Autor Tema: Resavska pecina  (Pročitano 4361 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Resavska pecina
« poslato: Decembar 17, 2010, 05:32:04 posle podne »
Pozdrav,

nisam odavno kacio fotke i mozda cu sada uspeti da lalse to uradim linkujuci ih sa bloga ovde, reko', da mozda sa iskusnijima pretresemo problematiku slikanja u teskim uslovima kakvi vladaju u pecinama. Ovde su fotografije iz Resavske pecine i u nju sam isao opremljen Stormovim savetima koji su ukljucivali monopod i blic i nesto se dobilo, ali ja jos uvek nisam zadovoljan. Sve sam radio sa 5D i 17-40 sa monopoda uz asistenciju blica, pa ipak... Voleo bih da neko sa iskustvom fotografisanja ovakvih stvari da svoj sud, malko proanaliziramo probleme itd.







Ostale slike ili ako nekoga zanima turisticki, nalaze se na stranici http://lancia88.blogspot.com/2010/12/objektivom-po-srbiji-resavska-pecina.html
ali meni su se ove linkovane fotke ucinile pogodnim za malko analiziranja. Na njima se uocava potencijal i neiskoriscenost tog potencijala pa mozda moze neka rec od nekog strucnijeg?



Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2010, 08:01:16 posle podne »
@Lancia88,
bas sam pregledao fotke s tvog bloga, ne samo Resavske pecine vec i predjasnje.
Fascinantno, kako fotografije tako i sama ideja "objektivom po Srbiji"!
Ono sto mene cudi, procitano na blogu, je da ne sme da se slika (ne svuda) u pecini...
Mogu da razumem, blic i sl. ali se pitam da li su bas toliko "strogi" prema fotografisanju!?
Postoji li neka druga mogucnost, tipa stativ bez blica, zanima me tvoje misljenje...

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2010, 09:08:55 posle podne »
Jel postoji u ovoj pećini rasveta?Ako postoji,moje skromno misljenje je da treba koristiti ambijentalno svetlo u kombinaciji sa stativom i dužom ekspozicijom.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2010, 09:58:06 posle podne »
Pozdrav,

Bole, nazalost, tacno je za slikanje, ali i relativno. Naime, u nasim pecinama sam se susretao redovno sa tom zabranom...ruzno je kada dovuces hrpu opreme sa sobom, provedes znatan deo dana da bi uopste stigao tamo, kazu da moras da cekas jos 45 minuta za ulazak, istreses se posteno za ulaznicu (recimo, 250 dinara pa x 3) i onda na ulasku, kad vec krene grupa kazu - ne moze slikanje!!??

Lose, nema price, ali to je propis. Resavska pecina ima svako malo po neku bezbednosnu kameru a ne zelis sebi da pokvaris ugodjaj time sto ces umesto stalaktita da virkas gde ima a gde nema kamere pa jos rizikujes da pred celom grupom dobijas po nosu od neke devojcice sto bljeskas blicem (jer tamo gde nema kamere, skoro da i nema svetla nikakvog). Prica bas, bas ruzna ali nije apsolutna. Naime, nije izgleda problematicno da se dogovoris kada imas neku markantniju opremu sa sobom da eksplicitno dobijes odobrenje da slikas ako je nekomercijalno slikanje (to valjda samo obecas, ne znam kako bi i moglo drugacije) jer je frapantno sta su razlozi za nedozvoljavanje slikanja:

U Lazarevoj pecini se boje da blic ne rastera slepe miseve i to mi zvuci realno
U Resavskoj se boje da se neko ne zagubi zastajuci da slika i zato daju samo na jednom mestu da se slika

Dakle, sve sto sam mislio, palo je u vodu, ovo su razlozi, verovali ili ne. Slepi misevi i trpe svetlo ali buku glasova ne mogu da istrpe, dok mi prica da bi se neko zagubio malo nategnuto zvuci ali kada se stavim u ulogu odgovornog - mozda. Blic jedino smeta u katakombama Viminacijuma, njega cu postaviti veceras, pa se u katakombama ne sme slikati jer bi bas blic mogao da osteti neke, inace sasvim solidno zasticene, freske. Ostalo sve moze i tamo ali u tim hodnicima kroz koje ides poguren i ispravljas se samo u prostorijama sa freskama, tamo jedino ne sme da se slika. Mislim, ko bi mi sta i da sam slikao, ali neke stvari ne radis zato sto si sprecen silom vec zato sto to nije red...

