Autor Tema: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2  (Pročitano 6446 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« poslato: Oktobar 30, 2010, 09:42:25 pre podne »
OPet ja  ;)

Planiram da kupim 5d mk2 u americi za 2500 dolara..medjutim,nasao sam 1Ds za 2000 dolara u hrvatskoj. osim razlike u ceni,razlika je i u tome sto je 1ds polovan.Jedna prodavnica rasprodaje robu i ovaj aparat je bio test aparat,skoro je nekoristen.. ako mi neko moze dati savet koja od ove dve varijante je bolja.. razlika u ceni mi nije bitna koliko mi je bitno koji aparat je bolji i daje kvalitetnije fotografije..nisam uspeo naci specifikacije od 1Ds osim toga da ima full frame senzor (sto mi je bitno)..i sto ima duplo manje MP od 5dmk2.
eto..ako moze neko da me posavetuje..
I  hvala svima koji su u mojim ranijim dvojbama odgivarali na moja pitanja..
pozdrav!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 30, 2010, 09:50:24 pre podne »
5dmkII

Ako sam dobro pokačio, konkurent mu je ovaj 1Ds iz 2002. godine?

Dakle, 5dMKII ... koji takodje ima fullframe senzor
http://pcfoto.biz/canon-eos-5d-mark-ii-test
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2010, 09:52:27 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 30, 2010, 09:58:21 pre podne »
5dmkII

+1

cak i da je DsII kojim slucajem u pitanju, odgovor bi bio isti. Kupi MkII i uzivaj  ;)

Pozz

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 30, 2010, 10:11:44 pre podne »
Dovoljno govori činjenica da je u pitanju PRVI FF DSLR.

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 30, 2010, 01:05:55 posle podne »
Na 5D Mark II mozes, izmedju ostalog, da snimas videa u visokoj rezoluciji.
Verujem da ti je poznato, al'  cisto da spomenem.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 30, 2010, 06:07:31 posle podne »
Pozdrav,

to, sjajno!
Odgovorite coveku tako, pa neka se zbuni, bas kao i ja...

Odgovor je svakako tacan i dobar, bez sumnje, ali je slabo upotrebljiv onog momenta kad covek pocne da razmislja svojom glavom i primeti da nije pronasao preciznu logiku u ovim odgovorima. Ja sam prosao isto tako.

Radi se o tome da su to dve razlicite kategorije aparata, ne samo po onome sto je strpano unutra, vec i po onome za sta je namenjeno, jer to je upravo i diktiralo sta da se stavi unutra. Prvopomenuti, 1Ds je prvi Full Frame aparat i to dosta govori na ovaj ili onaj nacin. Naime, do sada je sigurno prevazidjeno podosta tehnickih resenja primenjenih na tom modelu, pa otad imamo i nekoliko inkarnacija (ako je 1Ds, onda jos tri, ako je 1Ds II, onda jos dve itd.) i u tom smislu svaka naredna inkarnacija nosi sa sobom ne samo poboljsanja u smislu novih resenja ili resenja za novootkrivene probleme, vec i ispravke prethodnih nedostataka. Ipak, ovde samo pricamo o poredjenju medjusobno inkarnacija 1Ds serije, ali ne i o poredjenju sa serijom sa oznakom 5.

Ako bi poredili te dve serije, zajednicko bi im bio verovatno samo Full Frame senzor u smislu svojih dimenzija, dok im se sve drugo razlikuje, sto je i pirodno obzirom na njihovu namenu.

Serija 1 je namenjena pre svega profesionalcima koji rade u svim uslovima, a najcesce u fotoreporterskim uslovima. U tom smislu, jedan od osnovnih akcenata je bacen na brzinu rafala, brzinu upisa, ergonomiju koja je bezuslovna (nema dodavanja gripp-a zarad ergonomije), zaptivenosti i slicno. Kada je uocena potreba da se u jednom telu integrise i FF senzor da bi aparat ostao neprikosnoven na vrhu stavljajuci se na raspolaganje i umetnicima a ne samo fotoreporterima, stigao je i aparat sa oznakom S koji je i to donosio. Ipak, postoje proizvodi cija vrednost lezi samo u visokoj ceni. To su tzv. prestizni proizvodi (tako ih izucava marketing kao nauka), te je priblizavanje FF senzora sirem auditorijumu moralo biti izvedeno drugacije, a ne snizavanjem cene aparata u najvisoj klasi.

