš ovako kvalitetne fotografije,a verujem da ih ima još.Samo,sledeći put očekujem zasebnu temu u pdf-u "fotografija" jer ovako mogu proći nezapaženo.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 10, 2011, 11:05:28 pre podne »
Hvala Zorane na pohvali, kao i na upucivanju u doticne muzicare, sada ih bas preslusavam na YT-u.

@Lancia - Klik na link, pa sa desne strane na D300s i tu je kompletan EXIF. Nisam pristalica da ga uklanjam, posto znam koliko je meni znacilo, a i dalje znaci, da citam EXIF.

@neonka - Ide hladnije vreme, tako da cu malo cesce boraviti ovde, posto necu imati gde da pobegnem od kompjutera :D
Hvala, napravicu uskoro temu ;)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 10, 2011, 11:22:11 pre podne »
Vocko, imaš ukor razrednog starešine za skrivanje fotki od auditorijuma! :)

Gledaj da se to više ne ponovi!

Stvarno, fotke su vrh, bez imalo preterivanja, pa se nadam da ćeš biti aktivan i kačiti fotke u zasebnim temama, gde će ih videti veći broj ljudi. Bravo! :)

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 10, 2011, 11:41:10 pre podne »
Ma fantasticno, ulepsale mi te dve fotke jutro ... uklapaju se u ovo 1/1

Lars Danielsson and Leszek Mozdzer - Suffering (Danielsson)

Retko kad posle ovakve "dileme" teme, neko servira ovakav rezultat.

Nekako, mi znamo da nismo pisali dzabe, a ti izgleda vrlo dobro znas zasto si kupio aparat.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 10, 2011, 11:53:14 pre podne »
Baš dobre fotografije  :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 10, 2011, 06:23:59 posle podne »
Vocko, otvaraj temu. Ako te mrzi, otvoriću ti ja. :D
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon ili Nikon dSLR
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 10, 2011, 07:16:39 posle podne »
Evo, otvorio sam - ovde.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user