Autor Tema: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe  (Pročitano 14180 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« poslato: Januar 31, 2011, 04:24:23 posle podne »
U temi o kapljicama sam pomenuo "Uređaj za high-speed fotografiju", koji je projektovao i izradio Ivan Pernjaković (Lord Ivanhoe, od juče i član ovog našeg foruma), a ovde ću ukratko predstaviti kako to izgleda, šta može i kakve se egzibicije njime mogu praviti.

Detaljnije o high-speed fotografiji: LINK


Za početak, uređaj izgleda ovako:




Njegove mogućnosti, ukratko:

Citat
1. na njega moze da se nakaci blic, fotoaparat ili rasveta.

2. okidanje se vrsi pomocu jednog od tri senzora a to su:
na prekid laserskog/IC zraka
na bljesak drugog blica/munje/bilochega
na zvuk, tj. mikrofonski senzor.


Svi senzori imaju podesavanje osetljivosti.

3. postoji podesavanje kasnjenja od trenutka okidanja senzora do okidanja aparata/blica koje moze da se podesi precizno od 100 mikrosekundi do xxx sekundi.

4. postoji tzv. lockout time, tj period posle okidanja u kome uredjaj ne registruje nista, da bi se sprecilo visestruko okidanje blica ili slicno (recimo kad pucas u casu, lomnjava koja se cuje posle hica uzrokuje non stop okidanje dok ne prestane, zato se namesti lockout na recimo 2 sekunde i to je to.)

5. postoji podesavanje duzine signala okidanja (korisno ako zelis da ti aparat pre nego sto okine uradi autofokus, za to je potrebno da signal bude duzi da bi aparat imao vremena za sve)

6. postoji TIME LAPSE mod, gde se podesava period okidanja (minimum 0.1 min, tj. 6 sekundi) i broj okidanja... i onda ga pustis i on okida aparat xxx puta na svakih xxx sekundi.

7. Moze se koristiti i kao slave kockica, pri cemu postoji podesavanje za prepoznavanje preflasha, tako da moze da se koristi i sa kompaktima, kao i u TTL modu... znaci podesavanje okidanja na prvi/drugi bljesak.



Još par detalja:

-Cela naprava radi na 9V bateriju, ili ispravljac 9-18v.
-Imace LCD displej od 16 karaktera u jednom (mozda i dva reda, to nisam jos odlucio).
-Na gornjoj strani ce biti dva tastera za kretanje kroz menije (taster DOLE ili DALJE, i taster OK), dva potenciometra za regulaciju osetljivosti mikrofona i infracrvenog senzora, i prekidac koji uredjaj postavlja u mod za podesavanje i u mod za... hmmm pa, blicanje  I fotocelija. I 3 LEDa koji signaliziraju koji je senzor aktivan. I verovatno jos neki LED koji ce nesto da signalizira.
-Sa jedne strane ce postojati 4 ulaza: jedan za externi mikrofon (u uredjaj ce vec biti ugradjen jedan), i dva za infracrveni senzor (jedan za predajnik, drugi za prijemnik)... u stvari mozda ce to biti jedan.. nebitno. I prekidac za paljenje/gasenje uredjaja. I jedan za stare bliceve/rasvetu ili sta god ne moze da se nakaci na hot-shoe koji ce se dobijati uz uredjaj.

To je otprilike to, sto se tice izgleda.
Kad se ukljuci, uredjaj signalizira zvukom ispravnost i na ekranu se pojavljuje meni. Prvi je izbor senzora, gde se, logicno, bira senzor koji ce se koristiti:
1. Foto-celija
2. Mikrofon
3. IC/Laser

Sledeci je izbor da li ce uredjaj okidati na prvi ili drugi signal (zvuk kod mikrofona ili beljsak kod fotocelije) Korisno za one koji koriste Canon popup blic, ili kompakt aparate koji uvek opaljuju predbljesak. Za mikrofon je korisno ako pucate u nesto (balon, casu, stagod) da se blic okine na udarac metka u metu a ne na opaljivanje pistolja)
Sledece je podesavanje kasnjenja bljeska u milisekundama, od 0 do par hiljada (par sekundi). Neophodno za slikanje kapljica i slicno, gde je potrebna mala pauza izmedju okidanja senzora i okidanja blica.
Sledece je Test blica, cijim se pritiskom momentalno okida blic (ne znam da li je ovo potrebno)


Dodatak na ovo je i mogućnost korišćenja duplog laserskog senzora, za slikanje sa ukrstenim laserima. Znaci, uredjaj reaguje samo u trenutku kada se istovremeno prekinu oba laserska zraka istovremeno. Jako korisno za slikanje pcela u letu, ptica, divljih zivotinja, jer se namesti fokus tacno na mesto gde se laseri ukrstaju, i uvek ce se dobiti ostra fotka jer se okidanje desava samo kada je objekat u fokusu, tj. kad se prekinu laseri bas tu gde se ukrstaju.