Tako smo stigli do serije 5 sa svojom smanjenom brzinom u svakom pogledu (rafal pre svega) kao i uslovnom ergonomijom (moguce dodavanje B/G) cime se stvorilo dovoljno marketinsko okruzenje za pojavu prvog jeftinog FF-a. Restilizacija starog modela uglavnom je izvedena iznutra, bez mnogo insistiranja na spoljnim dimenzijama i izgledu, ali je izuzetak ekran koji je od stare "petice" i njenog delimicno upotrebljivog ekrana napravio skok u drugi solarni sistem prakticno, makar je na mene ostavio takav utisak. Ipak, id alje se drzimo kategorija pa je u fotoreporterskom smislu i nova petica samo ograniceno upotrebljiva i uglavnom gravitira umetnickoj fotografiji gde kvalitetom permanentno igra u samom vrhu ponude za profesionalce, a svojom jos uvek relativno niskom cenom osvaja i amatersko trziste.

Presudna je novcana komponenta, i to na sledeci nacin: ukoliko nemas potrebe za brzim i dugackim rafalom, odnosno ako mislis da ces imati problema zbog fizickih dimenzija samog tela, nema nikakve potrebe da bacas novac na seriju 1 jer sve sto trebas imas u seriji 5.

Ipak, i sledece treba da imas na umu. 5DMk2 je danas prakticno vrh tehnologije koju Canon nudi, a sam Canon nudi tehnoloski vrh u zoni za koju se raspitujes (ne sam, ali svejedno nudi sa ostala dva proizvodjaca) i ukoliko imas potrebu za FF senzorom/telom, a spreman si da sas trazeni novac, ovaj aparat je pravo resenje. Meni, konkretno na staroj petici, sve cesce zafali "mesa" na fotkama i imam problem sa malom rezolucijom jer slike sa puno detalja, narocito u sirokougaonoj sferi, ako ih zelis na odredjenom nivou, vise ne mozes da postignes uvek sa 12Mp. U tom smislu, meni se lagano blizi dan za zamenu tela, iako sam i ja bio u dilemu vezanoj za eventualnu zamenu sa 1DsII, pa Ti zato i pisem sve ovo, ne bi li shvatio ono sto sam ja shvatio kada sam odlucivao o buducem telu.

Sa trece strane, ako nisi bas siguran da Ti ne treba FF ali bi voleo sve drugo sto ima 5DMkII, razmisljaj i o 50D/60D (ovaj zadnji znam samo iz Stormovog testa doduse ali se uvek rukovodim njegovim utiscima), pa cak mozda i o 550D. Nema zaptivenosti ali to je ionako relativan detalj ali komfor rada i kvalitet fotografija su dosta bliski za mnogo fotografa koji su jos uvek ispod kriticne crte kada im treba samo FF. Ja sam takodje jedan od tih ali volem FF bez obzira sto moj 5D jos uvek bolje zna sam da fotografise nego sto to ja znam :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 30, 2010, 06:38:27 posle podne »
Ne, ne... da ne bude zabune - jeste kod 1D sve okrenuto ka upotrebi u težim uslovima, ali ovde je reč o Ds-u i to prvom.

On je po svim parametrima neviđena smejurija i u odnosu na staru peticu, a pored nove... :D

Maksimalno ISO 1250, 3.3fps, užasan displej kao na Nokiji 5110 (samo "u boji")...
Zabavan aparat, ali da smo 10 godina mlađi. Danas, dobar samo za vitrinu.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 30, 2010, 07:55:57 posle podne »
Pa ako je tako, onda bolje da kupi Ixusa  ;D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 30, 2010, 08:16:55 posle podne »
Pa ako je tako, onda bolje da kupi Ixusa

Zabavan aparat, ali da smo 10 godina mlađi.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 30, 2010, 10:01:01 posle podne »
Ja bih kupio 5dmk2. Steta sto ne mogu! :D

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: CANON 1Ds VS. CANON 5D MK 2
« Odgovor #10 poslato: Novembar 05, 2010, 09:22:08 pre podne »
Hvala svima na odgovorima..bice 5dmk2,samo da jos da sredim da mi ga se dofura iz amerike..
pozz svima!