Autor Tema: Prvi HDR  (Pročitano 4409 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Prvi HDR
« poslato: Februar 03, 2011, 09:48:34 posle podne »
Danas dok sam bio na poslu naleteo sam na temu o HDR fotografiji ... i malo je reci da sam se odusevio! :)

Elem, cim sam dosao kuci krenuo sam da petljam s mojim aparatom, napravio jednu vrlo skromnu postavku u sobi (nazalost s veoma slabim svetlom :( ) i krenuo da se zazam malo na temu HDR. Ovo je moja prva fotografija, i iskreno i nisam nesto zadovoljan njom. Za vikend najavljuju lapo vreme pa pravac Ada da se okusam tamo u HDR-u!!!

Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi HDR
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2011, 11:31:56 posle podne »
Problem sa HDR-om je sto ne mozes da ga iskoristis kad TI hoces, nego kad postoje uslovi i potreba za njim. I ono sto je jos bitnije, MORAS imati mere, jer doza HDR moze mnogo popraviti fotku, ali ne toliko koliko je previse moze unakaziti.

Generalno, kad god imas scenu na kojoj senzor fizicki ne moze da uhvati i najsvetlije i najtamnije delove kadra, e tad na scenu stupa HDR.
Tvoj primer je ispao lose jer apsolutno nema potrebe da se koristi HDR ovde. Ono sto tebi treba je izuzetno kontrastna scena na kojoj je dinamicki raspon boja preveliki da bi se u jednom snimku spustio na senzor aparata. E onda ga uhvatis iz 3-4-5-6 snimaka i to bude prava stvar. Nadam se da cemo uskoro videti neke ozbiljne HDRove od tebe !

pozdrav !

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi HDR
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2011, 11:43:51 posle podne »
Primljeno k znanju! :)

Nisam stekao utisak da moraju da postoje posebni uslovi za HDR, al opet, guster sam u ovome pa cu obratiti paznju ubuduce!

PozzZ!
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi HDR
« Odgovor #3 poslato: Februar 04, 2011, 12:19:22 pre podne »
Tacno tako, lepo ti je covek objasnio. HDR je najkorisniji kod jako kontrastnih scena, dakle tamo gde imas dosta tamnih i svetlih partija...a taj raspon od najtamnije do najsvetlije tacke se zove dinamicki raspon. To obicno znaci da ce svetlomer aparata izmeriti to sto slikas, ali ti svetle partije mogu "izgoreti", odnosno biti skroz bele...a to u sustini znaci da fotografija u tom delu ne nosi nikakvu korisnu informaciju. Na vecini modernih aparata imas blinkije koji ti to pokazuju, i to ti prakticno znaci da senzor aparata ne moze uhvatiti taj raspon. Kad to znas, onda stupa na scenu HDR. Postoji i precizniji nacin merenja dinamickog raspona sa spot merenjem najtamnijeg i najsvetlijeg dela, pa tako mozes tacno videti koliko blendi tu ima.

Ono sto jos treba znati je da je ljudsko oko sposobno da "uhvati" oko 24 blende, dok aktuelni DSLR-ovi ne mogu vise od 8-9 blendi. Tako da ti jedino preostaje da aparat stavis na stativ, ukljucis AEB (auto exposure bracketing) i da napravih bar 3 fotografije te scene. Njih kasnije spojis u nekom programu kao sto je Photomatix ili jos bolje novi Photoshop CS5.

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi HDR
« Odgovor #4 poslato: Februar 04, 2011, 08:00:40 pre podne »
Heheheh sad se osecam kao tupson! Bas sam izabrao losu postavku. :)

USkoro cete videti bojle radove! Hvala na savetima.
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8