Autor Tema: pomoc oko kupovine  (Pročitano 11653 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže petko77

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
pomoc oko kupovine
« poslato: Oktobar 28, 2010, 12:30:46 posle podne »
Prvo da pozdravim sve sa ovog foruma.

Ovako potrebna mi je pomoc oko kupovine digitalnog aparata u cenovnom rangu do max. 500e.

Da napomenem da ce se koristiti iskljucivo za fotografisanje i to fotografisanje garnitura od koze.
Za mene bi najbolji bio canon 550d ali posto sam ogranicen sa budzetom sta bi bilo najbolje resenje za kupovinu.
Unapred hvala na odgovorima.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 28, 2010, 12:58:35 posle podne »
canon 1000d ili nikon d5000 ako moze da se nadje za te pare nov.
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2010, 01:03:39 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 28, 2010, 03:35:52 posle podne »
1000d

Van mreže petko77

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #3 poslato: Decembar 03, 2010, 10:17:40 pre podne »
U redu je za aparate ali koji bi objektiv bio adekvatan za jedan ili drugi aparat shodno mojim potrebama...

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #4 poslato: Decembar 03, 2010, 10:39:37 pre podne »
Pozdrav, treba ti neki objektiv sa sirim rasponom, po mogucnosti vecim otvorom blende (predpostavljam da ces garniture fotkati u zatvorenoj prostoriji), npr. Tamron 17-50mm f/2.8 VC, ali onda se ne uklapa u budzet od 500e. Za taj novac moze samo da se ide na telo sa KIT objektivom 18-55 IS/VR.

Van mreže petko77

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #5 poslato: Decembar 03, 2010, 01:23:00 posle podne »
Ako zapostavim budzet (ubedim pretpostavljene da daju vise para), sta bi bila najbolja kombinacija (aparat-objektiv) uzimajuci u obzir prethodno navedene potrebe...

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #6 poslato: Decembar 03, 2010, 01:42:19 posle podne »
izinjavam se sto upadam ali i ja sam u istoj dilemi...a i budzet je tu negde...

Razmisljam o 1000D, sa tim kit objektivom 18-55. Da li mislite da je to losa kombinacija? Meni aparat treba za obicne, "svakodnevne prilike" i astrofotografiju (uglavnom nocno slikanje, malo ili skoro ni malo svetla itd.)
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #7 poslato: Decembar 03, 2010, 01:51:50 posle podne »
Za tzv. "svakodnevne prilike" 1000d + kit 18-55 završava posao,ali za tu astrofotografiju mislim da budžet neće biti dovoljan.Možda nisam u pravu,ali za mesec i zvezde trebaće ti nešto poput Sigma 150-500 f/5-6.3 OS,a to baš i nije niskobudžetno staklo.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #8 poslato: Decembar 03, 2010, 02:09:00 posle podne »
Ne znam zasto mislite da je objektiv 18-55IS los? Evo dva primera sa njim na 500D, oba iz ruke:







Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #9 poslato: Decembar 03, 2010, 02:31:33 posle podne »
Pozdrav,

niti je 18-55is los, niti je njegov prethodnik bio bas takav poklopac za aparat kakvim su ga krstili i ako se vec ne placa (a to se vec uporedi sa cenom golog tela i cenom sa kit-objektivom), onda je prihvatljivo resenje i za astrofotografiju...naravno, bas kako rece Neonka, tu ce realno trebati neki drugi objektiv i neophodno je odmah planirati budzet za to, jer 18-55 is nije ni namenjem, a nije ni dorastao tim zadacima. Ipak, bas taj objektiv ce ispuniti vecinu all-round zadataka uz svoj priamrni - da uvede korisnika u svet menjanja objektiva na aparatu. Sve drugo ce zavrsiti neki drugi objektivi, ali koji tacno, tesko je znati dok ne pocnes da slikas sa nekim, i tu je kit objektiv ipak najbolje resenje.

Svetlosno mocniji objektiv, kako to Storm meni voli da kaze, nametnuce se vrlo brzo kao ne samo bolje, nego i jedino resenje za odredjeni standard kvaliteta, ali to ce povuci sa sobom i probleme budzeta. Treba dobrano razmisliti o tome sta se zapravo hoce sa fotografijom jer svaka kupovina novog neumitno za sobom vuce gubitak odredjenog dela ulozenog, ali praksa pokazuje da se i kupovinom polovnog uglavnom moze investicija sacuvati bez ili uz minimalne gubitke, iskljucivo na skupim i vec renomiranim objektivima. Jeftini objektivi, cak i kupljeni kao polovni umeju da osakate budzet u transakcijama pogresne kupovine, pa kad je zbog budzeta mala i margina za gresku, onda treba pazljivo prostudirati prvo svoje potrebe sto je moguce realnije.