U nastavku je i nekoliko primera urađenih ovim uređajima (fotografije by Lord Ivanhoe):

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #1 poslato: Januar 31, 2011, 04:29:09 posle podne »
Još nekoliko primera:

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #2 poslato: Januar 31, 2011, 04:37:34 posle podne »
Pratio sam na zoni razvoj ove spravice i stvarno sam odusevljen postignutim rezultatom... Nadam se da je Lord realizovao one silne narudzbine sa zone i da mu se isplatilo koliko toliko, posto pretpostavljam da je u sam razoj ulozena lepa suma novca...

Pozdrav Ivane i dobrodosao... :)

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #3 poslato: Januar 31, 2011, 05:31:47 posle podne »
Hvala na dobrodoslici ! :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #4 poslato: Januar 31, 2011, 08:54:34 posle podne »
Dobrodošlica od mene i sve pohvale za konstrukciju high speed uređaja!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #5 poslato: Januar 31, 2011, 09:12:43 posle podne »
Impresivno.

Ne dostaje ni inspiracija, a ni spremnost na prevazilazenje tehnickih ogranicenja.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #6 poslato: Januar 31, 2011, 09:33:17 posle podne »
Stvarno impresivne fotografije  :o Svaka čast i za ideje ali naravno i za realizaciju,budi spreman na gooomilu pitanja  ;)
Za početak nikako da skapiram kao je nastala "paklena pomorandža"  ??? A drugo pitanje je jedno pravo žensko.Ustvari,više konstatacija nego pitanje.Meni se nekako čini da posle ovih fotografija ostaje dosta krša i loma za sređivanje.Čisto da znam,ako ikada rešimo i uspemo da se popnemo nekoliko lestvica gore da budem spremna i na tu drugu stranu medalje  :D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #7 poslato: Januar 31, 2011, 09:35:04 posle podne »
Ako postaneš džedaj i doživiš promidžbu iz nosača u slikača, ondak drugog člana družine crvenog prstena čeka ta surova kletva. ;D

Pozdrav

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #8 poslato: Januar 31, 2011, 09:42:48 posle podne »
Pomorandza je nastala najprostije moguce: u istu je nagurana petarda, a uredjaj namesten da okida na zvuk. i to je to, nikakva mudrost. Naravno, posle imas brisanje objektiva, ukucana, kucnih ljubimaca, plafona i ostalo :)

Vidi, ovo za krs i lom si APSOLUTNO u pravu, i ako nemas neki podrum, tavan, garazu, neko mesto gde nije frka da stvari lete unaokolo, ne bih preporucio da probas, barem ne ista sto ukljucuje lomljenje stakla. Ja licno, sve sa staklom radim u podrumu, pa posle samo pocistim, a ostalo, ovo sa vocem, paradajzicima i ostalim, radim u dvoristu, na otvorenom. Znaci ne staklo u dvoriste, i ne paradajze i ostale rasprskavajuce stvari  u garazu :) Nista od ovoga sto se "raspada" ne bih probao u stanu, tj. bar ne u svom :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #9 poslato: Januar 31, 2011, 09:56:35 posle podne »
Jedno "Lordovsko" pitanje :D
Vec izvesno vreme pratim slican okidac (HiViz), nisam ni znao da ima
domacu konkurenciju, sto je za svaku pohvalu. Na zalost, gledajuci HiViz, nisam postao pametniji,
kako to zaista funkcionise. Jasno mi je, po principu zvuka... ali citavi oni kablovi, gde, sta, kako povezati i sa cime.
Tvoj okidac mi deluje funkcionalnije, jednostavije za koriscenje. Ispavi me ako gresim.
Na kraju, jedan link ne bi bio na odmet, gde moze da se nabavi ova "spravica", ili barem PN pa cu ja da
ga valjam dalje ;D
Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #10 poslato: Januar 31, 2011, 10:02:54 posle podne »
Mene interesuje,ako nije tajna  :) , set up kada fotkaš kapljice ili recimo sijalice?Prema viđenom exifu koristiš duge ekspozicije pa pretpostavljam da pored zamrzavanja blicem prikupljaš i neko ambijentalno svetlo.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #11 poslato: Januar 31, 2011, 10:32:52 posle podne »
@Bole: HiViz je decija igracka, bukvalno. Mislim, odlicno za pocetak, ali nedovoljno za ozbiljniji rad. Ja sam pokupio neke fore od njih, ali ne moze bas sve da se radi analognim principom koji oni furaju. Hmm, sad citam ovaj tekst sto je drug STORM iskopirao, poprilicno je star,, hajde da napisem nesto novije ovde:

