Autor Tema: Sta je bolje kupiti? help.  (Pročitano 8957 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže markiza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Sta je bolje kupiti? help.
« poslato: Februar 13, 2011, 03:16:43 posle podne »
Mislio sam da kupim fotoaparat, samo sad ne mogu odluciti koji.
Da li sx 30 is ili ipak 500d?
Znam da ne spadaju u istu klasu, i da se na neki nacin ne mogu ni uporedjivati, ali posto se ne razumem toliko, interesuje me koji je bolji? kakve funkcije imaju? koje su prednosti, a koje mane?

Vrijedi li dati 150-200e vise za 500d?

koji ima bolji zoom, 500d sa objektivom 18-250mm ili sx 30 sa 35x optickog zoom-a (posto mu na objektivu pise 840mm) ?


hvala puno.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #1 poslato: Februar 13, 2011, 04:47:05 posle podne »
Cim imas tu dilemu, bolje uzmi sx 30 is...kad ti zaista bude trebao DSLR, samo ce ti se kasti ;). Bilo je ovde vec takvih tema, pretrazi malo.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #2 poslato: Februar 13, 2011, 06:06:36 posle podne »
@markiza
Tesko je porediti kompakt fotoaparat, mada neki daju stvarno sjajne rezultate, sa dSLR fotoaparatom. dSLR cini sistem (telo+objektiv), pa mu i mogunosti i cena varira u zavisnosti od mogucnosti tela i objektiva. Daj nam za pocetak odgovore na nekoliko pitanja, pa ce nam svima biti lakse da ti damo odgovor sta je bolje za tebe:

- jesi li vec koristio rucna podesavanja na digitalnom fotoaparatu, poznajes osnovne parametre i njihovu ulogu?
- sta konkrento volis da fotografises, tj. za sta bi ga koristio?
- sta ti je bitno kod fotoaparata?
- koliki je zacrtani budzet?

Pozdrav.

Van mreže markiza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #3 poslato: Februar 14, 2011, 11:29:18 pre podne »
Pa koristio sam digitalni fotoaparat, onaj mali, sto u dzep stane.:)
Pa kad bih kupio neki 'bolji', slikao bih sve, kao npr. kad odem na more, planinu, izadjem negdje u grad, drustvo, devojku...pa bih vjerovatno nekad i prirodu slikao, neke znamenitosti...i td.
Meni je najbitnije da je dobra slika. Da se vidi razlika i da bude bolja slika, u odnosu na sliku iz digitalnog-dzepnog fotoaparata.:) a isto tako zoom, i da ima opciju da se nesto poostri, a nesto zamuti.
Pa sada razmisljam, da li da kupim sx 30 is i da platim oko 400e, ili da doplatim jos 150-200e i da kupim 500d. Da li vrijedi doplatiti?

Znate li mozda koje su prednosti 500d u odnosu na sx 30, ili obrnuto?
Sta jedan ima, a drugi nema?

Hvala vam na pomoci...

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #4 poslato: Februar 14, 2011, 11:37:55 pre podne »
Ako na cca 400e koliko košta SX 30IS doplatiš 150-200e da bi kupio 500d dobićeš samo telo,a gde su objektivi?
Misli i o tome  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #5 poslato: Februar 14, 2011, 11:51:57 pre podne »
Pa, razlika je koncepcijske prirode, .. naprosto ta dva proizvoda su apsolutno neuporediva.

SX30 spada u grupu prosumer aparata, koji nemaju izmenjive objektive, već samo jedan ... u ovom slučaju 24-840mm, ako se ne varam.


Canon EOS 500d ne poznaje kategoriju ''optički zum 35x'' kao što to krasi SX30, već dolazi sa kit objektivom 18-55 IS, koji na kraju krajeva i ne moraš kupiti već odabrati neki drugi.
DSLR je najviše sistem koji se gradi postepeno, u zavisnosti od sklonosti i finansijske situacije.

Naravno, 500d ti pruža mogućnost da napraviš daleko bolju fotografiju nego što to SX30 može, ali opet kažem ... bitno je da ti raskrstiš sa sobom koliko si svestan koncepcijske raylike izmedju ova dva aparata.
« Poslednja izmena: Februar 14, 2011, 11:53:42 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2011, 12:36:35 posle podne »
Moj ti je savet da je bolje da za prvi ozbiljniji fotoaparat izaberes Canon SX30, a ako ga "prerastes" lako ces se prebaciti na neki dSLR sistem. Jednostavno, tako si najmanje na gubitku. Pozdrav.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2011, 05:02:38 posle podne »
Hmm..
To sto ima punu Manual kontrolu nad SX30 mu nece dati kvalitet slike ni priblizno dobar kao Auto mod na 1000D.
Cene su slicne, a slikanje mu dodje isto kad ga stavi na automatic.
A prosumer mnogo brze gubi vrednost nego DSLR, ako resi da proda jednog dana.

Objektiv na DSLR u standardnoj varijanti ide otprilike od ÷2 do x2 (4x zoom).
Za svako uvecanje preko x2 trebao bi ti ili: http://pcfoto.biz/canon-18-135-is ili http://pcfoto.biz/canon-ef-s-55-250mm-f4-56-is ali opet bi bio daleko od prosumera.


Prednosti 500D:
- mnogo bolje fotografije (senzor 11 puta vece povrsine)
- nesto veci LCD ekran, ali mnogo bolje rezolucije
- opticko trazilo (SX30 ima elektronsko sto ne mora za svakoga da bude mana)

Prednosti SX30IS:
-veliki zoom
- niza cena


Sto kaze Zoran, razmisli koji koncept je za tebe.

Otprilike, kod DSLR pristupa je primarno to sto je senzor kvalitetan, a posle (koliko pretekne para) se gleda objektiv i ostale specifikacije.