Inace, prica o objektivu i Srbiji je nesto sto odavno zelim da zapocnem i mislim da cu do marta meseca uz mesecni prikaz od po 15-ak + clanaka sa fotografijama da solidno zaokruzim tu ideju, a ostatak nastavljam od marta kada pripremam novi medjunarodni moto reli i tada ce tek biti novih slika :)

Neo, pokusao sam u Lazarevoj pecini koja ima kudikamo bolje osvetljenje, da se igram sa ekspozicijom i ambijentalnim svetlom ali to moze samo ponegde. U Lazarevoj pecini imam punu slobodu i tamo me sprecava samo realan ambijent i moje neznanje, pa ipak...ovo je najbolje sto sam i tamo uspeo:



Ostale slike imas u clanku:
http://lancia88.blogspot.com/2010/10/objektivom-po-srbiji-lazareva-pecina.html

i mozes da pratis po fotkama iz Exifa sta sam sve radio. Te su sve iz ruke, mrzelo me da nosim stativ (  ??? ) ali njih uvek mogu da ponovim pa se nisam preterano uzbudjivao zbog svoje lenjosti. Zive muke sam imao da u PS-u doteram fotke do neceg iole gledljivog i rezultat je tu, sta cu...

Sto se tice Resavske, pucao sam bouns i direkt, jedino direktni blic daje nesto, sve "od martinele" kao da nije ni blicnulo, takva je struktura na tom mestu gde sme da se slika. Doduse, nesto nisam bas pronasao nekih prelepih fotki u tehnickom smislu ni na internetu a posebno na reklamnom materijalu nijedne od pecina. Cisto sumnjam da je uzork tome da su ih slikali samo ovakvi kao ja, pre ce biti da ja to samo nisam nasao...

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2010, 11:05:35 posle podne »
Lancia, puno hvala na opsirnom tekstu...meni, bar ne ide kuckanje od ruke ;)
Muke fotografske...slazem se i naravno, nemam nista protiv ocuvanja zivotne sredine, sta vise neke zakone treba i poostriti,
ali sa par snimaka nece covek odneti pecinu kuci. Zbog tvojih slika, trebalo bi da ti vrate pare za ulaznice i jos da ti plate za reklamu ;)

Samo bih se nadovezao na @neov predlog duge ekspozicije, mozda nisu tako osetljivi na lampe kao na blic a rezultati mogu biti zapanjujici.
http://www.ledlenser.com/gallery/index.php#15
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #5 poslato: Decembar 17, 2010, 11:50:39 posle podne »
Pozdrav,

hmm...duga ekspozicija, ali non-IS stakla, pa neka i bude sa monopoda...kako bi to zvucalo u vrednostima prema tom predlogu?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Resavska pecina
« Odgovor #6 poslato: Decembar 18, 2010, 12:05:14 pre podne »
Monopod nisam nikad koristio i ne znam kako bi to u opste i moglo da se kombinuje
sa dugom ekspozicijom (mislim, bas dugom). "Tronozac" je, po meni, jedina mogucnost za
tamne tj. mracne kadrove bez svetla ako se naravno, ne koristi blic. IS se i onako iskljucuje(preporuka)
kad je na stativu. A kad sam spomenuo lampu, mislio sam na ovako nesto...naravno moze da bude i bilo
koja druga led-lampa koja ima dovoljno snage da osvetli prostore poput pecina i sl.
Pozdrav

http://www.zweibrueder.com/startseite_1024.php?id=start
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II