Van mreže petko77

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #10 poslato: Decembar 03, 2010, 02:34:00 posle podne »
"Za tzv. "svakodnevne prilike" 1000d + kit 18-55 završava posao" - da li se to odnosi i na slikanje koznih garnitura u recimo nekom zatvorenom ambijentalnom ili neambijentalnom prostoru...
« Poslednja izmena: Decembar 03, 2010, 02:35:50 posle podne od strane petko77 »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #11 poslato: Decembar 03, 2010, 04:13:29 posle podne »
Ja koristim taj 18-55 i znam da sa njim mogu da obuhvatim celu dnevnu sobu sa sve garniturom u njoj  ;D.E sad,obzirom da verujem da bi ti te fotografije koristio u neke komercijalne svrhe ne mogu da garantujem da bi on ispunio baš sve tvoje zahteve.Zato možda ne bi bilo loše da na netu nađeš neku fotografiju poput onih koje ti želiš da dobiješ sa novim aparatom,a na osnovu toga će te stručnjaci na ovom forumu već uputiti šta da kupiš ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #12 poslato: Decembar 03, 2010, 11:02:26 posle podne »
Pozdrav,

uh bre Neonka...ili imas bas, bas malu sobu sa jos manjom garniturom ili bi sa 10-22 uhvatila i vlastiti potiljak :)

Fotkanje u zatvorenom prostoru zahteva i telo i objektiv, sem ako nije cilj da se na slikama prikaze samo sta to uopste tu postoji a kvalitet nije jako bitan. Ukoliko nije takav slucaj, tu ni 1000D ni kit objektiv nisu prica. Za slikanje u zatvorenom prostoru neophodan je pre svega blic, ali ne pop-up sa aparata, vec eksterni jer koznu garnituru sa sve njenim refleksijama tesko mozes uslikati bez da udaris blicem o plafon i tako dobijes efekat difuznog svetla bez jakih refleksija, a samo eksterni blic mozes uperiti u plafon. Naravno, ima i drugih tehnika, ali sve one zaobilaze pomenutu foto-kombinaciju kao hardversku osnovu za fotkanje unutrasnjosti.

Bez blica trebace dosta dobro svetlo unutar samog prostora ali i neki od aparata koji nema problem sa gadjanjem na visokim ISO vrednostima. Mislim da 1000D nije aparat za takav slucaj, ali je moguce da gresim. Kod ove konstatacije sam se rukovodio pretpostavkom da si pocetnik u rukovanju DSLR-om, sto dodatno otezava ionako zahtevno fotografisanje.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #13 poslato: Decembar 03, 2010, 11:17:52 posle podne »
izinjavam se sto upadam ali i ja sam u istoj dilemi...a i budzet je tu negde...

Razmisljam o 1000D, sa tim kit objektivom 18-55. Da li mislite da je to losa kombinacija? Meni aparat treba za obicne, "svakodnevne prilike" i astrofotografiju (uglavnom nocno slikanje, malo ili skoro ni malo svetla itd.)

O kavoj astrofotografiji je rec?

Ovo sto su te savetovali nije tacno. Astro fotografija je sirok pojam, a  najcesce ne podrazumeva snimanje planeta i za takav posao ti nije potreban objektiv velike zizne daljine. U stvari, nije ti potreban objektiv uopste. Sve zavisi kakav sistem za posmatranje nebeskih tela posedujes. Objektivi koji se koriste za fotografiju nisu namenjeni astrofotografiji. Osim fotografije Meseca, tesko da ces  dobiti nesto korisno sa klasicnom foto optikom.
« Poslednja izmena: Decembar 03, 2010, 11:21:27 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #14 poslato: Decembar 03, 2010, 11:48:23 posle podne »
Svoj komentar o astrofotografiji (mislila na Mesec,ostalo zaboravila  ::)  sam dala samo na osnovu ove fotografije
http://www.flickr.com/photos/jelle-s/4250116975/ i unapred se ogradila da možda lupam gluposti  ;D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #15 poslato: Decembar 04, 2010, 12:15:40 pre podne »
Sve je to u redu dok ne vidis ovako nesto, kada prestaje svaka zelja da se "klasikom" uslika Mesec:



(Ovo je resize. Ful je brutalan:  http://217.26.67.168/uploads/2/0/2093408/Astro%20WEB%20lune2.jpg)



« Poslednja izmena: Decembar 04, 2010, 12:23:22 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #16 poslato: Decembar 04, 2010, 12:18:04 pre podne »
Ubicete coveku volju sa ovakvim fotkama  ;D

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #17 poslato: Decembar 04, 2010, 12:41:22 pre podne »
Zasto bi se zaustavio samo na Mesecu? Mozes lako dobaciti i do Jupitera: http://www.juzaphoto.com/shared_files/articles-photo_essays/013347.jpg.

:)

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #18 poslato: Decembar 04, 2010, 12:51:57 pre podne »
Polako drugari, to mi je samo hobi, za "prave" slike postoji svemirski teleskop Habl. U stvari, ja imam dva hobija, astronomiju i fotografiju. Prirodno je da tezim da ih spojim.
Imam teleskop na ekvatorijalnoj montazi, i Canon A540. Koristim ih vec duze vreme ali nisam zadovoljan. Problem je fotoaparat. Da ne duzim, mala eskpozicija, veliki sum, greske u fokusu... ni CHDK ne uspeva da nesto mnogo popravi.
Pored neba, cesto se bavim fotografisanjem clanova moje porodice, tj. oni poziraju a ja radim sve ostalo. Obicno za to koristim pomenuti Canon A540 i HP Photosmart R817. U poslednje vreme i kao po pravilu, uvek mi najvaznije fotke budu mutne.
Zato sam i odlucio da se manem ovih digitalnih "idiota" i predjem na nesto ozbiljnije.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: pomoc oko kupovine
« Odgovor #19 poslato: Decembar 04, 2010, 12:57:55 pre podne »
Pozdrav,

a, to se mesec i slicno slikaju samo teleskopom, bez objektiva?