Kod Prosumera, mogu da ti daju i 1440p video, USB 4.0 , XLR mikrofonski prikljucak, zoom od 30x, LiveView kroz HDMI  :)  ali moraju negde da ti skresu, pa uglavnom dobijes isti senzor kao na tim dzepnim digitalcima (koji uz nesto bolju optiku ima potencijal da ti da i bolju sliku).

Nadam se da ova moja brzopleta interpretacija nece nikom estetski zasmetati :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže markiza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2011, 11:53:42 posle podne »
Hvala, naravno da ste mi pomogli. Nasao sam 500d 18-55mm za 650e. Pa cu vjerovatno njega kupiti.

Kasnije bih vjerovatno kupio neki objektiv, koji ce mi koristiti skoro za svaku situaciju, a da moze dosta i da zoom-ira. Pa sta mi predlazete? Koji bih trebao kupiti?

Pa je li bolji zoom sx30 nego 500d sa npr. 55-250mm objektivom?

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2011, 12:40:32 pre podne »
Sacekaj jos malo pa kupi Canon 550D, jer 600D je vec poceo da se prodaje a cijene padaju...
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2011, 03:30:13 pre podne »
Savet zvuci razumno. Stvarno bi bilo realno da padne cena 500D a i 1100D moze da dobije interesantnu cenu.

Zoom na SX30 je mnogo puta jaci od svakog zooma koji ces naci za SLR, ali po kvalitetu se ne porede.
Njegov zoom je reda 24 – 840mm (u 35mm ekvivalentu)  sto je nezamislivo za jedan DSLR aparat, tako nesto bi verovatno kostalo nekoliko hiljada evra.

Odmah imaj u vidu da cena za objektiv 'koji bi ti koristio za svaku situaciju a da moze i dosta da zumira'  nije mala:
http://pcfoto.biz/canon-18-135-is  (7.5x zoom)
http://pcfoto.biz/canon-ef-s-18-200mm-f35-56-is    (11x zoom)

Druga opcija ti je da imas dva objektiva od kojih bi ti jedan pokrivao to polje. Kit varijantu 18-55mm najbolje dopunjuje nesto ovako:
http://pcfoto.biz/canon-ef-s-55-250mm-f4-56-is

Razmisli da li si spreman za tolike izdatke.
Razmisli i da li ti je veliki zoom neohodan (sta nameravas da slikas) pa odluci.

Vidi i nesto ovako :)
http://pcfoto.biz/fuji-f70

« Poslednja izmena: Februar 16, 2011, 04:35:35 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže markiza

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #11 poslato: Februar 16, 2011, 12:35:38 posle podne »
Pa rekao sam gore da bih sve slikao, skoro svuda bih nosio fotoaparat, gdje god bih krenuo. Pa sta mi naleti.:) al pretezno drustvo, rodbinu...tako, neka svakodnevna desavanja... A posto su mi mnogi rekli da je zoom najbitniji, rekoh da imam neki fotoaparat koji ce moci dosta zoomirati.:)
npr. kad na leto, na moru iznajmim skuter, da me moze sestra slikati sa plaze. Naravno da se ne bih mnogo odaljavao, ali bih bio blizu 'ogranicenja', a to je nekih 100m od obale... pa bi li mogao objektiv 55-250mm toliko zoomirati?

Evo sad ne znam sta da kupim.:) al ipak je dslr-dslr. E sad, ne bih ga kupovao ovde, vec bi mi jedan prijatelj doneo iz njemacke ili austrije. A on bi povratio porez. Tako da bi u stvari 500d bio oko 525e.

A tamo je 550d, 750e sa porezom. Al ko zna kada ce padati cijena, a da mogu 550d dobiti za cijenu koju bih platio za 500d. A svakako se ne bih 'profesionalno' bavio sa tim, da radim, slikam po svadbama i td.

Pa sta mislite? :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je bolje kupiti? help.
« Odgovor #12 poslato: Februar 16, 2011, 05:23:50 posle podne »
E, ok sad je malo jasnije. Ajde da kazemo slikao bi sportske aktivnosti koje nisu u neposrednoj blizini :)

Sto se tice raspona objektiva, racunaj da  kod Canon-a 7D/550D/500D/1000D zizna daljina od oko 30-35mm odgovara normalnom ljudskom vidu.

Sve sto je manje od toga (20mm) hvatace malo vise u sirinu. To izgledalo ovako:
http://burlaki.com/pics/illustrations/HamiltonTerrace.jpg
A u ekstremu bi islo u 'riblje oko' (fish eye):
http://www.zinkwazi.com/blog/images/20051221220742_dsc_0352.jpg

Sve sto je vece od toga, bice zumirano. Znaci stvari bi na 210mm trebalo da izgledaju 7x vece.


Ovako izgleda ista scena na razlicitim ziznim daljinama, baci pogleda na razliku 35mm (otprilike ljudski vid) i 200mm.
http://www.nikonusa.com/en_US/IMG/Images/Learn-And-Explore/2009/Photography-Techniques/Focal-Length/Media/red-barn-sequence.jpg

Ovde imas uzorke za 18 i 200mm:
http://www.dpreview.com/lensreviews/canon_18-200_3p5-5p6_is_c16/

Nesto je tesko naci lepe uzorke na netu, ajd' da se nadamo da ce neko sa foruma da slika soliter prekoputa u sekvenci 18,30....200 mm pa da ti postavi slike ovde.
Nadam se da ti je bar to oko ziznih daljina i zuma jasnije, pa ces mogi lakse da odlucis koja je prava stvar za tebe.
Ti bi u medjuvremenu mogao da skoknes do neke radnje da pogledas kroz taj 55-200mm objektiv, da vidis kako ti se to cini uzivo.



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D