Autor Tema: Pomoc ogo odabira blica  (Pročitano 5173 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Pomoc ogo odabira blica
« poslato: Decembar 29, 2010, 04:55:57 posle podne »
Pomoc narode!
Posto sam za vreme potrage za aparatom, ovde dobijao najvise korisnih informacija od korisnika ovog foruma, odlucio sam se da opet priupitam za pomoc :)
Dakle u potrazi sam za nekim blicem! Na sta najvise obratiti paznju? Potrebno je za amatersko koriscenje, znaci zelim da mi zaigra zelju za necim boljim :)
Ono sto sam ja do sada video to su ova dva blica: SUNPAK PZ42X za CANON i Canon Speedlite 430EX II, sa tim sto je razlika u ceni od nekih stotinak evrica...
Molim Vas za neke preporuke i predlog!
U pitanju je Canon EOS 550D..
Hvala unapred!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #1 poslato: Decembar 29, 2010, 11:11:10 posle podne »
Canon, bez ikakvog razmišljanja. Pa sve i da je tri puta skuplji.

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #2 poslato: Decembar 30, 2010, 12:14:21 pre podne »
Pozdrav,

Storm tacno rece, izmedju ta dva, apsolutno Canon. Ja koristim nesto trece, Sigmu 530 i jako sam zadovoljan njom...uglavnom. Sad, kazu da se i Canonom bude zadovoljan uglavnom, ali kod Sigme je izgleda problem i kod blica kao i kod objektiva - zavisi od primerka. Ja dok sam kupovao, isprobah je poprilicno i radila je sasvim solidno. Danas radi - isto tako :)

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #3 poslato: Decembar 30, 2010, 01:10:33 pre podne »
Da li neko ima da preporuci neki drugi model? Ne zurim se, i ne zelim da se zaletim, svaka informacija je dobro dosla :) Na sta treba najvise da obratim paznju?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #4 poslato: Decembar 30, 2010, 01:12:58 pre podne »
Tesko da ce nesto bolje cucnuti na Canona od samog Canona.
Cak i kada bi se nesto drugo pronaslo, sto nije nemoguce, cena bi bila takva da se opet ne isplati nista osim Canona.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #5 poslato: Decembar 30, 2010, 01:45:13 pre podne »
@Shuma
Najviše trebaš da obratiš pažnju na to da je Canon ;D, a posle toga možeš i da se usresrediš na model.

Najbolje je uzeti 580EX II. Kada se za njega nema šuški, onda se uzima 430EX II. Ako se nema ni za njega, onda se štedi.
Sve ostalo su polurešenja. Možda i ne zbog (ne)funkcionalnosti, već zbog cene koja je minimalno niža u odnosu na Canon bliceve, tako da je dilema nepostojeća.

Ako želiš jeftino rešenje za odma, a nije Ti npr. bitno da blic bude na samom aparatu, možeš ići i u drugom pravcu: uzmeš neki od kineskih daljinskih okidača (kontakt osoba: crni_bombarder), i onda njime okidaš bilo koji blic koji Ti padne šaka - kupiš preko oglasa, na berzi itd. Ja lično ne preferiram kupovinu polovnih bliceva, ali ako nešto platiš 20-30€, ako je dobar, za te pare i vredi rizikovati.

Pozdrav

Van mreže Shuma

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #6 poslato: Decembar 31, 2010, 10:44:49 pre podne »
Samo jos jedno pitanje onda :) Sta dobijam vise sa 580EX II u odnosu na 430? Hvala!

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #7 poslato: Decembar 31, 2010, 10:51:19 pre podne »
Dobijas snazniji blic koji lakse i efikasnije radi u slozenim uslovima koriscenja. Na primer ako ga nadogradis sa jednim difuzorom i sl.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc ogo odabira blica
« Odgovor #8 poslato: Decembar 31, 2010, 11:36:03 pre podne »
Sem ovoga, sto je @Zarko naveo, dodao bih da 580EX II ima tzv. "master" funkciju, sto ce reci mozes njime
da okidas druge(ako imas) Canon-ove bliceve, wireless! Takodje, poseduje i "stroboskop" ili ti vise uzastopnih bljeskova
tokom jednog okidanja. Vidim imas EOS 550D, tako da ovu "master" funkciju mozes da koristis (ako se ne varam) i njegovim
ugradjenim blicem. Ja licno koristim 430 EX II i veoma sam zadovoljan, sto ne znaci da ne treba obratiti paznju na 580EX.
I ja se nosim mislju da ga pribavim...

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II