Kao prvo i osnovno, moj uredjaj ima DISPLAY (2 linije x 16 karaktera) za sva podesavanja i upravljanja uredjajem. Sva podesavanja se pamte, tako da ostaju i posle gasenja uredjaja. Uredjaj ima u sebi mikroprocesor koji radi na 20MHz tako da je tacnost fenomenalna.
Evo, provescu vas kroz menije na uredjaju:

1. Sensor selection (bira se koji senzor ce se koristiti (IC/LASER, MICROPHONE, FLASH SLAVE).

2. Trigger delay (biramo kasnjenje izmedju registrovanja nekog desavanja (zvuka, bljeska, prekida laserskog zraka) i reakcije samog uredjaja. Kasnjenje moze biti u sekundama, milisekundama i mikrosekundama. Kod hiviza se to odredjuje...pa odokativno :)

3. Preflash Bypass (uredjaj moze da se koristi kao obicna slave kockica, tj. da reaguje na bljesak necega, ovde se podesava da li ce da reaguje na prvi, ili na drugi bljesak, cime se efektivno prevazilazi ETTL preflash kod mnogih ugradjenih bliceva)

4. Time Lapse (ovo je poseban mod koji nema veze sa high speed fotografijom ali se ucinio kao koristan da ga ubacim. Koristi se sa adapterom za fotoaparat, znaci kada uredjaj okida direktno aparat. Izaberemo ukupan broj okidanja, i interval izmedju okidanja (0.1 sec do 255 sekundi) i pustimo da da radi. Evo ovo http://www.istockphoto.com/stock-video-13043690-blue-sky-with-vivid-clouds.php sam ja odradio bas sa ovim modom

5. Lockout time (period u kome uredjaj "ne cuje i ne vidi" nista, tj. kada senzori ne reaguju. primer: pucamo u sijalicu, uredjaj ce da odreaguje na pucanj, pa zatim na udar metka u sijalicu, pa zatim na lom stakla sijaloce po podu, itd itd. Ovim modom sprecavam upravo to, znaci reaguje na pucanj i zatim 2 sekunde ne reaguje ni na sta (period je podesiv, naravno)

6. Signal duration (koliko traje sam signal koji uredjaj salje. za okidanje bliceva dovoljno je oko 30ms, medjutim, ukoliko neko zeli da mu uredjaj okine fotoaparat, a da pritom jos fotoaparat uradi fokus, onda je 30ms premalo, te se ovde ta vrednost podesava na odgovarajucu.

I to je to, sto se tice menija uredjaja. Uz uredjaj inicijalno dolazi adapter za 9v bateriju ili ispravljac, i adapter za blic. (kockica na koju se kaci blic). Dodatno moze da se kupi laserski senzor, dvostruki laserski senzor kao i profi laser sa magnetnim stalkom. I to je to. Ne znam kakva su pravila foruma po pitanju postavljanja cena i ostalog?

Sto se tice samog koriscenja: poprilicno prosto: povezes adapter za blic u uredjaj, namestis blic, ako ti treba, povezes laserski senzor i uperis laser u njega. Ako ne, onda se koristi mikrofon koji je vec ugradjen u uredjaj. I to je to. upalis i vozis :)




Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #12 poslato: Januar 31, 2011, 10:34:11 posle podne »
StORM nam je za početak pokazao kako spravica izgleda,po kom principu radi i kakve rezultate daje.Međutim,ne bi bilo zgoreg da se spomene i gde se navedeni uređaj može nabaviti i po kojoj ceni  ;) Možda se neko odvaži da garažu upotrebi za još nešto osim za parkiranje automobila  ;) Za zvučne efekte se ne sekiram,barem u Srbiji nikada nije falilo naoružanja a imamo i Ćineze za petarde  :D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #13 poslato: Januar 31, 2011, 10:34:36 posle podne »
Sad videh da sam izostavio odgovor za NEO:

ekspozicije su uglavnom oko 1-1.5 sec, ali su blende uvek u nekom rasponu 13-16 + uvek se radi u mraku, tako da nema ambijentalnog svetla. Tj, ne bi smelo da ga bude.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #14 poslato: Januar 31, 2011, 10:40:31 posle podne »
Ivane, slobodno iznesi i finansijski deo priče - s obzirom da znam da je zarada apsolutno minimalna, a uređaj kao takav unikat, nema razloga da to bude protumačeno kao reklamiranje. Najzad, svi se ovde manje/više znamo, a Tvoja iskustva su i više nego za respekt. Za uređaj ne moram da ponavljam - znaš od ranije da sam apsolutno sablaznut dokle si ovo doterao! :)

Nego:
Citat
Evo ovo http://www.istockphoto.com/stock-video-13043690-blue-sky-with-vivid-clouds.php sam ja odradio bas sa ovim modom
qqlele, upropasti zavesicu! ;D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 31, 2011, 11:43:16 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #15 poslato: Januar 31, 2011, 10:49:21 posle podne »
Pa evo, ja cu da postavim cene, pa ako je protiv pravila neka odgovorni obrisu post.

Trenutno je aktuelna verzija 4 uredjaja:

Elem, evo cena i opcija:

* uredjaj sa ugradjenim mikrofonskim senzorom + adapter za blic + adapter za 9v bateriju/ispravljac
150E

* adapter za povezivanje sa fotoaparatom
15E

* laserski/svetlosni senzor
15E

* laserski/svetlosni senzor za koriscenje sa ukrstenim laserima
25E

* profi laser sa magnetnim stalkom
15E

Ovo funkcionise po principu narudzbine, znaci nema ga po radnjama, trafikama i benzinskim pumpama :) nego ga pravim po porudzbini. Pa ako je neko zainteresovan, moj email je ivan [at] lordivanhoe.com ili na tel. 065/3344554.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #16 poslato: Januar 31, 2011, 10:55:23 posle podne »
HVALA na lordovskom odgovoru ;)
Posebno mi je drago da si izneo misljenje o Hiviz-u. Ni meni nije delovao ozbiljnije od igracke.
Imam jos jedno potpitanje...Spominjes ms, kako se regulise blic, ako znam da moj blice moze
da se spusti na 1/64. Da li je to dovoljno brzo ili je potreban neki "regler"(vidjao sam tako nesto) da moze
jos da se smanji?

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #17 poslato: Januar 31, 2011, 11:06:12 posle podne »
1/64 je minimum sa kojim moze da se radi, ali moze da se radi. Sve duze od toga vec daje motion blur. Ja licno koristim 550ex koji ide do 1/128, ali sam dugo radio i sa 430ex koji je 1/64. Takodje koristim i jedan stari vivitar koji sam modovao na minimum snage.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #18 poslato: Januar 31, 2011, 11:15:21 posle podne »
Evo jos jednog primera za sta se moze koristiti :)



Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #19 poslato: Januar 31, 2011, 11:21:34 posle podne »
Mocno!!!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #20 poslato: Januar 31, 2011, 11:40:01 posle podne »
Pozdrav,

mene si ostavio bez daha, prosto mi je neverovatno kako mi je ovako nesto do sada promaklo. Sve cestitke i za ideju, i za volju, i za uredjaj i za njegove rezultate. Naravno, za cenu i filozofiju cene posebne cestitke. Verujem da je ovo jedini momenat u zivotu kada ne smem da se odlucim da odmah pazarim, ali ubrzo ce se rascistiti neke bitne magle pa cemo videti....moram ja to jos malo sa Stormom da obradim kao temu (ako digne slusalicu nekad) pa da vidimo mogu li i ja da pravim onakve fantazije od slika sa vremenom.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #21 poslato: Februar 11, 2011, 09:37:01 posle podne »
Za sve koji su zainteresovani za druzenje sa mikrokontrolerima ;), a povodom ovoga sto je @Lord Ivanhoe prikazao, u februarskom Elektoru je dat predlog jednog slicnog uredjaja: TimeClick.

Van mreže Zivotinja Zivotinjska

  • Junior
  • *
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • slikaj, slikaj slikaj...
    • Pogledaj profil
Odg: Uređaj za high-speed fotografiju by Lord Ivanhoe
« Odgovor #22 poslato: Jun 06, 2011, 07:16:29 posle podne »
Hvala za sajt i seme na njemu, uvek je sladje kad sam napravis nesto, a i ustedis koji dinar!!! ;)