Autor Tema: Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...  (Pročitano 4852 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zika56

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...
« poslato: Oktobar 09, 2010, 12:31:33 pre podne »
Došlo vreme da se i ja sa analogne tehnike "prešaltujem" na digitalnu. Problem je u tome što trenutno nisam u situaciji da za aparat dam više od 200-250 evra (što je nedovoljno za dslr), a i to što sam do sada koristio isključivo SLR aparate, tako da sa "idiotima" nikada nisam napravio ni jedan snimak. Imao sam i koristio (a nešto od toga je i sada ostalo), Roleflex 6x6 dvooki, Yasica FX-3 super, Canon AE-1, Leic R4, Canon EOS 650 ... . Dakle malo sam se bavio i profesionalno (studijska, reklamna, a bogami i veselja da bi se pokrili troškovi "umetnosti"). A zadnjih desetak godina sam se potpuno "isključio" i jedva da sam napravio koji snimak!
Čini mi se da bi  Canon SX 120 IS ili  SX 130 IS mogli da posluže dok ne dođem do ozbiljnije "sprave" (svakako Canon zbog opreme koju već posedujem).
Dakle aparat treba da zabeleži uspomene i predele sa putovanja (uglavnom motorom), poneku "nezahtevnu" makro fotografiju (bavim se pčelarstvom), .... . Znači uglavnom "mobilni" snimci pod povoljnim uslovima. Svakako je obavezno da ima mogućnosti izbora "prioriteta" kao i korekciju ekspzicije, što oba ova aparata imaju. Takođe oba imaju i interni blic (sa TTL) radi "dosvetljavanje" prednjeg plana. Čini mi se da ovi aparati imaju i kakvu-takvu  "ergonomiju" i da nisu baš minijaturni, što je takođe povoljno.

Ono što me interesuje je eventualna razlika u kvalitetu fotografije kod njih, s obzirom da imaju i različite "čipove" i različite objektive  i još dosta drugih stvari koje mogu da utiču na krajnji kvalitet. Takođe je bitna i količina fotografija koja može da se "uskladišti".
A ukoliko nema vidljive razlike u kvaliteu, favorit je svakako SX 120 IS (zbog znatno niže cene).
Dakle šta izabrati? 
P.S. U obzir svakako dolazi i neki kvalitetniji polovan CANON sa cenom do 250 evra.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2010, 12:56:26 pre podne »
130 je naslednik 120ke.

Glavna razlika je to sto kod nove 130ke zoom krece od 28mm pa neces imati problema sa odsecanjem ektremiteta  ;D u zatvorenom prostoru.

Ako postoji u prodaji 130

http://pcfoto.biz/canon-sx130-is

ne moras dalje traziti. Za ono sto tebi treba, savrsen aparat. Cak i vise od toga. Poseduje sve kontrole.

Nije premali, ali nije bas ni budza.

Van mreže zika56

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2010, 02:13:33 pre podne »
Hvala na brzom odgovoru.
Našao sam ja i pročitao sve podatke za obe "mašine", ali nisam siguran kako to stvarno radi? Strah me je da zum 12x ne pravi više štete nego koristi. I zum 10x je rizična stvar. U svakom slučaju kod ovakvih raspona mora da strada kvalitet snimka! Pitanje je samo koji je objektiv bolje urađen, odnosno koji manje "degradira" snimak?
Meni toliki raspon uglavnom nije potreban (pre svega u "tele" području) pa ta osobina kod SX 130 nije presudna za mene. Objektiv 28-105 bio bi više nego dovoljan. (Ja inače uopšte ne volim zum objektive i kod SLR sam uglavnom koristio fiksne).

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2010, 02:09:06 posle podne »
E ako je tako onda caluj malo vise i odmah kupi ozbiljnu spravu:

G11 (G12), a ne ove male plasticne igracke.

http://pcfoto.biz/canon-g11

Mozda neces imati potrebe za kupovinom dSLRa.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2010, 02:13:29 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže zika56

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX120 IS, ili SX 130 IS, ili ...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2010, 08:15:02 posle podne »
Ma pregledao sam ja G9,G10,G11 i stvarno su vrh u kategoriji nerefleksnih kamera. Ali su cenom gotovo u rangu sa DSLR. A ja ipak smatram da je DSLR po mogućnostima daleko ispred bilo kog nerefleksnog "idiota" pa bio to i G11, ali svakako uz uslov da je korisnik "osposobljen" za rukovanje istim.
Kompakt je u, mom slučaju ipak samo "nužno zlo" i privremeno rešenje, pa bi serija G ipak bila preskupa.
A zahvaljujem se na dobrim savetima.