Autor Tema: Problem sa pregledom i stampom slike sa digitalca  (Pročitano 4559 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže midifajl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Problem sa pregledom i stampom slike sa digitalca
« poslato: Januar 01, 2008, 06:44:07 posle podne »
Molim Vas za pomoc! Ja sam samo amater, ali ipak zelim da neke stvari odradim koliko god je moguce dobro. Potrebno mi je da uskladim ono sto vidim na monitoru i ono sto ce izlaziti na stampacu. Tu je i treci problem-displej mog digitalca. Imam s6500fd, monitor tft Kopernikus (najniza klasa, mada ima vrlo stabilnu i ostru sliku, viddjao sam skuplje sa losijim slikom) i HP 3745 deskjet. Sve to odlicno radi i zadovoljava moje potrebe! Ali, kada je fotografija upitanju, vidim jedno na s6500, drugo na monitoru a trece na hp-u. Kako da se to uskladi sto bolje? Ako ja dobro shvatam stvari-treba da krenem od onoga sto izlazi na stampacu?! Onda da to vidim i na monitoru i to tako sto cu podesavanjem monitora dovesti sliku u takvo stanje da sto vise lici na ono sto je izaslo na foto papiru na stampacu?! To sam zaista i uspeo, ali tako sto sam smanjio i osvetljenje i kontrast na monitoru na minimum. Sada slika na monitoru ima gotovo isti izgleda kao na stampacu (ali napominjem da nije na papiru suvise tamna, jer papir ima onu refleksiju koja doprinosi zivosti)! Medjutim, slika na monitoru mi je sada tamna, posebno kada radim nesto drugo (tekst i sl). A treca stvar-na displeju s6500 vidim lepo osvetljenu sliku, rekao bih bas onako kako bih zeleo da slika izgleda. Sta sada to znaci? Da li je na s6500 displej lazljiv, pa daje svetliju sliku nego sto ona zaista jeste, ili je u pitanju nesto drugo? Ja znam da postoji kalibrisanje opreme, ali me zanima koji je to parametar od kojeg se polazi? Sta je reper? Nadam se da ima nacina da se bar donekle uskladi aparat, monitor i stampac a da se ne koristi skupa oprema za kalibraciju?! Molim Vas da mi objasnite kako to sto bolje da uradim. Napominjem jos jednom, amater sam i ovo ne treba da se uradi za potrebe profi fotografa, vec za potrebe jednog prosecnog korisnika koji zeli da slike njegove familije izadju pristojno u stampi i sto je bolje moguce. Ne ocekujem cudo, ali verujem da se sto sta moze popraviti, pa mi recite kojim redosledom i kako da doteram svaku od ove tri komponente. Mnogo hvala unapred i zelim svima srecnu novu godinu!!!

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa pregledom i stampom slike sa digitalca
« Odgovor #1 poslato: Januar 01, 2008, 09:21:03 posle podne »
Ne volem HP ali ajde, idemo redom:

Reper je ono sto koristis u krajnjoj instanci. Ako posmatras fotke na moniroru onda je monitor. Ako posmatras na papiru onda je print. U tvom slucaju je rec o 2 repera jer mi se cini da posmatras i na monitoru i na papiru.

Aparat radi onako kako radi i to ne diras.
Za posmareanje na monitoru fotke obradis u sopu tako kako ti najbolje izgledaju.

Za printanje radis onako kako si objasnio ako sam te dobro razumeo:
1. Otprintas bez korekcije.
2. Stavis fotku pored monitora i
3. Podesis monitor (gama i ostalo) da izgleda kao otprintana fotka.
4. U sopu napravis kako zelis da ispadne fotka pa otprintas.
I to je to. Zapamtis setap koji si uradio pa sledeci put ne moras raditi probnu.

Problemi:
Tvoj printer nije za fotografiju i rezultati su od skromnog do loseg.
Zamenom tinte menja se sve pa moras ponovo setovati.
Drugi papir trazi drugi setap.
HP ume sa istim i mastilom i setapom da napravi razlicite printove.
Nakon par printova printer se “zamara” pa menja kolorit. Narocito HP.

Postoje printeri kod kojih je moguce podesiti sve parametre (Canon) koji su potrebni za korektnu fotografiju pa je ova igranka sa monitorom nepotrebna.


Sve u svemu, mislim da je isplativije i kvalitetnije otici do fotolaboratorija i uraditi normalne fotografije.

Van mreže midifajl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa pregledom i stampom slike sa digitalca
« Odgovor #2 poslato: Januar 02, 2008, 10:26:24 pre podne »
Hvala na odgovoru. Ja sam inace, hteo da uzmem neku pixmu, ali sam se onda pokolebao , jer sam od mnogih cuo da je vrlo problematicna glava, posto se zapusi lako. Kod HP taj problem ne postoji, pa sam samo iz tog razloga jos na njemu. Kada bih mogao da uzmem neki model gde je glava na kertridzu, a da stampa dobro, odmah bih uzeo Canon. Ako znate za nesto takvo-kazite!
Pozdrav!

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Problem sa pregledom i stampom slike sa digitalca
« Odgovor #3 poslato: Januar 02, 2008, 11:01:12 pre podne »
Ja imam pixmu 3000 staru, ne znam tacno, ali nekoliko godina (pre uvodjenja PDVa). Uzeo sam je cim se pojavila (120e sam platio). Tankove dopunjavam svakog meseca (vac me pomalo sramota  :-\). Znaci vise desetina puta i jos uvek radi nepogresivo. U mom okruzenju postoji veci broj ovih printera i, koliko znam, svi rade nepogresivo. Kvalitet stampe je 90% od prvobitnog.

Prethodni printer mi je bio HP. Muka ziva. Nekoliko glava sam promenio i na kraju sam ga izbacio. Isto se desilo i u okruzenju.Nakon prvog dopunjavanja je kvalitet opao 30 i vise posto. I kod sledecih glava takodje. Zatim mi se nije dopalo to sto je tinta na akrilnoj bazi. Ne moze na svaki foto papir, pa moras paziti da nije izlozen vlazi, pa onda ovo, ono, pa ga ne mozes izbalansirati kao svet itd.

Nervoza je prestala ulaskom Canona.

Moram priznati da sa novijim modelima Canona nemam iskustvo, a po prici prodavaca cujem da nisu "kao stari" te da im je vek znacajno skracen.

Na osnovu fotki koje sam posmatrao kod raznih kucnih printera, i ako se strogo pridrzava uputstvu proizvodjaca, pri prvom printu su podjednake. Razlike nastaju nakon exploatacije i nekoliko dopunjavanja.

Kad dodje vreme za zamenu opet cu uzeti Canon (neki srednji model). Sto neko rece:
Uzmite Canon lakse se dise.

Trenutno u toj srednjoj klasi imaju i najbolji scaner (sa CCDom). U vreme kad sam ja kupovao Epson je carovao. Pa ako neko i to kupuje, da ima uvid.
« Poslednja izmena: Januar 02, 2008, 11:03:05 pre podne od strane Zarko Silic »