Autor Tema: Rafting na Tari i jos po nesto...  (Pročitano 5434 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Rafting na Tari i jos po nesto...
« poslato: Februar 01, 2011, 10:54:13 pre podne »
Evo nekih mojih "radova". Stavio sam ih pod navodnike jer su nastali od strane turiste a ne fotografa. Nisam vodio racuna o podesavnjima, kadrovima, cak sam i sa obradom preterao na nekim fotkama.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #1 poslato: Februar 01, 2011, 10:56:53 pre podne »
do Tare je trebalo stici, imalo se sta i uslikati...
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #2 poslato: Februar 01, 2011, 11:19:42 pre podne »
Vidi Djenka, da budemo načisto - neki fotografi se ne bi složili, ali - tanka je linija između turiste i fotografa. :)

Tačno je da fotograf, po nekoj knjiškoj definiciji, posvećuje veću pažnju detaljima, duže planira kadar, meškolji se minutima pre nego što okine, ali - zapravo je rezultat taj koji čini fotografa, a ne njegovo ubeđenje.

Ono što ja vidim na ovim fotografijama je naprosto izvanredno!
Ima nekih likovnih grešaka, ali sveukupno je ovo rezultat koji dobija dodatno na značaju, kada se pogleda čime je napravljen!

Dakle, (nemoj se ljutiti), ali - pokazati OVO sa aparatom čije su foto-sposobnosti u rangu prosečnog mobilnog telefona, pokazuje da Tebi što pre treba pravi aparat, jer je šteta "bacati" ovakve motive, viđene očigledno talentovanim okom, radeći sa "aparatom" koji fotografa-turistu sapliće svojim podprosečnim performansama.

Znači, nemoj sebe nipodaštavati pričom o turisti, a ne fotografu, jer - ovo je dostojno i iskusnog fotografa! Jedino što možeš popraviti (ako izuzmemo nabavku boljeg aparata) je obrada, ali ona se lako usavrši, ukoliko ima mesa, a na ovim snimcima ga itekako ima! :)

Svaka čast!

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 01, 2011, 11:21:29 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #3 poslato: Februar 01, 2011, 11:53:11 pre podne »
Hvala ti puno, mnogo mi znaci ovakva podrska. Dugo mi je trebalo da se uopste i prijavim na ovaj forum, jer je sva moja oprema jefitnija od vasih ranceva i torbi (praznih,naravno). Iskreno, to me je najvise uplasilo.

Nisam znao ni zasto su mi slike mutnjikave, a o obradi nikad nisam ni pomisljao.
Vasi saveti i primedbe su apsolutno dobrodosli, i ljuticu se jedino ako ih ne bude.

Nadam se da cu uskoro nabaviti jedan EOS1000 (onaj od juce) a posle i neki bolji objektiv pa redom....
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #4 poslato: Februar 01, 2011, 01:29:15 posle podne »
Ma samo napred Djenka.Ovo je sasvim solidno!

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #5 poslato: Februar 01, 2011, 03:13:59 posle podne »
dobro, sami ste trazili... :)

Nocna fotografija me je oduvek privlacila. U Istanbulu sam kupio stativ, nista posebno ali je obavio pos'o. Evo kako:

Storm rece da je na prethodnim fotkama bilo likovnih gresaka. Kakve su to greske i kako ih prevazici?
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #6 poslato: Februar 01, 2011, 04:28:44 posle podne »
Ne znam u cemu obradjujes fotografije, ali ako nemas Photoshop, onda neke elementarne zahvate poput seckanja fotografija moze odraditi ACDsee ... ili slicno.

Sve u svemu, za pocetak pocnes da razmisljas o kompoziciji koja treba da nominira fotografijom, pa ako i omanes u trentuku fotografisanja, tu je Crop alatka ... pa seckas do mile volje.

Evo, ne zameri ... bio sam slobodan da ovako na brzaka makar malo slikovitije priblizim ispricano.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #7 poslato: Februar 01, 2011, 04:49:08 posle podne »
u Photoshop-u sam ih samo malo izostrio, onako kako ste mi pokazali, ali taj program nemam uvek pri ruci. Tom prilikom sam ih i smanjio sa par Mb na oko 200Kb ali su mi ipak ostale velike.

Obicno ih smanjujem Paint-om a ako nesto treba da ih posvetlim, zatamnim ili seckam koristim MS Office Picture Manager.
Imam i ACDsee, i gomilu drugih ali su ova dva mali, i u sastavui OS-a, sto ce reci uvek su pri ruci.

Na fotkama koje sam okacio do sada namerno nisam nista dirao, osim tog ostrenja. Hocu da krenem od prve lekcije, kad vec imam od koga da naucim :).
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Rafting na Tari i jos po nesto...
« Odgovor #8 poslato: Februar 01, 2011, 05:35:32 posle podne »
Ima sta da se vidi, posebno prva je ostavila utisak na mene. Nisi ti obican turista ;)
Zoran ti je dao odlicne savete, ja bih se samo nadovezao.
Tehnicke stvari, vezane za kameru i kasnije obradu, ako se covek interesuje i intezivno bavi,
dolaze pre ili kasnije same od sebe. "Treniraj" oko, svaki put kad naslonis kameru na isto i trudi se
da iskadriras, da ti se svidi. Zamisli to sto gledas, kako ce kasnije izgledati na monitoru ili "papiru".
Probaj da ispricas pricu, da naslikas sliku...
Ovo sto si podelio sa nama, obecava mnogo.

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II